top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesi

1.200 personeli ve 3.400 öğrencisi ile Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesi, Çekya'da tıp ve diş hekimliği eğitimi sunan en büyük tıp fakültesidir. Birinci Tıp Fakültesi 1348'de Bohemya Kralı ve Kutsal Roma İmparatorluğu İmparatoru Dördüncü Charles tarafından kurulduğundan beri Charles Üniversitesi'nin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, aynı zamanda Orta Avrupa'nın da en eski tıp fakültesidir.

Ancak, bir kurumu başarılı ve rekabetçi kılmak için görkemli tarihi ve etkileyici niceliksel özellikleri yeterli değildir. Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesine göre namını sürdürmek için geleceğin tıp uzmanlarını yetiştirmek zorundasın- Akademik mükemmellik, yaratıcılığın teşvik edilmesi ve entelektüel merakın devamı konularında en üst sırada yer almalısın. Eğitim programlarının kalitesi Avrupa ve Amerika tarafından sürekli değerlendirilmeli ve akredite edilmelidir. Bilim herkesin geleceği ise araştırma altyapınıza büyük yatırımlar yapmalısınız.

Birinci Tıp Fakültesi laboratuvarları en son teknoloji ile donatılmış uluslararası deneyime ve itibara sahip hevesli personelin elinde olmalıdır. Fakülteniz, araştırmacılar ve doktorlar arasında “yerinde” diyalogdan yararlanmalıdır. Araştırma ekipleriniz, okul dışı kurumlardan diğer disiplinlerdeki araştırmacılarla birlikte temel ve klinik bilimler arasındaki işbirliğini vurgulayan çok sayıda ulusal araştırma projesinde yer almalıdır. Bilim adamlarınızı girişimcilere dönüştürmelisiniz.

Fakülte uzmanlarınız, toplum arasında bilimin yaygınlaştırılmasına düzenli olarak katılmalı ve halk sağlığı bilincini teşvik etmelidirler. Birinci Tıp Fakültesi doktorları ve araştırmacıları gazeteciler ve medya ile işbirliği içinde başlıca halk hekimliği sorunlarına odaklanırken aynı zamanda temel bilimsel gerçeklerin yayılmasına, bilimin nasıl çalıştığını ve geliştiğini açıklamaya yardımcı olurlar.

CHARLES ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ TIP FAKÜLTESİNDE DOSTÇA BİR ATMOSFERDE EĞİTİM

Yılda 4.000'den fazla kişi Birinci Tıp Fakültesi'nde okumak için başvuruyor ve bu adayların sadece %10 kabul alır. Birinci Tıp Fakültesi-Charles Üniversitesinde 4500 öğrenciye 25 kişilik gruplar halinde eğitim verilir. 50 ülkeden 800 öğrenci Çekya'da İngilizce tıp ve diş hekimliği eğitimi sunan Birinci Tıp Fakültesinde eğitim görmektedir.

Üniversite Hastanesi, Na Bulovce Üniversite Hastanesi, Thomayer Üniversite Hastanesi, Prag'daki Askeri Üniversite Hastanesi ve Motol Üniversite Hastanesi olmak üzere öğrenciler beş Prag hastanesinde kliniklere katılırlar. Dünya çapında tanınan harika bir eğitim almanın yanı sıra, dünyanın her yerinden her türden ilginç insanla arkadaş olma şansını yakalarsınız. Charles Üniversitesi'nde tıp okumak, şimdiye kadar verdiğiniz en iyi kararlardan biri olabilir.

CHARLES ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ TIP FAKÜLTESİ DÜNYA SIRALAMASI

Birinci Tıp Fakültesi-Charles Üniversitesi, ARWU, The Times Higher Education, CWTS, QS derecelendirme kuruluşlarınca dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasındadır. Modern ve dünya çapındaki eğitimleri ve yüzlerce yıllık öğretim gelenekleri ile Charles Üniversitesi Avrupa'nın en iyi 100 üniversitesi arasındadır. Mezunların diplomaları Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu, İsrail, Amerika ülkelerinde kabul görür.

Çekya'da tıp eğitiminde Charles Üniversitesi sonrasında Palacky Üniversitesi ve Masaryk Üniversitesi gelmektedir.

CHARLES ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ TIP FAKÜLTESİ YÖK DENKLİĞİ

Charles Üniversitesi YÖK tarafından güvenilir bulunan dünya üniversiteleri derecelendirme kuruluşlarınca sürekli ilk bin üniversite arasında olduğundan mevcut YÖK denklik yönetmeliğine göre Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesi mezunları STS tabi olmazlar ve doğrudan YÖK denkliği alırlar.

CHARLES ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ TIP FAKÜLTESİ ÜCRETİ

Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesi iki programda İngilizce eğitim sunar. Bu programların yıllık eğitim ücreti 25,000 Euro. Tıp programı 6 yıl sürer; Diş Hekimliği programı ise 5 yıl.

6 yıllık tıp eğitim programı "Medicinae Universae Doctor" = Genel Tıp Doktoru (M.D.) unvanı ile tamamlanırken; 5 yıllık diş hekimliği programı "Medicinae Dentium Doctor" = Diş Hekimliği Doktoru (D.D.S.) unvanı ile tamamlanır.

CHARLES ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ TIP FAKÜLTESİ KABUL ŞARTLARI

Çekya’da tıp ya da diş hekimliği okumak isteyenler üniversitenin giriş sınavına girerler. Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesinde okumak isteyenler lise biyoloji, kimya, fizik bilgisinin ölçüldüğü çoktan seçmeli bir teste tabi olurlar. Test sonrası yapılan mülakatın başarıyla verilmesi gerekir.

GİRİŞ SINAVI KONULARI & DENEME TESTİ

Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesi giriş sınavlarının konuları hakkında bilgi sahibi olmak için dosyaya göz atabilir ve giriş sınavına yönelik hazırlanan deneme testini çözebilirsiniz.

SINAV KONULARI
.pdf
PDF dosyasını indir • 428KB

DENEME SINAVI
.pdf
PDF dosyasını indir • 497KB

Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesi'nde Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesi'nde tıp ya da diş hekimliği okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Avrupa'da premed eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Avrupa ülkelerinde hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu esas alınarak ve gerekçelendirilerek) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak; hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve Charles Üniversitesi Birinci Tıp Fakültesine kabulünüzü sağlayacağını bilmekteyiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Bu üç ülke de AB üyesi ve Schengen Bölgesi ülkesi olduklarından hazırlık öğrencileri hem hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilecekler; hem de kabul sonrası hedeflenen ülkeye herhangi bir viza ihtiyacı duymadan rahatlıkla yolculuk edebileceklerdir.

Çekya'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Çekya'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372834 (WhatsApp)

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page