top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Bulgaristan’da Tıp Eğitimi

Bulgaristan'da tıp eğitimine dair güncel ve doğru bilgilerden istifade ederek:

Bulgaristan'da tıp okumak,

Eksiksiz başvuru yapmak,

Bulgaristan'da rehberlik hizmetleri almak,

Profesyonellere güvenmek,

istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

2007 yılında tam AB üyesi olan ve 30 Mart 2024 tarihi itibariyle Schengen Bölgesine dahil olan Bulgaristan, Doğu mistisizmi ile Batı medeniyetinin kesiştiği, Avrupa Rönesansı'nın temelininin atıldığı ülkedir. Bulgaristan’da tıp eğitimi almak sizi yurtdışında tıp okumak hayallerinize kavuşturacaktır! 2023 Bulgaristan MEB verilerine göre tıp, diş hekimliği, eczacılık alanlarındaki yabancı öğrencilerin payı bakımından Bulgaristan tıp üniversiteleri Avrupa Birliği'nde lider konumdadır. Bulgaristanda tıp okuyanların %58,5'i yabancı öğrencilerdir.


Üniversite sınavında başarılı olamadım. Yine de, Bulgaristan’da tıp okuyabilir miyim?

Başvuru Şartı

Bulgaristan tıp fakültelerine başvuru yapabilmek için Türkiye’de ilk 50,000 arasında girme hatta üniversite sınavına girme zorunluluğu yoktur. Bulgaristan'da tıp okumak isteyen bir adayın başvuru yapabilmesi için lise biyoloji ve kimya dersleri notlarının ortalaması 100 üzerinden en az 62,00 olmalıdır.


Kabul şartı nedir?

Bulgaristan'da Tıp Eğitimi Kabul Şartı

Bulgaristanda bir tıp fakültesinden kabul almak için Bulgaristan tıp fakültelerinin yapmış olduğu giriş sınavlarında başarılı olmak şarttır.


Başvuru evrakları nelerdir?

Başvuru Evrakları

Bulgaristan Tıp Fakültelerine başvuru evraklarını buradan görebilirsiniz.


Sınavlar online mı yapılır yoksa üniversitede mi? Giriş sınavının içeriği nedir?

Giriş Sınavları

Bulgaristan'da tıp giriş sınavları 5 üniversitede online yapılır iken bir üniversitede (Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi) yüz yüze yapılır. Giriş sınavları lise müfredatını esas alarak biyoloji ve kimyadan sorular içerir. Sınavda ayriyeten ölçülen genel İngilizce ve medikal İngilizce kısmının da başarıyla verilmesi gerekir. Bulgaristan tıp giriş sınavlarının tarihlerini ve örnek soruları merak ediyorsanız Bulgaristan Tıp Giriş Sınavları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sonuçların Açıklanması

Bulgaristan Tıp Üniversitelerinde eğitim almak için giriş sınavına giren adayların elde ettiği sonuçlar sınavdan birkaç gün içinde üniversitelerin resmi sitelerinde yayınlanır.


Bulgaristan’da tıp eğitimi aldıktan sonra YÖK denkliği alabilir miyim?

YÖK Denkliği

Bulgaristan Tıp Üniversiteleri Bulgaristan Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite Avrupa üniversiteleridir. Bulgaristan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Bulgaristan Tıp Üniversiteleri mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Bulgar tıp üniversiteleri Mavi Diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Bulgaristan Tıp Üniversiteleri YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Bulgaristan'da tıp eğitimi neticesinde doğrudan mı yoksa STS ile mi YÖK denkliği alırım diye merak ediyorsanız merakınızı bu yazıda giderebilirsiniz.


Bulgaristan’da tıp eğitimi Avrupa Birliği denkliği var mı?

Avrupa Birliği Denkliği

Bulgaristan tıp fakültelerinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınmaktadır. Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek için sadece dil yeterliliğini ispatlamak yeterlidir.


Bulgaristan’da tıp eğitiminin USMLE-MCCEE ve MCCQE-PLAN B denkliği var mı?

