top of page
 • Yazarın fotoğrafıKubilay Zer Göktürk

Bulgaristan Tıp Üniversiteleri Başvuru ve Kabul Şartları, Giriş Sınavları, Mülakat ve YÖK Denkliği

Bulgaristan'da tıp okumak isteyenlerin aklındaki başvuru ve kabul şartları, giriş sınavları, mülakat ve Bulgaristan'da tıp eğitiminin YÖK denkliği gibi konuları içeren detaylı yazı hazırladık. Merak ettiğiniz her soruyu (araştırmalar yaparken duyduklarınız ya da size söylenenler dahil olmak üzere), Bulgaristan tıp üniversitelerinin yönetmeliklerini, Bulgaristan MEB'nin yabancı öğrenciler ile alakalı mevzuatlarını ve YÖK yurtdışı yükseköğretim diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliğini esas alarak cevapladık. Yazımızın sonuna geldiğinizde Bulgaristan'da tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik, hemşirelik eğitimi ile alakalı merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulamadıysanız lütfen bize yazınız.

Bulgaristan'da Tıp Okumak Hiç Bu Kadar Öngörülebilir Olmamıştı!

●En doğru bilgilere ihtiyacım var!

●Giriş sınavı denemeleri yapmak istiyorum!

●Bulgaristan'da en iyi tıp hazırlık okulunu bilmek istiyorum!

●Giriş sınavlarına hazırlık kaynaklarım olsa süper olur!

●Kazandım, bir de Bulgaristan'a varış sonrası eğitimim boyunca yerel, bürokratik ve akademik destek hizmetleri verecek profesyonel bir kurum lazım diyorsanız Sophia Academy size yeter.

Bulgaristan bir AB ve Schengen Bölgesi ülkesi midir?

Evet. 2007 yılında tam AB üyesi olan Bulgaristan 30 Mart 2024 tarihi itibariyle Schengen Bölgesine dahil olmuştur.

Bulgaristan’da tıp eğitimi nasıldır?

Çekya, Polonya, Romanya, Letonya, Slovakya, Litvanya, Sırbistan, Hırvatistan veya Macaristan gibi yurtdışı tıp eğitiminde tercih edilen ülkelerin tıp üniversiteleri ile Bulgaristan tıp üniversitelerinin işleyişi ve eğitim müfredatları aynıdır. Bu bağlamda, Avrupa’da tıp üniversitesi seçerken müfredattan ziyade eğitim ücretleri belirleyici rol oynar. Bulgaristan'da tıp eğitimi sunan üniversiteler kalite-fiyat dengesini iyi korur. 2023 Bulgaristan MEB verilerine göre tıp, diş hekimliği, eczacılık alanlarındaki yabancı öğrencilerin payı bakımından Bulgaristan tıp üniversiteleri tüm Avrupa Birliğinde lider konumdadır. Bulgaristanda tıp okuyanların %58,5'i yabancı öğrencilerdir.

Bulgaristan’da tıp okumak için başvuru şartı nedir?

Bulgaristanda tıp eğitimi almak için başvuru yapan bir adayın lise biyoloji ve kimya derslerinin ortalamaları her yıl için 100 üzerinden en az 62,00 olması gerekir.

Hesabı şu şekilde yapmalısınız. Biyoloji ve kimya eğitimi aldığınız yıldaki biyoloji ve kimya dersleri ortalamasını toplayıp ikiye böldüğünüzde çıkan sonuç en az 62,00 olmalıdır. Mesela dokuzuncu sınıftaki biyoloji notunuz 84, kimya notunuz ise 68. İkisinin toplamı 152 eder. İkiye böldüğünüzde sonuç 76 çıkar. Bu sene için şartı sağlıyorsunuz. Bu yöntemi lisede biyoloji ve kimya dersi aldığınız her sene için uygulayabilirsiniz.

Açık lise/açıköğretim lisesi/ mezunları da başvuru yapabilir mi?

Mezun olunan lise türünden bağımsız olarak lise hayatında en az bir dönem biyoloji ve kimya dersi almıs her öğrenci Bulgaristan'da tıp eğitimi almak için başvuru yapabilir.

Giriş sınavı için ne zaman başvurmalıyım?

Eğitim almayı planladığınız üniversitenin giriş sınavı tarihinden en az 45 iş günü (iki ay) önce başvuru sürecini başlatmalısınız. Aksi takdirde, giriş sınavına yetişmeniz zordur.

