top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Sofya Tıp Üniversitesi, Bulgaristan'da tıp eğitimi sunan en eski kurumudur. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Halk Sağlığı olmak üzere dört fakülteye sahip olan Sofya Tıp Üniversitesi 13 Sofya hastanesini klinik eğitim üssü olarak kullanmaktadır. Kuruluşundan bu yana 80'den fazla ülkeden 10.500 uluslararası öğrenci dahil 82.000'den fazla tıp uzmanı Sofya Tıp Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'ndeki eğitim, diğer yurtdışı eczacılık fakültelerinde olduğu gibi, üç düzeyden ibaret olup 5 yıl sürer. İlk seviyede, gelecekteki eczacıların temel eğitimi almaları amaçlanmaktadır. İkinci düzey, eczacılık mesleğine özgü bilgi ve becerilerin kazanılmasına yöneliktir. Sofya Tıp Üniversitesi özellikle Almanya, İtalya, İngiltere, Norveç gibi ülkelerden gelen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Sofya Tıp Üniversitesi Dünya Sıralaması

2024 QS Dünya Üniversiteleri Tıp Sıralamasında Sofya Tıp Üniversitesi 501-550 aralığındadır. Dolayısı ile Sofya tıp Üniversitesi, Anglia Ruskin University-UK, Sant'Anna - Scuola Universitaria Superiore Pisa-İtalia, University of Central Lancashire-UK gibi İngiliz ve İtalyan üniversiteleri ile aynı kategoride yer alır.

Sofya Tıp Üniversitesi Akreditasyonları

Sofya Tıp Üniversitesi Bulgaristan Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitedir. Bulgaristan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Sofya Tıp Üniversitesi ulusal akreditasyon puanları şu şekildedir: tıp 9,56/10 – diş hekimliği 9,74/10 – eczacılık 9,70/10 – kamu sağlığı ve sağlık bilimleri 9,03/10. Toplam ulusal akreditasyon notu ise 9,56/10.

Sofya Tıp Üniversitesi Uluslararası Geçerliliği

Sofya Tıp Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Sofya Tıp Üniversitesi'nin de tam üyesi olduğu Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), 49 ülkeden 870'den fazla üniversiteyi ve ulusal Rektörler Birliğini temsil eder, Bologna sürecinde ve AB'nin yüksek öğrenim, araştırma ve yenilik politikalarını etkilemede önemli bir rol oynar. Sofya Tıp Üniversitesi Mavi Diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Sofya Tıp Üniversitesi YÖK Denkliği

Sofya Tıp Üniversitesi YÖK tarafından tanınan üniversiteler arasındadır fakat Mart 2024 YÖK Yurtdışı Diplomaları ve Tanıma Yönetmeliğindeki düzenlemelere göre Sofya Tıp Üniversitesi mezunlarına YÖK denklik hakkı tanınabilmesi için Sofya Tıp Üniversitesi'nde eğitime başladıkları yıl YKS'de Türkiye'de eczacılık okumalarına imkan tanıyan puanı almış olmaları gerekir. Aksi takdirde YÖK denklik başvurusu yapamazlar.

Haliyle, Sofya Tıp Üniversitesi eczacılık fakültesi adayları şu iki seçenekten birini değerlendirerek yurtdışında eczacılık eğitimlerine devam edebilirler.

  1. Mezuniyet sonrası YÖK denkliği almayı düşünmüyorum çünkü Avrupa'da bir yaşam planlıyorum.

  2. YÖK denkliği benim için önemli. O yüzden, YÖK Denkliği olan diğer Avrupa Eczacılık Fakültelerinde eğitim alacağım.

Sofya Tıp Üniversitesi Avrupa Birliği Denkliği

Sofya Tıp Üniversitesi'nden mezun olan öğrencilerin diplomaları Avrupa Birliği ülkeleri tarafından direk tanınır. Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek ya da uzmanlık başvurusu yapabilmek için sadece dil yeterliliğini ispatlamak yeterlidir.

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Müfredatı

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde eğitim, altıncı dönemden sonra aday tarafından yapılan seçimler neticesinde genel, klinik ve endüstriyel olmak üzere üç profilde düzenlenir. Öğrenciler, özel farmasötik ve tıbbi konularda çalışırlar. Eğitimin üçüncü seviyesi olan uygulamada ise, son dönem öğrencisi olarak eczanelerde stajlar yapılır. Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun olabilmek için öğrenciler, ya Devlet Komisyonu sınavını geçerler ya da bir diploma tezi hazırlayarak jüri önünde savunarak mezun olurlar. Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencileri yüksek lisans derecesi ile mezun olurlar. Müfredat hakkında detaylı bilgiler edinmek isteyenler ekteki dosyaya göz atabilirler.

