top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Hırvatistan’da Üniversite Okumak

Hırvatistan'da Üniversite Okumak-Türk Adaylar İçin En Doğru ve Kapsamlı Rehber

Hırvatistan, Bosna Hersek, Macaristan, Karadağ, Sırbistan ve Slovenya ile sınırdaş olup, bağımsızlığını 1991’de ilan etmiştir. Ülkenin Adriyatik Denizi’ne uzun ve dikkat çekici bir kıyı şeridi vardır. Bu kıyı şeridinde ülkeye ait 1 000’in üzerinde ada ve adacık bulunmakla birlikte bunların sadece 48’inde kalıcı yerleşim vardır.

2013'de tam AB üyesi olan Hırvatistan’ın yönetim şekli parlamenter sistemdir. 2024 itibariyle Schengen Bölgesi ülkesi olan Hırvatistan, güçlü akademik geleneğiyle gurur duymaktadır. Hırvat üniversitelerinden bazıları Güneydoğu Avrupa'nın en eski üniversiteleridir. Hırvatistan'da 10 üniversite (8 devlet ve 2 özel), 15 politeknik (11 devlet ve 4 özel) ve 24 uygulamalı bilimler koleji (3 devlet, 21 özel) olmak üzere 133 yüksek öğretim kurumu vardır. Hırvatistan, Bologna sürecinin bir üyesidir. Hırvatistan'daki tüm eğitim programları bu yapı ile uyumludur. Hırvatistan'da bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırmak sadece Hırvatça konuşan veya Hırvat olan öğrencilerle sınırlı değildir. Hırvatça bilmeyen uluslararası öğrenciler için İngilizce dilinde sunulan onlarca program vardır.

Hırvatistan'da Eğitim Ücretleri

Hırvatistan üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri Batı Avrupa üniversitelerine kıyasla çok daha makuldür. Hırvatistan'da eğitim ücretlerinin miktarı, çalışma programına ve programın süresine bağlıdır. Yaklaşık yıllık ücretler şu şekildedir:

• Beşeri, ekonomi ve sosyal bilimler:1.100€ – 10.400€

• Doğa ve teknik bilimler: 1.000€ – 6.000€

• Tıbbi çalışmalar: 10.000€ – 12.000€

Bazen bir şeyi anlatmaya kelimeler kifayetsiz kaldığında ne deriz Anlatılmaz, yaşanır. İşte, Hırvatistan da böyle bir şey. Hırvatistan anlatılmaz, sadece yaşanır! Hırvatistan, eski moda özgünlük ve modern cazibenin muhteşem bir birleşimini sunuyor. Asırlık halk gelenekleri, antik mimari, muhteşem kumsallar ve güzel hava, ülkeyi yurtdışında eğitim için pastoral bir yer haline getiriyor. Hırvatistan, otantik Akdeniz lezzetiyle tanınırken, Hırvatistan'ın iç kesimlerindeki Kıta'nın heyecan verici ama çoğu zaman göz ardı edilen güzelliğini öğrencilerin kaçırmaması gerekir.

Hırvatistan‘da Üniversite Okumak

Hırvatistan, 163 ülkeyi kapsayan ankette dünyanın en güvenli 16. ülkesi oldu. Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP) tarafından hazırlanan 2019 Küresel Barış Endeksi'ne göre dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hırvatistan'da üniversite okumak için karar alan bir aday, Avrupa'nın en güneşli noktalarından birinde ve dünyanın en güvenli ülkelerinden birinde eğitim alacak demektir! Aynı zamanda Hırvatistan, 2019 yılında uluslararası turist sayısında ikinci en yüksek artışa sahip bir AB üyesi ülkedir.

