top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Bulgaristan’da Tıp Okurken İkinci Bir Dil Öğrenmek. Peki, Neden?

AB üyesi ve Schengen Bölgesi ülkesi olan Bulgaristan’da %100 İngilizce tıp eğitiminiz esnasında Schengen Bölgesine kültürel ziyaretlerde bulunmak; hedeflediğiniz bir Avrupa ülkesinde stajınızı yapmak; mezuniyet sonrası doğrudan doktor olarak çalışmak ya da dil engeline takılmadan uzmanlığınızı yapmak istiyorsunuz! O zaman daha öğrencilik yıllarınızda bu engeli ortadan kaldırabilirsiniz.

Bulgaristan’da dünyada oldukça konuşulan ve tercih edilen dillerin eğitimi ile alakalı ilgili ülkelerin resmi dil eğitim ve kültür merkezleri vardır. Almanya’nın Goethesi, İspanya’nın Cervantesi, Fransa’nın Françoisi gibi…

Diyebilirsiniz ki Avrupa’ya seminer ya da konferans, staj için gittiğimiz yerin resmi dili İngilizce. Zaten İngilizce diline hâkimiyetimiz davet edilme sebeplerinden biriydi. Doğrudur! Ama bir de gittiğiniz o ülkede ev sahipleri ile kendi dillerinde kısa bir sohbetin size neler kazandırabileceklerini bi düşünün.

Almanya’daki seminerde Almanlar ile bir ara Almanca sohbet ettiğinizi, İspanyollar ile İspanyolca konuştuğunuzu ya da Rus katılımcılar ile Rusça konuştuğunuzu hayal edin! Ülkemize gelen bir yabancının size Merhaba ya da Selamün Aleyküm bile dediğinde hissettiğiniz heyecanı ve atmosferin güzelliğini hatırlayın:) 

Avrupa’da Uzmanlık ve Doktorluk Yapmak

Yurtdışında tıp eğitimi yolculuğuna çıkan öğrencilerin çoğu ya Avrupa’da uzmanlık yapmak ister ya da doktor olarak çalışmak ister. Dolayısı ile Avrupa’da tıp eğitimi alan öğrencilerin akıllarının bir köşesinde acaba eğitim aldığım ülkede uzmanlığa devam etmeli miyim yoksa başka bir Avrupa ülkesinde mi uzmanlık yapmalıyım sorusu mevcuttur. Örneğin eğitim aldığım ülkede değil de başka bir Avrupa ülkesinde uzmanlık yapsam en önemli şartlardan biri olan dil engeline takılırım endişesine kapılanlar daha Bulgaristan’da tıp eğitimi alırlarken bu yersiz endişeyi ortadan kaldırabilirler. Nasıl mı?

Bulgaristan’da İngilizce tıp eğitimi alırken Almanca öğrenmeli miyim?

Hayatımızdan güncel bir örnekle açıklayalım. Sofya Tıp Üniversitesinde eğitim alan öğrencilerimizden bazıları Almanya’da uzmanlık yapmak istediklerini belirttiler. Biz de bu talebe istinaden Sofya Goethe Enstitüsü ile bir anlaşma imzalayarak Denek adına kayıt olan öğrencilere %15 indirim uygulanmasını istedik. Bu isteğimize cevap veren Goethe Enstitüsüne kayıt olan 6 öğrencimiz eğitimlerinin son iki yılında hafta sonları kurslarına giderek mezun olduklarında B2 Almanca seviyesine sahiptiler. Bugün altı öğrencimiz de Almanya’da uzmanlığını tamamlamak üzere.

Bulgaristan’da İngilizce tıp eğitimi alırken İtalyanca öğrenmeli miyim?

Bazı öğrencilerin de mesela İtalya takıntısı vardır:) Bulgaristan’da tıp eğitimi alırken İtalya’da Erasmus yapmak (her ne kadar gidilen İtalyan üniversitesinde dersler İngilizce olsa da İtalyanca bilmek hem Erasmus zamanı derslerde hem de günlük hayatta avantaj sağlayacağından) ve networkunu genişletmek isteyenler de İtalyan Kültür Merkezi-Sofya kayıt olabilirler.  

