top of page
  • Yazarın fotoğrafıİskender Balkanlar

Comenius Üniversitesi Tıp Eğitimi

Slovakya'da tıp okumak heyecan verici olabilir, çünkü eğitiminiz esnasında keşfedilecek çok şeyiniz olacaktır. Kültür ile ilgili olarak, gelenek ve modernite arasında bir karışım deneyimleyebilirsiniz. Slovakya tıp üniversiteleri müfredatları, günümüzde hala kullanılan geleneksel iyileştirme yöntemlerini unutmamakla birlikte çok modern ve Avrupai’dir. Öğrencilerin ihtiyaçları bireysel olarak ele alınmakta ve yeterliliklerini elde edenler, tıbbi kariyerlerine başlamak için mükemmel bir şekilde hazırlanmış olurlar.

Ayrıca, Slovakya'da yaşamak hiç de pahalı değildir. Slovakya’da tıp eğitimi ve yaşam giderleri çoğu Avrupa ülkelerinin maliyetleri altındadır. Slovakya’da tıp, eczacılık, dişçilik, veterinerlik hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz! Ve tüm İngilizce tıp, veterinerlik, dişçilik ve eczacılık programları akreditedir ve mezunlarının diplomaları Avrupa, Amerika, Kanada, İngiltere, Türkiye ve dünyanın daha birçok ülkesinde geçerlidir. Slovakya Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi ve Jessenius Tıp Fakültesi (Comenius University Jessenius School of Medicine) İngilizce tıp doktorluğu ve diş hekimliği programlarının kalite güvencesi Avrupa Yükseköğretim Alanında Kalite Güvence hükümlerinin uygulanmasıdır. Üniversitenin İngilizce tıp eğitiminin yıllık ücreti 10,500 Euro; İngilizce diş hekimliği programının eğitimi ücreti ise 11,900 Euro’dur.

Slovakya'da tıp okumak harika bir karardır! Ülkenin gerçekten ilginç bir kültürü ve tarihi var ve orada birçok şey keşfedeceksiniz. Açıkçası, çok güzel yerlere de hayran olabilirsiniz, çünkü Slovakya'nın bu konuda sunacağı çok şey var. Bununla birlikte, Slovakya'da tıp okumak için belki de ülkenin avantajları dışında en önemli nedeni ulusal eğitim sistemidir. Slovak üniversiteleri en iyiler arasındadır, bu nedenle çok iyi donanımlı tıp okullarıyla yüksek kaliteli tıp çalışmalarına erişebileceksiniz. Üniversitelerin uluslararası ortamı, gelecekteki kariyeriniz için mükemmel bir hazırlık sağlar. Yaşam maliyeti oldukça düşüktür ve yaşam çok rahattır, çünkü Slovakya kendinizi iyi hissedeceğiniz güvenli bir ülkedir. Kentler, Bratislava, Martin veya Kosice gibi eski kasabalar, küçük sokakları, büyüleyici meydanları ve tarihi binaları ile çok güzel. Buna ek olarak, Slovakya'da yaşarken Macaristan, Çek Cumhuriyeti veya Polonya gibi diğer birçok ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Bizce, Slovakya'da tıp okumak iyi fikirdir ve buna değer. Ya sizce?

Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi

1919 yılında kurulan Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi (Comenius University Faculty of Medicine Bratislava) üniversitenin en eski ve prestijli fakültesidir. Slovakya’daki ilk tıp fakültesi olmasından dolayı Slovakya ve orta Avrupa’dan tüm başarılı tıp doktorluğu adaylarının kendine çekmiştir. Fakülte İngilizce tıp ve diş hekimliği programları sunar. Bratislava'daki prestijli Comenius Üniversitesi uluslararası alanda tanınmaktadır ve tıp eğitimi Avrupa ve Amerika'da direk tanınmaktadır. Üniversite dünya çapında en iyi 500 üniversite arasındadır ve AB'nin tüm düzenlemelerine uygundur. Eğitim kalitesi Almanya ve diğer prestijli Avrupa üniversiteleri ile aynıdır. Mezunlar tıp doktorluğu, diş hekimliği unvanlarını Avrupa’da ve Amerika’da direk kullanabilirler ve bir uzmanlığa da başlayabilirler. Comenius Üniversitesi, Slovakya'daki en eski ve en büyük üniversitedir. 1919 yılında kurulan Comenius Üniversitesi 1465 yılında Bratislava'da kurulan Academia Istropolitana'nın üniversite geleneklerini takip etmektedir. Adını 17. yüzyıl Çek öğretmeni ve filozofu Jan Amos Comenius'tan almıştır. Comenius Üniversitesi'nin 30.000'den fazla öğrencisi ve 2.000 öğretim üyesi vardır. Slovakya'daki çoğu üniversite gibi, çoğunlukla hükümet tarafından finanse edilmektedir. Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi 1919 yılında kurulan, Comenius Üniversitesi'nin en eski ve en prestijli fakültelerinden biridir. Slovakya'da tıp eğitimi sunan ilk fakülte olması, eğitim geleneği ve modern tıp programları nedeniyle, dünyanın her yerinden uluslararası öğrencilerin yurtdışı tıp eğitimi tercihleri arasında olmuştur. Corvinus Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi tıp ve diş hekimliği eğitimlerini İngilizce dilinde sunar. Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi programları, Slovak Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Akreditasyon Komitesi tarafından akredite edilmiştir. Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi, Slovakya'da tıp eğitimi ve araştırmasına adanmış en iyi ulusal kamu kurumları arasında yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası birçok araştırma faaliyetine katılan koruyucu ve tedavi edici tıp programlarında fikir lideri olarak kabul edilmektedir. Slovakya, Avrupa Birliği'ne Mayıs 2004'te katıldı. O zamandan beri öğrenci ve öğretmen hareketliliğinin güçlendirilmesine ilişkin çeşitli girişimler uygulandı.

Slovakya Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi, Erasmus programı dahilinde ve Uluslararası Tıp Federasyonu çerçevesinde Avrupa üniversiteleri ile işbirliği yapmaktadır. 2004 yılında Michigan Üniversitesi ile Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi arasında Akademik İşbirliği Memorandumu imzalandı. O zamandan beri Michigan Üniversitesinden öğrenciler ve misafir akademisyenler Comenius Üniversitesini sıklıkla ziyaret etmektedirler.

Comenius Üniversitesi Jessenius Tıp Fakültesi

Comenius Üniversitesi Jessenius Tıp Fakültesi Martin'de bulunan bir araştırma ve tıp eğitim fakültesidir. Slovakya’da tıp eğitimi sunan Jessenius Tıp Fakültesi, Slovak Üniversite Sıralaması ve Derecelendirme Birliği'ne göre sürekli Slovakya'nın bir numaralı tıp okulu olmuştur ve Orta Avrupa'daki en iyi tıp okullarından biridir.

Eğitim hastanesi Martin Üniversite Hastanesi, sadece Slovakya'da değil Avrupa’da da en iyi hastaneler arasında yer almaktadır. Fakülte üç mükemmellik merkezi sahibidir: Perinatoloji Araştırmaları Mükemmeliyet Merkezi, Deneysel ve Klinik Respiroloji Merkezi ve Kişiselleştirilmiş Terapide Araştırmalar Mükemmeliyet Merkezi. Jessenius Fakültesi, TEMPUS, CEEPUS, Erasmus + ve Avrupa Birliği Çerçeve programı gibi uluslararası programlarda yer almaktadır. Öğrenciler Budapeşte (Macaristan), Pécs (Macaristan) ve Olomouc'da (Çek Cumhuriyeti) 2 haftalık yaz stajlarına veya Lions Avusturya programı “Sınırların ötesinde tıp öğrencileri” kapsamında Avusturya hastanelerinde 1 aylık yaz stajlarına katılabilirler. Bratislava'daki prestijli Comenius Üniversitesi uluslararası alanda tanınmaktadır ve tıp eğitimi Avrupa ve Amerika'da direk tanınmaktadır. Üniversite dünya çapında en iyi 500 üniversite arasındadır ve AB'nin tüm düzenlemelerine uygundur. Eğitim kalitesi Almanya ve diğer prestijli Avrupa üniversiteleri ile aynıdır. Mezunlar tıp doktorluğu, diş hekimliği unvanlarını Avrupa’da ve Amerika’da direk kullanabilirler ve bir uzmanlığa da başlayabilirler.

