top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Olomouc Palacky Üniversitesi (Palacký University Olomouc)

Dünyanın eski üniversitelerinden olan Palacky Üniversitesi aynı zamanda dünyanın da en iyi 1000 üniversitesi arasındadır. Çekya Charles Üniversitesi’nden sonra ülkenin ikinci en eski yükseköğrenim kurumu olan Palacky Üniversitesi zengin bir tarihe sahip modern bir araştırma üniversitedir. Üniversite kendini entellektüeliteyi destekleyen, itibarlı akademisyenleri barındıran dost canlısı bir kurum olarak tanımlar. Palacky Üniversitesi eğitimi sadece ders olarak görmediğinden öğrencilerine zengin bir spor, kültür ve sosyal hayat da sunar. Palacky Üniversitesi her anlamda uluslararasılaşmaya ciddi bir önem atfetmektedir ve bu bağlamda yaptığı çalışmaları 2019 yılında EAIE Uluslararasılaşmada Mükemmellik ödülü ile taçlandırılmıştır.

Moleküler ve Translasyonel Tıp Enstitüsü neoplastik ve bulaşıcı hastalıklar üzerine çalışan, yeni teşhis süreçleri ve ilaçlar öneren bir merkezdir. Enstitü EATRIS üyesidir. Biyoteknolojik ve Zirai Araştırmalar Merkezi araştırmacıları ise dünyanın öncü bilim insanlarıdır. Genetik mühendisliğinden tutun da buğday genom dizilimine kadar her konuda ciddi araştırmalar yapılır. Bölgesel İleri Teknolojiler ve Materyaller Merkezi kimyasal ve optik araştırmalara odaklanır. Araştırmacıları CERN'de de bir sürü araştırmaya katılırlar.

Ulusal & Uluslararası Akreditasyon

Olomouc Palacky Üniversitesi Çekya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Çekya Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

●Palacky Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

●Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular.

●Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir.

●Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Palacky Üniversitesi YÖK Denkliği

Palacky Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve doğrudan denklik alabilirler.

Palacky Üniversitesi Dünya Sıralaması

Palacky Üniversitesi'nin dünyaca prestijli ve güvenilirliği yüksek derecelendirme ajanslarına istinaden dünya sıralaması aşağıdaki gibidir.

■QS Dünya Üniversiteler Sıralaması # 601-650

■THE Dünya Üniversiteler Sıralaması # 601-800

■US News Global Üniversiteler Sıralaması # 519

●US News Avrupa Üniversiteler Sıralaması # 237

■Shanghai (ARWU) Dünya Üniversiteler Sıralaması # 601-700

■Leiden Dünya Üniversiteler Sıralaması

●Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri-Avrupa 303, Dünya 741

Palacky Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

●Tıp

*Eğitim süresi 6 yıl. Yıllık eğitim ücreti 12,500 Euro.

●Diş Hekimliği

*Eğitim süresi 5 yıl. Yıllık eğitim ücreti 14,000 Euro.

Çekya'da Tıp Eğitimi Danışmanlık Politikamız

Çekya'da tıp okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Giriş Sınavı Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Giriş sınavını başarıyla veren öğrencilere Çekya öncesi sağlanan akademik danışmanlık ve Çekya'ya varışta sunulan yereldeki rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,250-3,000 EUR.

2. Premed Eğitimi Alacaklar

A. Premed eğitimini Smartversity Premed Pathway programında alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

B. Premed eğitimini Çekya'da alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,000 EUR.

 

Çekya'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Çekya'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)
 

bottom of page