top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Yurtdışında Tıp Okumak

Üniversite sadece amfiler, seminer odaları, laboratuvarlar ve kütüphanelerden oluşan

fiziksel bir şey değildir. Üniversite, içinde yaşanılan dünyayı daha iyi anlamak ve öğrenmek için birlikte yaşayan ve çalışan öğrencilerden ve öğretmenlerden oluşan bir yapıdır. Özellikle yurtdışında tıp eğitimi sunan fakülteler hastaları ve aileleri de içerdiğinden, üniversitenin geri kalanından daha geniş bir topluluğu temsil ederler. Bu topluluğun bir üyesi olmak, ömür boyu klinik uygulamalar için hazırlanmak; nasıl öğreneceğini öğrenmek yurtdışında tıp eğitiminin en güzel yanlarından biri olsa gerek.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Peşinen Bilinmesinde Fayda Var

Yurtdışında tıp eğitiminin ücretli olması bu ülkelerdeki eğitimin ya da kabul şartlarının kolay olduğu anlamına gelmez (Ülkemizde de ücretli tıp eğitimi veren üniversiteler vardır. Duyar gibiyiz, ama ülkemizde eğitim alanlar YKS'de yeterli puanı aldılar!:) Ama yurtdışında tıp eğitimi alanlar da YÖK'ün denklik verdiği yurtdışı tıp üniversitelerinin kabul sınavlarında sıralamaya girdiler!!!)

Arkadaşlar, kimse ile bu konuda polemiğe girecek değiliz. YKS sonucu ile ülkemizde bir tıp fakültesine yerleşmiş olmak kişiyi otomatikmen iyi bir doktor yapmaz. Aynısı, YKSye girmeyen ya da girdiğinde ilk 50,000 arasına yerleşemeyen ama Avrupa'da dört derecelendirme kuruluştan en az ikisinde ilk bin arasında olan bir üniversiteye yerleşeni de kötü doktor yapmayacağı gibi.

Biri de çıkıp Türkiye'de tıp fakültesi olan üniversitelerin kaçı YÖK'ün kabul ettiği derecelendirme kuruluşlarının en az ikisinde ilk bin arasında diye sorarsa bize far görmüş tavşan gibi kalırız. Neyse, konumuza dönelim. Kaldı ki bizim işimiz yurtdışında tıp eğitimi.:)

Yurtdışında tıp okumak isteyenlerin her şeyden önce lisedeki fen bilimleri notlarının yüksek olması, hedeflenen üniversitenin giriş sınavında sıralamaya girmeleri, mülakatta çok yönlü bir insan olduklarını ispatlamaları gerekir.

Avrupa’da tıp eğitimi sunan üniversiteler, öğrencilerinden hastalarla iletişim kurabilmeleri için ilk iki senede belli bir seviyeye kadar yerel dilin öğrenilmesini de talep ederler. Edinilen bu ekstra dil yeteneği kimsenin sizden alamayacağı, ömür boyu sürecek bir beceridir aslında.

Üstte bahsettiğimiz gerçeğin altını bir daha çizelim. Ülkemizde ilk 50,000-80,000 her neyse bu rakam, giremeden yurtdışında tıp okumak için yola koyulanların Türkiye’de tıp okuyanlara nazaran daha başarısız bir doktor olacakları anlamına gelmez. Kaldı ki kimse tıp fakültesinde doktor olmaz🌟 Doktorluk yapabilmek için ruhsat alır sadece ama doktorluğu hastanelerde çalışarak, vakalar ile karşılaşarak öğrenir. Avrupa'daki bu 8 ülkenin hangi üniversitesinde eğitim alırsanız alın, alandaki en parlak beyinlerin bazılarından eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Velilerin Yaklaşımı

Yıllardır veliler ile yapmış olduğumuz görüşmelerde çocuklarının bir Avrupa ülkesinde tıp eğitimi almalarına karar verdiklerinde neden diğer AB ülkesini /ülkelerini de düşünmediklerini sorduk.

