top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Debrecen Üniversitesi Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Fizyoterapi Eğitimi

Debrecen Üniversitesi Macaristan'ın Debrecen şehrinde bulunan bir üniversitedir. Macaristan'daki en eski, sürekli çalışan bir yüksek öğrenim kurumudur (1538'den beri). Debrecen Üniversitesi, uluslararası öğrenciler için 1986’dan beri İngilizce tıp eğitimi sunan bir kurumdur.

Debrecen Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 22 temel bilimler bölümü ve klinik kimya, iç hastalıklar, cerrahi, ortopedi, radyoloji, nöroloji, nöroşirürji, psikiyatri, pediatri, kadın doğum ve jinekoloji, kardiyoloji ve pulmonoloji, oto-gergedan-larengoloji, dermatoloji, oftalmoloji, stomatoloji ve üroloji gibi çeşitli alanlarda uzmanlaşmış 25 klinik bölümü vardır. Debrecen Tıp Fakültesi Debrecen şehir hastanesi olarak hizmet vermektedir ki bu nedenle üst dönem öğrencileri de burada klinik eğitimlerini alabilirler.

Debrecen Tıp Fakültesi'ndeki eğitim, Dünya Sağlık Örgütü, Devlet Eğitim Dairesi (NY, ABD), Kaliforniya Sağlık Kurulu, Genel Tıp Konseyi (İngiltere), İsrail, İrlanda, İran ve Norveç Tıp Konseyleri tarafından akredite edilmiştir.

Debrecen Üniversitesi, kaliteli tıp, eczacılık, diş hekimliği ve fizyoterapi eğitimi sunma konusunda haklı bir üne sahiptir ve tesislerinin kalitesi evrensel övgüye layıktır. Macaristan'da tıp ve diş hekimliği eğitimi söz konusu olduğunda Debrecen Üniversitesi, uluslararası saygın programlar sunmaktadır. Avrupa'da en büyük fakültelerden biri olan Debrecen Tıp Fakültesi, dünya standartlarında bir üniversitede Tıp veya Diş Hekimliği okumak isteyen öğrenciler için harika bir fırsat sunar.

Debrecen Üniversitesi Akreditasyonları

Debrecen Üniversitesi Macaristan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Macar Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Debrecen Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

●Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular.

●Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir.

●Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

●Üniversite Dünya Sağlık Örgütü üyesidir ve International Medical Education Directory (IMED) listesinde mevcuttur. Aynı zamanda American FAIMER (Foundation for Advancement of International Medical Education and Research) datasında yer alır.

●İngilizce Tıp Doktorluğu programı ise ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates in the USA) akreditelidir.

Debrecen Üniversitesi YÖK Akreditasyonu

Debrecen Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir. Debrecen Üniversitesi YÖK'ün de kabul ettiği  (Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking) dört uluslararası derecelendirme kuruluşlarının en az ikisinde ilk bin üniversite arasındadır. Dolayısı ile YKS'ye girmeden ya da girse bile yeterli puanı almadan Debrecen Üniversitesi’nde tıp, diş hekimliği ya da eczacılık eğitimi alanlar mezun olduklarında mevcut denklik yönetmeliğine göre YÖK denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Başvuruda YKS şartı aranmayan ve mezunlarına YÖK denklik hakkı verilen Semmelweis Üniversitesi ve Szeged Üniversitesi tercih edilebilecek diğer iki Macar üniversitesidir.

Debrecen Üniversitesi Dünya Sıralaması

Macaristan’da tıp okumak için Debrecen Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih edenler mezun olduklarında mevcut yurtdışı diplomaları denklik yönetmeliğine göre YÖK denklik hakkı elde ederler. YÖK'ün kabul ettiği derecelendirme kurluşlarının en az ikisinde ilk 1000 arasında olan Üniversitesiteye başvuru yapmak için YKS şartı yoktur.

Debrecen Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

Tıp Doktorluğu: 16,900 USD

Diş Hekimliği: 16,000 USD

Eczacılık: 8,000 USD

Fizyoterapi: 6,500 USD

Debrecen Üniversitesi Kabul Şartları

Debrecen Üniversitesi'nde eğitim almak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavında kazanmış olma şartı aranmaz. Giriş sınavını başarıyla geçen ve mülakatı veren her öğrenci Debrecen Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim almaya hak kazanır.

Debrecen Üniversitesi'nde İngilizce Tıp müfredatı altı yıllık bir programdır. Eczacılık ise beş yıllık bir programdır.

Kabulde biyoloji, kimya ve fizik konularından sorular içeren bir test uyguanır. Test sonrasında kısa bir de mülakat yapılır.

Debrecen Üniversitesi'nde Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Debrecen Üniversitesi'nde okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Avrupa'da premed/tıp hazırlık/ eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Avrupa'da hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu ve gerekçelendirmeler esas alınarak) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak; hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve Debrecen Üniversitesi kabulünüzü sağlayacağını bilmekteyiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Schengen Bölgesi’nde premed almanın avantajlarını kullanan öğrenciler hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilirler ve diledikleri takdirde misafir öğrenci olarak bulunabilirler. Böylece, hayatlarının 5-6 yıllarının geçeceği ve kariyerlerini şekillendirecek ülkenin kültürü, sosyal yaşamı, akademik atmosferi ile yakinen tanışmış olur. Yaşayarak ve bilerek alınan bir karar kadar isabetli ne olabilir ki! Premed eğitimleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Debrecen Üniversitesi'nde okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page