Bulgaristan'da tıp okumak için Türkiye’de yerleşmiş olmak şartı mı?

Hayır. Macaristan, Polonya, Romanya, Letonya, Çekya gibi diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Bulgaristan tıp üniversiteleri adayların yeterliliklerini kendileri ölçer.

Başvuruda İngilizce dil yeterliği şart mı?

Tıp hazırlık eğitimi almayı planlıyorsanız, başvuruda İngilizce bilme şartı aranmaz.

Başvuru gerekçeniz sınava girmek ise en az B2 (CEFR) seviyesinde İngilizce diline hakim olmanız gerekir.

Başvuru evrakları nelerdir?

Bulgaristan tıp üniversitelerine başvuruda istenen ve Bulgaristan'da tercüme ve legalize edilmesi gereken evrakları buradan görebilirsiniz.

Lise denklik belgesi nereden alınır?

Bulgaristan tıp üniversitelerine başvuruda talep edilen lise denklik belgesi Bulgaristan MEB'nın bölgesel eğitim müdürlüklerinden alınır. Belgenin hazırlanma süresi ortalama 3-4 haftadır.

Bulgaristan’da tıp eğitimi için başvuru tarihlerini kaçırırsam bir sene beklemek zorunda mıyım?

Kabul sınavına girerek birinci sınıftan eğitime başlamayı planlıyorsanız, evet bir sene beklemek zorundasınız. Ama hazırlık eğitimine ihtiyacınız varsa başvuru tarihlerini kaçırsanız bile premed pathway programlarına yine de kayıt olabilirsiniz.

Bulgaristan'da tıp eğitimi kabul şartı nedir?

Giriş sınavında başarılı olmak ve başarı sırasına göre belirlenmiş kontenjan dilimine girmektir.

Bulgaristan tıp giriş sınavının içeriği nedir?

Bulgaristan’da tıp giriş sınavları biyoloji, kimya ve İngilizce içeriklidir. Adayın lise kimya ve biyoloji bilgisini ölçen sınav yazılı formattadır ve sınav sonrası diğer Avrupa tıp üniversitelerinde olduğu gibi herhangi bir mülakat yapılmaz. Giriş sınavlarının final notunu %40 kimya, %40 biyoloji ve %20 İngilizce etkenleri belirler. Gerekli durumlarda Dekanlıklar adayın lise biyoloji ve kimya notunu da değerlendirmede esas alabilirler.

Bulgaristan’da tıp giriş sınavlarına yönelik çalışma kaynakları sağlıyor musunuz?

Kesinlikle evet. Başvuru desteği dahil giriş sınavlarına yönelik çalışma kaynakları sağlamanın yanında onlarca giriş sınavı denemesi ve daha önceki yıllarda çıkmış sınav sorularını da tarafınıza iletiyoruz.

Bulgaristan tıp giriş sınavları ne zaman yapılır?

Üniversitelerin giriş sınavları tarihlerini görmek için Bulgaristan Tıp Giriş Sınavları Tarihleri linkine tıklayabilirsiniz.

Giriş sınavları merkezi bir yerde mi yapılır?

Hayır. Bulgaristan’da tıp üniversiteleri sınavlarını kendileri organize ederler. Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Tıp Fakültesi hariç Bulgar tıp üniversiteleri giriş sınavlarını online yaparlar.

Giriş sınavlarında adayların kopya çektiği söylemleri mevcut? Bu doğru mudur?

Doğrudur. Sadece Bulgaristan'da değil başka ülke sınavlarında da bu tarz durumlar mevcuttur. (pandemi esnasında başlayan online giriş sınavı sürecinin bir devamı olarak- ki bu durum bir lütuf mu yoksa lanet mi zamanla göreceğiz- kopya çekme meselesi bayağı yaygınlaşmıştır.)

Fakat gerekli altyapıya ve birikime sahip olmayan bir aday giriş sınavında istediğini elde etse de eğitim sürecinde yarıştan kopmaktadır ve eğitimine devam edemez duruma gelmektedir. Çünkü bu tarz okullara girmek değil altı yıl boyunca zorlu bir öğrenim maratonunun hakkını vermektir mesele. Ne demişti Nasreddin Hoca, kim ne yaparsa kendine yapar:) Biz, sadece kendinize iyi şeyler yapmanızı temenni edebiliriz.

