top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağız Keskingöz

Hırvatistan'da Tıp Okumak İçin Amerika'dan Gelen Aleksandra

Split'te yaşayan Amerikalı Alexandra Bucko Hırvatistan’da tıp okumanın ve yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlatmış. Adriyatik’in güzeli Hırvatistan’da tıp okumak isteyenler göz atabilir.

Alexandra, kısaca kendini tanıtır mısın?

Adım Alexandra Bucko. Chicago, IL, ABD'de doğdum ve büyüdüm. Bir beslenme terapistiyim ve aynı zamanda Split Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrencisiyim.

Seni Hırvatistan'a çeken ne oldu?

Kültürel miras. Atmosfer. İyi yemek. Güzel ülke.

Hırvatistan’da tıp okumak için karar verdiğinde ABD'de yaşamla ilgili geride bırakmayı umdukların nelerdi? Bu konuda başarılı olduğunu düşünüyor musun?

Hırvatistan’da yaşamaya ve tıp okumaya karar vermemin başlıca sebepleri büyük şehrin koşuşturmasından ve aşırı çalışmaktan kurtulma isteğimdi. Yaşamda kaliteye odaklanmak ve güzel yaşayabilmenin engelleri olan yüksek kira ödemelerinden ve aşırı pahalı hayattan uzaklaşmak için Hırvatistan'ı seçtim. Bir şeyin pahalı olması her zaman iyi olduğu anlamına gelmez. Burada “iyi” ve yeterince güzel yaşamak çok daha kolay.

ABD'den direk Hırvatistan'a mı taşındınız? Daha önce hiç Hırvatistan dışında yurtdışında yaşadınız mı?

Evet, doğrudan ABD'den taşındım. Ben daha önce Avustralya'da da yaşadım.

Hırvatistan'a taşınmaya karar verdiğiniz andan buraya geldiğiniz zamana kadar ne kadar zaman geçti?

Kasım 2019'da Hırvatistan'a taşınmaya karar verdim. Okula kabulüm olsun ya da olmasın gelecektim! Buraya 20 Ağustos'ta geldim, ancak geçen yıl koronadan önce buradaydım (Ekim, Kasım, Aralık 2019).

Hırvatistan'a yerleştikten sonra yaşadığınız en büyük şoklar veya zorluklar nelerdi? Nasıl başa çıktınız?

Çok fazla şok olduğumu söyleyemem. En zoru kesinlikle oturma iznime başvurmaktı ve polisle başımı belaya sokmamak için Hırvatistan'ın ihtiyaç duyduğu tüm belgelere sahip olmaktı:)

Hırvatistan'da tıp fakültesine gitmek nasıl bir deneyim? Amerika Birleşik Devletleri'ndeki okuldan ne farkı var? Kaliteli bir eğitim aldığınızı düşünüyor musunuz? Bir gün Hırvatistan'da hekimlik yapmayı umuyor musunuz?

İlk yılımı çevrimiçi kurslar alarak geçirdiğimi düşünürsek, tıp fakültesinin ABD'deki okulla karşılaştırıldığında nasıl olduğunu söylemek zor! Adil bir analiz yapmak biraz zor çünkü bu tarz eğitim öğretmenler ve öğrenciler için yeni. Pandemi dolayısıyla bazı düzensizlikler vardı ki normaldir, bu şartlar altında olmasını kim beklemez ki?

Burada biraz daha fazla çalışmam gerekse de aldığım eğitimin kaliteli olduğunu hissediyorum.

Hırvatistan’da tıp eğitim müfredatı, Amerika'da olduğu gibi her zaman "ne görürsen onu alırsın" değildir ve bazen bu streslidir. Bazı ABD'li arkadaşlarımla konuştuktan sonra, kesinlikle burada eğitimin daha zor olduğunu söyleyebilirim. Örneğin: sözlü sınavlarımız var. Bunlar ABD’de genellikle yapılmaz. Ama ben yine de çok memnunum.

Sınıf mevcutları küçük ve yardım istemek ve dikkat çekmek kolaydır. Öğretim üyelerini tanımak kolaydır. Fakülte, sağlık ve ailevi sorunlarla ilgili olumsuzluklara karşı çok empatik ve naziktir. Okuldan izin almanız gerekiyorsa, gerçekten uğraşırlar ve yardım sağlarlar. Amerika'da -bildiğiniz gibi!- üniversiteler, ister zihinsel ister fiziksel engeliniz olsun, sağlığınızı nadiren umursarlar.

Split Tıp Fakültesinde, daha kısa bir süre için her seferinde bir ders alıyoruz (Zagreb Tıp Fakültesi bunu yapmıyor mesela). Örneğin, 16 hafta boyunca haftada 2 kez fizik yerine Ocak ayı boyunca her gün Fizik alacağım. Bu bazıları için güzel çünkü zihninizi tek bir yerde tutuyor! Genel olarak söylemem gerekirse eğitimimin kaliteli olduğunu hissediyorum. Sadece organizasyon, planlama ve soru sorma konusunda biraz daha çalışmam gerekiyor.

Hırvatistan'a taşınmak ve Hırvatistan’da tıp okumak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Just Do IT derim. Hırvatistan mükemmel bir ülke ve insanlar çok misafirperverlerdir. Yaşam kalitesi yüksek ve birileri her zaman size yardım etmeye isteklidir. 2024de bir Schengen ülkesi olacak olan Hırvatistan'da tıp okumak ve yaşamak gerçekten mükemmel.

Hırvatistan'da tıp eğitimi sunan üç üniversiteyi Sophia Academy farkı ile keşfedin.


Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page