top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Macaristan’da Gıda Mühendisliği Eğitimi

Yurtdışında gıda bilimi ve teknolojisi eğitimi, nasıl yapıldığından, bunun günlük varlığımız üzerindeki potansiyel etkilerine kadar esasen gıdanın incelenmesidir. Lisans derecesi düzeyinde yurtdışında gıda mühendisliği eğitimi oldukça yeni bir konu olmasına rağmen, gıda çalışması ve nasıl yapılacağı konusu yüzlerce yıldır öğretilmektedir.

Bugünlerde Macaristan’da gıda mühendisliği eğitimi, yüzlerce yıldır okullarda öğretilen geleneksel “yerli bilimden” fazlasını kapsamaktadır. Dünya genelinde artan obezite oranları ve gıdaların güvenliğinin sürekli olarak sorgulanmasıyla, uluslararası öğrencilere de hitap edebilmesi adına Macaristan’da İngilizce dilinde sunulan gıda mühendisliği eğitimi öğrencileri yalnızca gıda üretimi konusunda değil, beslenmenin sağlık ve yaşam tarzı üzerindeki etkileri konusunda da eğitmektedir.

Yemekle ilgili her şeye karşı bir tutkunuz var mı? Yediğiniz şeylerin vücut üzerindeki besinsel etkisini öğrenmeye hevesli misiniz? Belki de yemeğin kendisinin aslında nasıl yapıldığına hayran kalıyorsunuz? Öyleyse, gıda mühendisliği alanında eğitim almak sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Gıda bilimi ve mühendisliği alanında yeterliliğe sahip olanlar için, eğitimleri sırasında edindikleri bilgileri kullanabilecekleri çok çeşitli kariyerler mevcuttur. Gıda endüstrisinin dünyadaki en büyüklerden biri olmasıyla birlikte, gıda mühendisliği mezunları birçok sektörde işe alınmaktadırlar.

Macaristan’da Gıda Mühendisliği Eğitimi Sunan Üniversiteler

Yurtdışında gıda mühendisliği eğitimi için Macaristan’da öğrenim görmek isteyen adaylara, İngilizce dilinde gıda mühendisliğini sunan, dünyada ilk binde yer alan iki kaliteli üniversite vardır.

DEBRECEN Üniversitesi

Debrecen Üniversitesi Tarım ve Gıda Bilimleri ve Çevre Yönetimi Fakültesinde eğitim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin amacı, Macaristan'ın tarım sektörünün mevcut ve orta vadeli gereksinimlerini karşılamaktır. Fakülte, gıda ve tarım bilimlerinin çeşitli alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde uzmanlar yetiştirmektedir.

Macaristan’da İngilizce Gıda Mühendisliği eğitimi almak isteyenlere yönelik 3 yıllık bir lisans programı sunan Debrecen Üniversitesi öğrencileri son dönemde 12 haftalık bir staj programına katılırlar. Debrecen Üniversitesi Gıda Mühendisliği eğitimi 44% kürsü derslerinden oluşurken; 56% uygulama dersleridir. Diploma tezi hazırlanarak mezun olunan Debrecen Üniversitesi Gıda Mühendisliği mezunları Gıda Mühendisi unvanı alırlar.

Debrecen Üniversitesi Gıda Mühendisliği Eğitim Ücreti

Debrecen Üniversitesi İngilizce Gıda Mühendisliği eğitimi 7 dönem sürer. Dönem ücreti 3,250 USD. Başvuru ücreti ise 150 USD. Giriş sınavı ücreti 350 USD.

Debrecen Üniversitesi Gıda Mühendisliği Kabul Şartları

Lise mezunu olan ve:

- Lise matematik dersleri notları ve diploma notu iyi olan

-İngilizce dil seviyesi (a) TOEFL IBT test score of 66, or PBT score 513, (b) Cambridge First Certificate "B", (c) IELTS score of 5.5 olan

-İngilizce ve alan sınavını başarıyla veren her aday Debrecen Üniversitesi Gıda Mühendisliğinde eğitim almaya hak kazanır. Giriş sınavında sınırda olan adaylara mülakat yapılarak ikinci bir şans daha tanınır. Macaristan’da gıda mühendisliği eğitimi almak ve akabinde de YÖK denkliği almak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz. Debrecen Üniversitesi keşfet.