A2 seviyesinde olan bir adayın da giriş sınavını kazandığını duydum. Bu mümkün müdür?

Mümkün olmasının sebebi bir önceki sorunun cevabında mevcut. Peki, bunu kimden duydunuz ise ona A2 ile kabul alan şahsın akibetini de merak edip sordunuz mu?:)

Birden fazla üniversitenin giriş sınavına girebilir miyim?

Elbette girebilirsiniz. Bunda herhangi bir engel yoktur. Giriş sınavına katılacağınız her üniversiteden önceden şartlı kabul almanız ve bakanlık onayınızın çıkması şartıyla.

Bulgaristan tıp üniversitelerinin giriş sınavlarına başvuruda TOEFL, Cambridge veya IELTS tarzı dil belgesi istenir mi?

Evet, istenir. Fakat bu konuda her üniversite farklı yaklaşım sergilemektedir.

Mesela Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi tıp giriş sınavında bu tarz bir sertifika istemesi gerekir iken yıllardır yapılan giriş sınavlarında adaylardan böyle bir talepte bulunduğu görülmemiştir. Üniversitenin yaklaşımı, eğer adaylar giriş sınavında biyoloji ve kimya sorularını anlayıp çözebiliyorlarsa ve ilk 50 arasına da girebiliyorlarsa demek ki İngilizceleri yeterli şeklindedir.

Sofya Tıp Üniversitesi ya da Varna Tıp Üniversitesi ise tıp giriş sınavlarına başvuruda uluslararası geçerli İngilizce dil sertifikası talep eder. Eğer, aday bu tarz bir sertifika ibraz edemiyor ama dil seviyesine güveniyorsa giriş sınavı bileşenlerinden biri olan İngilizce sorularında adaydan yeterliğini ispatlaması istenir.

BuKabul edilen uluslararası İngilizce dil sertifikaları nelerdir?

IELTS Academic (Overall Band Score 6.5) ve üstü

Cambridge English in ESOL International (CPE 180 - 199, CAE B veya C, FCE A 180 – 190) ve üstü

TELC (The European Language Certificates, veya TELC - language tests) - FCE A 180 – 190) ve üstü

TOEFL iBT (computer-based test) – 90 ve üstü

TOEFL PBT (paper-based test) – en az 577 ve yazma 12–13 ve üstü

PTE Academic - 65 ve üstü

ECL – Level B2 ve üstü

Bakanlık onayı almadan sadece okul kabulu ile Bulgaristan tıp üniversitelerinin giriş sınavlarına giremez miyim?

Maalesef giremezsiniz. Uygulamada buna izin veren tek üniversite Sofya Kliment Ohridski Üniversitesidir. Sofya Kliment Ohridski Üniversitesinde sağlanan bu esneklikten dolayı da herhangi bir kişiye veya bir yere ekstra para ödemek zorunda değilsiniz!

Diğer tıp üniversiteleri ise bakanlık onayı olmadan giriş sınavına müsaade etmezler.

Bulgaristan tıp giriş sınavına dair örnek sorular var mı?

Hem İngilizce seviyenizi hem de giriş sınavında başarılı olur muyum diye merak ediyorsanız Bulgaristan Tıp Giriş Sınavları sayfasındaki testleri çözebilirsiniz.

Hazırlık Eğitimini Nerede Almalıyım?

Yeterli İngilizce seviyesi olmayan, biyoloji ve kimya derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday bu eksikliklerini en mükemmel şekilde hangi tıp hazırlık okulunda giderebileceğini merak eder. O zaman Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Programlarının Kalite, İçerik ve Maliyet Kıyaslaması başlıklı makaleyi okumanın tam zamanıdır.

Makaleyi okudum. Gerçekler ortada. Peki, neden diğer görüştüğim firmalar/kişiler Smartversity Premed Pathway programını anlatmıyorlar ya da biz sorduğumuzda olumsuz yaklaşıyorlar?

Güzel. Beklediğimiz soru da geldi:)

Cevabı basit aslında. İş dünyasında gerçekleri anlatmak profesyonel ve ahlaklı olmayı gerektirir. Bir de finansal özgürlüğünüz olacak. Bunlara sahip olduğunuzda iyilerin yanında yer alırsınız. Sophia Academy ve kardeş kuruluşumuz İntergenç Yurtdışı Eğitimin Amerikan Üniversitesinin yanında olması gibi.

