top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Macaristan'daki en eski ikinci eczacılık fakültesidir. Eğitim ve araştırmada 60 yıllık deneyim sahibi olan Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Macaristan’da eczacılık okumak isteyen adaylara uygulama merkezli yaklaşımı ve samimi ortamı ile yüksek kaliteli öğrenim görme imkânı taahhüt eder.

Macaristan’da eczacılık eğitimini İngilizce sunan Szeged Üniversitesi, Macaristan'ın önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir. Üniversite, Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan’ın en güneşli şehri Szeged'de bulunmaktadır. Szeged, Macaristan'ın en güvenli ve en sakin şehirlerinden biridir.

En son yapılan Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasına göre, Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Orta ve Doğu Avrupa'daki en yüksek derecelendirme puanını alan tek eczacılık fakültesidir. Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi diploması dünya genelinde kabul görür ve Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunları YÖK'den denklik alırlar.

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi YÖK Denkliği

Szeged Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir. Szeged Üniversitesi YÖK'ün de kabul ettiği  (Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking) dört uluslararası derecelendirme kuruluşlarının en az ikisinde ilk bin üniversite arasındadır. Dolayısı ile YKS'ye girmeden ya da girse bile yeterli puanı almadan Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde eğitim alanlar mezun olduklarında mevcut denklik yönetmeliğine göre YÖK denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Başvuruda YKS şartı aranmayan ve mezunlarına YÖK denklik hakkı verilen Semmelweis Üniversitesi ve Szeged Üniversitesi tercih edilebilecek diğer iki Macar üniversitesidir.

Avrupa'da YKS şartı olmadan mezunlarına YÖK denklik hakkı verilen diğer yurtdışı tıp üniversitelerini keşfedin.

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dünya Sıralaması

Szeged Üniversitesinin prestijli ve güvenilirliği yüksek derecelendirme ajanslarına istinaden dünya sıralaması aşağıdaki gibidir.

Szeged Üniversitesi Akreditasyonları

Szeged Üniversitesi Macaristan MEB tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Macaristan Akreditasyon Komitesi, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Szeged Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. SZTE mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Szeged Üniversitesi Avrupa’nın en iyi 500 üniversitesi arasındadır.

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Programı

Szeged Üniversitesi İngilizce eczacılık programı beş yıllık bir dönemi (10 yarıyılı) kapsamaktadır. Programın ilk yılında basitleştirilmiş bilim ve eczacılığa ait temeller anlatılır. İlerleyen senelerde öğrenciler; üniversitenin departmanlarında, öğretim eczanelerinde, enstitülerde, hastane ve klinik eczanelerde, laboratuvarlarda genel ve özel eczacılık eğitimleri alırlar. Fakülte, lisans öğrencilerini modern eczacılığın tüm alanlarında entelektüel gelişimlerini ve ilerici yetkinlik birikimlerini teşvik ederek eğitmeyi amaçlamaktadır. Fakülteden başarı ile mezun olanlar Doktor Eczacı (PharmD) unvanını almaya hak kazanırlar. Dünya sıralamalarında prestiji en yüksek okullarından birinde alacağınız bu diplomayı, dünyanın her yerinde rahatlık ile kullanabilirsiniz. Fakülte uluslararası araştırma faaliyetlerinde de yer almaktadır. Eğitim materyalleri, en son araştırma sonuçları ışığında sürekli olarak güncellenir. Szeged Üniversitesi eczacılık profesörleri uluslararası saygın profesyonellerden ve bir o kadar da aktif araştırmacılardandırlar.

Szeged Üniversitesi Eczacılık Eğitim Ücreti

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi dönemlik ücretleri şu şekildedir:

I. Dönem: 6270 Euro

II. Dönem: 4150 Euro

III-VI. Dönem: 5000 Euro

VII-VIII. Dönem: 5150 Euro

IX-X. Dönem: 4850 Euro

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi başvuru ücreti 300 Euro.

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Kabul Koşulları

Lise mezunu her kişi Szeged Üniversitesinde eczacılık okumak için başvuru yapabilir. Başvuruda lise biyoloji ve kimya ders notlarının iyi olması elbette bir avantajdır. Yapılan yazılı ve sözlü eczacılık giriş sınavında başarılı olanlar fakülte eğitimine hak kazanırlar. Son başvuru tarihi 30 Haziran.

Szeged Üniversitesi Eczacılık Giriş Sınavı

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi giriş sınavları Şubat ayının sonundan Temmuz ayının sonuna kadar her iki haftada bir düzenlenir. Szeged Üniversitesi tarafından şans verilmesi halinde, adayların bir başvuru döneminde en fazla iki sınava katılmalarına izin verilir.

Szeged Eczacılık Giriş Sınavı biyoloji, kimya ve İngilizce bilgisini ölçen yazılı ve sözlü bir sınavdır. Yazılı kısımda tanınan süre 120 dakika. 20 çoktan seçmeli biyoloji sorusu, 20 çoktan seçmeli kimya sorusu, 60 İngilizce (genel ve tıbbi İngilizce) olmak üzere sınav üç bölümden oluşur.

Kimya testini tamamlamak için bir periyodik tabloya ve bir hesap makinesine ihtiyacınız olacak, lütfen bunları teste başlamadan önce hazırlayın.

Sınavın sözlü kısmında ise bir üniversite profesörü ile 20 dakika süren bir mülakat yapılır. Genel konulardaki bir sohbetin ardından Biyolojiden ve Kimyadan 2'er soru sorulur. Sözlü sınav takvimi yazılı sınavın ardından duyurulur.

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2024 Sınav Tarihleri

27-28 Şubat

19-21 Mart

23-25 Nisan

7-9 Mayıs

21-23 Mayıs

4-6 Haziran

18-19 Haziran

2-4 Temmuz

16-18 Temmuz

Her sınava, sınav tarihinden bir hafta öncesine kadar başvurabilirsiniz.

Szeged Üniversitesi'nde Diş Hekimliği Fakültesinde Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Szeged Üniversitesi'nde eczacılık okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Avrupa'da premed/tıp hazırlık/ eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Avrupa'da hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu esas alınarak ve gerekçelendirilerek) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak bilmekteyiz. Dolayısı ile hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve hedefinizdeki Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi kabulünüzü sağlayacağından peşinen eminiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Schengen Bölgesi’nde premed almanın avantajlarını kullanan öğrenciler hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilirler ve diledikleri takdirde misafir öğrenci olarak bulunabilirler. Böylece, hayatlarının 5 yıllarının geçeceği ve kariyerlerini şekillendirecek ülkenin kültürü, sosyal yaşamı, akademik atmosferi ile yakinen tanışmış olur. Yaşayarak ve bilerek alınan bir karar kadar isabetli ne olabilir ki! Premed eğitimleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Szeged Üniversitesinde Yanındayız!

Sophia Academy sadece Türkiye’de değil, Macaristan’da da yerleşik olmasından dolayı eğitim hayatınız ile ilgili yerel hizmetlerine orda da devam eder. Sophia Academy Budapeşte Ofisimiz tarafından tüm varış sonrası işlemleriniz tamamlanır. Ülkedeki ve üniversitedeki hayatınıza adapte olmanızı kolaylaştıracak desteklerimiz devam eder. Ve biz, siz mezun olup yuvanıza döndüğünüzde işimizi tamamlanmış kabul ederiz.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Szeged Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page