Debrecen Üniversitesi Dünya Sıralaması

YÖK tarafından da kabul edilen QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre (QS World University Rankings) Debrecen Üniversitesi Avrupa’nın en iyi 300, dünyanın en iyi bin üniversitesi arasındadır. Debrecen Üniversitesi, Macar yüksek öğretim kurumları arasındaki lider rolünü sürdürürken, çeşitli uluslararası yüksek öğrenim sıralamasındaki konumunu sürekli olarak iyileştirmektedir.

Debrecen Üniversitesi YÖK Denkliği

Debrecen Üniversitesi mezunları YÖK denkliği alırlar. Bunun gerekçesi de, YÖK’ün kabul ettiği dünya üniversiteleri sıralama ajanslarına (QS, THE vb.) göre dünyada ilk bin üniversite arasına giren kurum mezunlarına denklik verileceği yönündeki kararıdır.

SZECHENYI ISTVAN Üniversitesi (SZE)

Széchenyi István Üniversitesi (SZE), kuzeybatı Macaristan'da Tuna Nehri üzerinde çekici bir şehir olan Győr'de yer almaktadır. Györ, Avusturya ve Slovakya'nın başkentleri arasında yer almaktadır. SZE, yaklaşık 13.500 öğrencisi ve 600'den fazla akademik personeli ile dinamik bir üniversitedir. Széchenyi István Üniversitesi'ndeki uluslararasılaşma sürecinin temposunu, yalnızca kampüsün devam eden altyapı yenilemesi değil, aynı zamanda şu anda 55 farklı ulusu temsil eden uluslararası öğrenci sayısındaki istikrarlı artış da kanıtlanmaktadır.

Macaristan’da İngilizce Gıda Mühendisliği eğitimi sunan Széchenyi István Üniversitesi programının amacı öğrencileri biyoloji, kimya, fizik, teknik bilimler ve ekonomi hakkında genel bilgiler ile gıda bilimleri konusunda özel bilgilerle donatmaktır. Yedi dönem süren program gıda işleme teknolojileri konusunda profesyonel bilgi sunarken Gıda Mühendisliği Yüksek Lisans eğitimi almak isteyenlere de bir altyapı oluşturmaktır. Diploma tezi hazırlanarak mezun olunan Széchenyi István University Gıda Mühendisliği mezunları Gıda Mühendisi unvanı alırlar.

Széchenyi István Üniversitesi (SZE) Gıda Mühendisliği Eğitim Ücreti

Széchenyi István Üniversitesi (SZE) İngilizce Gıda Mühendisliği eğitimi 7 dönem sürer. Dönem ücreti 1,700 Euro. Başvuru ücreti ise 100 Euro.

Széchenyi István Üniversitesi (SZE) Kabul Şartları

- Lise matematik dersleri notları ve diploma notu iyi olan

-İngilizce dil seviyesi (a) TOEFL IBT test score of 66, or PBT score 513, (b) Cambridge First Certificate "B", (c) IELTS score of 5.5 olan

-İngilizce ve alan sınavını başarıyla veren her aday Széchenyi István Üniversitesi (SZE) Gıda Mühendisliğinde eğitim almaya hak kazanır. Giriş sınavında sınırda olan adaylara mülakat yapılarak ikinci bir şans daha tanınır. Macaristan’da gıda mühendisliği eğitimi almak ve akabinde de YÖK denkliği almak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz.

