top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Avrupa’da Tıp Eğitimi

Son yıllarda Avrupa’da tıp eğitiminde tercih edilen ve Sophia Academy olarak çalıştığımız 48 tıp üniversitesini, İngilizce dilinde sunduğu bölümleri sizler için yazdık.

Bu üniversiteleri ilk defa aynı yerde görüyorsunuz. Bunun sebebi de, yurtdışında tıp okumak isteyenlere Avrupa’da tıp eğitimi seçeneklerini aynı anda görebilmelerini; lise akademik hayatlarına ve finansal durumlarına istinaden kendileri için en doğru üniversiteyi seçebilmelerini sağlamaktır. Bu arada, yurtdışında tıp eğitimi adayları Sophia Academy tarafından yapılan STS, Mülakat, Giriş Sınavı Denemeleri sayesinde daha Türkiye'de iken durumlarını bilebilecek ve ona göre bir yol çizebileceklerdir.

Avrupa'da Tıp Eğitimine Velilerin Yaklaşımı

Yıllardır veliler ile yapmış olduğumuz görüşmelerde cocuklarının bir Avrupa ülkesinde tıp eğitimi almalarına karar verdiklerinde neden diğer AB ülkesini /ülkelerini de düşünmediklerini sorduk. Mesela, Bulgaristan'da tıp eğitiminde karar kılan veliye neden Polonya, Çekya ya da Litvanya'yı düşünmediklerini sorduk. Macaristan olsun diyen velilere de sorduk aynı soruyu; yani neden Çekya, Letonya, Slovakya ya da Polonya'yı düşünmediniz diye. Verilen cevapları genelleştirdiğimizde şu sonuçlar ortaya çıktı.

1. Eğitim ücreti 11,000-15,000 Euro bandında olan Çekya, Polonya, Slovakya, Letonya, Litvanya gibi ülkelerde eğitim alınmasından ise 2,000-3,000 Euro daha fazla verilerek, Almanca dilinin de konuşulduğu, prestiji daha yüksek olan Macar tıp okullarında eğitim alınmasından yanayım.

2. 11.000-15.000 EUR eğitim ücreti vereceğim Polonya, Çekya, Slovakya gibi ülkeleri tercih etmekten ziyade eğitim müfredatı, sunduğu imkanları, verdiği diplomanın YÖK denkliği, hukuki hakları aynı olan ve yıllık eğitim ücretleri 6,000-8,000 EUR aralığında olan Bulgaristan, Sırbistan ya da Romanya'yı seçerim. Çünkü yaşam giderlerinin uygunluğu, coğrafi yakınlığı da benim için önem arz etmektedir. Aynı ürünü sadece ambalajı cafcaflı diye 3 katına almam ben. Eğitimin ingilizce olması, ilk binde üniversitelerin varlığı, mavi diploma verilmesi, yabancı öğrencilerin de öğrenim görmesi gibi kriterler pahalı ülkede tıp eğitimi almada birer faktör ise bunlar bu eğitim ücreti uygun olan ülkelerde de mevcut.

Velilerin görüşlerini ve karar alma faktörlerini esas alırsak ortaya çıkan sonuç, "arada kalanın canı çıksın :)" Ama biz yine de Avrupa'da en çok tercih edilen, ideal tıp üniversitelerini sizin için sıraladık. Umarız, kendiniz en doğru ülke ve üniversitesini seçersiniz.

Yurtdışında tıp okumak veya eczacılık, diş hekimliği ya da veterinerlik eğitimi almak sağlık alanında en çok tercih edilen eğitimlerden olmakla beraber yurtdışı tıp üniversitelerine giriş oldukça zorlu ve rekabetçidir. Nihayetinde Türk öğrencilerin de hedefinde olan Avrupa tıp üniversitelerinin Danimarka, Almanya, Norveç, İran, Çin, Avusturya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerden de oldukça taliplileri var. Yurtdışında tıp veya diş hekimliği alanında kariyer yapmayı umut eden herkes için rekabet yıldan yıla da artmaktadır. Fakat başvuru ve kabullerde ABD veya Kanada'ya istinaden biraz daha esnek kabul şartları uygulayan ve makul eğitim ücretleri sunan Doğu ve Orta Avrupa (Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Çekya, Romanya, Letonya, Litvanya, Slovakya, Romanya ve Sırbistan gibi ülkeler) tıp üniversiteleri son yılların gözdeleri haline geldiler. Bu üniversiteleri popüler ve son derece cazip kılan başlıca sebepler:

♦Lise diploması ile başvuru yapma hakkı,

Türkiye’de yapılan üniversite sınavında ilk 50,000 girme şartının aranmaması

♦Çoğu üniversitenin dünyada ilk bin üniversite arasında olması,

Üniversitelerin YÖK tanınırlığı ve denkliği olması,

♦Diplomaların AB, Kanada ve Amerika’da geçerliliğe sahip olması,

USMLE, PLAN B, MCCEE ve MCCQE gibi sınavlar için akredite fakültelerin olması,

♦ EAEVE onaylı veterinerlik fakültelerinin olması,

İngilizce dilinde makul ücretlere tıp eğitimi fırsatları sunması,

♦Çok kültürlü ve uluslu atmosferde eğitim,

Schengen Bölgesi’nde vizesiz gezme imkânı,

Erasmus değişim programlarının eğitim hayatına kattığı hareketliliğin olmasıdır.

Onlarca Avrupa Tıp Üniversitesi ile var olan işbirliklerimiz sayesinde, tarafımıza sağlanan yetki ve temsilciliklere istinaden uluslararası öğrencilerin Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi veya Veterinerlik gibi farklı programlara kaydolmalarına yardımcı oluyoruz.

Avrupa'da Tıp eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

Avrupa’da tıp eğitimi alacak adayların başvurusunda aranan kriterler; adayın lise mezunu olması, lise kimya ve biyoloji derslerinde başarılı olmasıdır. (bazı tıp üniversiteleri fizik dersinde de başarılı olunmasını talep edebilir)

Avrupa’da tıp üniversitelerine başvuruda Türkiye’de yapılan üniversite sınavını kazanmış olma ya da ilk 50 bin arasına girmiş olma şartı aranmaz. Avrupa’da tıp üniversiteleri kabul şartı B2 İngilizce seviyesine ve Medikal İngilizce bilgisine sahip olmak, başvuru yapılan tıp üniversitesinin düzenlemiş olduğu giriş sınavında başarılı olmaktır. Avrupa tıp giriş sınavları lise kimya, biyoloji (bazı üniversitelerde fizik) müfredatından oluşan sorular içermektedir. Yazılı test şeklinde yapılan tıp giriş sınavı sonrasında bazı tıp üniversiteleri mülakat da yapmaktadır.

Avrupa'da Tıp Eğitimi Ücreti

Avrupa'da tıp üniversiteleri eğitim ücretleri Avrupa, Kanada veya İngiltere'de tıp eğitimi ücretlerine kıyasla makul olmakla beraber yıllık 6,000-25,000 Euro arasındadır.

Avrupa'da Tıp Eğitimi YÖK Denkliği

Avrupa’da tıp eğitimi alanlar YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun oldukları takdirde YÖK denklik hakkı elde ederler. Bu YÖK tıp denkliğinin doğrudan mı yoksa STS ile mi alınacağını belirleyen kriterlerden biri de, eğitim alınan üniversitenin YÖK tarafından tanınan dünya üniversiteleri derecelendirme kuruluşlarına göre dünyada ilk bin üniversite arasında olup olmamasıdır. Avrupa'dan mezun olduğunuzda ne şekilde YÖK’den denklik alabileceğinizi bu yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Avrupa’da Tıp Eğitimi Üniversiteleri

Yurtdışında tıp okumak için Sophia Academy tarafından akademik danışmanlık ve gidilen ülkede yerinde rehberlik hizmetleri sağlanan; Avrupa’da Türk öğrenciler tarafından tercih edilen; İngilizce tıp, diş hekimliği, eczacılık, diyetisyenlik, veterinerlik, hemşirelik sunan üniversiteler aşağıdaki gibidir. Eğitim ücretleri, başvuru ve kabul şartları, pre-medikal eğitimleri, dünya sıralaması, YÖK denkliği ve dünyada geçerliliği dahil üniversite hakkında detaylı bilgiler edinmek için üniversite adına tıklamanız yeterlidir.

