top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Szeged Üniversitesi (SZTE)

Szeged Üniversitesi, yurtdışında eğitim almayı planlayan öğrencilere Orta Avrupa'da, Macaristan'da üniversite eğitimi imkanı tanıyan uluslararası bir Macar üniversitesidir. Szeged Üniversitesi (SZTE), canlı, kentsel yaşam tarzı ve renkli festivalleri nedeniyle binlerce genç insanın ilgisini çeken en güneşli Macaristan şehrinde bulunmaktadır.

Macaristan, Avrupa Yükseköğretim Alanı'nın (EHEA) bir üyesi olduğundan, Szeged Üniversitesi AB akreditasyonuna da sahiptir. Her yıl QS tarafından yapılan Dünya Üniversiteleri Sıralamasında SZTE en iyi Macar üniversitesidir. Szeged üniversitesi Macaristan’ın en büyük kütüphanelerinden birine sahip olan Szeged Üniversitesi Avrupa üniversiteleri arasında da saygın bir konuma sahiptir. Szeged Üniversitesi Kütüphanesi dünyanın en iyi 50 kütüphanesi arasındadır.

Macaristanda üniversite eğitimi geleneğini 1581'e dayandıran Szeged Üniversitesi (SZTE), canlı, kentsel yaşam tarzı ve renkli festivalleri nedeniyle binlerce genç insanın ilgisini çeken en güneşli Macaristan şehrinde bulunmaktadır. Dünya üniversitelerinin uluslararası sıralamaları göz önüne alındığında SZTE genellikle 550.ci sıralarda yer alarak dünya çapında olağanüstü bir pozisyona sahiptir. Szeged Üniversitesinde, C vitamini izole eden ve Szeged kırmızı biberden ayıklayan Nobel Ödülü sahibi Albert Szent-Györgyi (1937) dahil olmak üzere seçkin profesörler çalıştı. Szeged Üniversitesi, Macaristan'ın en büyük üniversitelerinden biridir ve 12 üniversite fakültesinde yaklaşık 21.000 öğrencisi ve 7.000'e yakın çalışanının çabaları, kurumu Macaristan ve Orta Avrupa'daki bölgesel bilgi merkezi haline getirmeye yardımcı olmaktadır. Uluslararası öğrenci sayısı sürekli artmakta ve öğrenci nüfusunun % 14'üne ulaşmaktadır. Szeged Üniversitesindeki 12:1 öğrenci-öğretim üyesi oranı, değerli bilgi ve akademik nitelikleri elde etmede başarının anahtarıdır ve öğrencilerimizin bilgilerini en etkin şekilde kullanmalarına yardımcı olmak son derece önemli bir görevdir.

Szeged Üniversitesinin enstitüler ve şirketlerle sürekli genişleyen, verimli ulusal ve uluslararası işbirlikleri, mezunlarının becerilerini geliştirirken rekabetçi programları ve kapsamlı pratik deneyimleri sayesinde iyi hazırlanmış öğrencilerini işgücü piyasasına yüksek pozisyonlardan kazandırdığını görmekteyiz. Her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında kendisine en üst düzeyde yer bulan kökleri 1581 yılına uzanan Macaristan’ın en saygın üniversitelerinden birisidir. 2.300 akademisyeniyle birlikte 7.000 çalışanı ve 25.000 öğrencisi bulunan büyük bir üniversitedir. Szeged aynı zamanda Nobel ödüllü bilim adamı C-Vitaminin mucidi Albert Szent-György'inin de üniversitesidir. Bunun yanı sıra lazer fizik araştırmalarında Avrupa’nın en büyük ve önde gelen araştırma merkezine sahiptir. En çok talep alan bölümleri; tıp, diş hekimliği ve eczacılıktır. Üniversitenin ayrıca medikal hazırlık bölümü de mevcuttur. Szeged üniversitesi Macaristan’ın en büyük kütüphanelerinden birine sahiptir ve üniversite kütüphanesi dünyanın en iyi 50 kütüphanesi arasına girerek Avrupa ülkeleri arasında önemli bir prestij kazanımına imza atmıştır.

Szeged Üniversitesi Lisans Programları ve Ücretleri

♦Tıp doktorluğu: 12 dönem/8,300 $

♦Diş Hekimliği: 10 dönem/8,500 $

♦Eczacılık: 10 dönem/5,000 $

♦Hemşirelik: 8 dönem/3,100 €

♦Fizyoterapi: 8 dönem/3,100 €

♦Müzik ve Performans Sanatları: 6 dönem/2,500 €

♦İşletme ve Yönetim: 7dönem/2,200 €

♦İngiliz ve Amerikan Dili Çalışmaları: 6 dönem/1,500 €

♦Ziraat Mühendisliği: 7 dönem/2,000 €

Szeged Üniversitesi lisans bölümlerinin belirtilen ücretleri dönemliktir. Lisans bölümlerinin eğitim dili İngilizce.