Bir de konu vizyon meselesi tabi. Biz, sizi Bulgaristanda tıp hazırlık eğitimi sunan her okula kayıt edebiliriz fakat görüştükleriniz sizi Smartversity Premed Pathway programına kayıt edemez çünkü böyle bir yetkileri yok! Dolayısı ile Amerikan Üniversitesinden komisyon talepleri de olamaz. Bu nedenle de sizi komisyon alacakları vasat yerlere yönlendirirler. Yani sizin geleceğiniz 300-500 EUR her neyse o rakam, ona kurban edilir!

Meseleyi ülkemizden iki üniversite örneği vererek özetlemek gerekirse, finansal ve zaman maliyeti aynı olmak koşulu ile Boğaziçi ya da ODTÜ'de hazırlık alabilecek iken Nişantaşı ya da Topkapı Üniversitesinde hazırlık eğitimi alır mıydınız?

Hazırlık eğitimimi öğrenim görmeyi planladığım üniversitede aldığımda kabulüm garanti deniliyor. Bu doğru olabilir mi?

Soruyu sorarken bile, bu safsataya inanmadığınızın farkındayız ama yine de cevaplayalım:)

Bu size söylenen ya da duyduğunuz cümleler, kocaman birer yalandır. Hiçbir üniversite size böyle bir garanti veremez, vermez! Üniversiteler adına uydurulan ve üniversite adına konuşulan bu iddialara asla itibar etmemeniz sizin hayrınızadır. Size tavsiyemiz, akıl süzgecinizden geçmeyen hiç bir söyleme itibar etmemenizdir.

Tekrar altını çiziyoruz, aracı denilen ve ne yaptığını bilmeyenlerin veya bilerek yanlış yönlendirenlerin kurbanı olmayın. Aklınıza takılan her konuda bize yazabilirsiniz. En doğrusunu bilmek istiyorsanız tabi.

Bu arada, kaliteli bir tıp hazırlık eğitimi almak ile vasat bir hazırlık almanın zaman ve parasal maliyeti aynıdır! Neden, en iyisinde hazırlanmayasınız!!! Lütfen, hazırlık eğitimlerinde bu gerçeği esas alın!

NOT: Hazırlık sonrası tıp eğitimine birinci sınıftan garantili başlama söylentisi Sofya Tıp Üniversitesitesinin uygulamasından kaynaklanır ki bu uygulama da maalesef biraz yanlış anlatılmaktadır. İşin aslı şudur: Sofya Tıp Üniversitesinde hazırlık eğitimi almaya başladınız. Yıl içinde yapılan quizlerde, dönem sonlarında yapılan değerlendirmelerde iyi bir performans sergilediniz. Dolayısı ile giriş sınavında imtiyazlı duruma geçersiniz.

Yoksa, hazırlık eğitimi sonrası direk birinci sınıftan başlama ya da giriş sınavına girmeden kabul alma diye bir durum söz konusu değildir.

Bu arada, bu soru vesilesi ile manipüle edilmenize altyapı sağlayan iki konuya açıklık getirmek istiyoruz.

1. Sofya Tıp Üniversitesi’nde hazırlık eğitimi alan sınava girmeden birinci sınıftan başlar. 

Bu durum tamamen dekanlığın inisiyatife ile alakalı bir durumdur. Doğrudur, hazırlık eğitimini gerçekten başarılı bir şekilde tamamlayan (diyelim 100 üzerinden 90 ile bitiren) bir öğrenciyi okul sınava almadan doğrudan da kabul edebilir. Ama bu olası senaryoyu, hazırlıktaki herkes birinci sınıftan başlar şeklinde genelleştirmek bilin ki kocaman bir YALANDIR. (ikinci defa altını çizmiş olduk)

2. Sofya Üniversitesinde (İÇS) hazırlık eğitimi alanlar tıp giriş sınavını kesinlikle kazanır.

İnanın ya da inanmayın ama her sene Kliment Ohridski Tıp Fakültesini kazananların çoğunluğu hatta hemen hemen hepsi denilebilir asla İÇS hazırlıktan gelenler değildirler. Kazananlar başka uluslararası hazırlık okullarından gelenlerdir ya da lise akademik altyapısı iyi olan ve sağlanan destek kaynaklarını iyi kullananlardır.