Müfredat
.pdf
PDF dosyasını indir • 196KB

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Eğitim Ücreti

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi yıllık eğitim ücreti 6,000 Euro’dur ve iki taksit şeklinde ödenir. Çifte vatandaşlar eğitim ücretinin yarısını öderler. Başvuru ücreti 40,00 EUR. Giriş sınavı ücreti 200 EUR.

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Başvuru Şartı

Bulgaristan’da eczacılık eğitimi almak isteyen ve bu kararını Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde eğitim almaktan yana kullanmak isteyen bir adayın başvuru yapabilmesi için lise biyoloji ve kimya ders notları ortalamalarının her yıl için 100 üzerinden en az 62,00 olması gerekir.

Hesabı şu şekilde yapmalısınız. Biyoloji ve kimya eğitimi aldığınız yıldaki biyoloji ve kimya dersleri ortalamasını toplayıp ikiye böldüğünüzde çıkan sonuç en az 62,00 olmalıdır. Mesela dokuzuncu sınıftaki biyoloji notunuz 84, kimya notunuz ise 68. İkisinin toplamı 152 eder. İkiye böldüğünüzde sonuç 76 çıkar. Bu sene için şartı sağlıyorsunuz. Bu yöntemi biyoloji ve kimya dersi aldığınız her sene için uygulayabilirsiniz.

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Başvuru Evrakları

Başvuruda istenen evrakları buradan görebilirsiniz.

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Giriş Sınavı ve Tarihi

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi giriş sınavı 17 Eylül 2024. Sınav online yapılır. Giriş sınavının final notunu belirleyen yüzdekiler ise %40 kimya, %40 biyoloji, %20 İngilizce şeklindedir. Sıralamada adayın lise biyoloji ve kimya notları da esas alınır. Sınava girebilmek için adayın Bulgaristan'da lise denklik belgesinin, şartlı kabulünün ve bakanlık onayının alınmış olması gerekir. Dolayısı ile adayın sınav tarihinden en az 45 iş günü öncesinden başvuru yapmasında fayda vardır.

Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Sınav İçeriği Nedir?

Biyoloji, kimya, İngilizce içerikli yazılı sınavı başarıyla veren adaylar sıralamaya girerek birinci sınıftan eğitimlerine başlarlar.

-Biyoloji kısmında 20 soru vardır ve süresi 30 dakikadır.

-Kimya kısmında 20 soru vardır ve süresi 30 dakikadır.

-İngilizce kısmında bir makale vardır ve makaleye istinaden cevaplanması gereken 10 soru vardır. İngilizce kısmının süresi 40 dakikadır.

Sıralamaya Girmek Zor Mu?

Maksimum puanın 30 olduğu 2023 yılı giriş sınavında sıralamaya 28,67 - 26.00 aralığında puan alanlar birinci sınıftan başlama hakkı elde etmişlerdir.

Giriş Sınavı Sonucunun Açıklanması

Sofya Tıp Üniversitesi'nde eczacılık eğitimi almak için giriş sınavına giren adayların elde ettiği sonuçlar sınavdan birkaç gün sonra üniversitenin resmi sitesinde yayınlanır. Peki sınavda başarılı olmam fakülteye kabul edildim anlamına mı gelmektedir? Hayır. Üniversite sonuçların açıklanmasından sonra bir de resmi olarak ( başarı sırası esas alınarak kontenjana istinaden yapılan sıralama) Fakülteye kabul edilenleri ilan eder.

İngilizce ve Bölüm Hazırlık Eğitimi

Bulgaristan'da eczacılık eğitimi alacaksınız. İngilizce dil yeterliliğini sağlamanız gerekir. Lisedeki kimya ve biyoloji dersleri bilgilerinizi tazelemek hatta onları İngilizce terminolojiye uyarlayabilmek istiyorsunuz! O zaman, doğru karar hazırlık eğitimi almaktır. Sofya Tıp Üniversitesi Eczacılık Fakültesi İngilizce hazırlık programının ücreti 4,800 Euro. Bulgaristan'da eczacılık eğitimi hazırlık programı sunan diğer üniversite de Sofya Kliment Ohridski Üniversitesidir. Uluslararası geçerli ve Amerikan Üniversitesi'nde sunulan Smartversity Premed Pathway programı ise Bulgaristan dahil yurtdışında eczacılık eğitimi planlayanlara hazırlık eğitimi sunar. Kendiniz için en iyi premed/tıp hazırlık okulunu keşfetmeniz için Bulgaristan Tıp Hazırlık Okullarının Kıyaslaması yazımıza göz atabilirsiniz.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Profesyonellere güvenmek, Türkiye ve Bulgaristan'da yerleşik bir kurumdan danışmanlık almanın keyfini ve güvenini yaşamak istiyenler bize ulaşabilirler.

05368372834 (WhatsApp)

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Sofya Tıp Üniversitesi sınavına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ve ücreti.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page