top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Sırbistan'da Tıp Eğitimi ve Avantajları

Uygun maliyetetlere birinci sınıf öğrenim görmek için Sırbistan'da tıp eğitimi alabilirsiniz. 2006 yılında Karadağ’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Sırbistan doğusunda Romanya ve Bulgaristan, batısında Hırvatistan ve Bosna Hersek, kuzeyinde Macaristan ile sınır komşusudur.

Sırbistan ile Türkiye Dost Mu?

Sırbistan'la ikili ilişkilerimiz olumlu seyretmekte olup, karşılıklı üst düzey ziyaretler düzenlenmekte, ahdi zemin güçlendirilmekte, ticari ve ekonomik ilişkiler kuvvetli bir ivmeyle gelişmektedir.

Sırbistan Vize İstiyor Mu?

Sırbistan’a seyahat etmek isteyen; Umumi (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip tüm Türk vatandaşları, 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilmektedirler. Ancak, Sırbistan’ın Türk Vatandaşlarına uyguladığı vizesiz seyahat politikası izlemesine rağmen sınırda herhangi bir sorun yaşamamak adına yaptıkları seyahat planlarını destekleyici belgelerin ( Otel, uçak rezervasyon belgeleri vb.) yanında olmasında fayda vardır.

Sırbistan'da Nasıl Üniversite Okunur?

Sırbistan'da üniversiteler Bologna Sürecine tabidir. Avrupa Kredi Transfer Sistemi kullanılır (ECTS). Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümler İngilizce dilinde de sunulur. Sırbistan modern mimariye sahip, hızla gelişen bir ülkedir. Mavi Diploma denilen eki de veren Sırbistan tıp fakülteleri Avrupa'nın en iyilerinden biri olarak derecelendirilir. Uygun öğrenim ücretleriyle birinci sınıf bir eğitim sunan Sırp tıp fakülteleri öğrencileri düşük maliyetlerle yüksek yaşam standardına sahip olurlar. Kütüphanelere, kliniklere, hastanelere ve diğer eğitim tesislerine sürekli erişim öğrencilere ekstra bilgi ve deneyim sağlar. Birçok yeşil alan ve tarihi mirasa sahip güvenli bir ülke olan sırbistanın tıp fakültesi size dünyanın her yerinde çalışma hakkı veren, dünya çapında tanınan diploma ile mezun eder.

Batı Avrupa’nın Yatırım Gözdesi

Sırbistan, Batı Avrupa’nın yatırım gözdesidir. Sırbistan'ın doğrudan yabancı yatırım sicili, uluslararası kabul görmüş ödüllerle kanıtlanmıştır. Ülke, ekonominin büyüklüğüne göre sıfırdan yatırım kriterlerine göre FDI 2019 Avrupa listesinde 1. sırada yer alıyor (Financial Times, fDi Raporu 2020) Sırbistan, "IBM Küresel Konum Eğilimleri 2020"ye göre, bir milyon kişi başına en çok doğrudan yabancı yatırım istihdamı yaratan ülke olarak üst üste dördüncü kez dünya çapında 1. sırada yer alıyor. 2007 yılından ber, doğrudan yabancı yatırımı 37 milyar Avro üzerindedir.

Ekonomik reformların başlangıcından bu yana Sırbistan, Orta ve Doğu Avrupa'daki önde gelen yatırım yerlerinden biri haline geldi. Önde gelen yabancı yatırımcılar listesinin başında Bosch, Michelin, Siemens, ZF, Yazaki, Brose, Panasonic, Continental, Microsoft, Schneider Electric, Toyo Tyres, NCR, Cooper Tyres, Johnson Electric, Leoni, MTU, Barry Callebaut, Magna, Calzedonia gibi birinci sınıf şirketler yer alıyor.

Harici olarak Sırbistan, Avrupa Birliği, Avrasya Ekonomik Birliği, ABD, Japonya, Avustralya, Güney Doğu Avrupa, Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması üyelerini içeren 1,3 milyardan fazla insanın bulunduğu bir pazara gümrüksüz ihracat için bir üretim merkezi olarak hizmet eder.

Doğu ile Batı arasındaki coğrafi sınır çizgisindeki konumu nedeniyle, Sırbistan genellikle Avrupa'ya açılan bir kapı olarak anılır. Bu nedenle Sırbistan, AB, GDA veya Orta Doğulu müşterilerine yakından ve en verimli şekilde hizmet vermek isteyen bir şirketin faaliyetlerini konumlandırması için mükemmel bir yerdir.

