top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi

Rijeka Tıp Fakültesi Üniversitesi, 60 yılı aşkın bir süredir sağlam bir tıbbi eğitim ve yenilik geçmişine sahiptir. Bu saygın fakülte 1955 yılında açıldı ve hızla Avrupa'daki en iyi öğrenme ve araştırma üniversitelerinden biri haline geldi. Rijeka Üniversitesi Hırvatistan ulusal üniversiteler sıralamasında 3.cü sıradadır. İngilizce Tıp Eğitimi programı 2016 yılında başladı. Hırvatistan'da Rijeka Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi alan öğrenciler, uluslararası standartlara odaklanan akademik bir toplulukla mükemmel bir eğitim seviyesine sahipler. Rijeka Tıp Fakültesi, lisans ve yüksek lisans düzeyinde 6 yıllık bir tıp eğitimi programı sunmaktadır. Öğrenciler, gerekli 360 AKTS kredisini (Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemi) ve Tıp Doktoru unvanını kazanırlar.

Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi Başvuru Evrakları

Lise notlarının değerlendirilmesi sonucunda iyi notlara sahip olan her aday Rijeka Tıp Fakültesine başvuru yapabilir. (Biyoloji, Kimya ve Fizik notlarının ayrı ayrı değerlendirmesi ile birlikte bu notların dört yılı boyunca genel ortalaması). Adaylardan en az B2 seviyesinde İngilizce seviyesine sahip olmaları ve bunu da ispatlamaları beklenir. TOEFL – paper-based test 500, Internet-based test 60, computer-based test 170, IELTS – 6)

Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi Kabul Şartları

Her yarıyıl 30 yabancı öğrenci, bir eğitim değerlendirmesi ve Biyoloji, Kimya ve Fizik alanında yazılı bir sınava dayalı olarak programa kabul ile kayıt yaptırır. Sophia Academy, güzel Hırvatistan'daki Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yerinizi sağlamanıza yardımcı olmak için burada. Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1955'ten beri tıp uzmanları yetiştirmektedir. Geçtiğimiz yetmiş yıl içinde, Hırvatistan'daki en yenilikçi tıp eğitimi merkezlerinden biri haline gelmiştir. BMAT puanı iyi olanlar, giriş sınavı olmadan doğrudan kabul alabilirler.

Hırvatistan'da Tıp Eğitimi

Rijeka, nüfusu yüz yirmi binin biraz üzerinde olan küçük bir üniversite şehridir. Rijeka, Kuzey Batı Hırvatistan'da elverişli bir konuma sahiptir ve kendi havaalanı ile hizmet vermektedir. Aynı zamanda Hırvatistan'ın en büyük deniz limanına ev sahipliği yapmaktadır ve liman kenti Pula'ya kolayca ulaşılabilir. Pula'dan feribotla İtalya'nın Venedik şehrine gidebilirsiniz. Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi, eğitime yenilikçi yaklaşımıyla gurur duymaktadır. Bu yenilik, öğrencilerin uygulama ve seçiminde de belirgindir.

Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Ücreti

Rijeka Üniversitesi İngilizce tıp ve diş hekimliği programları, hevesli tıp öğrencileri için en uygun fiyatlı seçeneklerden biridir. Yıllık eğitim ücreti 10,000 € 'dur. Başvuru ücreti 200 EUR. Öğrenciler, 4. yıla kaydolmadan önce (yani klinik öncesi) bir Hırvat dil yeterliliği sertifikası (en az B1 seviyesi) sunmalıdır. Hırvatça dil kursu, Rijeka Tıp Fakültesi tarafından sağlanacak ve öğrenim ücretine dahildir. Rijeka Tıp Fakültesini Avrupa'da tıp okumak isteyen ancak kaliteden ödün vermeye istekli olmayan öğrenciler için uygun bir seçenek haline getirmektedir. Rijeka'dan mezun olanlar, İngiltere'deki GMC'ye tam kayıt için başvurabilirler. Rijeka Üniversitesi 1973 yılında kurulmuştur ve bugün modern bir Avrupa üniversitesi ve bölgede ve ötesinde bir mükemmellik merkezidir.

Üniversite, Rijeka şehrinin ve bölgenin sosyal ve ekonomik kalkınmasından sorumlu bir araştırma ve girişimci üniversitedir. Üniversite, yeni nesil gençleri eğitmek için yüksek kaliteli bir kurum ve güçlü bir bilgi merkezi olmanın yanı sıra, toplum içinde fikirlerin ve yeniliklerin verimli bir şekilde yayılmasını sağlamak ve daha geniş bir alanı sağlamak için yaşam boyu öğrenme sistemi geliştirmektedir. Üniversite Kampüsü'nün inşası, bilimsel araştırma altyapısını, eğitim faaliyetlerinin koşullarını ve öğrencilerin genel yaşam ve eğitim standartlarını büyük ölçüde iyileştirdi. Rijeka Üniversitesi, sosyal açıdan sorumlu ve açık bir üniversitedir - yabancı öğrencilere, öğretim görevlilerine ve araştırmacılara ve yüksek öğrenimdeki güncel eğilimlere açıktır. Öğrencilerin ilgi odağı olduğu bir eğitim ve öğretim sistemi sağar ve öğretme ve öğrenme sistemi sürekli olarak geliştirilir. Bir devlet üniversitesi olan Rijeka Üniversitesinin fakülteleri Istria, Lika ve Primorje bölgelerindeki şehirlerde bulunmaktadır. Üniversitenin yaklaşık 18.000 öğrencisi vardır. Hırvatistan Bilim, Eğitim ve Spor Bakanlığı tarafından kontrol edilen Rijeka Üniversitesi 11 fakültesi ve sanat akademisi ile lisans ve lisansüstü düzeyde tam ve yarı zamanlı programlar sunar.

