top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Çekya'da Eczacılık Okumak

Yurtdışında eczacılık okumak, ilaç ve ilaçların araştırılması, üretimi, kontrolü, tedariki ve dağıtımına odaklanmak demektir. Ayrıca ilaçlar ve farmasötik fonksiyonlar, organizasyonlar, sağlık hizmetleri sistemi (sosyal eczacılık) içerisinde farmasötik fonksiyonların yönetimi ve branşın tarihsel gelişimi hakkında bilgilerle ilgilenen eczacılık eğitimi, Çekya’da da olduğu gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde İngilizce dilinde de sunulmaktadır. Çekya’da eczacılık eğitiminin eski ve uzun süreli geleneğini sürdüren Charles Üniversitesi Hradec Kalove ve Masaryk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Çekya'da İngilizce eczacılık eğitimi sunan iki fakültedir.

Çekya'da Eczacılık Okumak

Çekya Eczacılık Fakültelerinde eğitim 5 yıl sürer. Çalışma programı, lisans öğrencilerinin zorunlu disiplinlerin yanı sıra önerilen ve seçmeli dersler arasından seçim yaparak ilgi alanlarına göre yeterli düzeyde uzmanlaşmalarını sağlar.

Çekya'da Eczacılık Okumak ve YÖK Denkliği

Çekya’da eczacılık eğitimi alanlar YÖK tarafından tanınan ve dünyada ilk bin üniversite arasında olan Charles Üniversitesinden veya Masaryk Üniversitesinden mezun olduklarından dolayı mevcut YÖK denklik yönetmeliğine istinaden herhangi bir STS tabi olmadan doğrudan YÖK denklik hakkı elde ederler.

Çekya'da Eczacılık Okumak İçin Kabul Şartları

Çekya'da eczacılık okumak için Charles Üniversitesinde ya da Masaryk Üniversitesinde eczacılık eğitimi almak isteyen adaylardan iyi derecede İngilizce dil seviyesine ve eczacılık eğitimi alma motivasyonuna sahip olması; yazılı yapılan yapılan kimya, biyoloji ve botanik içerikli testten başarılı olmaları beklenir. Eski giriş sınavlarından soruların da olduğu ekteki deneme sınavında kendinizi test edebilirsiniz.

DENEME TESTİ
.pdf
Download PDF • 1.02MB

Çekya'da Eczacılık Eğitimi Veren Üniversiteler

İngilizce dilinde Çekya'da eczacılık eğitimi ve eczacılık bilimleri yüksek lisans eğitimi sunan iki üniversite vardır.

CHARLES ÜNİVERSİTESİ

Charles Üniversitesi Fen Bilimlerinde Çekya'da en kaliteli fakülteler arasındadır. Uluslararası Yaratıcı Faaliyetlerin Değerlendirilmesi Konseyine göre Charles Üniversitesi Hradec Králové Eczacılık Fakültesi bilimsel çalışmalar açısından Charles Üniversitesi'nin en kaliteli fakülteleri arasındadır. Charles Üniversitesi Eczacılık ve Farmakoloji alanlarında, 'QS World University Ranking'de dünya çapında en iyi 250 eğitim kurumu arasındadır. Charles Üniversitesi eczacılık eğitimi 5 yıl sürer ve yıllık eğitim ücreti 7,600 Euro. Son başvuru tarihi 31 Mayıs. Giriş sınavı Haziran ve Temmuz aylarındadır.

Charles Üniversitesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

MASARYK ÜNİVERSİTESİ

Aynı şekilde teknolojik altyapısı ve modern kampüsü ile ayrıcalık arz eden Masaryk Üniversitesi de 'QS World University Ranking'de dünya çapında en iyi 600 eğitim kurumu arasındadır. Masaryk Üniversitesi eczacılık eğitimi 5 yıl ve yıllık eğitim ücreti 7,000 Euro. Masaryk Üniversitesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlaç Geliştirme Uzmanı Olun!

İlaç Geliştirme, İlaç Düzenlemeleri ve İlaç Analizlerinde karar verici olmak ister misiniz? Gelin ve Çek Cumhuriyeti, Avrupa'daki en iyi dereceli üniversite olan Charles Üniversitesi'nde Farmasötik Bilimler okuyun. Çekya'da Eczacılık Bilimleri yüksek lisans programı 2 yıl sürer. Program ilaç keşfi ve farmasötik analiz olmak üzere iki akademik alanda uzmanlık sunar. Yıllık eğitim ücreti 7,600 Euro. Son başvuru tarihi 31 Mayıs.

Çekya'da Eczacılık Eğitimi Danışmanlık Politikamız

Çekya'da eczacılık okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Giriş Sınavı Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Giriş sınavını başarıyla veren öğrencilere Çekya öncesi sağlanan akademik danışmanlık ve Çekya'ya varışta sunulan yereldeki rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,250-3,000 EUR.

2. Premed Eğitimi Alacaklar

A. Premed eğitimini Smartversity Premed Pathway programında alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

B. Premed eğitimini Çekya'da alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,750 EUR.

Çekya'da Eczacılık Eğitimi Danışmanlığı

Çekya'da eczacılık okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

bottom of page