top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Debrecen Üniversitesi

Macaristanın ulusal mükemmeliyet üniversitesi olan Debrecen Üniversitesi tarihi, Reform Debrecen Koleji'nin kurulduğu 1538 yılına dayanmaktadır.

Bugün 7 kampüste yer alan 14 fakültenin 27.000'den fazla öğrencisi var. Uluslararası programlar 1987 yılında başlatıldı ve hepsi İngilizce olarak verildi. Şu anda, uluslararası öğrenci sayısı 5.000'den fazladır ve Avrupa, Orta ve Uzak Doğu, Afrika ve Kuzey Amerika dahil dünyanın tüm önemli bölgelerinden ülkeleri temsil etmektedir.

Debrecen Üniversitesi, hazırlık, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 60'dan fazla İngilizce dili ve 4 bölünmemiş, tek katmanlı program sunmaktadır. Debrecen Üniversitesi, olağanüstü kalitede bir eğitim ile birleştirilen çok çeşitli İngilizce dil programları sayesinde, herhangi bir Macar yükseköğretim kurumunun en fazla sayıda uluslararası öğrencisini cezbetmede başarılı olmuştur.

'Ulusal Mükemmeliyet Üniversitesi' olarak sınıflandırılan ve çok çeşitli akademik programlar sunan Debrecen Üniversitesi, Macaristan'ın en iyi üniversitelerinden biri olan seçkin bir kültür ve entelektüel merkezdir. Yaklaşık 450 yıllık geçmişiyle Macaristan’ın önemli üniversitelerinden biri olan Debrecen Üniversitesinde 30.000 öğrenci eğitim almaktadır. Değişik ülkelerden öğrenciler kaliteli ve ekonomik eğitim olanakları için buraya gelir. Öğrenciler genellikle Avrupa ülkelerinin yanısıra İskandinav ülkeleri (Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya) , İran, Çin ve bazı Afrika ülkelerinden gelmektedir. Debrecen üniversitesi mühendislik, işletme, müzikoloji, Amerikan kültür ve edebiyatı gibi birçok diğer bölümde de İngilizce olarak eğitim vermektedir. Üniversite aynı zamanda ülkenin 2.ci en büyük kütüphanesine sahiptir. Üniversite, eğitimin yanı sıra öğrencilerin sosyal ve sportif aktivitelerini desteklemek amacıyla önemli yatırımlar yapmaktadır. Debrecen üniversitesinde öğrenciler 23 farklı sporda aktivite gösterebilirler. Yeni tamamlanan modern olimpik havuzu ve futbol sahaları, tenis kortları, jimnastik salonları ve daha birçok imkan öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Sportif faaliyetlere ek olarak Debrecen üniversitesi Doğu Avrupa’nın en büyük öğrenci merkezine (Lovarda) sahiptir. Her Çarşamba günü Macaristan’ın en büyük öğrenci partisi burada düzenlenir. Debrecen Üniversitesi 44 ülkeden 615 kurum ile 874 ikili işbirliği anlaşmaları imzalamıştır.

Debrecen Üniversitesi Akreditasyonları

Debrecen Üniversitesi Macaristan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Macaristan Akreditasyon Komitesi, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Debrecen Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Bologna Sürecine tabi olan ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygulayan Debrecen Üniversitesi mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Debrecen Üniversitesi Tıp Okulu Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Eğitim Departmanı, New York Eyalet Eğitimi Departmanı, Kaliforniya Tıp Kurulu, GMC, İsrail Tıp Konseyi, İrlanda-İran-Norveç Tıp Konseyleri onaylıdır. Avrupa Üniversiteler Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesi olan Debrecen Üniversitesi öğrencileri uluslararası geçerli bir Avrupa diploması ile mezun olurlar.

Dünya Sıralaması

Debrecen Üniversitesi Avrupa’nın en iyi 300 üniversitesi arasındadır. Debrecen Üniversitesi, Macar yüksek öğretim kurumları arasındaki lider rolünü sürdürürken, çeşitli uluslararası yüksek öğrenim sıralamasındaki konumunu sürekli olarak iyileştirmektedir.

YÖK Denkliği

Debrecen Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Debrecen Üniversitesi QS, Shanghai ARWU, Times Higher Education Dünya Üniversiteleri sıralamalarında dünyada ilk bin üniversite arasında olduğundan dolayı Debrecen mezunları mevcut YÖK denklik yönetmeliğine göre herhangi bir STS tabi olmadan doğrudan YÖK denkliği alırlar.

