top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Sırbistan'da Eczacılık Eğitimi

Sırbistan’da eczacılık okumak için tercih edilen ve Sophia Academy olarak çalıştığımız 3 eczacılık fakültesi mevcuttur. Bu üç Sırbistan eczacılık fakültesinin bulunduğu üniversiteler de dünyada ilk bin üniversite arasındadır. Sırbistan'da İngilizce dilinde sunulan eczacılık eğitimlerinin süresi 5 yıldır.

Başvuru ve Kabul Şartları

Sırbistan’da eczacılık fakültelerinde eğitim alacak adayların başvuru yapabilmeleri için lise mezunu olmaları; lise kimya, matematik ve fizik derslerinde başarılı olmaları gerekir. Sırbistan eczacılık fakültesi başvurusunda bulunan adaylardan Türkiye’de yapılan üniversite sınavında yerleşmiş olma şartı aranmaz.

Kabul Şartları

Sırbistan’da eczacılık okumak için başvuru yapan adayın en az B2 İngilizce seviyesine sahip olduğunu belgelemesi gerekir. Medikal İngilizceye de hakim olması beklenen aday giriş sınavında başarılı olduğu takdirde birinci sınıftan eğitimine başlar. Yazılı sınav sonrasında bir de kısa bir mülakat vardır.

Eğitimi Ücretleri

Yurtdışında eczacılık okumak için Sırbistan'da tıp üniversitelerinde sunulan eczacılık eğitimini seçenler için eğitim ücretleri diğer Avrupa ülkelerindeki eczacılık eğitimi ücretlerine kıyasla çok daha makul olmakla beraber yıllık 3,000-5,500 EUR arasında değişmektedir.

YÖK Denkliği

Sırbistan’da eczacılık eğitimi alanlar YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olurlar. Mevcut YÖK yurtdışı diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliğine göre Sırbistan eczacılık fakültelerinin bulunduğu üniversiteler dünyada ilk bin arasında olduklarından mezunlar doğrudan, herhangi bir STS tabi olmadan, denklik alırlar.

Sırbistan'da eczacılık eğitimi hangi üniversitelerde verilir?

Sırbistan'da eczacılık eğitimi aşağıdaki dört üniversitede sunulur. Eğitim dillerinin İngilizce olduğu bu üniversitelerin adlarına tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bilgi Danışmanlığı

Sırbistan'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)
 

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Sırbistan'da tıp, diş hekimliği ya da eczacılık kabul sınavına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET__SRB
.pdf
Download PDF • 838KB

bottom of page