Ulaşımı ve Dolaşması Kolay

Sırbistan'a ulaşmanın en verimli yolu hava yoluyla, Sırbistan'daki mevcut iki uluslararası hava alanından biri olan Belgrad Havaalanı ve Nis Havaalanı'nı kullanmaktır. Belgrad'dan dünyanın hemen her noktasına doğrudan veya aktarmalı olarak seyahat etme kolaylığı, hemen hemen tüm büyük uluslararası havayolları tarafından sağlanır. Frankfurt, Roma ve Moskova gibi büyük ulaşım merkezlerine günlük uçuş programı dörtten fazla uçuş içeriyor. Belgrad'a vardığınızda, Nikola Tesla havaalanı şehir merkezine sadece 18 km uzaklıktadır ve bir otoyol kullanarak şehrin kalbine ulaşmak 20 dakikadan fazla sürmez.

Niş'e giden hava trafiği daha az sıklıkta olsa da şehre iyi bir uluslararası bağlantı sağlıyor.

Sırbistan’da Tıp Okunur Mu?

Sırbistan, dünyanın en iyi tıp okullarından bazılarına ev sahipliği yapar. Ülke tıpta zengin geleneklere ve yüksek eğitim standartlarına sahiptir. Uygun fiyatlı öğrenim ücretleri ve düşük yaşam maliyetleri, uluslararası öğrencilerin ilgisini çekmektedir.

Yazımızda, Sırbistan'daki en iyi tıp üniversitelerini ve kabul koşullarını keşfedebilirsiniz. Buna ek olarak, eğitim ücretleri ve geçim masrafları hakkında iyi bir fikir edineceksiniz. Ayrıca Sırbistan'da tıp okumak için en iyi nedenleri öğreneceksiniz.

Sırp tıp eğitimi kapılarını uluslararası öğrencilere açtığından beri, gelecek vadeden doktorlar yetiştirmektedir. Akademik kalite ve uygun maliyetler, tıp öğrencileri için güçlü motivasyon kaynaklarıdır, ancak onları çeken tek şey bu değildir. Sırbistan, uluslararası tıp öğrencileri için en iyi ülkelerden biridir. Öğrenim ücretleri ve yaşam giderleri son derece düşüktür ve öğrencilerin Batı'da olduğundan çok daha uygun fiyatlı birinci sınıf bir tıp eğitimi almalarına olanak tanır.

Sırbistan'da Tıp Okumak İçin Pratik Nedenler

Ayrıca, tıp eğitimi için ülkeyi seçmek için daha pratik nedenler var. Sırbistan, özellikle diş sağlığı ve düzeltici ve seçmeli ameliyatlar olmak üzere medikal turizm için gelişen bir yer. Eğitim sistemi birçok deneyimli doktor ile çalışır ve öğrencilerin akademik ve klinik hazırlıklarında onların uzmanlıklarından yararlanır.

İşte Sırbistan'da tıp okumak için en önemli nesnel nedenler:

• Diplomaların dünya çapında tanınması

• Çok uygun eğitim ücretleri

• Çok uygun yaşam maliyetleri

• Gelişen medikal turizm endüstrisi

• Sırp kültürü ve misafirperverliği

• Dünyanın en güvenli 31. ülkesi (162 ülke arasında)

Sırbistan'da Tıp Okumanın Maliyeti ve Süresi Ne Kadardır?

Sırbistan, düşük öğrenim ücretleriyle iyi bir eğitim kalitesi sunuyor. Ülkedeki düşük yaşam maliyetlerini ekleyin ve paranızın karşılığı açısından Avrupa'nın en iyi destinasyonlarından birini elde edin. Sırbistan tıp eğitim süresi 6 yıl, diş hekimliği 5 yıl, eczacılık 5 yıl.

Sırbistan'da Tıp Okumak İçin Öğrenim Ücretleri

Sırbistan'daki öğrenim ücretleri, İngilizce konuşulan programlar için Avrupa'daki en düşük fiyatlar arasındadır. Sırbistan Tıp Fakültesi Ücretleri yıllık 6,500 - 8,000 EUR. Novi Sad Üniversitesi ve Niş Üniversitesi yıllık eğitim ücreti 6,500 EUR iken Belgrad Üniversitesi tıp eğitimi ise 8,000 EUR. Sırbistan'daki eğitim kalitesi Avrupa standartlarında olduğu için ülke uluslararası öğrencilere çok yüksek değer sunuyor.

