top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Szeged Üniversitesi (SZTE)

Szeged Üniversitesi, yurtdışında eğitim almayı planlayan öğrencilere Orta Avrupa'da, Macaristan'da üniversite eğitimi imkanı tanıyan uluslararası bir Macar üniversitesidir. Szeged Üniversitesi (SZTE), canlı, kentsel yaşam tarzı ve renkli festivalleri nedeniyle binlerce genç insanın ilgisini çeken en güneşli Macaristan şehrinde bulunmaktadır.

Szeged Üniversitesinin enstitüler ve şirketlerle sürekli genişleyen, verimli ulusal ve uluslararası işbirlikleri, mezunlarının becerilerini geliştirirken rekabetçi programları ve kapsamlı pratik deneyimleri sayesinde iyi hazırlanmış öğrencilerini işgücü piyasasına yüksek pozisyonlardan kazandırdığını görmekteyiz. Bunun yanı sıra lazer fizik araştırmalarında Avrupa’nın en büyük ve önde gelen araştırma merkezine sahiptir. En çok talep alan bölümleri; tıp, diş hekimliği ve eczacılıktır.

Szeged Üniversitesi Lisans Programları ve Ücretleri

♦Tıp doktorluğu: 12 dönem/8,300 $

♦Diş Hekimliği: 10 dönem/8,500 $

♦Eczacılık: 10 dönem/5,000 $

♦Hemşirelik: 8 dönem/3,100 €

♦Fizyoterapi: 8 dönem/3,100 €

♦Müzik ve Performans Sanatları: 6 dönem/2,500 €

♦İşletme ve Yönetim: 7dönem/2,200 €

♦İngiliz ve Amerikan Dili Çalışmaları: 6 dönem/1,500 €

♦Ziraat Mühendisliği: 7 dönem/2,000 €

Szeged Üniversitesi lisans bölümlerinin belirtilen ücretleri dönemliktir. Lisans bölümlerinin eğitim dili İngilizce.

Szeged Üniversitesi Başvuru ve Kabul

Başvuru süreci Fakülteye göre değişir, ancak her başvuru sahibi için geçerli olan belirli unsurları vardır. Szeged Üniversitesi başvurularında lise diploması ve transkriptinin yanında gerekli dil yeterliliğini ve genel sağlık sertifikasını gösteren belgeler istenir. SZTE genel başvuru gerekliliğine ek olarak, bazı dekanlıkların Fakülte temelli özel gereksinimleri olabilir: motivasyon mektubu, giriş sınavı veya bireysel mülakat gibi. Szeged Üniversitesi tıp bölümlerinin giriş sınavları vardır. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler fakültelerin birinci sınıfından eğitimlerine devam edebilirler.

Szeged Üniversitesi'nde Okumak Ama Önce Premed Diyenler

Szeged Üniversitesi'nde tıp okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Avrupa'da premed eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Avrupa ülkelerinde hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu ve gerekçelendirmeler esas alınarak ) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak; hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve hedefinizdeki Szeged Üniversitesi kabulünüzü sağlayacağını bilmekteyiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Schengen Bölgesi’nde premed almanın avantajlarını kullanan öğrenciler hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilirler ve diledikleri takdirde misafir öğrenci olarak bulunabilirler. Böylece, hayatlarının 6 yıllarının geçeceği ve kariyerlerini şekillendirecek ülkenin kültürü, sosyal yaşamı, akademik atmosferi ile yakinen tanışmış olur. Yaşayarak ve bilerek alınan bir karar kadar isabetli ne olabilir ki! Premed eğitimleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Neden SZTE’de Eğitim?

Szeged Üniversitesi, 2020'de Quacquarelli Symonds (QS) Dünya Üniversiteleri listesinde en iyi Macar yüksek öğretim kurumları seçilmiştir. SZTE, Gelişmekte Olan Avrupa ve Orta Asya'nın en iyi % 9 üniversitesi arasındadır.

•Macaristan'daki HVG dergisinde yayınlanan sıralamaya göre, Szeged Üniversitesi başkent dışındaki en iyi üniversitedir.

•Üniversite, Macaristan'daki en çevreci yüksek öğrenim kurumu olmaktan şiddetle gurur duymaktadır. GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması sonuçlarına dayanmaktadır. SZTE ayrıca sonuçlarını yükseltti ve 74. sıraya yerleşti.

•Dünyanın En Harika 50 Üniversite Kütüphanesinden 7.cisi Szegede Üniversitesinde;

•Szeged, Avrupa'nın En İyi Üniversite Şehirleri listesinde 8. sırada

Szeged Üniversitesi Akreditasyonları

Szeged Üniversitesi Macaristan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Macaristan Akreditasyon Komitesi, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Szeged Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. SZTE mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Szeged Üniversitesi Dünya Sıralaması

Szeged Üniversitesinin prestijli ve güvenilirliği yüksek derecelendirme ajanslarına istinaden dünya sıralaması aşağıdaki gibidir.

Szeged Üniversitesi YÖK Denkliği

Szeged Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir. Szeged Üniversitesi YÖK'ün de kabul ettiği  (Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking) dört uluslararası derecelendirme kuruluşlarının en az ikisinde ilk bin üniversite arasındadır. Dolayısı ile YKS'ye girmeden ya da girse bile yeterli puanı almadan Szeged Üniversitesi’nde diş hekimliği eğitimi alanlar mezun olduklarında mevcut denklik yönetmeliğine göre YÖK denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Başvuruda YKS şartı aranmayan ve mezunlarına YÖK denklik hakkı verilen Semmelweis Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi tercih edilebilecek diğer iki Macar üniversitesidir.

Avrupa'da YKS şartı olmadan mezunlarına YÖK denklik hakkı verilen diğer yurtdışı tıp üniversitelerini keşfedin.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Macarisan'da yerleşik, profesyonel bir kurumdan danışmanlık almanın güvenini ve keyfini yaşamak isteyenler iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page