Güzel sahili ve büyük kültürel ve tarihi mirasının yanı sıra, Hırvatistan yenilik, küresel referans projeleri, en iyi ticari-teknolojik uygulamalarının ihracatı ve tüm dünyada becerileri ve uzmanlıklarıyla tanınan mükemmel bir ülkedir. Hırvatistan, güzel sahili, güneşli adaları ve harika futbolu ile yaygın olarak bilinmesine rağmen, aynı zamanda bir yenilikçiler ülkesidir ve Penkala kalemi, alternatif elektrik akımı, elektrik transformatörleri, elektrik hatları, paraşüt ve diğerleri gibi insanlık tarihine izler bırakan buluşlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Hırvatistan aynı zamanda Marko Polo, Nikola Tesla ve daha birçok seçkin kişinin doğum yeridir. Bir eğitim destinasyonu olarak, Hırvatistan ihtiyacınız olan her şeye sahiptir! 5.835 km'lik sahil şeridi boyunca Akdeniz iklimi ve iç kesimlerde karasal iklimi ile Hırvatistan'da nerede kalıyor veya okuyor olursanız olun, denizden, dağlardan ve düzlüklerden her zaman sadece birkaç saat uzaktasınız. Hırvatistan'ın 1.244 adasından birinin tadını çıkarabilir, Dalmaçya kıyılarını gezebilir, Istria'da yemek yiyebilir veya Slavonia'nın ekoturizmini keşfedebilirsiniz.

Hırvatistan'da Üniversite Okumak YÖK Denkliği

Bir AB ülkesi ve Bologna Süreci üyesi olan Hırvatistan'da eğitim Avrupa standartlarındadır. Hırvat üniversitelerinden alına diplomalar tüm AB, AET, Amerika, Kanada, İngiltere dahil olmak üzere tüm dünyada geçerlidir. Kendi ülkesinde akredite olan ve YÖK tanınan üniversiteler listesinde bulunan Hırvat üniversiteleri mezunları YÖK denklik başvurusu yapmaya ve YÖK yurtdışı diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliğine istinaden denklik almaya haizdirler. Yani Polonya, Çekya, Macaristan, Bulgaristan gibi çoğu AB ülkesi mezunları nasıl denklik alıyorsa Hırvatistan mezunları da aynı şekilde denklik alırlar.

Hırvat Üniversitelerinin Avrupa Birliği, Amerika, Kanada Denkliği

Hırvatistan üniversite mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde ve Avrupa Ekonomik Topluluğunda direk kabul görür. Aynı şekilde, Hırvatistan üniversitelerinden mezun olanların diplomaları Amerika, Kanada ve İngiltere'de de geçerlidir.

Hırvatistan’da Tıp ve Diş Hekimliği Eğitimi, Ücretleri ve Kabul Şartları

Hırvatistan'da tıp hekimliği eğitimi sunan ve eğitim dili İngilizce olan üç üniversite vardır. Hırvatistan'da tıp okumak için adaylardan biyoloji, kimya, fizik içerikli yazılı testi başarıyla vermesi; mülakatta kendini öz güvenle ifade edebilmesi ve en az B2 seviyesinde İngilizce biliyor olması beklenir. Hırvatistan'da tıp ve diş hekimliği eğitiminin yıllık ücreti 10,000-12,000 EUR arasındadır. Hırvatistan'da İngilizce tıp eğitimi sunan üniversiteleri inceleyebilirsiniz.

Hırvatistan’da Mühendislik ve Teknoloji Eğitimi, Ücretler ve Kabul Şartları

Hırvatistan'da mühendislik, teknoloji, dijital, medya, işletme yönetimi, finans, yazılım, programlama, tasarım alalarında lisans veya yüksek lisans yapmayı planlayan adaylar, Hırvatistan'ın uluslararası kabul görmüş, kaliteli okullarını inceleyebilirler. Bu okullarda eğitim alabilmenin ön şartı en az B2 seviyesinde İngilizce dili ve iyi bir lise diploma notudur. Mühendislik, teknoloji, finans, ekonomi lisans programlarında eğitim planlayan adaylardan Matematik testinde başarılı olması talep edilir. Medya, iletişim, tasarım gibi lisans bölümlerini hedefleyenlerden iyi bir lise diploma notu ve İngilizce seviyesi istenir.

Hırvatistan’da Veterinerlik Eğitimi, Ücretler ve Kabul Şartları

Hırvatistan'da veterinerlik okumak için imkan tanıyan tek okul Zagreb Üniversitesi Veterinerlik Fakültesidir. Eğitim dili İngilizce olan programın yıllık ücreti 7,000 EUR. Hırvatistan'da veterinerlik eğitimi almak isteyen adaylardan biyoloji ve kimya içerikli yazılı testi başarıyla vermesi; mülakatta kendini öz güvenle ifade edebilmesi ve en az B2 seviyesinde İngilizce biliyor olması beklenir. Hırvatistan veterinerlik fakültesi hakkında detaylı bilgiye Zagreb Veterinerlik Fakültesi linkinden ulaşabilirsiniz.