MACARİSTAN

Macaristan’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği, veterinerlik, diyetisyenlik, fizyoterapi eğitimi sunan üniversiteler dünya sıralamasında ilk bindedir ve mevcut yönetmeliğe göre Macaristan mezunları doğrudan YÖK denkliği alabilirler.

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık Hemşirelik Diyetisyenlik Fizyoterapi

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık Hemşirelik Medikal Biyoteknoloji

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık Hemşirelik Fizyoterapi

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık Fizyoterapi

Veterinerlik

BULGARİSTAN

Bulgaristan’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi sunan üniversitelerden Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi dünyada ilk bin arasındadır ve mezunları doğrudan YÖK denkliği alırlar. Geri kalan tıp üniversiteleri mezunları ise STS veya Yapılandırılmış Klinik Sınavlara girerek YÖK denkliği alabilirler.

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp Eczacılık

●Tıp Diş Hekimliği

Tıp

●Tıp

ÇEKYA

Çekya’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler dünyada ilk bin arasında olduğundan Çekya mezunları doğrudan YÖK denkliği alabilirler.

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp Diş Hekimliği ●Eczacılık

SLOVAKYA

Slovakya’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği okumak isteyenlere Slovakya'da tıp eğitimi veren bu iki üniversite YÖK tanınan ve denklik verilen üniversiteler arasındadır. Comenius Üniversitesi ve Pavol Josef Safarik Üniversiteleri QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ilk bin üniversite arasında yer aldıklarından Slovakya mezunları doğrudan YÖK denkliği alabilirler.

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp Diş Hekimliği

ROMANYA

Romanya’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi sunan Romen tıp üniversiteleri arasında ilk binde yer alan Iuliu Haţieganu Tıp ve Eczacılık Üniversitesi Cluj-Napoca mezunları doğrudan YÖK denkliği alabilirler. Aynı şekilde, Romanya’da tıp okumak için Grigore T. Popa Tıp Üniversitesi-Iasi seçerek eğitim alanlar da Üniversitenin Dünya Tıp Eğitimi Federasyonundan aldığı akreditasyona istinaden doğrudan YÖK denkliği alabilirler. Geri kalan tıp üniversiteleri mezunları ise STS veya Yapılandırılmış Klinik Sınavlara girerek YÖK denkliği alırlar.

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp Eczacılık

●Tıp Eczacılık

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp Diş Hekimliği

POLONYA

Polonya’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler 12 tanedir. Polonya'da tıp eğitimi sunan üniversitelerin çoğu dünyada ilk bin üniversite arasında olduğundan dolayı Polonya mezunları doğrudan YÖK denkliği alabilirler.

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

●Tıp Diş Hekimliği Hemşirelik

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık Hemşirelik

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp Diş Hekimliği Hemşirelik

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp Diş Hekimliği Moleküler Biyoloji

●Tıp

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık Fizyoterapi

●Tıp Diş Hekimliği

LİTVANYA

Litvanya’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi sunan iki üniversite vardır. Bu üniversiteler dünyada ilk bin arasındadır. Vilnius ve Litvanya Sağlık Bilimleri üniversiteleri dünyada ilk bin üniversite arasındadırlar. Her iki üniversite mezunları da doğrudan YÖK denkliği alabilirler.

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

YUNANİSTAN

Yunanistan’da İngilizce tıp eğitimi sunan ve dünya sıralamasında ilk bin arasında olan iki üniversite vardır. Selanik Aristotle Üniversitesi ve Atina Üniversitesi Tıp Fakülteleri uluslararası saygınlığa sahip, mezunlarının direk YÖK denkliği aldığı kurumlardır.