Lisans Bölümleri ve Ücretleri

Debrecen Üniversitesinde İngilizce dilinde sunulan ve mezunlarının direk denklik aldığı lisans bölümleri aşağıdaki gibidir.

♦Ziraat Mühendisliği – 7 dönem/3,250 €

Gıda Mühendisliği -7 dönem/3,250 €

Zirai İşletme ve Kırsal Kalkınma Mühendisliği – 7 dönem/2,750 €

♦İşletme Enformatiği -7 dönem/2,750 €

Bilgisayar Bilimleri - 6 dönem/2,750 €

Bilgisayar Mühendisliği – 7 dönem/2,750 €

Kimya Mühendisliği -7 dönem/3,000 €

Biyokimya Mühendisliği -7 dönem/3,000 €

Elektrik Mühendisliği -7 dönem/3,000 €

Makine Mühendisliği-7 dönem/3,250 €

İnşaat Mühendisliği -8 dönem/3,000 €

Çevre Mühendisliği – 7 dönem/2,750 €

♦Mekatronik Mühendisliği – 7 dönem/3,250 €

♦Teknik Yönetim -7 dönem/3,250 €

Yaratıcı Sanatlar ve Müzikoloji -6 dönem/4,250 €

♦Müzik – 6 dönem/4,250 €

Psikoloji-6 dönem/3,000 €

Başvuru Şartları

Debrecen Üniversitesinde lisans eğitimi planlayanlar lise diploması ile başvuru yapabilirler. Debrecen Üniversitesi’nde eğitim almak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarını kazanma şartı aranmaz. Başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken nokta eğitim alınacak programa istinaden lise ders notlarının iyi olmasıdır. Bu kriteri karşılamayan adaylar şartlı kabul alır ve başarılı bir üniversite+bölüm hazırlık eğitimi sonrası akademik eğitimlerine devam edebilirler.

Hazırlık Eğitimi

Debrecen Üniversitesinde İngilizce lisans eğitimi almayı planlayan fakat hazırlık eğitimine ihtiyaç duyan adaylara yönelik hazırlık programları şu şekildedir.

Yoğun İngilizce Programı Ocak-Mayıs: 3,300 $ + 2,700 $ depozit

Standart İngilizce Programı Eylül-Mayıs: 5,500 $

Yoğun Bölüm Hazırlık Ocak-Mayıs: 3,300 $ + 2,700 $ depozit

Bölüm Hazırlık Eylül-Mayıs: 5,500 $ - 6,000 $

Debrecen Üniversitesinde okumak?

113 ülkeden 5,664 yabancı öğrencisi bulunan Debrecen Üniversitesi 14 fakültesi ve 7 kampüsü ile 80+ İngilizce programlar sunar.

Debrecen Üniversitesi'nde öğrenci hayatı eğitimden daha fazlasıdır. Debrecen davetkâr bir şehirdir ve farklı kültürel, topluluk ve ağ etkinliklerinde kolayca sosyalleşebileceğiniz Debrecen Üniversitesi'nde okumak, bilgi edinmekten çok daha fazlasıdır. Sadece ilk yıl boyunca hayat boyu arkadaşlıklar kuracak, toplum yaşamı ve son sınıf öğrencilerinin desteği ile kariyerinize giden yolda güçlü bir üniversitede okumanın tüm avantajlarını yaşarsınız. Debrecen Üniversitesi, programlarını Bologna Sürecinin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesine göre yürütür. Bu nedenle, Debrecen Üniversitesi'nde alınan diplomalar genellikle Avrupa Birliği ülkelerinde kabul edilmektedir. Ayrıca Debrecen Üniversitesi bölümleri, Avrupa Akreditasyon Kurulu'nun bir parçası olan Macar Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiştir. Debrecen Üniversitesi tıp ve sağlık programları Dünya Sağlık Örgütü (WHO), New York Eyalet Eğitim Departmanı (NY, ABD), Kaliforniya Tıp Kurulu, Hindistan Tıp Konseyleri, İsrail, İrlanda, İran, Norveç ve Birleşik Devletler tarafından akredite edilmiştir. Üstün kalitede bir eğitim ile birleştirilen çok çeşitli İngilizce derece programları sayesinde, Debrecen Üniversitesi, herhangi bir Macar yüksek öğrenim kurumundan en fazla sayıda uluslararası öğrenciyi çekmede başarılı olmuştur.