Mesela, Sırbistan'da tıp eğitiminde karar kılan veliye neden Polonya, Yunanistan ya da Çekya'yı düşünmediklerini sorduk.

Macaristan olsun diyen velilere de sorduk aynı soruyu; yani neden Çekya, Litvanya, Slovakya ya da Polonya'yı düşünmediniz diye.

Verilen cevapları genelleştirdiğimizde şu sonuçlar ortaya çıktı.

1. Eğitim ücreti 12,000-16,000 EUR bandında olan Polonya, Slovakya, Litvanya, Yunanistan gibi ülkelerde eğitim alınmasından ise 4,000-6,000 EUR daha fazla vererek, prestiji daha yüksek olan Macar ve Çek tıp okullarında eğitim alınmasından yanayım. (satın alınan prestij dikkat ederseniz)

2. Eiğitim ücreti 12,000-16,000 EUR olan Polonya, Slovakya, Litvanya gibi ülkeleri tercih etmekten ziyade,

-Eğitim müfredatı

-Sunduğu imkanları

-Diplomanın YÖK Denkliği

-Diplomanın Avrupa Birliği Geçerliği

yıllık eğitim ücretleri 7,000-8,000 EUR aralığında olan Sırbistan'ı seçerim. Çünkü yaşam giderlerinin uygunluğu, coğrafi yakınlığı da benim için önem arz etmektedir. Eğitimin ingilizce olması, YKS şartı olmadan YÖKün denklik düzenlemesine cevap veren ilk binde üniversitelerin varlığı, mavi diploma😉 verilmesi, yabancı öğrencilerin de öğrenim görmesi gibi kriterler pahalı ülkede tıp eğitimi almada birer faktör ise bunlar bu eğitim ücreti uygun olan Sırbistan gibi ülkelerde de mevcut zaten. (bütünsel ve aynı zamanda pratik bir yaklaşım)

Velilerin görüşleri ve çocuklarının yurtdışında tıp okumak için karar aşamasında esas aldıkları faktörler bu şekilde.

Biz bu yazımızda zevkle çalıştığımız, Avrupa'da en çok tercih edilen, mevcut YÖK denklik yönetmeliğine göre mezuniyet sonrası YÖK denklik hakkı elde edebileceğiniz, YÖK tarafından YKS şartı koşulmayan ideal tıp üniversitelerini sizin için yazdık. Umarız, kendiniz için en iyi, en doğru olan ülke ve üniversiteyi seçersiniz.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Neden Avrupa Tıp Üniversitelerini Seçmeliyim?

Çünkü Avrupai bir akademik atmosferde doktorluk hayallerinizi makul ücretler karşılığında ve esnek başvuru-kabul şartlarında gerçekleştirebileceksiniz.

Yurtdışında tıp okumak en çok tercih edilen eğitimlerden olmakla beraber yurtdışı tıp üniversitelerine giriş oldukça zorlu ve rekabetçidir. Nihayetinde Türk öğrencilerin de hedefinde olan Avrupa tıp üniversitelerinin Danimarka, Almanya, Norveç, İran, Çin, Avusturya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerden de oldukça taliplileri var. Yurtdışında tıp alanında kariyer yapmayı umut eden herkes için rekabet yıldan yıla da artmaktadır. Fakat başvuru ve kabullerde ABD veya Kanada'ya istinaden biraz daha esnek kabul şartları uygulayan ve makul eğitim ücretleri sunan Avrupa (Macaristan, Hırvatistan, Çekya, Litvanya, Slovakya, Sırbistan, Polonya, Yunanistan gibi ülkeler) tıp üniversiteleri son yılların gözdeleri haline geldiler. Bu üniversiteleri popüler ve son derece cazip kılan başlıca sebepler:

♦Lise diploması ile başvuru yapma hakkı,

Türkiye’de yapılan üniversite sınavında ilk 50,000 girme şartının aranmaması, hatta sınava girme şartının olmaması,

♦Üniversitelerin en az iki kuruluşta dünyada ilk bin üniversite arasında olması,

Üniversitelerin YÖK tanınırlığı ve denkliği olması,

♦Diplomaların AB, Kanada ve Amerika’da geçerliliğe sahip olması,

 USMLE, MCCEE ve MCCQE gibi sınavlar için akredite fakültelerin olması,

♦Çok kültürlü ve uluslu atmosferde eğitim alırken Schengen Bölgesi’nde vizesiz gezme imkânının sunulması,

Erasmus değişim programlarının eğitim hayatına kattığı hareketliliğin olmasıdır.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin İdeal Üniversiteler

Yurtdışında tıp okumak, detaylı araştırmalar neticesinde alınacak bir karardır. Her şeyden önce adayın lise akademik geçmişi ve İngilizce & Medikal İngilizce bilgisi esas alınmalıdır. Sonrasında ise yurtdışında tıp okumak ve ideal kurumu seçebilmek için başvuru yapılacak üniversitenin:

-Eğitim Ücreti,

-Eğitim Kalitesi,

-Kalite-Fiyat Dengesi,

-Kabul Koşulları,

-Staj İmkânları,

-YÖK Denkliği,

-Uluslararası Geçerliliği,

-USMLE, UKMLA, MCCQE-MCCEE Akreditasyonları,

-Ülke Güvenliği ve Yabancı Öğrenciye Yaklaşımı,

gibi faktörler karar aşamasında etken olmaktadır. Yurtdışında tıp okumak için adaylara önerdiğimiz ve danışmanlık hizmetleri verdiğimiz Avrupa tıp üniversitelerini bu yazımızda detaylıca inceleyebilirsiniz. Yurtdışında tıp eğitimi almak isteyenlere bütçelerine, lise fen bilimleri bilgilerine istinaden seçenekler sunan bu Avrupa tıp üniversiteleri Bologna Sürecine tabidirler. Yazının devamında inceleyebileceğiniz ve mezunlarının YÖK denkliği alma hakkının olduğu bu üniversitelerde tıp eğitiminin yıllık ücretleri 7,000-25,000 EUR arasında değişir.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Kimler Uygundur?

Yurtdışında tıp okumak, hem yabancı bir ülkede hem İngilizce dilinde hem de yerel halkın dili ile debelleşerek ayakta kalmaktır:) Bu durumlar bazen insanın gözünü korkutsa da ki buna daha yurtdışı tıp giriş şartları da eklenmedi, gelecekte elde edilecek statü ve kariyerin sağlayacağı imkânlar göz önünde bulundurulduğunda yurtdışında tıp okumak muhteşem bir fırsat olsa gerek. Yurtdışında tıp okumak için karar verdiğinizde Sophia Academy'ye ulaşmanızda fayda var. Çünkü Sophia Academy, yurtdışında tıp eğitimi danışmanlığında 20 yıllık tecrübeye sahip; doktor adaylarının en doğru ülke ve tıp üniversitesinde eğitim almaları konusunda tecrübeli ve etkin bir kurumdur.

En önemlisi adayın yurtdışında tıp okumak için kendisinin yeterli olup olmadığının farkında olması gerekir. En basit söylemle, lisede fen ağırlıklı eğitim almamış, biyoloji, kimya ve hatta bazen de fizik derslerinde beklenilen başarıyı yakalayamamış öğrencilerin sırf Türkiye’de yapılan üniversite sınavında ilk 50,000 giremedim ama illa da doktor olmalıyım fikri ile cesurca yurtdışı tıp eğitim macerasına atılması doğru olmaz.

Elbette ilk 50,000'nde olmak %100 doğru bir kriter değildir.
Elbette ilk 50,000 giremeyen bir öğrenci yurtdışı tıp eğitiminde yapılan giriş sınavlarında başarılı olabilir.
Elbette yurtdışında tıp hazırlık programlarında yoğun bir çalışma ile eksiklerini giderebilme fırsatı mevcuttur.