Rijeka Üniversitesi, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerle ilişkiler kurmuş, akademik değişim, bilimsel araştırma işbirliği ve öğrencilere yurtdışında eğitim fırsatı sunmaktadır. Üniversite, öğrencileri kampüsünde ağırlamaktadır. İşbirliği yapılan üniversiteler arasında Massachusetts Üniversitesi (ABD), Kyung Hee Üniversitesi Tıp Merkezi (Kore) ve Northumbria Üniversitesi (İngiltere) bulunmaktadır. Rijeka, öğrencilerin üniversite hayatından keyif almaları için mükemmel bir üs oluşturan çok sayıda kafeler, restoran, barlar ve mağazalar sunan hareketli bir liman şehridir.

Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi Kabul Şartları

Hırvatistan’da tıp okumak ve Hırvatistan’da diş hekimliği eğitimi almak için Rijeka Üniversitesi Tıp fakültesini tercih edenler lise müfredatından Biyoloji, Kimya ve Fizik bilgilerini ölçen tıp giriş sınavına girerler. Test her konudan 40 soru içeren 120 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Giriş sınavını geçmek için adayın toplam 60 doğru cevabı olması gerekir. Adayın nihai kabul alması için toplamda 150 puan almış olması gerekir. ( 120 puan giriş sınavı + 30 puan lise notlarından). Yılda kabul edilen uluslararası öğrenci sayısı 50.

SINAV KONULARI
.pdf
PDF dosyasını indir • 283KB

Hırvatistan tıp giriş sınavı sorularını merak edenler ve kendilerini test etmek isteyenler ekteki Hırvatistan fakülteleri tıp giriş sınavına dair hazırlanmış olan ve daha önce çıkmış soruları da içeren deneme testini çözebilirler.


GİRİŞ SINAVI ÖRNEK SORULAR-HIRVATİSTAN
.pdf
PDF dosyasını indir • 1.54MB

Giriş Sınavı Tarihleri ve Sınav Yeri

Hırvatistan'da doğrudan YÖK denkliği olan ve İngilizce tıp eğitimi sunan Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi giriş sınavı tarihleri aşağıdaki gibidir:

  • 13 Mayıs 2024

  • 8 Temmuz 2024

  • 23 Eylül 2024

Giriş sınavı, giriş sınavı anındaki epidemiyolojik duruma göre Rijeka Üniversitesi Tıp Fakültesi binasında ve eş zamanlı olarak yurt dışında çevrimiçi olarak düzenlenecektir. Sınavlara girebilmek için adaylar sınav tarihinden 15 gün önce başvuru yapmış olmalıdır.

Hırvatistan'da Tıp Eğitimi Danışmanlık Politikamız

Hırvatistan'da tıp okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Giriş Sınavı Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Giriş sınavını başarıyla veren öğrencilere Hırvatistan öncesi sağlanan akademik danışmanlık ve Hırvatistan'a varışta sunulan yereldeki rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,250-3,000 EUR.

2. Premed Eğitimi Alacaklar

A. Premed eğitimini Smartversity Premed Pathway programında alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

B. Premed eğitimini Hırvatistan'da alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

Hırvatistan'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Hırvatistan'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)

Rijeka

200.000 nüfusuyla Rijeka, üçüncü büyük şehir ve en büyük Hırvat limanıdır. Adriyatik Denizi'nin en kuzey kesiminde, Kvarner Körfezi'nde yer almaktadır. Rijeka, İtalya ve Slovenya sınırlarına yakındır ve dağlar ve çok sayıda pitoresk sahil kasabası ile çevrilidir.

Son derece sıcak yazları ve nispeten ılıman kışları ile hoş bir Akdeniz iklimine sahiptir. Kvarner'i çevreleyen dağlar, özellikle Rijeka'ya denizden yaklaşıldığında güzel olan etkileyici bir doğal ortam yaratır. Rijeka, ekonomik ve ulaşım odak noktası rolünün yanı sıra bölgede bir kültür, eğitim ve spor merkezi olarak önemini koruyor. Rijeka'nın Avrupa'nın bu bölgesindeki en misafirperver, açık, hoşgörülü şehirlerden biridir. Yurtdışında tıp eğitiminin ve yaşamanın son derece keyifli olduğu modern bir şehirdir.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page