Tarihini Koruyan Kent Debrecen’de Öğrenci Olmak

Debrecen Üniversitesinde eğitim alırken her zaman zevk alacağınız şeylerden biri de şehir merkezinde gezintiye çıkmak olacaktır. İkonik Büyük Reform Kilisesi'nin eteklerinde, Árkád Café'nin terasında oturup serinletici bir limonata veya bir kahve eşliğinde ana meydanın güzel panoramasını hayranlıkla seyrederken Türkiye’deki sevdikleriniz ile de görüntülü konuşabilirsiniz:)

Yolun birkaç metre aşağısında lezzetli bir öğle veya akşam yemeği yiyebilir sonra da Déri Müzesi'nin parkında dolaşabilirsiniz. Bu sevimli küçük park, eminim ki Debrecen’de yüzlerce anı biriktirmenize vesile olacaktır. Debrecen merkezindeki yaya bölgesi, hem yerel halk arasında hem de turistler arasında popülerdir. Restoranlar ve barlar, insanlarla dolu sokak terasları canlı bir hayat sunar. Özellikle Simonffy Caddesi'ni ve diğer yabancı öğrencilerle buluşma noktası yapacağınız Hal Köz'ü eminim ki çok seveceksiniz. Debrecen’in, çoğu Debrecen Üniversitesi’nde okuyan 113 farklı ülkeden yaklaşık 6000 uluslararası öğrenciden oluşan uluslararası atmosferine bayılacaksınız. Yurtdışında eğitimi gerçek manasında yaşayabileceğiniz Debrecen diğer kültürleri tanımanın en iyi yollarından biridir.

Debrecen'de bunun için en iyi fırsat, her yıl Mayıs ayında uluslararası öğrencilerin geleneksel ulusal yemeklerini tadabileceğiniz üniversitenin ana binası önünde düzenlenen Uluslararası Yemek Günüdür. Yemekler, öğrenciler tarafından, genellikle ulusal halk kostümleriyle hazırlanır ve servis edilir. Yemek lezzetlerinin yanı sıra canlı müzik ve dans gösterileri de halkı eğlendirir. Yeni tatlar denemeyi ve farklı kültürleri deneyimlemeyi seviyorsanız, bu festivali kaçırmayın!

Neden Debrecen Üniversitesi'ni seçmelisiniz?

Debrecen Üniversitesi, Avrupa'nın kalbindedir ve Orta Avrupa'nın en iyi eğitim kurumlarından biridir. 500 yıllık geçmişi ile Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) dışında bile yaygın olarak tanınan uluslararası rekabet gücü yüksek bir üniversitedir. Debrecen Üniversitesi bölümleri Bologna Sürecinin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile uyumludur ve Tıp ve Sağlık Bilimleri, Tarım, İşletme, Mühendislik, Beşeri Bilimler, Bilişim, Hukuk, Müzik, Doğa Bilimlerinde sofistike ve öğrenci odaklı sınıflarda dünya standartlarında eğitim sunulur. Zengin gelenekleri, çeşitliliği ve mükemmelliği dünyanın her yerinden öğrencileri şaşırtmaya devam eden Debrecen Üniversitesi öğrencileri Orta Avrupa'nın en seçkin üniversite kampüslerinden birinin sakinleri olarak öğrenciler, kültürel açıdan canlı bir yerel topluluğun üyesi olmanın yanı sıra çeşitli eğitim etkinlikleri ile entelektüel açıdan zorlu bir ortamda yer alırlar. Debrecen Üniversitesi, Macaristan'ın en büyük ikinci üniversitesidir ve Macaristan Avrupa Birliği ve Schengen Anlaşması'nın tam üyesidir. Debrecen Üniversitesi'nde İngilizce sunulan uluslararası programların eğitimine 1987'de başlatıldı. Şu anda yaklaşık 27.000 öğrencisi olan Debrecen Üniversitesinde eğitim almak için genelde Avrupa, Orta Doğu, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika dahil dünyanın tüm önemli bölge ülkelerinden yabancı öğrenciler gelir.

 

Macaristan'da Destek Servisleri

Resmi temsilcisi olduğumuz Debrecen Üniversitesi'nden kabul alan danışanımız Macaristan'a varış sonrası dilediği takdirde aşağıdaki hizmetlerin birinden istifade edebilir:

  • Kısmi Danışmanlık Hizmeti: 1,500 EUR

  • Bütünsel Danışmanlık Hizmeti: 2,000 EUR

Sophia Academy, yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetleri sunan; Türkiye ve Macaristan ofisleri ile akredite bir Avrupa Birliği kuruluşudur.

 

bottom of page