●Tıp

●Tıp

HIRVATİSTAN

Hırvatistan’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi sunan üç üniversite vardır. Bu üniversiteler YÖK'ün de kabul ettiği derecelendirme kuruluşlarına göre dünyada ilk bin üniversite arasındadır.

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp Diş Hekimliği

●Tıp Diş Hekimliği

LETONYA

Letonya’da İngilizce tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi sunan iki üniversite vardır. Bu üniversiteler YÖK'ün de kabul ettiği derecelendirme kuruluşlarına göre dünyada ilk bin üniversite arasındadır.

●Tıp

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık Fizyoterapi ●Hemşirelik

SIRBİSTAN

Sırbistan’da İngilizce tıp eğitimi sunan üniversite sayısı üçtür. Bunlardan Belgrad ve Novi Sad Üniversiteleri dünyada ilk bin üniversite arasındadır.

●Tıp

●Tıp

●Tıp Diş Hekimliği Eczacılık

Eczacılık

STS & Mülakat Denemeleri

Sophia Academy, yurtdışında tıp okumak isteyenlere Avrupa'daki tıp fakültelerine başvuruda destek hizmeti sağlar. İngilizce tıp eğitimi alma fırsatı sunan Avrupa tıp üniversiteleri ile alakalı akademik danışmanlık hizmetleri sunan akredite bir Avrupa Birliği kurumudur. Sophia Academy, ücretsiz İngilizce STS ve mülakatlar, giriş sınavları denemeleri yaparak adayın daha Türkiye’de iken yurtdışında tıp eğitimi macerasının rotasını görmesini, bilmesini sağlar! Karanlığa kurşun sıkmak istemeyen, hedef odaklı verilerle yürüyerek eğitim hissi ile işi hakkıyla yapmak isteyenler bizimle irtibata geçebilirler!

İngilizce ve Bölüm Hazırlık Eğitimi

Avrupa'da tıp, diş hekimliği, veterinerlik, eczacılık eğitimi eğitimi almak isteyen fakat İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alması gereken adaylara; İngilizce seviyeleri, lise akademik geçmişleri, finansal durumları esas alınarak üç hazırlık okulu sunulur.

🎯AUBG Smartversity Pre-Med Pathway -American University

🎯McDaniel College Pre-Med Pathway - American University

🎯Pecs University Pre-Med Pathway - Hungarian University

Bilgi Danışmanlığı

Avrupa'da tıp eğitimi sunan fakültelerin başvuru tarihleri, başvuru ve kabul şartları; YÖK denkliği ve uluslararası geçerliliği, konaklama imkânları dahil Avrupa’da tıp eğitimi ve üniversite yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var. Bilgi danışmanlığı için 0536 8372834 nolu telefondan bize ulaşabilir ya da bilgi istek formunu doldurarak sizlere ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

"Avrupa'da yerleşik profesyonel bir kurumdan danışmanlık almanın keyfini ve güvenini yaşayın."

Danışmanlık ve Rehberlik Servisleri Ücreti

Ücretsiz bilgi danışmanlığı, STS, mülakat denemeleri, giriş sınavları denemeleri neticesinde Avrupa’da tıp eğitimi almaya uygun görülen ve karar veren adaylara sunulan akademik ve rehberlik hizmetlerinin ücreti talep edilen destek servislerinin içeriğine ve kayıt olunan tıp fakültesine istinaden 1,250 - 3,500 EUR arasındadır.

Heyecanlısınız! Biz de.

Yurtdışında tıp eğitiminize Avrupa'da başlayacağınız için heyecanlı mısınız? Heyecanınızın gerçeğe dönüşmesinde yardımcı olacağı için Sophia Academy de en az sizin kadar heyecanlı. Çünkü standart, bilinen danışmanlık hizmetleri sunmanın yanında Sophia Academy öğrencilerinin başarıları ile gurur duyan, onların hedeflerine ulaşmasını sağlayan akademik bir topluluktur.

bottom of page