Hırvatistan’da Biyoteknoloji'de Yüksek Lisans Yapmak

Yurtdışında biyoteknoloji yüksek lisans eğitimi almak isteyenler Avrupa’nın en güzel ülkelerden biri olan ve Schengen ülkesi onayı alan Hırvatistan’da bu amaçlarına ulaşabilirler. Uluslararası geçerli ve İngilizce dilinde Biyoteknoloji yüksek lisans eğitimi sunan ve bir devlet üniversitesi olan Rijeka Üniversitesini keşfedin.

Bu sene Hırvatistan'da okumak ister misiniz?

Hırvatistan'da okumak, birden fazla kültürle çevrili olacağınız, küresel bir bakış açısı kazanacağınız ve güzel manzaraları keşfederken ve farklı açık hava maceralarında eğlenirken yüksek kaliteli ve işbirlikçi bir eğitim deneyimleyeceğiniz anlamına gelir.

Hırvatistan, Avrupa'nın en ünlü ve tanınmış yaz tatil yerlerinden biridir. Kıyıları ve denizleri büyüleyici, yemekleri lezzetli, tarih, kültür ve doğal güzelliklerle dolu. Alplerde kayak yapmak, Tuna kıyılarında gezinmek veya 1000'den fazla adadan birine günübirlik bir gezi için Adriyatik denizinde yelken açmak mı istiyorsunuz?

Hırvatistan, üniversitenizin keşfedilecek şehrinden daha fazlasını sunar. Zengin bir kültürel ve tarihi mirasın yanı sıra güzel çevreyi incelemek ve tadını çıkarmak için buraya gelin! Hırvatistan, dünyadaki uluslararası öğrenciler arasında giderek daha popüler bir yer haline geldi. Sokaklarda yürürken her yerden Hırvatça, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Rusça ve İspanyolca konuşan insanlar bulacaksınız.

Game Of Thrones çekimleri için neden beni seçmediler diye sorgulamaya devam eden İtalya’nın gizliden hayranlık duyduğu Hırvatistan bir Schengen ülkesidir. Coğrafi konumu nedeniyle Avrupa'nın birçok büyük şehrin tam anlamıyla dibindedir. Hırvatistan'da eğitim almak sizi Avrupa'nın tam kalbine yerleştirirken normal şartlarda ziyaret etme şansı bulamayacağınız müthiş Avrupa ülkelerini keşfetmenizi sağlar!

 

Hırvat üniversiteleri ve okulları Avrupa standartlarında olan köklü üniversitelerdir. Bologna Sürecine tabi olan akredite üniversiteleri AKTS sistemini uygular ve mezunların diplomaları Avrupa dahil Amerika, Kanada ve dünyanın birçok yerinde geçerlidir.

 

Bilenlerin bildiği ama bilmeyenlerin yeni yeni keşfetmeye başladığı Hırvatistan üniversite eğitimi Avrupa eğitiminde sürekli parlayan bir yıldızdır ve Hırvatistan’a gelen uluslararası öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır. Uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği programların başında tıp, dişçilik, mühendislik, bilişim, işletme, yönetim, psikoloji, dil çalışmaları ve MBA gelmektedir.

Peki, Biz Ne Mi Sunuyoruz Hırvatistan’da?

Bir kere, Hırvatistan'da üniversiteye kayıt etmiyoruz çünkü kanaatimizce bunu herkes yapabilir. Biz, mutlu olmak isteyenlere Hırvatistan merkezli Avrupa'da yaşam ve kariyer fırsatı sunuyoruz.

Bunu Nasıl Mı Başarıyoruz?

"Size, olduğunuz gibi davranmayarak çünkü olduğunuz gibi kalacağınızı biliriz. Biz, olabileceğiniz veya olmanız gerektiğiniz gibi davranırız; çünkü size davranış gösterdiğimiz gibi olacağınızı biliriz.”