Fakat bunlar olabilir de, olmayabilir de:) Eğer lise hayatınız yurtdışında tıp okumak için uygun şekilde geçmemiş ise biraz önce bahsi geçen ihtimaller sizin için geçerli olmayabilir. Hayal etmek güzel bir şey ama bir de gerçekler var işte:)

Ama lütfen unutmayın ki yurtdışında tıp eğitimi sizin fen bilimleri alanında bilgili olduğunuz ön kabulü ile verilmektedir. Yani, eğer lise biyoloji ve kimya dersleriniz iyi değil ise yurtdışında tıp hazırlık programlarında bile eksiklerinizi kapatmanız zor olur. Bir de, insan hayatı ile ilgili zor bir mesleği hem de yabancı bir dilde elde etmeye çalışacağınızın da altını çizmekte fayda var.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Başvuru Şartı Nedir?

Yurtdışında tıp okumak için başvuru yapmayı planlayan adayların lise fen bilimlerindeki derslerinin iyi olması beklenir. Lise biyoloji, kimya ve bazı ülkeler için fizik ders notları iyi olmayan adayların yurtdışında tıp okumak için yaptıkları başvurular olumlu sonuçlanmayabilir.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Kabul Şartı Nedir?

Yurtdışında tıp okumak isteyenler hedefledikleri üniversitelerin giriş sınavlarına girerler. İngilizce seviyesi yeterli ve alan bilgisine güvenen adaylar tıp giriş sınavlarına direk girebilirler. Başarılı oldukları takdirde kabul alırlar ve birinci sınıftan fakültelerde eğitimlerine başlarlar. Premed ihtiyacı olan adaylar ise bir ya da iki dönemlik hazırlık eğitimi sonrasında kabul sınavlarına girebilirler.

Giriş Sınavının Formatı ve İçeriği Nasıldır? Mülakat Yapılır Mı?

Yurtdışında tıp okumak için adayların başarıyla vermesi gereken giriş sınavlarının içeriği genelde lise biyoloji, kimya bilgilerinin ölçülmesi şeklindedir.

Bazı Avrupa tıp üniversiteleri bunların yanında bir de biraz fizik veya matematik bilginizi de ölçmek isteyebilir.

Yurtdışında tıp eğitimi sunan her üniversite yazılı yapılan tıp giriş sınavı sonrasında kısa bir de mülakat yapar. Bu mülakatta başvuranın motivasyonu, duyarlılığı, iletişimve dil becerileri değerlendirilirr.

IB Diploma Sahibi Giriş Sınavından Muaf Olur Mu?

IB veya A Level gibi uluslararası geçerliliğe sahip programları tamamlayan adaylar yazımızda bahsi geçen Avrupa tıp üniversitelerinin giriş sınavlarını rahatlıkla verirler. Ama ben sınav stresi yaşamak istemiyorum ve muafiyet veren üniversite varsa oraya başvuru yapmak istiyorum diyorsanız, yazımızda bahsi geçen üniversitelerden birkaçı IB mezunlarını giriş sınavından muaf tutar.

Yurtdışında Tıp Okumak ve Diplomanın Dünya Geçerliliği

Yazımızda bahsi geçen ve Sophia Academy olarak danışmanlık servisleri sağladığımız tüm Avrupa yurtdışı tıp üniversitelerinin diplomaları Avrupa Birliğinde direk kabul görmektedir. İngilizce konuşulan bir Avrupa ülkesinde ruhsat alabilmek için sizden diplomanız dışında başka bir evrak istenmez iken, bazı ülkelerde doktorluk lisansınızı almak için ülkenin dilini konuşabildiğinizi ispatlamanız istenebilir.