*İÇS’de hazırlık alırsanız size sağlanacak diğer bir avantajın da gerekirse size özel bir kontenjanın açılacağı iddiasıdır. ( bu iddia sahiplerinin diğer bir iddiası da Sofya Üniversitesi ile gizli bir anlaşmalarının olduğudur-James Bondlar mübarekler:) 

Hadi bu safsatanın da doğrusunu anlatalım size:))

Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi yılda 50 öğrenci kabul eder. 50.ci öğrenci ile aynı puana sahip 9 öğrenci daha var diyelim. Bu öğrenciler adına kabul edilmeleri için dekanlığa dilekçe sunulur. E okula da para lazım ya! Kabul eder. Böylece 50 olan kontenjan 59 çıkar. (Bu hareket akreditasyona uygun mu, onu da araştırmak lazım ya, neyse:) İşte tam da bu esnada gizli anlaşmalarımız var ki sizin için kontenjan açtırdık, gücümüzün farkında mısınız diyenler sahneye çıkar:) Bunu da birkaç öğrenci ve velisine söylettiklerinde yalanların önüne geç geçebilirsen:)

Bulgaristan tıp üniversitelerinin akreditasyonları nelerdir?

Bulgaristan Tıp Üniversiteleri Bulgaristan Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite Avrupa üniversiteleridir. Bulgaristan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Bulgaristan Tıp Üniversiteleri mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Bulgar tıp üniversiteleri Mavi Diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Bulgaristan tıp üniversitelerinin Avrupa'da denkliği var mı?

Bulgaristan tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınır. Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek ya da uzmanlık başvurusu yapabilmek için sadece dil yeterliliğini ispatlamak yeterlidir.

Bulgaristan’da tıp eğitimi Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya'da geçerli mi?

USMLE-Step 3, PLAB-Part 2, AMC-Clinical examinations, MCCQE-Part2, MCCEE sınavları ilgili ülkede lisanslı doktor olabilmek için başarıyla geçilmesi gereken sınavlardır. Kendi ülkelerinde tıp eğitimi alanların da doktor olabilmek için verdiği sınavlardır aslında. Bulgaristan tıp mezunları da bu sınavlara girebilir ve başarılı oldukları takdirde de doktorluk ruhsatlarını alırlar.

Bulgaristan tıp üniversitelerinin tanınırlığı ve YÖK Denkliği var mıdır?

Bulgaristan'da tıp eğitimi veren üniversiteler YÖK tarafından tanınan üniversiteler arasındadırlar fakat Mart 2024 YÖK Yurtdışı Diplomaları ve Tanıma Yönetmeliğindeki düzenlemelere göre Bulgaristan Tıp Fakülteleri mezunlarına YÖK denklik hakkı tanınabilmesi için Bulgaristan'da diş hekimliği eğitimine başladıkları yıl YKS'de Türkiye'de dişçilik okumalarına imkan tanıyan puanı almış olmaları gerekir. Aksi takdirde YÖK denklik başvurusu yapamazlar.

Haliyle, Bulgaristan tıp fakülteleri adayları şu iki seçenekten birini değerlendirerek yurtdışında tıp eğitimlerine devam edebilirler.

 1. Mezuniyet sonrası YÖK denkliği almayı düşünmüyorum çünkü Avrupa'da bir yaşam planlıyorum.

 2. YÖK denkliği benim için önemli. O yüzden, YÖK Denkliği olan diğer Avrupa Tıp Fakültelerinde eğitim alacağım.

Bulgaristan tıp üniversitelerinden başka bir Avrupa tıp üniversitesine yatay geçiş yapabilir miyim?

Genel çerçevede evet, çünkü tüm Bulgaristan tıp üniversiteleri diğer Avrupa tıp üniversiteleri gibi Bologna Surecine taraftır ve ECTS sistemini uygularlar.

Türkiye üniversitelerine yatay geçiş yapabilir miyim?

Konuya dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 1000’nde. Bu üniversitede bir sene eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye yatay geçiş yapabileceğim söylenmektedir. Doğrusu nedir?

