top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Yurtdışında Tıp Okumak

Üniversite sadece amfiler, seminer odaları, laboratuvarlar ve kütüphanelerden oluşan

fiziksel bir şey değildir. Üniversite, içinde yaşanılan dünyayı daha iyi anlamak ve öğrenmek için birlikte yaşayan ve çalışan öğrencilerden ve öğretmenlerden oluşan bir yapıdır. Özellikle yurtdışında tıp eğitimi sunan fakülteler hastaları ve aileleri de içerdiğinden, üniversitenin geri kalanından daha geniş bir topluluğu temsil ederler. Bu topluluğun bir üyesi olmak, ömür boyu klinik uygulamalar için hazırlanmak; nasıl öğreneceğini öğrenmek yurtdışında tıp eğitiminin en güzel yanlarından biri olsa gerek.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Peşinen Bilinmesinde Fayda Var

Yurtdışında tıp eğitiminin ücretli olması bu ülkelerdeki eğitimin ya da kabul şartlarının kolay olduğu anlamına gelmez (ülkemizde de ücretli tıp eğitimi veren fakülteler vardır.) Yurtdışında tıp okumak isteyenlerin her şeyden önce lisedeki fen bilimleri notlarının yüksek olması, yapılan giriş sınavlarında başarılı olmaları ve mülakatlarda çok yönlü bir insan olduklarını ispatlamaları gerekir. Avrupa’da tıp eğitimi sunan üniversiteler, öğrencilerinden hastalarla iletişim kurabilmeleri için ilk iki senede belli bir seviyeye kadar yerel dilin öğrenilmesini de talep ederler. Edinilen bu ekstra dil yeteneği kimsenin sizden alamayacağı, ömür boyu sürecek bir beceridir aslında. Ülkemizde ilk 50,000-80,000 her neyse bu rakam, giremeden yurtdışında tıp okumak için yola koyulanların Türkiye’de tıp okuyanlara nazaran daha başarısız bir doktor olacakları anlamına gelmez. Kaldı ki kimse tıp fakültesinde doktor olmaz🌟 Doktorluk yapabilmek için ruhsat alır sadece ama doktorluğu hastanelerde çalışarak, vakalar ile karşılaşarak öğrenir. Avrupa'daki bu 11 ülkenin hangi üniversitesinde eğitim alırsanız alın, alandaki en parlak beyinlerin bazılarından eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Velilerin Yaklaşımı

Yıllardır veliler ile yapmış olduğumuz görüşmelerde cocuklarının bir Avrupa ülkesinde tıp eğitimi almalarına karar verdiklerinde neden diğer AB ülkesini /ülkelerini de düşünmediklerini sorduk. Mesela, Bulgaristan'da tıp eğitiminde karar kılan veliye neden Polonya, Çekya ya da Litvanya'yı düşünmediklerini sorduk. Macaristan olsun diyen velilere de sorduk aynı soruyu; yani neden Çekya, Letonya, Slovakya ya da Polonya'yı düşünmediniz diye. Verilen cevapları genelleştirdiğimizde şu sonuçlar ortaya çıktı.

1. Eğitim ücreti 12,000-16,000 EUR bandında olan Polonya, Slovakya, Letonya, Litvanya, Yunanistan gibi ülkelerde eğitim alınmasından ise 3,000-5,000 EUR daha fazla vererek, prestiji daha yüksek olan Macar ve Çek tıp okullarında eğitim alınmasından yanayım. (satın alınan prestij dikkat ederseniz)

2. Yıllık eğitim ücreti 12,000-16,000 EUR olan Polonya, Slovakya gibi ülkeleri tercih etmekten ziyade,

-Eğitim müfredatı

-Sunduğu imkanları

-Verdiği Diplomanın YÖK Denkliği & Hukuki Hakları Aynı

-Yıllık Eğitim Ücretleri 6,000-9,000 EUR Aralığında

olan Bulgaristan, Sırbistan ya da Romanya'yı seçerim. Çünkü yaşam giderlerinin uygunluğu, coğrafi yakınlığı da benim için önem arz etmektedir. Aynı ürünü sadece ambalajı cafcaflı diye 2 katına almam ben. Eğitimin ingilizce olması, ilk binde üniversitelerin varlığı, mavi diploma😉 verilmesi, yabancı öğrencilerin de öğrenim görmesi gibi kriterler pahalı ülkede tıp eğitimi almada birer faktör ise bunlar bu eğitim ücreti uygun olan ülkelerde de mevcut zaten. (bütünsel ve aynı zamanda pratik bir yaklaşım)