Amerika’da doktorluk yapabilmek için ise USMLE sınavına girmeniz gerekir. Birleşik Krallıkta (İngiltere) doktorluk yapmak isteyen ve AB vatandaşı olmayan kişiler ise 2024 itibariyle UKMLE sınavına girerler.

Yurtdışında Tıp Okumak ve Diplomanın YÖK Denkliği

Yurtdışında tıp okumak için başvuru yapılan ve Sophia Academy olarak çalıştığımız üniversitelerin mezunları mevcut yurtdışı tıp diplomaları tanıma ve denklik yöneteliğine göre YÖK'e denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Bu yazıda bahsi geçen Avrupa tıp üniversitelerinin herhangi birinde eğitim almak için YKS'de yerleşmiş puanı almak zorunda değilsiniz. Hatta dilerseniz YKS'ye bile girmeyebilirsiniz.

Yeni YÖK Denklik Yönetmeliğine İstinaden En az İki Derecelendirme Kuruluşunda 2024 Sıralamalarında

ilk 1000'nde Olan Bu 8 Avrupa Ülkesi Üniversitelerini Öğrenebilir Miyim?

Sophia Academy olarak çalıştığımız ve YÖK'ün kabul ettiği değerlendirme ajanslarının en az ikisinde (Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş olan sıralama kuruluşları: Academic Ranking of World Universities -ARWU, CWTS Leiden Ranking, QS World University Rankings, Times Higher Education-THE) dünya sıralamalarında ilk 1000’de olan ve mezunlarının YÖK denklik başvurusu yapabileceği okullar aşağıdaki gibidir. Üniversite adlarına tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye'ye Yatay Geçiş Yapılabilir Mi?

Türkiye üniversite sınavında bir tıp fakültesine yerleşecek puanı alarak yurtdışında tıp okumaya karar veren, hedeflediği üniversiteden kabul alan ve birinci sınıf veya ikinci sınıftan sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapmaya karar veren bir öğrencinin önünde herhangi bir yasal engel yoktur. Fakat Türkiye’de yapılan üniversite sınavında tıp okumak için gerekli puanı almadan yurtdışında tıp okumak için giden bir kişi Türkiye’ye yatay geçiş yapmak isterse:

1.Yurtdışında tıp eğitimi aldığı üniversite en az üç derecelendirme kuruluşuna göre ilk 400'de ise, (kararı bu yazıda okuyabilirsiniz)

2.Geçiş yapacağı sene USMLE gibi YÖK’ün de kabul ettiği sınavlardan min. puanı alır ise Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinin tıp fakültelerine yatay geçiş yapabilir.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Yurtdışı tıp üniversitelerine başvuru tarihleri farklılık arz eder. O yüzden, yurtdışı tıp eğitimi konusunda AB'de çalıştığımız 8 ülkenin hangisinde eğitim almayı planladığınızı tarafımıza iletirseniz, hedeflediğiniz üniversitelerin başvuru tarihleri ve kabul süreçleri ile alakalı bilgiler tarafınıza iletilecektir.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Yurtdışında tıp okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Yurtdışında premed/tıp hazırlık/ eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Yazımızda size tanıttığımız sekiz Avrupa ülkesinde hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu esas alınarak ve gerekçelendirilerek) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak bilmekteyiz. Dolayısı ile hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve hedefinizdeki Avrupa tıp üniversitesine kabulünüzü sağlayacağından peşinen eminiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Schengen Bölgesi’nde premed almanın avantajlarını kullanan öğrenciler hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilirler ve diledikleri takdirde misafir öğrenci olarak bulunabilirler. Böylece, hayatlarının 6 yıllarının geçeceği ve kariyerlerini şekillendirecek ülkenin kültürü, sosyal yaşamı, akademik atmosferi ile yakinen tanışmış olur. Yaşayarak ve bilerek alınan bir karar kadar isabetli ne olabilir ki! Premed eğitimleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Avrupa'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Avrupa'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372834 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page