Sırbistan'da yaşam maliyetleri Avrupa'nın en düşükleri arasındadır. Aylık ortalama giderler, kira dahil 800 €'dur. Bu rakam başkent Belgrad'da biraz daha yüksek (900 €) ve Niş'te (600 €) biraz daha düşüktür. Novi Sad şehrinde ise (700 €) harcarsınız. Novi Sad'da kira fiyatları, konuma bağlı olarak 1 yatak odalı bir daire için 220 € ile 300 € arasındadır.

Sırp tıp üniversiteleri, uluslararası öğrenciler için çok avantajlı maliyetlerle yüksek kaliteli eğitim sunar. Sırbistan'dan alacağınız bir derece size dünya çapında tıp kurullarında tanınırlık kazandıracak.

Sırbistan'da Tıp Eğitimi YÖK Denkliği

Sırbistan'da tıp eğitimi veren üniversiteler YÖK tanınan ve denklik verilen üniversiteler arasındadır. Sırbistan tıp mezunları mezun olunan üniversitenin dünya genelindeki statüsüne istinaden doğrudan veya STS ile denklik alabilirler. Belgrad ve Novi Sad Üniversiteleri dünyanın ilk 1000 üniversitesi arasındadır.

Sırbistan'da Tıp Eğitimi İçin Kabul ve Giriş Koşulları

Sırbistan’da tıp eğitimi alacak adayların tıp fakültelerinin giriş sınavlarına girmeleri gerekir. Belgrad Tıp Fakültesi, Novi Sad Tıp Fakültesi, Niş Tıp Fakültesi dahil Sırbistan’da tıp giriş sınavları biyoloji, kimya ve İngilizce içeriklidir. Adayın lise kimya ve biyoloji bilgisini ölçen sınav yazılı formattadır ve sınav sonrası kısa bir mülakat yapılır.

Sırbistan Tıp Üniversiteleri Hangileridir?

Belgrad Üniversitesi dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alır. Aynı şekilde Novi Sad Üniversitesi de dünyada ilk 1000 üniversite arasında yer alır. Niş Üniversitesi dünyada ilk binde olmasa da mezunları mevcut yönetmeliğe göre STS ile denklik alırlar. Her üç üniversite diplomalarının da Avrupa Birliği denkliği; Amerika, Kanada, İngiltere geçerliliği mevcuttur.

NİŞ ÜNİVERSİTESİ

Nis Üniversitesi, Sırbistan'ın üçüncü büyük şehri Nis'te yer alır. 13 fakültesi ve 20.000'in üzerinde öğrencisi olan bir devlet okuludur. İngilizce tıp programının maliyeti yıllık 6.500 €'dur. Nis Üniversitesi, yalnızca lise bitirme sertifikalarında iyi notları olan başvuru sahiplerini dikkate alır. Sıralama puanı, adayların giriş sınavı sonuçlarına bağlıdır. Biyoloji ve Kimya'da yazılı bir sınav var. Başarılı bir şekilde geçtikten sonra, İngilizce becerilerinizi değerlendiren bir mülakata katılmalısınız. Okul, Avrupa ve uluslararası tıp kurumları tarafından tamamen akredite edilmiştir. Nis Üniversitesi tarafından verilen bir diploma dünya çapında tanınır v8 size nerede pratik yapacağınızı seçme seçeneği sunar.

BELGRAD ÜNİVERSİTESİ

Belgrad Üniversitesi, öğretimde 2 asırdan fazla geçmişe sahip bir yükseköğretim kurumudur. 100.000'den fazla kayıtlı öğrencisi ile Sırbistan ve Avrupa'nın en büyük üniversiteleri arasındadır. 31 fakülte ve 12 araştırma enstitüsünden oluşmaktadır. Okul, öğrencilerin ekstra bilgi edinebilecekleri ve yeni ilgi alanları keşfedebilecekleri araştırma projelerinde sürekli yer almaktadır. Belgrad Diş Hekimliği Fakültesi yıllık ücreti 7.000 €.