Szeged Üniversitesi Lisans Bölümlerine Başvuru ve Kabul

Başvuru süreci Fakülteye göre değişir, ancak her başvuru sahibi için geçerli olan belirli unsurları vardır. Szeged Üniversitesi başvurularında lise diploması ve transkriptinin yanında gerekli dil yeterliliğini ve genel sağlık sertifikasını gösteren belgeler istenir. SZTE genel başvuru gerekliliğine ek olarak, bazı dekanlıkların Fakülte temelli özel gereksinimleri olabilir: motivasyon mektubu, giriş sınavı veya bireysel mülakat gibi. Szeged Üniversitesi tıp bölümlerinin giriş sınavları vardır. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler fakültelerin birinci sınıfından eğitimlerine devam edebilirler. Başarısız olanlar ise tıp hazırlık eğitimi alarak tekrar giriş sınavlarına girebilirler. Szeged Üniversitesi Türkiye resmi temsilcisi olan Sophia Academy-Budapeşte ile giriş sınavlarına ücretsiz başvurabilirsiniz.

Szeged Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri ve Ücretleri

Amerikan Dil Çalışmaları: 1,900 €

●Klasik Müzik Enstrümanları ve Performans: 2,500 €

●Klasik Müzik: 2,500 €

●İngiliz Dili Çalışmaları: 1,900 €

●Uluslararası İlişkiler: 1,500 €

●Biyoloji: 3,300 €

●Kimya: 4,000 €

●Coğrafya: 3,000 €

●Uluslararası Ekonomi ve İşletme: 2,500 €

●Bilgisayar Bilimleri: 4,500 €

●Gıda Bilimleri ve Teknolojisi: 2,600 €

Szeged Üniversitesi yüksek lisans bölümlerinin eğitim dili İngilizce; ücretler dönemliktir ve yüksek lisans eğitimlerinin süresi de 4 dönemdir. Szeged Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi planlayanlar lisans diploması ile başvuru yapabilirler. SZTE yüksek lisans eğitimi almak için ALES şartı aranmaz.

Szeged Üniversitesi Tıp Hazırlık (Foundation) Programı

Szeged Üniversitesi Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi ve Hemşirelik bölümlerinde okumak ve İngilizce yeterliliği bulunan ancak alan derslerinde kendisini hazır hissetmeyen, lise eğitiminde fen ve sayısal notları yetersiz olan öğrenciler için tasarlanmış bir hazırlık programıdır. Szeged Pre-Med programında Tıp İngilizcesi, Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik ve Latince dersler verilir. Ücreti 6,300 USD olan bu programa başlamak için gereken İngilizce seviyesi: IELTS : 6.5//TOEFL : 81/TOEIC : 690

Szeged Üniversitesi Yoğun Hazırlık Eğitimi

Bir dönem süren ve tıp bilimleri hariç programlarda eğitim alacaklar için tasarlanmış bir hazırlık programıdır. Eylül ayında başlayan bu hazırlık programında yer alabilmek için gereken minimum İngilizce seviyesi: IELTS: 5.5 / TOEFL: 53. Program ücreti 2,150 Euro.

Neden SZTE’de eğitim?

Szeged Üniversitesi, 2020'de Quacquarelli Symonds (QS) Dünya Üniversiteleri listesinde en iyi Macar yüksek öğretim kurumları seçilmiştir. SZTE, Gelişmekte Olan Avrupa ve Orta Asya'nın en iyi % 9 üniversitesi arasındadır.

•SZTE, Tıp ve Tarım ve Ormancılık alanlarında dünyanın en iyi 301-350 üniversitesi arasında yer almaktadır. Yaşam Bilimleri ve Tıbbın geniş konu alanında 450-500. Sıradadır ve Biyolojik Bilimler ve Kimya'nın özel alanlarında 501-550. sıralarda prestijli bir yere sahiptir.

•Macaristan'daki HVG dergisinde yayınlanan sıralamaya göre, Szeged Üniversitesi başkent dışındaki en iyi üniversitedir.

•Üniversite, Macaristan'daki en çevreci yüksek öğrenim kurumu olmaktan şiddetle gurur duymaktadır. GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması sonuçlarına dayanmaktadır. SZTE ayrıca sonuçlarını yükseltti ve 74. sıraya yerleşti.

•Dünyanın En Harika 50 Üniversite Kütüphanesinden 7.cisi Szegede Üniversitesinde;

•Szeged, Avrupa'nın En İyi Üniversite Şehirleri listesinde 8. sırada

•2020 Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralamasında ilk 801-1000 arasında yer aldı.

Szeged Üniversitesi Akreditasyonları

Szeged Üniversitesi Macaristan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Macaristan Akreditasyon Komitesi, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Szeged Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. SZTE mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Szeged Üniversitesi Avrupa’nın en iyi 500 üniversitesi arasındadır.

Szeged Üniversitesi YÖK Akreditasyonu ve Denkliği

Szeged Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Szeged Üniversitesi İngilizce programlarının kalite güvencesi Avrupa Yükseköğretim Alanında Kalite Güvence hükümlerinin uygulanmasıdır. Shanghai ranking, URAP ve CWTS Leiden sıralamalarında iyi konumlarda yer alan Szeged Üniversitesi’nde eğitim alanlar YÖK’e direk denklik başvurusu yaparlar ve denklik alırlar.