Sizin Diyeceklerini Esas Alarak!

Hırvatistan’da üniversite eğitimin hakkında herkes her şeyi söyleyecektir. Önemli olan, sizin ne diyeceğinizdir!

İngilizce Okuyorum. Neden Hırvatça Öğreneyim ki?

Özellikle tıpçılar, sizin kaçarınız yok:) Siz zaten belli bir seviyeye kadar Hırvatça da öğreneceksiniz ki klinik yıllarınızda rahat edesiniz.

#Kendinizi iyi hissedeceksiniz

#Hayatınız güzelleşecek ve adaptasyonunuz hızlanacak

#Hırvatlar sizi daha fazla sevecek

#Yerelde arkadaşlıklarınız artacak ve networkunuz genişleyecek

#Zihinsel kazanım elde edeceksiniz: bir yabancı dil öğrenmek insanın planlama, öncelik ve karar verme yeteneğini geliştirir. İnsanı daha anlayışlı olmaya iter. Odaklanma ve konsantre olma yeteneğini geliştirirken yaratıcılığı artırır.

Tiyatrosu Olmayan Bir Yerde, Okumayın:)

Hırvatistan'da ilk milli tiyatro 1765'de Rijeka'da kuruldu. Hırvat ve İtalyan Draması dahil dört sanat dalında çok sayıda kaliteli performanslar sunar. Bugün Osijek, Zagreb, Split milli tiyatroları oyunlarına devam etmektedir.

Hırvatları Nasıl Bilirsiniz?

Hırvatlarla iletişim kurmak kolaydır. Sadece sorun, kibar bir şekilde hemen cevap vereceklerdir. Hırvatların çoğu İngilizce konuşur, bu yüzden uluslararası öğrenciler için rahat bir atmosfer sunar. Hırvatlar hayata karşı rahat bir tutum sergiler. Bu onların tembel olduğu veya bazı şeyler hakkında endişelenmediği anlamına gelmez. Bu, arkadaşları ve aileleri ile birlikte olmak için zaman ayırmaya çalıştıkları anlamına gelir.

Çoğu Hırvat kadını alışverişe gitmeyi ve zaman zaman kendilerini şımartmak ve güzel ve pahalı bir şeyler satın almak için boş zamanlarının olmasını sever. Erkekler arkadaşlarıyla bira içmeyi ve spor müsabakalarını izlemeyi severler. Hırvat aile yapısına gelince, büyükanne ve büyükbabalar ve geniş aile üyeleri genellikle ebeveynlere çocuk yetiştirme konusunda yardım ederler. Çoğu zaman, büyükanne ve büyükbaba aynı şehirde yaşar. İnsanlar Noel, Paskalya ve çocukların doğum günlerini aile üyeleriyle kutlamayı severler. Hırvatlar dost canlısı insanlardır. Çoğu Hırvat iyi dinleyici, iletişim halinde olmayı seven, birbirlerine ve yabancılara karşı iyi davran insanlardır. Özellikle yardım istediğinizde veya herhangi bir tehlikede olduğunuzda size yardımcı olurlar. Ayrıca misafirlerini ağırlamayı ve aile sofrasında onlara kahve ya da güzel bir yemek ikram etmeyi severler.

Hırvatistan’da Irkçılık Var Mı?

Yerli öğrenciler yabancılardan hoşlanırlar ve arkadaş olmaya çaba sarf ederler. Ciddi ırksal veya dini problemler yoktur. Hırvatlar çoğunlukla farklı ırk, inanç, kültürel geçmiş, ulus veya ekonomik statüye sahip insanlara karşı hoşgörülüdürler. Aşırılığı olan bir millet değildir Hırvatlar. Çoğu Hırvat ya ılımlı liberal ya da ılımlı muhafazakârdır. Hırvatistan’da farklı dinlere tabi olanların hakları kanunla garanti altına alınmıştır.

Hırvatistan’da Hangi Şehirde Yaşanır?