Akreditasyonlar

Comenius Üniversitesi Slovakya Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Slovakya Ulusal Akreditasyon Komitesi, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Comenius Üniversitesi Bratislava Tıp Fakültesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Comenius Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve tıp mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Comenius Üniversitesi İngilizce tıp ve dişçilik programlarının kalite güvencesi Avrupa Yükseköğretim Alanında Kalite Güvence hükümlerinin uygulanmasıdır. Slovakya’nın uluslararası gözde kurumu Comenius Üniversitesi prestijli kuruluşların asli üyesidir.

Dünya Sıralaması ve YÖK Denkliği

Comenius Üniversitesi’nin dünyaca prestijli ve güvenilirliği yüksek, YÖK tarafından da kabul edilen QS ve THE derecelendirme ajanslarına istinaden dünya üniversiteler sıralaması aşağıdaki gibidir.

  • QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması: 651-700

  • QS Programlar Sıralaması: 351-400

  • THE Tıp Eğitimi Sıralaması: 501-600

  • ARWU Dünya Sıralaması: 801-900

  • CWUR Dünya Sıralaması: 637

Comenius Üniversitesi dünyada ilk binde bir üniversite olduğundan dolayı Tıp ve Diş Hekimliği mezunları mevcut denklik yönetmeliğine istinaden herhangi bir STS tabi olmadan doğrudan YÖK denkliği alırlar.

Eğitim Ücretleri

Tıp (Jessenius Faculty of Medicine in Martin)

Eğitim dili İngilizce. Eğitim süresi 6 yıl. Toplam ECTS 360. Yıllık eğitim ücreti 10,900  €.

Tıp (Faculty of Medicine in Bratislava)

Eğitim dili İngilizce. Eğitim süresi 6 yıl. Toplam ECTS 360. Yıllık eğitim ücreti 11,000  €.

Diş Hekimliği (Faculty of Dentistry in Bratislava)

Eğitim dili İngilizce. Eğitim süresi 6 yıl. Toplam ECTS 360. Yıllık eğitim ücreti 12,500  €.

Eczacılık

Eğitim dili İngilizce. Eğitim süresi 5 yıl. Yıllık eğitim ücreti 7,500  €. Fakülte, Avrupa Eczacılık Fakülteleri Birliği üyesidir.

Giriş Sınavları

Comenius Üniversitesi 2023 Tıp Giriş Sınavları yazılı test formatındadır ve adayın lise biyoloji ve kimya bilgisini ölçer. Online yapılan Comenius Üniversitesi 2023 giriş sınavları tarihleri:

-Tıp Giriş Sınavı 08 Ağustos 2023

-Diş Hekimliği Giriş Sınavı 09 Ağustos 2023

Son başvuru tarihi 07 Temmuz 2023. Sınav online yapılacaktır. Sınav ücreti 80 Euro.

ÖRNEK SINAV SORULARI
.pdf
Download PDF • 2.85MB

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Slovakya'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)

SLOVAKYA TIP ÜNİVERSİTELERİ ÇALIŞMA POLİTİKAMIZ

Slovakya'da İngilizce dilinde tıp ya da veterinerlik eğitim almayı planlayan aday İngilizce + Bölüm Hazırlık eğitimini 🌟Smartversity Premed Pathway programında aldığı takdirde Sophia Academy'nin akademik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinden istifade edebilir. Hazırlık öğrenimini tamamlayan adayın hedef Slovakya üniversitesine başvurusu yapılarak kabulu alınır; Slovakya öğrenci vizesi alınarak seyahati organize edilir; konaklaması ve kesin kaydı yapılır; oryantasyon süreci sonrasında oturum işlemi tamamlanır.

