top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi

Bulgaristan’ın en köklü yükseköğrenim kurumu olan Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski’de tıp eğitimi almazsınız sadece; yüzyıllarca süren bir kültür ve eğitim geleneğinin de değerlerine sahip olursunuz. Bulgaristan’da tıp okumak için gelen adaylar, Avrupa'nın en saygın eğitim kurumlarından birinin parçası olurlar.

Bulgaristan’da tıp okumak için gelen adaylar, Avrupa'nın en saygın eğitim kurumlarından birinin parçası olurken QS 2024 Dünya Üniversiteler Sıralamasında 741-750 sırada olan bir dünya üniversitesinin de bilimsel birikimine ortak olurlar. Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski, ulusal ve uluslararası sıralamalara göre sürekli olarak Bulgaristan'ın en iyi üniversitesi seçilir.

Sofya Üniversitesi makul öğrenim ücretleri, uygun yaşam giderleri ve esnek kabul şartları sebebiyle Avrupa’da tıp eğitimi almak veya eczacılık okumak isteyen yabancı öğrencilerin öncelikli seçenekleri arasındadır. Üniversitede 16 fakülte ve 14.000 öğrenci bulunmaktadır. Merkez Üniversite Kütüphanesi, Bulgaristan'ın en büyük üniversite kütüphanesidir ve 2.100.000'den fazla cilt içerir. Teorik ve uygulamalı eğitimi AKTS sistemine ve Avrupa standartlarına uygundur.

Tam teşekküllü bir üniversite olan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi, Avrupa'nın en saygın bilim merkezlerinden biridir. Bugün Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi, ülkenin en büyük ve en prestijli bilimsel merkezidir. Yurtdışında tıp ya da eczacılık eğitimi planlayanlar Bulgaristan’da İngilizce tıp ve eczacılık eğitimi sağlayan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi fakültelerini tercih edebilirler. Mezunlar tıp doktoru, eczacı unvanlarını Avrupa’da direk kullanabilirler ve bir uzmanlığa da başlayabilirler.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi Eğitimi

Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi'nde tıp eğitimi almayı seçenler ülkenin başkentinde yaşadıklarından uluslararası etkinliklere ve konserlere rahatlıkla katılabilmekteler. Üniversite şehir merkezinde bulunduğu için birçok spor salonlarına, parklara, kafelere ve metro istasyonlarına yakındır.

Bulgaristan’ın en köklü üniversitesi olan Sofya Üniversitesi Bulgaristan'da akademik standartları belirlerken diğer Bulgar üniversitelerinin de uluslararasılaşma çabalarına yön vermektedir. Uluslararası tanınan ve kabul gören bir diploma ile öğrencilerini mezun eden Sofya Kliment Ohridski Üniversitesinin eğitim ücretleri Avrupa’daki diğer tıp eğitimi sunan üniversitelere kıyasla uygun ve makuldür.

1881 yılında Bulgaristan Rönesans Döneminde kurulan ve ülkenin ilk üniversitesi olan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi bugün de ülkenin ve Balkanların en önemli araştırma ve eğitim kurumlarından biri olmaya devam etmektedir. 1917 yılında kurulan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi Tıp Fakültesi 2013-2014 yılında İngilizce tıp doktorluğu ve eczacılık eğitimleri vermeye başlamıştır.

Öğrenciler klinik çalışmalarını ve stajlarını Bulgaristan’ın en modern eğitim ve araştırma hastanesi olan Lozenets Üniversite Hastanesinde gerçekleştirirler.

Bulgaristan’ın Türkiye’ye ile olan coğrafi yakınlığı, ortak geçmiş kültürü ve kendi kültürünü yaşarken Avrupai yaşam olanakları da sunması, aralarında Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi Tıp Fakültesinin de bulunduğu, Bulgar tıp üniversitelerini yurtdışı tıp eğitiminde ön plana çıkarmaktadır.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Avrupa Birliği Denkliği

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi mezunlarının diplomaları Avrupa Birliği ülkeleri tarafından direk tanınır. Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek için sadece dil yeterliliğini ispatlamak yeterlidir.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski YÖK Denkliği

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski YÖK tarafından tanınan üniversiteler arasındadır fakat Mart 2024 YÖK Yurtdışı Diplomaları ve Tanıma Yönetmeliğindeki düzenlemelere göre Bulgaristan Tıp Fakülteleri mezunlarına YÖK denklik hakkı tanınabilmesi için Bulgaristan'da tıp eğitimine başladıkları yıl YKS'de Türkiye'de tıp okumalarına imkan tanıyan puanı almış olmaları gerekir. Aksi takdirde YÖK denklik başvurusu yapamazlar.