Széchenyi István Üniversitesi (SZE) Dünya Sıralaması

YÖK tarafından da kabul edilen QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre (QS World University Rankings) Széchenyi István Üniversitesi (SZE) dünyada ilk bin üniversite arasındadır. QS 801-1000 bandında yer alan SZE, 55 ülkeden gelen yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Széchenyi István Üniversitesi (SZE) YÖK Denkliği

Széchenyi István Üniversitesi (SZE) mezunları herhangi bir STS tabi olmadan direk YÖK denkliği alırlar. Bunun gerekçesi de, YÖK’ün kabul ettiği dünya üniversiteleri sıralama ajanslarına (QS, THE vb.) göre dünyada ilk bin üniversite arasına giren kurum mezunlarına direk denklik verileceği yönündeki kararıdır.

Sınavda Başarısız Oldum! Macaristan’da Gıda Mühendisliği Okuyamayacak Mıyım?

Giriş sınavında başarısız olan adaylar, başarısız olma gerekçelerini (dil seviyesi, lise matematik bilgisi vb) ortadan kaldıracak bir veya iki dönemlik Macaristan Gıda Mühendisliği Hazırlık Eğitimi sunan uluslararası hazırlık programlarından birini seçebilirler. İyi bir hazırlık eğitimi sonrasında tekrar sınava girebilirler. Hazırlık programları hakkında bizimle irtibata geçerek kendiniz için en doğru programı seçebilirsiniz.

Macaristan’da Gıda Mühendisliğinde Debrecen Üniversitesi mi yoksa Széchenyi István Üniversitesi mi?

Yurtdışında gıda mühendisliği eğitimi için Macaristan’da İngilizce gıda mühendisliği sunan iki üniversite seçeneğiniz var. Gıda Mühendisliği alanında eğitim görecekler için mesleğin mevcut olan geniş kariyer fırsatları yelpazesi göz önüne alındığında, üniversitelerin ağ oluşturma potansiyeli, nihayetinde eğitim almaya karar verdiğiniz üniversite üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Macaristan’da gıda mühendisliği eğitimi almak isteyenlerin aklında bulundurması gereken bir konu da bu alanda iyi bir dereceye sahip olmak zorunlu olmakla birlikte, birçok işe alım uzmanı, prestijli şirketler için çalışmış/staj yapmış daha önce deneyim ve bağlantılara sahip mezunlar arar.

Kişiliğiniz ve hayattan beklentileriniz, Macaristan’da hangi üniversitede gıda mühendisliği eğitimi alacağınız noktasında belirleyici olacaktır. Nihayetinde Macaristan’da gıda mühendisliği eğitimi esnasında alacağınız tüm istatistikler ve akademik bilgiler, sadece önünüzdeki 3,5 yılı şekillendirmekle kalmayacak; hayatınızın kariyerine rota çizecektir.

Ayrıca, Macaristan’da gıda mühendisliği okurken eğitim ücretleri ve yaşam maliyetini de dikkatlice düşünmelisiniz. Bizce, en doğrusu hazırlık programı esnasında her iki üniversiteyi de ziyaret etmek; kampüs ortamını incelemek; uluslararası öğrenciler ile sohbet etmek; derslere misafir öğrenci olarak katılmak gibi faaliyetler neticesinde kendiniz için en iyi üniversiteyi seçebilirsiniz.

Gıda mühendisleri ne iş yapar?

Gıda Mühendisliği, insanların hayatında vazgeçilmez bir ihtiyaç olan gıdaların nitelik ve niceliklerini en az yitirecekleri biçimde işlenmesi, korunması ve dağıtımında çağdaş bilimsel yöntemleri ve mühendislik kavramlarını uygulayan bir mühendislik dalıdır. Meslek alanı olarak çeşitli disiplinleri içerdiğinden, gıda mühendislerinin temel mühendislik ve gıda teknolojisi, gıda güvenliği ve güvenilirliği, gıda biyokimyası, gıda mikrobiyoloji, gıda biyoteknolojisi ve ekonomi bilgileriyle donanmış olmaları gereklidir. Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci, kamu denetiminin artması ve özel sektörün hızla büyümesi sonucu gıda mühendisi istihdam oranı, gıda güvenilirliği ve güvencesinin önemli olması nedeniyle günden güne artmaktadır. Bu sebeple, ülkemizde gıda mühendislerinin rolü büyüktür.