Amerika-Kanada-İngiltere Denkliği

Sırasıyla Amerika’da, Kanada'da, İngiltere'de lisanslı doktor olabilmek için başarıyla geçmeniz gereken sınavlardır. Bulgaristan tıp mezunları bu sınavlara girebilir ve başarılı oldukları takdirde de doktorluk ruhsatlarını alırlar.


Bulgaristan tıp üniversitelerinin eğitim ücretleri nedir?

Eğitim Ücretleri

Bulgaristan'da tıp eğitiminin yıllık ücreti 7,700-9,000 EUR arasındadır. Bulgaristan'da diş hekimliği eğitiminin yıllık ücreti 9,000 EUR. Bulgaristan'da eczacılık eğitiminin yıllık ücreti 6,000 EUR. Bulgaristan'da veterinerlik eğitiminin yıllık ücreti 4,500-5,100 EUR. Bulgaristan'da hemşirelik eğitiminin yıllık ücreti ise 4,000 EUR.

Bulgaristan’da en iyi İngilizce + Bölüm/Tıp Hazırlık/ eğitimi nerede alınır?

Tıp Hazırlık (Premed)

Her Bulgar tıp üniversitesinin kendi hazırlık eğitimi yoktur. Haliyle adaylar, tıp hazırlık programı olan bir kurumda eğitim alarak hedeflerindeki tıp fakültelerinin giriş sınavlarına girebilirler. Bulgaristan’da tartışmasız en iyi tıp hazırlık eğitimi Smartversity Premed Pathway programında alınır. Bu programda alınan eğitimler sadece Bulgaristan tıp üniversitelerinin değil Avrupa’da En Çok Tercih Edilen tüm tıp fakültelerinin kapılarını açmaktadır.


Hazırlık programlarının kalite, içerik ve maliyet kıyaslamasını görebilir miyim?

En İyi Premed Okulu

Bulgaristanda tıp, eczacılık, diş hekimliği, veterinerlik, hemşirelik eğitimi planlayan ve en iyi tıp hazırlık okulunda hazırlanmak isteyenler yazıya göz atabilirler.


Sizce, Bulgaristan’da tıp okumak neden mantıklı bir karardır?

Yurtdışında tıp eğitimi almak için araştırmalar ve kıyaslamalar yapan öğrencilerin Macaristan’da tıp eğitimi ya da Çekya’da tıp okumak ile alakalı sorgulamalarının yanında Avrupa’da tıp öğretiminde aynı müfredatları uygulayan fakat daha ekonomik maliyetler sunan Bulgar tıp üniversitelerini de değerlendirmeye aldıkları gözlemlenmiştir. Özellikle Rusya, Ukrayna, Romanya, Yunanistan, Polonya ve Macaristan gibi ülkelere ciddi alternatif olan Bulgaristan fiyat-kalite dengesinde ön plana çıkmaktadır. ”Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski” 601. dünya sıralaması ile doğrudan YÖK denklik şartını sağlamasıyla ve yıllık 7.700 Euroya eğitim sunmasıyla mantıklı seçeneklerin başında gelmektedir. STS veya yapılandırmış klinik sınavı ile denklik verilen ve yıllık eğitim ücreti 8,000 Euro olan diğer Bulgar tıp üniversiteleri de yurtdışında İngilizce tıp okumak isteyenlere ciddi fırsatlar sunmaktadır.

Hayaliniz doktor, diş hekimi, eczacı, hemşire veya veteriner olmak, öyle mi? Bizim işimiz de hayallerine giden yolu hazırlamak. Sophia Academy olarak son yıllarda özellikle yurtdışında sağlık bilimleri eğitimine ciddi rağbet olduğunun farkındayız. Bu konuda özellikle öne çıkan ülkeler ise Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Çekya, Slovakya, Letonya, Litvanya, Polonya ve Macaristan. Bu ülkelerden biri olan Bulgaristan tıp üniversitelerine kısaca göz atalım.

