top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi

YKS şartı olmadan ve mezuniyet sonrası YÖK denkliği alınabilecek, Avrupa’da eczacılık eğitimi sunan üniversiteler mevcut. Adaylar lise akademik hayatlarına ve finansal durumlarına istinaden kabul şartlarını sağladıkları takdirde Avrupa'nın bu üniversitelerinde eczacılık eğitim alabilirler.

Yazımızda size tanıtacağımız dört ülkede YKS sonucuna ihtiyaç duyulmadan eczacılık okunabilmesinin, mezunların YÖK denkliği alabilmesinin, Avrupa'da çalışılabilmesinin yanı sıra biz bu dört ülkede bizzat bulunmaktayız; yerleşik ofislerimiz ile bu ülkelere varış sonrası rehberlik hizmetlerini doğrudan danışmanlarımız ile sağlamaktayız ve asla aracı kullanmayız.

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi Kabul Şartları

Avrupa’da eczacılık eğitimi alacak adayların başvurusunda aranan kriterler; adayın lise mezunu olması ve lise kimya ve biyoloji derslerinde başarılı olmasıdır. (bazı tıp üniversiteleri adayların fizik ya da matmatik dersinde de başarılı olmalarını talep edebiliyor)

Avrupa’da eczacılık üniversitelerine başvuruda Türkiye’de yapılan üniversite sınavını kazanmış olma şartı aranmaz.

Avrupa’da eczacılık okumak için üniversitelerin kabul şartları:

B2 İngilizce seviyesine ve Medikal İngilizceye sahip olmak,
Başvurulan fakültenin giriş sınavında başarılı olmaktır.

Avrupa’da eczacılık giriş sınavları lise kimya, biyoloji (bazı üniversitelerde fizik ya da matematik) müfredatından oluşan sorular içerir. Yazılı test şeklinde yapılan giriş sınavı sonrasında eczacılık fakülteleri bir de mülakat yaparlar.

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi Ücreti

Avrupa'da eczacılık eğitimi için ödenen yıllık eğitim ücretleri Kanada veya İngiltere eczacılık eğitimi ücretlerine kıyasla makul olmakla beraber yıllık 5,000-11,500 Euro arasında değişmektedir.

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi YÖK Denkliği

Avrupa'da eczacılık okumak için başvuru yapılan ve Sophia Academy olarak çalıştığımız üniversiteler YÖK'ün de kabul ettiği dört derecelendirme kuruluşlarının en az ikisinde ilk bin üniversite arasındadırlar. Avrupa Diploma Eki nam-ı değer Mavi Diploma veren bu üniversitelerin mezunları YÖK'e denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi Süresi

Avrupa'da eczacılık eğitiminin süresi 5 yıldır. Avrupa eczacılık öğrencileri yüksek lisans derecesi ile mezun olurlar.

 

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi - MACARİSTAN

YKS'ye girmeden Macaristan’da eczacılık eğitimi alınabilecek ve mezunlarına Türkiye dönüşü denklik hakkı tanınacak okullar üç tanedir.

Semmelweis Üniversitesi: USD 12,000

Szeged Üniversitesi: USD 10,000

 

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi - ÇEKYA

YKS'ye girmeden Çekya’da eczacılık eğitimi alınabilecek ve mezunlarına Türkiye dönüşü denklik hakkı tanınacak okul iki tanedir.

Masaryk Üniversitesi: EUR 7,000

Charles Üniversitesi: EUR 7,600

 

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi - POLONYA

YKS'ye girmeden Polonya’da eczacılık eğitimi alınabilecek ve mezunlarına Türkiye dönüşü denklik hakkı tanınacak okul bir tanedir.

●Varşova Eczacılık Eğitimi: EUR 9,200

 

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi - SIRBİSTAN

YKS'ye girmeden Sırbistan’da eczacılık eğitimi alınabilecek ve mezunlarına Türkiye dönüşü denklik hakkı tanınacak okul iki tanedir.

 

Avrupa'da Eczacılık Eğitimi - SLOVAKYA

YKS'ye girmeden Slovakya’da eczacılık eğitimi alınabilecek ve mezunlarına Türkiye dönüşü denklik hakkı tanınacak okul iki tanedir.

Avrupa'da Eczacılık Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Yurtdışında eczacılık okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Avrupa'da premed eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Yazımızda size tanıttığımız beş Avrupa ülkesinde hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu esas alınarak ve gerekçelendirilerek) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak; hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve hedefinizdeki Avrupa eczacılık fakültesine kabulünüzü sağlayacağını bilmekteyiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Schengen Bölgesi’nde premed almanın avantajlarını kullanan öğrenciler hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilirler ve diledikleri takdirde misafir öğrenci olarak bulunabilirler. Böylece, hayatlarının 5 yıllarının geçeceği ve kariyerlerini şekillendirecek ülkenin kültürü, sosyal yaşamı, akademik atmosferi ile yakinen tanışmış olur. Yaşayarak ve bilerek alınan bir karar kadar isabetli ne olabilir ki! Premed eğitimleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.  

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Avrupa'da eczacılık okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page