Bratislava

Heyecan verici modern bir şehir olan Bratislava Tuna Nehrinin kıyısındadır ve Avusturya ve Macaristan’a komşudur. Tuna Nehrinin içinden geçtiği Bratislava kendi küçük ama kalbi büyük ülke Slovakya’nın başkentidir. Bratislava üniversitelerinde eğitim alan uluslararası öğrencilerin hayatlarında Tuna nehrinin kıyısında yapılan yürüyüşler unutulmaz anlar yaşamalarına vesile olurken şehrin “Sad Janka Král’a“ parkında keyifli anlar yaşarlar. Tam bir öğrenci şehri olan Bratislava’da öğrencilere çoğu yerde indirim uygulanır. Uluslararası bir öğrencinin aylık gideri 300-400 E arasındadır. Kahvaltınızı Viyana’da yapıp akşam yemeğini Bratislava merkezde yemeye ne dersiniz? Slovakya’nın Shenghen ülkesi ve Avusturya’ya komşu olmasının en büyük avantajlarından biri de bu olsa gerek. Viyana Bratislava arası yarım saatlik bir yoldur (56 km). Almanların Pressburg, Macarların Pozsony dediği bu temiz şehirde kendinizi bir anda Münih’te de zannedebilirsiniz. Keltlerin ve Romalıların da yaşadığı bu tarihi şehirde ilk üniversite Istropolitana Academy, adıyla 1465de kuruldu. Bratislava 1526 ile 1784 arasında Macar İmparatorluğunun başkenti olarak kaldı. Habsburg kralları şehrin gotik Katedrali Aziz Martin'de taç giyerdi. Tarihi olduğu kadar Avrupa’nın kalbinde modern bir kültür merkezi olmaya devam eden Bratislava’da uluslararası geçerliliği Slovakya üniversitelerinde kaliteli eğitim olanakları son yıllarda uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Uluslararası öğrenciler Avrupa diplomasına sahip tam lisanslı doktor veya diş hekimi olarak mezun olacak ve Avrupa Birliği'nin herhangi bir yerinde çalışabileceklerdir. Öğrenciler, AB diplomasına sahip tam lisanslı doktor veya diş hekimi olarak mezun olacak ve Avrupa Birliği'nin herhangi bir yerinde çalışabileceklerdir.

Martin

Martin, Slovakya'nın kuzeyinde, Turiec nehrinde, Malá Fatra ve Veľká Fatra dağları arasında, Žilina kenti yakınlarındaki bir şehirdir. Nüfusu yaklaşık 61.000 ve Slovakya'daki en büyük sekizinci şehir. 10. yüzyılın ikinci yarısından 1918'e kadar Macaristan Krallığının bir parçasıydı. Martin'e dair yazılı kaynaklarda ilk kaydedilen referans Vila Sancti Martini adı altında 1284'e tarihlenmektedir. Kasaba, 19. yüzyılda en önde gelen Slovak kültür merkezi oldu. Orada çeşitli kültürel kurumlar (Slovak Matica ve Slovak Ulusal Müzesi dahil) kuruldu. 19. ve 20. yüzyıl başlarında Slovakya'nın özgürleşmesine yol açan siyasi faaliyetlerin çoğu Martin'de düzenlendi.

En eski bina, 13. yüzyıldan kalma Saint Martin Tours'a adanmış bir Romanesk kilisedir. Slovak Ulusal Müzesi, etnografik koleksiyonunu Martin'e yerleştirdi. Martin'deki Slovak Oda Tiyatrosu, 1944'te Slovakya'daki ikinci profesyonel tiyatro şirketi olarak kuruldu. Tiyatro binası şehir merkezinin bir dönüm noktasıdır. Martin, Slovakya'daki üç tıp fakültesinden biri olan Jessenius Tıp Fakültesine ev sahipliği yapmaktadır. Martin, dünyanın her yerinden ve Avrupa'daki hemen hemen her ülkeden Jessenius Tıp Fakültesine 'nde İngilizce öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencileri cezbetmektedir. Uluslararası öğrenciler Avrupa diplomasına sahip tam lisanslı doktor veya diş hekimi olarak mezun olacak ve Avrupa Birliği'nin herhangi bir yerinde çalışabileceklerdir. Öğrenciler, AB diplomasına sahip tam lisanslı doktor veya diş hekimi olarak mezun olacak ve Avrupa Birliği'nin herhangi bir yerinde çalışabileceklerdir.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

bottom of page