Velilerin görüşlerini ve karar alma faktörlerini esas alırsak ortaya çıkan sonuç, "arada kalanın canı çıksın :)"

Ama biz yine de Avrupa'da en çok tercih edilen, ideal tıp üniversitelerini sizin için sıraladık. Umarız, kendiniz için en iyi, en doğru olan ülke ve üniversiteyi seçersiniz.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin İdeal Üniversiteler

Yurtdışında tıp okumak, detaylı araştırmalar neticesinde alınacak bir karardır. Yurtdışında tıp okumak ve ideal kurumu seçebilmek için başvuru yapılacak üniversitenin:

-Eğitim Ücreti,

-Eğitim Kalitesi,

-Kalite-Fiyat Dengesi,

-Kabul Koşulları,

-Tıp Hazırlık Eğitimi Kalitesi,

-Staj İmkânları,

-Uluslararası Geçerliliği,

-USMLE, UKMLA, MCCQE-MCCEE Akreditasyonları,

-Ülke Güvenliği ve Yabancı Öğrenciye Yaklaşımı,

-Ülkenin AB ve Schengen Bölgesi Üyeliği,

gibi faktörler karar aşamasında etken olmaktadır. Yurtdışında tıp okumak için adaylara önerdiğimiz ve danışmanlık hizmetleri verdiğimiz Avrupa tıp üniversitelerini bu yazımızda detaylıca inceleyebilirsiniz. Yurtdışında tıp eğitimi almak isteyenlere bütçelerine, lise fen bilimleri bilgilerine istinaden seçenekler sunan bu Avrupa tıp üniversiteleri Bologna Sürecine tabidirler. Bu ülkelerde tıp eğitiminin yıllık ücretleri 6,000-25,000 EUR arasında değişir. Ülkelerin tıp üniversitelerini ve net ücretlerini görmek için ülke adına tıklayınız.

Ülke

Yıllık Ücret Aralığı/EUR/

​6,500-8,000 EUR

6,000-9,000 EUR

7,700-9,000 EUR

​9,500-11,900 EUR

10,000-12,000 EUR

9,900-12,500 EUR

11,000-12,500 EUR

9,500-15,000 EUR

12,500-25,500 EUR

12,000-13,000 EUR

16,600-18,200 USD

Yurtdışında tıp okumak, hem yabancı bir ülkede hem İngilizce dilinde hem de yerel halkın dili ile debelleşerek ayakta kalmaktır:) Bu durumlar bazen insanın gözünü korkutsa da ki buna daha yurtdışı tıp giriş şartları da eklenmedi, gelecekte elde edilecek statü ve kariyerin sağlayacağı imkânlar göz önünde bulundurulduğunda yurtdışında tıp okumak muhteşem bir fırsat olsa gerek. Yurtdışında tıp okumak için karar verdiğinizde Sophia Academy'ye ulaşmanızda fayda var. Çünkü Sophia Academy, yurtdışında tıp eğitimi danışmanlığında 20 yıllık tecrübeye sahip; doktor adaylarının en doğru ülke ve tıp üniversitesinde eğitim almaları konusunda tecrübeli ve etkin bir kurumdur.

Kimler Yurtdışında Tıp Okumak İçin Uygundur?

Öncelikle adayın yurtdışında tıp okumak için kendisinin yeterli olup olmadığının farkında olması gerekir. En basit söylemle, lisede fen ağırlıklı eğitim almamış, biyoloji, kimya ve hatta bazen de fizik derslerinde beklenilen başarıyı yakalayamamış öğrencilerin sırf Türkiye’de yapılan üniversite sınavında ilk 50,000 giremedim ama illa da doktor olmalıyım fikri ile cesurca yurtdışı tıp eğitim macerasına atılması doğru olmaz.

Elbette ilk 50,000'nde olmak %100 doğru bir kriter değildir.
Elbette ilk 50,000 giremeyen bir öğrenci yurtdışı tıp eğitiminde yapılan giriş sınavlarında başarılı olabilir.
Elbette yurtdışında tıp hazırlık programlarında yoğun bir çalışma ile eksiklerini giderebilme fırsatı mevcuttur.