Yurtdışı Gıda Mühendisliği bölümü mezunları kamuda hangi kurumlarda çalışabilir?

Yurtdışı Gıda Mühendisliği mezunları, başta Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı gibi bakanlıklarda gerek uzman kadrosu gerekse mühendis kadrosunda çalışmaktadırlar. Ayrıca Türk Patent Enstitüsü (TPE), Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Tarım İl Müdürlükleri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Hazine Müşteşarlığı, Devlet Malzeme Ofisi ve Gümrük Müsteşarlığı gibi kurumlarda da çalışma imkanı mevcuttur.

Yurtdışı Gıda Mühendisliği mezunları özel sektörde hangi alanlarda çalışmaktadır?

Mezunlar fabrikaların üretim, kalite kontrol ve araştırma- geliştirme (AR-GE) departmanlarında çalışmaktadır. Ayrıca satış ve pazarlama ve planlama departmanlarında ofis ortamında çalışmaları da mümkündür.

Hangi bölümlerde yan-dal yapılabiliyor?

Tüm bölümlerde yan-dal yapılabilir. Ancak sıklıkla tercih edilen yan-dal alanları arasında Kimya Mühendisliği, Endüstri Mühendisliğive Makine Mühendisliği bulunmaktadır.

Gıda mühendisliğini beslenme diyetetik bölümünden ayıran farklar nelerdir?

Gıda Mühendisliği, bir gıdanın tarladan toplanmasından itibaren sofraya gelene kadar olan tüm süreci içerir. Bunun içerisinde gıdanın işlenmesi, son ürünün saklanması, satışı, kalite-kontrolü, yeni ürün geliştirilmesi gibi gıdanın tüketilebilir ve güvenilir hale gelene kadar olan tüm aşamaları bulunur.

Beslenme diyetetik ise gıdadan çok insanlarla ilgilenir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile insan sağlığının korunması, iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasını hedefler. Gıdaların besin değeri hesabı, sağlığa etkileri ve kalori miktarı gibi detaylar Gıda Mühendisleri’nin değil Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunlarının uzman olduğu alanlardır.

Bir Gıda Mühendisi, diyetisyen olamaz; aynı şekilde tam tersi de mümkün değildir. Kısacası, Gıda Mühendisliği gıdaların üretim süreçleri ile ilgilenirken, diyetisyenler tüketilen bu gıdaların insan sağlığına etkileri ile ilgilenir. Gıda Mühendislierinin en çok karşılaştığı ‘Ne yemeliyiz, nasıl bir diyet önerisi sunarsın’ sorularının cevabını bir Gıda Mühendisi değil bir Diyetisyen cevaplayabilir.

Mezun olduktan sonra hangi bölümlerde yüksek lisans yapılabilir?

Yüksek lisans için sıklıkla tercih edilen bölümler arasında Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme, Makine Mühendisliği ve Endüstriyel Tasarım bölümleri bulunmaktadır.

Gıda mühendisliği ve kimya mühendisliği arasında ne gibi farklar vardır?

Gıda mühendisliği ile kimya mühendisliği lisans programlarında benzer dersler bulunmaktadır. Mühendislik temelinde alınan madde, ısı ve kütle transferleri, akışkanlar mekaniği, termodinamik, tasarım dersleri her iki bölümün müfredatında da yer almaktadır. Gıda mühendisliği bölümünde farklı olarak gıda kimyası, gıda mikrobiyolojisi, gıda işleme, gıda kalite kontrolü gibi dersler yer almaktadır. Gıda Mühendisliği bölümü temel mühendislik, gıda biyokimyası ve gıda mikrobiyolojisinin sentezlenerek kaliteli ve güvenilir gıdaların işlenmesi ve korunmasını amaçlayan disiplinlerarası bir programdır.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Macaristan'nda gıda mühendisliği okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372834 (WhatsApp)

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page