Belgrad tıp fakültesi öğrenim ücreti 8.000 € olup iki taksitte ödenir. Müfredat 2 bölüme ayrılmıştır - klinik öncesi ve klinik sonrası. Birincisi yoğun bir şekilde teorik konuları çalışacağınız ve derslere katılacağınız zamandır. Belgrad Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri son 3 yıl veya sözde tıp yılları çoğunlukla hastanelerde ve kliniklerde geçer ve çok fazla uygulamalı eğitim içerir.

NOVİ SAD ÜNİVERSİTESİ

Sırbistan'daki en büyük ikinci üniversite Novi Sad Üniversitesi'dir. 1960 yılında kurulmuş ve günümüzde 40.000'den fazla öğrencisi ile 14 fakülteye ulaşmıştır. Bu okuldaki Tıp Fakültesi en modern tıp teknolojisi ile donatılmıştır. Bu okuldan mezun olmak, size dünya çapında pratik yapmanıza izin veren uluslararası kabul görmüş bir diploma sağlar.

Novi Sad Üniversitesi, 6 yıl süren bir tıp, 5 yıl süren diş hekimliği ve yine 5 yıl süren eczacılık eğitimi sunar. Her üç programın da yıllık maliyeti 6.500 €'dur. Müfredat teorik derslerin yanı sıra uygulamalı eğitimleri de içerir. Simülatörler, laboratuvar çalışmaları, hasta bakımı, katiplik ve rotasyonlar gibi birkaç çeşit uygulama sınıfına sahip olacaksınız. 200’den fazla farklı festivale her sene ev sahipliği yapan Sırbistan Novi Sad şehri, 2022 yılında Avrupa'nın kültür başkenti oldu. Bu arada Lonely Planet, dünyada ziyaret edilmesi gereken en ilginç şehri arasında Novi Sadı gösterdi. Avusturya ve Macaristan İmparatorluğu'nun mimari izlerini taşıyan Novi Sad, Avrupa ve Balkanların en büyük kalesi Petrovaradin Kalesine sahiptir.

Sırbistan'da Tıp Eğitimi İçin Yaşam Tarzı Nedenleri

Sırbistan hem kültürel hem de coğrafi anlamda çok eklektik bir ülkedir. Avusturya-Macaristan tarihi ile Orta Avrupa mimarisine ve genel estetiğine sahiptir. Güney bölgesi Balkan ve hatta Akdeniz kültürel etkilerini taşırken Batı ve Doğu, Venedik Cumhuriyeti ile Osmanlı İmparatorluğu'nun, Alpler'in ve Karpatlar'ın ayrı ayrı yankılarını taşır.

Doğal olarak, bu çeşitliliğin Sırbistan'daki aktivite türleri, simge yapıları ve yiyecek türleri üzerinde çok güzel bir etkisi vardır. Nehir akıntılarında kanoyla mı yoksa Tuna'da tekneyle mi gezersiniz? Dağlarda yürüyüş ve kayak mı yoksa ovalarda bisiklete binmek mi? Siz karar verin.

Simgesel yapılar açısından Sırbistan, kırmızı duvarlı Zica Manastırı veya Valide Sultan Camii'nin mermer kuleleri gibi görkemli tapınaklara sahiptir. Niş'teki Kafatası Kulesi, çalkantılı zamanların ürkütücü bir anıtıdır. Aynı zamanda Tuna nehri üzerindeki Golubac Kalesi ve Decebalus'un kaya heykeli, ölümsüz ihtişamın hatırlatıcılarıdır. Ülke gerçekten tarihi simge yapılardan oluşan bir berekettir ve 12 asırlık tarihiyle kimse daha azını beklememelidir.

Ayrıca Sırbistan, Balkan, Akdeniz ve Orta Avrupa mutfaklarının en iyi yemeklerini birleştiren harika eklektik bir mutfağa sahiptir. Gulaş (Macarca), musakka (Yunanca), sarma (Türkçe) ve ajvar'ın (Sırpça) lezzetli bir deneyimde buluştuğu ülke burası. Yemekler, mükemmel yerel şaraplar ve dünyaca ünlü Slivovitz (erik brendi) ile mükemmel bir şekilde tamamlanmaktadır. Son olarak, Sırp müziği Balkanlar'da nesilleri şekillendiren kültürel bir olgudur.

BİLGİ DANIŞMANLIĞI

Sırbistan'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Sırbistan'da tıp, diş hekimliği ya da eczacılık kabul sınavına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET__SRB
.pdf
Download PDF • 838KB

bottom of page