Szeged Üniversitesi Dünya Sıralaması

Szeged Üniversitesinin dünyaca prestijli ve güvenilirliği yüksek derecelendirme ajanslarına istinaden dünya ve Avrupa üniversiteler sıralaması aşağıdaki gibidir.

■QS Dünya Üniversiteler Sıralaması # 501-510

■QS Dünya Programlar Sıralaması # 301-350

■QS EECA Üniversiteler Sıralaması # 33

■THE Dünya Üniversiteler Sıralaması # 801-1000

■THE Sürdürülebilir Gelişimde Sosyal Etki # 101-200

■US News Global Üniversiteler Sıralaması # 688

●US News Avrupa Üniversiteler Sıralaması # 301

-Biyokimya ve Biyoloji Bilimleri Sıralaması # 458

-Tıp ve Sağlık Bilimleri Bilimleri Sıralaması # 520

-Davranış ve Sinir Bilimleri Sıralaması # 366

■Shanghai (ARWU) Dünya Üniversiteler Sıralaması # 601-700

■CWUR Dünya Üniversiteler Sıralaması # 758

■RUR Dünya Üniversiteler Sıralaması # 482

Szeged Üniversitesi Macaristan’da Eğitim Almak

Görkemli başkenti Budapeşte'den güzel doğasına kadar Macaristan, uluslararası öğrencilere zengin üniversite deneyimleri sunan nadir Avrupa ülkelerinden biridir. Onlarca İngilizce lisans ve yüksek lisans programları ve makul eğitim ücretleriyle Macaristan üniversiteleri son yıllarda yurtdışı eğitimde en popüler destinasyonlardan biri haline gelmiştir. 2004 yılından bu yana Avrupa Birliği'nin asli üyesi olan Macaristan, Avrupa ve küresel ekonomide uzun zamandır güçlü bir oyuncu konumundadır.

Macaristan’ın Orta Avrupa'daki avantajlı konumundan faydalanan onlarca çok uluslu şirketin ülkede ofisleri ve tesisleri vardır. Bu işletmelerin varlığı Macaristan’da üniversite eğitimi alan uluslararası öğrencilere eğitimleri esnasında staj imkanı veya mezuniyetleri sonrasında istihdam olanakları sunmaktadır. Macaristan, asırlık eğitim geleneklerinden haklı olarak gurur duyuyor ve dünyanın entelektüel mirasına önemli katkılar sağlıyor. Macar üniversiteleri, özenle korunmuş eğitim gelenekleri, uluslararası saygın akademisyenleri ve yüksek seviyede üniversite eğitimi ile son yıllarda yabancı öğrencilerin ilk tercih ettiği Avrupa ülkeleri arasındadır. Budapeşte’nin Avrupa'nın kalbinde olması, uygun coğrafi konumu ve Avrupa ülkeleri arasındaki kısa mesafeleri ile Macaristan’da eğitim almak isteyen ve uluslararası üniversite deneyimi yaşamak isteyenler için müthiş fırsatlar sunmaktadır. Macaristan’da okumak ve Szeged Üniversitesi’nde eğitim almak iyi fikir diyenlerden isen bize yazabilirsin!

Hem Macaristan’da, Hem Szeged Üniversitesinde yanındayız!

Sophia Academy sadece İstanbul’da değil, Macaristan’da da yerleşik olmasından dolayı eğitim hayatınız ile ilgili yerel hizmetlerine orda da devam eder. Macaristan’daki Sophia Academy Budapeşte Ofisimiz tarafından tüm varış sonrası işlemleriniz tamamlandıktan sonra ülkedeki ve üniversitedeki hayatınıza adapte olmanızı kolaylaştıracak Sophia Academy-SZTE Akran Danışmanı üniversitedeki ilk gününüzden itibaren yanı başınızdadır. Budapeşte ekibimiz ve SZTE Akran Danışmanınız sayesinde Macaristan’da eğitim almanızın ne kadar müthiş bir karar olduğunuz bir daha hissedeceksiniz. Size söz verdiğimiz gibi, İstanbul’da başlayarak Macaristan’da devam eden rehberliğimiz SZTE Akran Danışmanı ile de sürmektedir. Ve biz, işimizin ancak siz mezun olup yuvanıza döndüğünüzde tamamlanmış olarak kabul ederiz.

Macaristan'da Destek Servisleri

Resmi temsilcisi olduğumuz Szeged Üniversitesi'nden kabul alan danışanımız Macaristan'a varış sonrası dilediği takdirde aşağıdaki hizmetlerin birinden istifade edebilir:

  • Kısmi Danışmanlık Hizmeti: 1,500 EUR

  • Bütünsel Danışmanlık Hizmeti: 2,000 EUR

Sophia Academy, yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetleri sunan; Türkiye ve Macaristan ofisleri ile akredite bir Avrupa Birliği kuruluşudur.

 

bottom of page