Fakat bunlar olabilir de, olmayabilir de:) Eğer lise hayatınız yurtdışında tıp okumak için uygun şekilde geçmemiş ise biraz önce bahsi geçen ihtimaller sizin için geçerli olmayabilir. Hayal etmek güzel bir şey ama bir de gerçekler var işte:)

Ama lütfen unutmayın ki yurtdışında tıp eğitimi sizin fen bilimleri alanında bilgili olduğunuz ön kabulü ile verilmektedir. Yani, eğer lise biyoloji ve kimya dersleriniz iyi değil ise yurtdışında tıp hazırlık programlarında bile eksiklerinizi kapatmanız zor olur. Bir de, insan hayatı ile ilgili zor bir mesleği hem de yabancı bir dilde elde etmeye çalışacağınızın da altını çizmekte fayda var.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Başvuru Şartı Nedir?

Yurtdışında tıp okumak için başvuru yapmayı planlayan adayların lise fen bilimlerindeki derslerinin iyi olması beklenir. Lise biyoloji, kimya ve bazı ülkeler için fizik ders notları iyi olmayan adayların yurtdışında tıp okumak için yaptıkları başvurular olumlu sonuçlanmayabilir.

Yurtdışında Tıp Okumak İçin Kabul Şartı Nedir?

Yurtdışında tıp okumak isteyenler hedef üniversitelerin giriş sınavlarına girerler. İngilizce seviyesi yeterli ve alan bilgisine güvenen adaylar tıp giriş sınavlarına direk girebilirler. Başarılı oldukları takdirde kabul alırlar ve birinci sınıftan fakültelerde eğitimlerine başlarlar. Premed ihtiyacı olan adaylar ise bir ya da iki dönemlik hazırlık eğitimi sonrasında kabul sınavlarına girebilirler.

Giriş Sınavının Formatı ve İçeriği Nasıldır? Mülakat Yapılır Mı?

Yurtdışında tıp okumak için adayların başarıyla vermesi gereken giriş sınavlarının içeriği genelde lise biyoloji, kimya bilgilerinin ölçülmesi şeklindedir. Bazı Avrupa tıp üniversiteleri bunların yanında bir de biraz fizik veya matematik bilginizi de ölçmek isteyebilir. Yurtdışında tıp eğitimi sunan her üniversite yazılı yapılan tıp giriş sınavı sonrasında mülakat yapmaz. Mesela Macaristan ya da Çekya tıp üniversiteleri mülakat yapar iken Bulgaristan tıp üniversiteleri sadece yazılı sınavın sonucunu esas alır ve mülakat yapmaz.

Sınavsız Tıp Okumak Mümkün Müdür? Yani Kabulde Giriş Sınavı Yapmayan Avrupa Tıp Üniversitesi Var Mı?

Oh ne güze demi!:))) Hem Türkiye'de üniversite sınavı derdi yok hem de Avrupa'da giriş sınavına girmeden tıp okumak. Üç sene biyoloji, kimya okudum zaten bir de giriş sınavı stresi mi diyen adayların bu derdine bazı Avrupa üniversiteleri çözüm üretmiş:) Hangi üniversitelerin olduğunu merak ediyorsanız Giriş Sınavı Olmadan Yurtdışında Tıp Okumak başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

IB Diploma Programı Mezunuyum. Giriş Sınavından Muaf Olur Muyum?

IB veya A Level gibi uluslararası geçerliliğe sahip programları tamamlayan adaylar yazımızda bahsi geçen Avrupa tıp üniversitelerinin giriş sınavlarını rahatlıkla verirler. Ama ben sınav stresi yaşamak istemiyorum ve muafiyet veren üniversite varsa oraya başvuru yapmak istiyorum diyorsanız, evet IB mezunlarına muafiyet veren üniversiteler mevcut.

Yurtdışında Tıp Eğitiminin YÖK Denkliği Var Mı?

Yazımızda bahsi geçen ve Sophia Academy olarak danışmanlık servisleri sağladığımız tüm Avrupa yurtdışı tıp üniversitelerinin diplomaları Avrupa Birliğinde ve Avrupa Ekonomik Topluluğunda direk kabul görmektedir. İngilizce konuşulan bir Avrupa ülkesinde ruhsat alabilmek için sizden diplomanız dışında başka bir evrak istenmez iken, bazı ülkelerde doktorluk lisansınızı almak için ülkenin dilini konuşabildiğinizi ispatlamanız istenebilir.

