top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Sırbistan'da Eczacılık Eğitimi

Belgrad Üniversitesi İngilizce Eczacılık Fakültesi Sırbistan’da eczacılık okumak için imkan sunan tek fakültedir. Sırbistan eczacılık fakültesinin bulunduğu Belgrad Üniversitesi dünyada ilk bin üniversite arasındadır. Sırbistan'da eczacılık eğitiminin süresi 5 yıldır ve öğrenciler yüksek lisans derecesi ile mezun olurlar. Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileri, EPSA – Avrupa Eczacılık Öğrencileri Birliği ve IPSF – Uluslararası Eczacılık Öğrencileri Federasyonu'nun faaliyetlerinde aktif olarak yer alırlar. Ayrıca Belgrad ve Sırbistan'da özellikle tıp çalışmaları alanında diğer fakültelerden öğrencilerle işbirliği yaparlar. Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, FIP – Uluslararası Eczacılık Federasyonu'nun ve 2002 yılından bu yana EAFP – Avrupa Eczacılık Fakülteleri Birliği'nin üyesidir.

Sırbistan'da Eczacılık Eğitimi Başvuru Şartı

Sırbistan’da eczacılık eğitimi alacak adayın başvuru yapabilmesi için lise mezunu olması gerekir. Lise kimya, biyoloji ve matematik derslerinde başarılı olanlar giriş sınavlarında haklı olarak avantajlı duruma geçerler. Sırbistan eczacılık fakültesi başvurusunda bulunan adaydan Türkiye’de yapılan üniversite sınavında yerleşmiş olma şartı aranmaz.

Sırbistan'da Eczacılık Eğitimi T. C. Kontenjanı

Sırbistan'da eczacılık eğitimi için uluslararası öğrencilere ayrılan kontenjan sayısı kısıtlıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ayrılan öğrenci kontenjanı altıdır (6).

Sırbistan'da Eczacılık Eğitimi Kabul Şartı

Sırbistan’da eczacılık okumak için başvuru yapan adayın en az B2 İngilizce seviyesine sahip olduğunu belgelemesi gerekir (IELTS, Toefl vb). Dil sertifikası ibraz edemeyenler sözlü İngilizce sınavına girerler.

Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Giriş Sınavı lise kimya ve biyoloji ya da kimya ve matematik müfredatından sorular içerir.

Adaylar biyoloji ve kimya sınavına girebilirler ( kimya 80 soru, biyoloji 60 soru) ya da kimya ve matematik sınavına girebilirler (kimya 80 soru, matematik 60 soru). Yazılı sınav sonrası bir de kısa mülakat vardır.

15 Mart 2024 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan YÖK Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine uyan bir üniversite olan Belgrad Üniversitesi'nin eczacılık sınavına girebilmek için YKS'ye girme zorunluluğu yoktur.

2024 Giriş Sınavı İstanbul'da!

Avrupa’nın saygın, Sırbistan’ın bir numaralı üniversitesi olan Belgrad Üniversitesi Temmuz 2024’de İstanbul’da eczacılık giriş sınavı düzenleyecektir. Sınav organizasyonundan Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tam ve tek yetkilisi Sophia Academy sorumludur. Giriş sınavı fakültenin kendi giriş sınavıdır ve fakülte profesörleri tarafından yapılır. 

Sınav yeri ve kesin tarihi Mayıs ayının sonunda ilan edilecektir. Sınava katılmak isteyen adayların 30 Haziran 2024 tarihine kadar sophiaadmissionsteam@gmail.com üzerinden Sophia Academy ile irtibata geçmeleri gerekir. Sınav ücreti 450 EUR.

Sınav Başvuru Evrakları

Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin kabul sınavına girecek adayların hazırlamaları gereken evraklar aşağıdaki gibidir. Evraklar Sırbistan’da tercüme edilerek noterde legalize edilmiş olmalıdır.

1.     Lise Diploması ve Transkripti

2.     Lise Denklik Belgesi

3.     İngilizce Dil Belgesi (varsa)

*Dil sertifikası ibraz edemeyenler İngilizce muafiyet mülakatına girerler.

4.     Nüfus Kayıt Örneği

5.     Adli Sicil Belgesi

6.     Pasaport ve T. C Kimlik Kartı Fotokopisi

7.     Başvuru Formu

Belgrad Üniversitesi Giriş Sınavı Akademik Destekleri

Sınav öncesi adaylara bazı akademik destekler sağlanır. En az B2 İngilizce dil seviyesine sahip ve Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi sınavına girmek isteyen adaylara STS'ler uygulanarak sınavdaki başarı performansları peşinen öngörülebilmektedir. Dolayısı ile gerekli durumlarda adaylara test kitapları ve e-kitaplar desteği sağlanır.

Sırbistan'da Eczacılık Eğitimi Ücreti

Yurtdışında eczacılık okumak için Sırbistan'da eczacılık eğitimini seçenler diğer Avrupa ülkelerindeki eczacılık eğitimi ücretlerine kıyasla çok daha makul bir rakam öderler. Belgrad Üniversitesi eczacılık eğitimi yıllık üceti 5,000 EUR.

Sırbistan Eczacılık Eğitiminin Dünya Geçerliliği

Sırbistan’da eczacılık eğitimi ulusal ve uluslararası akreditasyonlara sahiptir. Sırbistan’da eczacılık eğitimi sunan Belgrad Üniversitesi NEAQA tarafından akredite edilmiştir. NEAQA (Sırbistan Yükseköğrenim Ulusal Akreditasyon ve Kalite Güvence Kuruluşu), Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (WFME) akreditasyonuna sahiptir. NEAQA (Sırbistan Yükseköğrenim Ulusal Akreditasyon ve Kalite Güvence Kuruluşu), Yükseköğretimde Kalite Güvence Ajansları Uluslararası Ağı'na (INQAAHE) ve CEENQA'nın (Orta ve Doğu Avrupa Yüksek Kalite Güvence Ajansı Ağının) da tam üyesidir. Sırbistan'dan alacağınız bir derece size dünya çapında tıp kurullarında tanınırlık kazandıracak.

Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dünya Sıralaması

Sırbistan'da Eczacılık Eğitimi YÖK Denkliği

Sırbistan’da eczacılık eğitimi alanlar YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olurlar. Mevcut YÖK yurtdışı diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliğine göre Sırbistan eczacılık fakültesinin bulunduğu üniversite (Belgrad Üniversitesi) YÖK'ün kabul ettiği değerlendirme ajanslarının en az ikisinde dünyada ilk bin arasında olduğundan mezunlar YÖK denklik hakkı elde ederler.

Sırbistan'da Eczacılık Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Sırbistan'da eczacılık okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyenler; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan adaylar Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından akredite, eğitimi ve sertifikası doğrudan kabul edilen 🕺AUBG Smartversity Premed Pathway-Bulgaria programına kayıt olur.

Bir akademik yıl sonunda hazır hale gelen adayların giriş sınavı Smartversity Premed Pathway programının sunulduğu Amerikan Üniversitesi Kampüsünde yapılır. Hazırlık öğrencilerine özel yapılan bu organizasyon için Belgrad Üniversitesi Eczacılık Fakültesi profesörleri Belgrad'dan gelerek sınavı yaparlar.

Sırbistan'da Eczacılık Eğitimi Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Sırbistan'da eczacılık okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

05368372834 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page