Bulgaristan’da İngilizce tıp eğitimi alırken Rusça öğrenmenin ne faydası olabilir ki?

Ruslar artık dünyanın her yerindeler. Almanya’da ya da Avusturya’da Rus hastalarınız olacaktır. Ülkenizde de çalışsanız yine Ruslar da hastanız olacaktır. Dil konusunda biraz tutucu olan Rus hastalarınız ile onların dilinde iletişim kurduğunuzu düşününJ İnanın sizden başka doktor tanımızlar. Nihayetinde Ruslar da tıp biliminde ve tıbbi enformatik alanında iyi olan milletlerden biridirler. Onların ülkesine seminer, konferans ya da staj gerekçesi ile gittiğinizde biraz da onlarla Rusça konuştuğunuzda diğer katılımcılılar arasında farkındalık oluşturacağınızdan size farklı bir yaklaşım sergileyeceklerini unutmayın. Rusya bölgesel ve geri dönen bir dünya gücüdür ve yüz milyonlarca Rusça konuşan insanla etkileşim kurabilmek için Rusça öğrenmenizde fayda vardır.

Bulgaristan’da İngilizce tıp eğitimi alırken İspanyolca mı öğrensem acaba?

Olabilir, neden olmasın. 480 milyon kişinin ana dili gibi konuştuğu bir dünyaya hitap edersiniz. İspanyolca konuşan ülkelerden hastalar sizi Almanya’da uzmanlık yaparken bulabileceği gibi Türkiye’de çalışırken de gelebilirler. Amerika’da doktor olduğunuzu düşünün. Vallahi İspanyolcayı bilmek sizi roket gibi uzaya fırlatacaktır:)

Bulgaristan’da İngilizce tıp eğitimi alırken Fransızca mı öğrenebilirim?

Fransızca sadece güzel ve saygın bir dil değil, aynı zamanda tıp alanında öğrenilecek en iyi dillerden biridir. Fransızca öğrenerek dünyanın her yerinde iş bulabilirsiniz. Fransızca, Mandarin, İngilizce, İspanyolca ve Arapçadan sonra dünyada en çok kullanılan beşinci dildir.

Bulgarcayı Saymıyoruz Bile:) Cebinizde Diye Tasavvur Ediyoruz!

Bulgaristan’da İngilizce tıp eğitimi alırken ilk iki sene fakültede Bulgarca dersleriniz de olacaktır. Lütfen o derslerden istifade edin. Bulgarcayı öğrenmek Bulgaristan’da uzmanlık yapmaya karar verirseniz uzmanlığa kabulünüzde size yardımcı olacağı gibi Rusçayı da daha kolay öğrenmeniz için size bir altyapı sağlayacaktır. Kaldı ki hayatınız Bulgaristan’da, halkın içinde geçiyor. Her dakika pratik imkânınız var. Hem mutlu bir şekilde eğitim almak hem de kültür ve sosyal hayata entegre olabilmek adına mutlaka Bulgarcayı çok iyi derecede öğrenin.

Hak Ettiğinizi Alın! Yurtdışı Laftan İbaret Kalmasın…

Çok kültürlü bir dünyada, çoğu yerde iki dilli yaşamın sürdüğü bu zamanlarda konuşabileceğiniz yabancı dil sayısını artırmanızda fayda vardır. Özellikle son 15 yıldır iki dil bilen doktorlara yönelik yüksek bir talep vardır. Başka bir deyişle, nitelikli doktorların rekabetçi olduğu bir piyasada, iki dilli beceriler, iş adayları arasında önemli bir farklılaştırıcı unsur olabilmektedir. Dil becerisi başarı denkleminin gerekli bir parçasıdır.

Bulgaristan’ın hak ettiğiniz yüzü ile tanışın derken bu tarz güzel fırsatları kastederiz hep. Bu dillerden hangisini öğrenirseniz öğrenin size farklı kapılar açacağından ve kariyerinizde farkındalık yaratacağından emin olabilirsiniz. Bulgaristan’da tıp eğitiminizde ikinci hatta üçüncü bir Avrupa dili maceranızda başarılar dileriz.

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page