top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Slovakya'da Eczacılık Eğitimi

Slovakya'da İngilizce eczacılık eğitimi sunan tek fakülte Comenius Üniversitesi Eczacılık Fakültesidir. 70 yıllık eğitim geleneği ile Slovakya Eczacılık Fakültesi öğrencilerini yüksek lisans derecesi ile mezun eder. Slovakya Eczacılık Fakültesi ülkede yapılan kapsamlı biyomedikal çalışmalarda merkez görevi görür. Öğrenciler bilim, tıp ve teknoloji alanlarında derinlemesine bilgiler edinirler ve stajlarını Fakültenin anlaşmalı olduğu Avrupanın başka ülkelerinde tamamlayabilirler.

Slovakya ve AB Akreditasyonu

Comenius Üniversitesi Slovakya Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Slovakya Ulusal Akreditasyon Komitesi, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Comenius Üniversitesi Bratislava Eczacılık Fakültesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

YÖK Denkliği

Dünyada ilk bin üniversite arasında yer alan Comenius Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve tıp mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden doğrudan denklik alırlar.

Dünya Sıralaması

Comenius Üniversitesi’nin YÖK tarafından da kabul edilen prestijli QS ve THE derecelendirme ajanslarına istinaden sıralaması aşağıdaki gibidir.

  • QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması: 651-700

  • QS Programlar Sıralaması: 351-400

  • THE Tıp Eğitimi Sıralaması: 501-600

Eğitimi Ücreti ve Süresi

Eğitim süresi beş yıldır ve mezuniyet için gerekli olan staj programı dahildir. Yıllık eğitim ücreti 7,500 EUR. Mezuniyete kadar bu ücret sabit kalır.

Başvuru Şartı

Slovakya’da eczacılık eğitimi almak için başvuru yapmak isteyen adayların lise biyoloji ve kimya ders notlarının ve İngilizce dil seviyesinin iyi olması gerekir. Slovakya'da eczacılık eğitimi alınabilmesi için Türkiye'de yapılan üniversite sınavında başarılı olma veya barajı geçme şartı aranmaz.

Kabul Şartı

Slovakya'da eczacılık okumak için online yapılan giriş sınavında başarılı olma zorunluluğu vardır. Giriş sınavında başarılı olan öğrenci fakülteye kaydını yaptırır ve birinci sınıftan eğitimine başlar. Adaylar, bir kereden fazla sınava girme hakkına sahiptirler.

Giriş Sınavı ve Deneme Testleri

Slovakya Eczacılık Fakültesi Giriş Sınavı kimya ve biyoloji içerikli yazılı bir testtir. Sınav online yapılır. Giriş sınavlarına yönelik deneme sınavlarına, daha önceki yıllarda çıkmış sorulara, giriş sınavı konularına ihtiyacı olan adaylar bizimle irtibata geçerek bu kaynakları bizden temin edebilirler.

Giriş Sınavları Tarihleri

02 Haziran ● 07 Temmuz ● 04 Ağustos

Eğitim Süresi ve Mezuniyet Sınavı

Akademik yıl 01 Eylül'de başlar ve 31 Ağustos'ta sona erer. Öğrenciler Devlet Sınavını vererek ve tezlerini savunarak eğitimlerini tamamlarlar ve diplomalarını alırlar.

Bilgi Danışmanlığı

Slovakya'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (whatsapp)

ÇALIŞMA POLİTİKAMIZ

Slovakya'da eczacılık okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan giriş sınavlarına girerek birinci sınıfan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Slovakya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Bulgaristan Amerikan Üniversitesinin Smartversity International Pre-Med Pathway programında tamamlayarak Slovakya'da eğitimine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Slovakya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

bottom of page