Hırvatistan'da yaşanacak çok sayıda harika yerler vardır. Mesela Zagreb, Hırvat standartlarına göre büyük bir şehir ancak dünya standartlarına göre küçüktür. Yine de ihtiyacınız olan her şeyi bu şehirde bulursunuz. Tramvaylar ucuzdur ve şehrin her köşesine giderler. Şehrin bir noktasından diğerine arabayla giderseniz yaklaşık bir saat sürer. Zagreb’de birçok şirin kafe, ilginç müze, sanat galerisi, hayvanat bahçesi, spor tesisleri, birçok alışveriş merkezi, restoran ve görülecek/deneyimlenecek yerler var.

Hırvatistan’da Üniversite Okumak ve Yaşamak Güvenli Midir?

Hırvatistan dünyanın en güvenli 16.cı ülkesidir. Batı dünyasına kıyasla düşük suç oranına sahiptir. Küresel Barış Endeksi'ne göre Hırvatistan, değerlendirilen 163 ülke arasında 2021 itibariyle dünyanın en güvenli ülkeleri listesinde 16. sırada yer alıyor. Geceleri yürümek güvenlidir, hatta karanlık çöktükten sonra bile sokaklarda oynayan çocukları görürsünüz. Zagreb, Split, Rijeka gibi tüm öğrenci şehirleri güvenlik kameralarıyla kaplıdır ve suç oranı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Hırvatistan'da Bir Yabancı Öğrenci Olarak Yaşamak Güzel ve Kolaydır

Zagreb, Split veya Porec gibi Hırvat şehirlerindeki yaşam standartları, Yunanistan, İtalya, Karadağ, Portekiz, İspanya vb.'deki diğer birçok Güney Avrupa şehrine kıyasla oldukça yüksektir. Yaşam maliyetleri ucuz, daire kiralamak kolaydır. Barlar ve restoranların ucuz olması uluslararası öğrencilere genelde dışarıda yemek yeme imkanı sağlar. Hatta zevkinize ve yeme alışkanlıklarınıza bağlı olarak, dışarıda yemek genellikle daha da ekonomik olabilir.Zagreb'deki üniversitelerde okumak diğer Avrupa Üniversitelerine istinaden biraz daha zor olabilir, ancak daha uygun maliyetlidir. Nüfusun neredeyse üçte biri başkent Zagreb'de veya çevresinde yaşıyor. Zagreb'de nerede yaşayacağınızı seçebiliyorsanız, iyi bir merkezi konum bulmaya çalışın. Bu, her şeyi yürüyerek yapmanıza izin verebilir. Tramvaylar güzel ve temizdir, kullanımı kolaydır ve tek yönlü bir yolculuk için ucuzdur (0,60 ABD doları gibi bir miktar). Dubrovnik ve Split, Hırvatistan'ın en sevilen turistik yerlerinden ikisi. Bu ortaçağ şehirleri, muhteşem mimariye ve parlak mavi Adriyatik Denizi'nin muhteşem manzarasına sahiptir.

Hırvatistan’da Yaşam Maliyeti Nedir?

Avrupa Birliği'nin diğer üyelerine kıyasla Hırvatistan'da yaşamak oldukça ucuz. Yurtta kalan bir öğrenci, çoğunlukla bir yurt odası oldukça ucuz olduğu için (ayda en fazla 100 Euro, genellikle 50-70 aralığında olsa da) Zagreb'de oldukça lüks bir yaşam tarzıyla ayda belki 400 Euro'ya yaşayabilir. Yemekler harika ve hiçbir uluslararası öğrenci kendini yabancı hissetmez.

Hırvatistan‘da Konaklama ve Yaşam Giderleri

Avrupa'nın en eski şehirlerinden biri olan Zagreb, bir milyona yakın nüfusuyla Hırvatistan'ın sadece idari değil aynı zamanda ekonomik, diplomatik ve kültürel başkentidir. Aynı zamanda kırk yüksek öğretim kurumu ve 80.000'den fazla öğrencisi olan bir üniversite merkezidir. Uzun eğitim geçmişiyle gurur duyan bir şehir: ilk şehir okulu (ilkokul) 14. yüzyılın ortalarında, ilk ortaokul 16. yüzyılın başında ve 16. yüzyılın ikinci yarısında kuruldu. Zagreb bir bilim ve kültür şehridir. Şehirde yaklaşık elli müze ve galerinin yanı sıra özel sanat koleksiyonları ve yirmi kadar tiyatro ve müzik mekanı bulunmaktadır. İlkbahardan sonbahara kadar birçok açık hava etkinliği ve sergisi düzenlenmektedir.