İlk 1000'ndeki bir üniversiteden Türkiye'ye yatay geçiş meselesi pandemi döneminde mümkün idi ve basında çıkan haberlere göre de bayağı istismar edilmişti. Gereği yapıldı ve artık dünyadaki ilk bindeki bir üniversiteden T.C. üniversitelerine yatay geçişler durduruldu. ARTIK BÖYLE BİR İMKAN YOK!!! Mağdur olmayın. Çünkü YÖK koridorları ve mahkeme salonları ilk bindeki üniversitelerden yatay geçiş yapan ama geçişleri YÖK tarafından iptal edilenler ile dolu.

Bulgaristan’da tıp eğitimim sonucunda alacağım diplomam hangi ülkelerde geçerli olacak? Mesela Bulgaristan tıp diploması ile Almanya veya İngiltere ya da Amerika'da tıpta uzmanlık yapabilir miyim?

Dünya tıp okulları fihristinde yer alan tüm ülkelerde geçerlidir. Evet, Bulgaristan tıp mezunu olarak hedef ülkelerin tıpta uzmanlık şartlarını (diplomanız zaten var kastettiğimiz başvuru, mülakat, dil yeterliliği vs) sağlamanız takdirde tıpta uzmanlık yapabilirsiniz.

Ailemden dolayı yeşil pasaport sahibiyim. Kampüste yapılan Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi tıp giriş sınavına katılabilmek için yine de vize almak zorunda mıyım?

Vize almak zorunda değilsiniz. Pasaportunuz ile gelip sınava katılabilirsiniz.

Bulgaristan’da tıp giriş sınavına geleceğim. Turist vizesi ile gelip sınava girebilir miyim?

Kesinlikle evet.

Eğitimim sonrası Bulgaristan’da uzmanlığa devam edebilir miyim?

Evet, Bulgaristan'da uzmanlığa devam edebilirsiniz.

Burs imkanı var mı?

Hayır. Bulgaristan tıp üniversiteleri ya da tıp hazırlık okulları burs vermez.

Neden Sophia Academy?

Sophia Academy, Sofya’da yerleşik uluslararası bir kurumdur. Edirne Genel Merkezi ile akademik danışmanlık ve Sofya Merkez Ofisi ile varış sonrası rehberlik hizmetleri sunan Sophia Academy, Bulgaristan’da eğitim ile alakalı her konuda güvenle danışabileceğiniz ve destek alabileceğiniz bir kurumdur.

Üniversiteler hakkında bilgi alabilir miyim?

Sophia Academy’nin Sofya yerleşik ofisindeki ekibi ile danışmanlık ve mentörlük hizmetleri verdiği Bulgaristan tıp üniversiteleri aşağıdaki gibidir. Üniversite ismine tıklayarak üniversite hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Hazırlık Programı: 4,800 EUR

 • Tıp & Diş Hekimliği: 9,000 EUR

 • Eczacılık: 6,000 EUR

 • Hemşirelik: 4,000 EUR

Online giriş sınavı 17 Eylül 2024.

 
 • Tıp: 8,000 EUR

 • Diş Hekimliği: 8,000 EUR

Online giriş sınavları 16 Nisan - 21 Mayıs - 18 Haziran - 16 Temmuz - 27 Ağustos 2024

 
 • Tıp: 7,700 EUR

 • Eczacılık: 6,000 EUR

Yüz yüze yapılan giriş sınavı tarihleri 07 ve 14 Eylül.

 
 • Tıp : 7,000 EUR

 • Veterinerlik: 5,100 EUR

Sınav tarihleri 08-09 Haziran/27-28 Temmuz/26-27 Ağustos 2024. Sınavlar online. Ücreti 70 EUR.

 
 • Tıp: 9,000 EUR

 • Diş Hekimliği: 9,000 EUR

 • Eczacılık: 6,000 EUR

Online yapılan giriş sınavı tarihleri 13 Nisan - 16 Mayıs - 15 Haziran 2024. Ücreti 200 EUR.

 
 • Tıp: 8,500 EUR

Online yapılan giriş sınavı tarihleri 16 Eylül - 13 Ekim.

 
 • Eğitim Ücreti: 4,500 EUR

Online giriş sınavı tarihi 16 Eylül 2023.

 
 • Eğitim Ücreti: 5,100 EUR

Online giriş sınavı tarihleri 03-04 Haziran; 22-23 Temmuz; 26-27 Ağustos 2023.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Türkiye ve Bulgaristan'da yerleşik, profesyonel bir kurumdan danışmanlık almanın güvenini ve keyfini yaşamak isteyenler bize ulaşabilirler.

05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page