Amerika’da doktorluk yapabilmek için ise USMLE sınavına girmeniz gerekir. Birleşik Krallıkta (İngiltere) doktorluk yapmak isteyen ve AB vatandaşı olmayan kişiler ise PLAN B (2024 itibariyle UKMLE) sınavına girerler.

Ülkesinde akredite ve YÖK tanınan üniversiteler listesinde olan tıp üniversitelerinden mezun olanlar YÖK Denkliği için başvuru yapabilir ve denklik yönetmeliğine istinaden denklik alırlar. YÖK’ün kabul ettiği uluslararası sıralama kuruluşları olan; Times Higher Education, QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities, University Ranking by Academic Performance ve CWTS Leiden Rankings göre ilk bin arasında alan bir yurtdışı tıp üniversitesi mezunu direk denklik alırken; ilk bin arasında olmayan bir tıp üniversitesi mezunu ise STS veya klinik sınavlara girerek denkliğini alır.

!!!Burada dikkat edilmesi ve YÖK Denklik Birimine danışılması gereken bir konunun altını örnek vererek açıklamak isteriz.

Biraz önce bahsi geçen derecelendirme kuruluşlarınca ilk binde olan üniversiteden mezun bir kişiye YÖK doğrudan denklik verebileceğini beyan ediyor. Peki, soru şu: Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi QS Dünya Üniversiteleri Genel Sıralamasında ilk binde. Bu üniversitenin mezunları yönetmeliğe göre STS tabi olmadan denklik alacaklar. Fakat Sofya Tıp Üniversitesi (adı üstünde, işi sadece tıp eğitimi) genel değil de tıp sıralamasında 501-600 bandında. Dolayısı ile denklik aşamasında bu üniversitenin genel sıralaması olmadığına göre tıp sıralaması mı esas alınacaktır? Bu retorik sorunun cevabını YÖK'den peşinen almış olmanız yurtdışı tıp eğitimi sonrasında STS tabi olmadan denklik alabileceğiniz üniversite seçeneklerini sizi için artırmış olacaktır.

Bu 11 Avrupa Ülkesinde 2024 Genel Sıralamada İlk Binde ve Tıp Sıralamasında ilk 500'de Olan Üniversiteleri Öğrenebilir Miyim?

Elbette. Yurtdışında Tıp Eğitimi Alsam YÖK Denklik Verir Mi başlıklı yazımıza göz atarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yurtdışıdan Türkiye Tıp Fakültelerine Yatay Geçiş Yapılabilir Mi?

Türkiye üniversite sınavında bir tıp fakültesine yerleşecek puanı alarak yurtdışında tıp okumaya karar veren, hedeflediği üniversiteden kabul alan ve birinci sınıf veya ikinci sınıftan sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapmaya karar veren bir öğrencinin önünde herhangi bir yasal engel yoktur. Fakat Türkiye’de yapılan üniversite sınavında tıp okumak için gerekli puanı almadan yurtdışında tıp okumak için giden bir kişi Türkiye’ye yatay geçiş yapmak isterse:

1.Yurtdışında tıp eğitimi aldığı üniversitenin dünya sıralaması en az üç derecelendirme kuruluşuna göre ilk 400'de ise, (kararı bu yazıda okuyabilirsiniz)

2.Geçiş yapacağı sene USMLE gibi YÖK’ün de kabul ettiği sınavlardan min. puanı alır ise,

3.Eğitim aldığı üniversite/fakülte Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından akredite ise Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinin tıp fakültelerine yatay geçiş yapabilir.

Yurtdışında tıp okumak için ne zaman başvurulmalıdır?

Yurtdışı tıp üniversitelerine başvuru tarihleri farklılık arz eder. Başvuru tarihlerinin farklı olması; yurtdışında tıp okumak için karar veren adayın direk giriş sınavına girip girmemesi, hazırlık eğitimine ihtiyacı olup olmaması, D öğrenci vizesinin alınma süreci ile alakalı bir durumdur. O yüzden, yurtdışı tıp eğitimi konusunda AB'de çalıştığımız 11 ülkenin hangisinde eğitim almayı planladığınızı tarafımıza iletirseniz, başvuru tarihleri ve kabul süreçleri ile alakalı bilgiler tarafınıza iletilecektir.

Avrupa'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Avrupa'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

bottom of page