Haliyle, Bulgaristan tıp fakülteleri adayları şu iki seçenekten birini değerlendirerek yurtdışında tıp eğitimlerine devam edebilirler.

  1. Mezuniyet sonrası YÖK denkliği almayı düşünmüyorum çünkü Avrupa'da bir yaşam planlıyorum.

  2. YÖK denkliği benim için önemli. O yüzden, YÖK Denkliği olan diğer Avrupa Tıp Fakültelerinde eğitim alacağım.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi Ücreti

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi yıllık eğitim ücreti 7,700 €. Programın eğitim dili İngilizcedir.

Türkiye Cumhuriyetinde lise eğitimini tamamlamış, biri T.C. diğeri BG vatandaşlığı olan çifte vatandaşlar Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesinde öğrenim almaya karar verdiklerinde yıllık 5,000 EUR eğitim ücreti öderler.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi Başvuru Şartı

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi programına başvuru yapabilmek için adayın lise biyoloji ve kimya dersleri ortalamasının her yıl için 100 üzerinden en az 62 olması gerekir.

Hesabı şu şekilde yapmalısınız. Biyoloji ve kimya eğitimi aldığınız yıldaki biyoloji ve kimya dersleri ortalamasını toplayıp ikiye böldüğünüzde çıkan sonuç en az 62,00 olmalıdır. Mesela dokuzuncu sınıftaki biyoloji notunuz 84, kimya notunuz ise 68. İkisinin toplamı 152 eder. İkiye böldüğünüzde sonuç 76 çıkar. Bu sene için şartı sağlıyorsunuz. Bu yöntemi biyoloji ve kimya dersi aldığınız her sene için uygulayabilirsiniz.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi Kabul Şartı

Yapılan giriş sınavında ilk 50 öğrenci arasına girmek yeterlidir.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi Giriş Sınavı İçeriği Nedir?

En az B2 seviyesinde İngilizce diline hakim olan adaylar biyoloji ve kimya içerikli yazılı sınavda ilk 50 arasına girdikleri takdirde birinci sınıftan eğitimlerine başlarlar.

Sıralamaya Girmek Zor Mu?

Maksimum puanın 6,00 olduğu 07 ve 14 Eylül 2023 yılında yapılan giriş sınavlarında ilk 50 öğrenci kabul edilmiştir. Kabul edilen son öğrencinin puanı 6,00 üzerinden 4,63.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi giriş sınavı Eylül ayının birinci ve ikinci haftası olmak üzere iki defa yapılır. Sınava gireceklerin sınav tarihlerinden en az 45 iş günü öncesinden başvuru yapmaları gerekir.

Mülakat Var Mı?

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi giriş sınavlarında sözlü mülakat yapılmaz.

Sınav Ücreti Nedir?

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski tıp giriş sınavı ücreti 30 EUR.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi Eğitim Müfredatı Hangi Dersleri İçerir?

Staj dahil olmak üzere 6 yıl süren Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi müfredatını yıllara göre ekteki dosyadan görebilirsiniz.

MÜFREDAT_
.pdf
PDF dosyasını indir • 221KB

İngilizce ve Bölüm Hazırlık Eğitimi

Bulgaristan'da tıp okumak isteyen adaylar ihtiyaç halinde üniversitenin hazırlık programına katılabilirler. Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski dahil Bulgaristan'da tıp hazırlık eğitimi hangi üniversitede alınmalıdır sorusuna cevap arayanlara Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Programlarının Kalite, İçerik ve Maliyet Kıyaslaması başlıklı makaleyi incelemelerini öneririz.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Profesyonellere güvenmek, Bulgaristan'da yerleşik bir kurumdan danışmanlık almanın keyfini ve güvenini yaşamak istiyorsunuz! Aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi sınavına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ve ücreti.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Yorumlar


Yorumlara kapatıldı.
bottom of page