Zagreb sokaklarında dolaşırken, geçmişi çoğunlukla Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na kadar uzanan mimariye hayran kalabilirsiniz. Zagreb bir Orta Avrupa şehri olmasına rağmen birçok yönden bir Akdeniz yaşam tarzına sahiptir. Harika bir atmosfer ve dost canlısı yerel insanlar, Zagreb'in en büyük değerleridir. Yaz aylarında Zagreb, çok çeşitli eğlence seçenekleriyle çok kültürlü bir sıcak nokta haline gelir! Piknikler, spor aktiviteleri, çatı partileri, açık sinemalar ve festivaller gibi açık hava aktivitelerinden ilginç müzelere, geleneksel ve dünya mutfağı sunan restoranlara, rahat kafelere ve harika bir parti ortamına kadar. Advent sezonu boyunca Zagreb, en talepkar ziyaretçileri bile tatmin edecek çeşitli etkinlikler sunar. Bol eğlence, mükemmel yemekler, eşsiz etkinlikler, sanat ve aynı zamanda gerçek bir Noel atmosferi sizi Hırvatistan'ın başkentinin sokaklarında bekliyor.

Hırvatistan Mutfağı ve Gastronomisi

Hırvatistan, Dünyada Keşfedilmemiş Gastronomik Destinasyonlar Arasında 4. Sıradadır.

Fransa ve İtalya gibi popüler gastro destinasyonlarının yanında yer alabilecek, az bilinen gastro destinasyonlarını seçen 250 ünlü şef ve mutfak uzmanı arasında gerçekleştirilen "Dünyanın En Az Bilinen ama Görülmesi Gereken Gastro Destinasyonlar" yarışmasında gastronomik teklifleri ve zenginlikleriyle övünebilecek, ancak gastro destinasyonları olarak yaygın olarak tanınmayan ilk 10 ülkeyi seçtiler. Hırvatistan bu listede Filipinler, Vietnam ve Meksika'nın ardından dördüncü sırada yer aldı. Onu Tayland, Peru, Avustralya, Jamaika, Portekiz ve Norveç izlemektedir.

Hırvat Mutfağı Hırvat mutfağı, Hırvatistan'ın her bölgesinin kendine özgü mutfak geleneğine sahip olması nedeniyle bölgelerin mutfağı olarak bilinir. Ana yemekler, ziyaret ettiğiniz bölgeye göre değişir. Dalmaçya, kıyı bölgesi, adalar ve Istria'da mutfak Akdeniz'dir ve yemekler balık ve diğer deniz ürünlerine dayanır, zeytinyağı ve Akdeniz otları ve baharatları ile tatlandırılırken, tipik et yemekleri arasında 'pašticada' (güveçte dana eti) bulunur. çanak) ve pişmiş kuzu. Anakara mutfağı, daha çok eski Slav ve Macar ve Türk mutfağı ile daha yakın zamanlardaki temaslarla karakterize edilir. En popüler yerel yemekler ve spesiyaliteler arasında ünlü Dalmaçyalı veya Istrian prosciuttos, Pag adasından ve Lika bölgesinden peynirler, koyun peyniri, Slavonya 'kulen' (baharatlı bir domuz eti spesiyalitesi), Zagreb'in ünlü zagorski štrukli'si ve Zagorje bölgesi, kremalı taze süzme peynir ve daha fazlası.

Hırvatistan-Türkiye İlişkileri

Hırvatistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri Türkiye olmuştur ve tanıma sonrasında Hırvatistan ile iyi ilişkiler kurmuştur. Hırvatistan, Türkiye için, Türkiye’nin Batı Avrupa’ya açılımında özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerinde işbirliği ve bağlantılar kurmasında önemli bir konumdadır ve role sahiptir. 1996-Türkiye’nin Hırvatistan’la kültür ve eğitim ilişkileri 19 Haziran 1996 tarihinde Ankara’da imzalanan “Kültür ve Eğitim Anlaşması” çerçevesinde yürütülmektedir. Yine 19 Haziran 1996’da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanat, Gençlik ve Spor Alanlarında İşbirliği yapılmıştır.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page