 

Sofya Kliment Ohridiski Üniversitesi Tıp Fakültesi

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski, ulusal ve uluslararası sıralamalara göre sürekli olarak Bulgaristan'ın en iyi üniversitesi seçildi. Sofya Üniversitesi Tıp Fakültesi düşük öğrenim ücretleri ve makul kabul koşulları sebebiyle Avrupa’da tıp eğitimi almak isteyenlerin öncelikli seçeneğidir. Teorik ve uygulamalı eğitimi AKTS sistemine ve Avrupa standartlarına uygundur. Sofya'daki St. Kliment Ohridski Tıp Üniversitesi, Avrupa’nın saygın bilim merkezlerinden biridir. Bugün Sofya'daki St. Kliment Ohridski Tıp Üniversitesi, ülkenin en büyük ve en prestijli bilimsel merkezidir.

Tıp: 7,700 €
Eczacılık: 6,000 €
 

Varna Tıp Üniversitesi

1961 yılında kurulan Varna Tıp Üniversitesi Uluslararası Kalite Ödülü sahibidir. 40'tan fazla ülkeden öğrencinin tıp eğitimi aldığı ve doksanın üzerinde Avrupa ve küresel enstitü ile işbirliği olan Varna Tıp Üniversitesi çok uluslu bir okuldur. Üniversite, 3 boyutlu anatomi ve e-öğrenme ile eğitim sunarak eğitim öğretimi ve araştırmaya dayalı uygulamaları nedeniyle birçok ödül ve uluslararası tanınırlık kazanmıştır. Yurtdışında tıp eğitimi planlayanlar Bulgaristan’da İngilizce tıp, dişçilik ve eczacılık eğitimi sağlayan Varna Tıp Üniversitesi'ni tercih ettiklerinde mezuniyetleri sonrasında unvanlarını Avrupa’da ve Amerika’da kullanabilirler veya bir uzmanlığa da başlayabilirler.

Tıp: 9,000 €
Diş Hekimliği: 9,000 €
Eczacılık: 6,000 €
 

Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi, 100 yılı aşkın tıp eğitimi geçmişiyle Bulgaristan'ın en eski tıp üniversitesidir. Sofya'da tıp okumak için tercih edilen Sofya Tıp Üniversitesi her sene yapılan üniversiteler sıralamasında her zaman ilk beşte yer alır. Yurtdışında tıp eğitimi planlayanlar Bulgaristan’da İngilizce tıp, dişçilik ve eczacılık eğitimi sunan Sofya Tıp Üniversitesini tercih edebilirler.

Tıp: 9,000 €
Diş Hekimliği: 9,000 €
Eczacılık: 6,000 €
 

Plovdiv Tıp Üniversitesi

Plovdiv Tıp Üniversitesi, yaklaşık yarım milyon nüfusu ile Bulgaristan'ın ikinci büyük şehri olan Filibe kentinde yer alır. 1945 yılında kurulan Plovdiv Tıp Üniversitesinin akredite İngilizce tıp ve diş hekimliği eğitimleri tıp dünyasına seçkin katkılarıyla bilinen 120'den fazlası profesör olmak üzere 450 akademisyen tarafından yürütülür. Plovdiv Tıp Üniversitesi, Bulgaristan'da tıp okumak için uluslararası öğrenciler için popüler bir Avrupa tıp eğitimi destinasyonudur. Plovdiv 6000 yıllık bir yerleşim yeridir.

Tıp: 8,000 €
Diş Hekimliği: 9,000 €
 

Eski Zara (Stara Zagora) Trakya Tıp Üniversitesi

Bulgaristan’da, Stara Zagora’da bulunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi bir asırlık eğitim geçmişine sahiptir. Avrupai araştırma ve eğitim hastanesinde klinik çalışımlarını yürüten Stara Zagora Trakya Üniversitesi, Tıp Avrupa Üniversiteler Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesidir. Yurtdışında tıp eğitimi almayı düşünenler Bulgaristan’da İngilizce tıp eğitimi sunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih edebilirler. Çünkü ıhlamurlar şehrinde eğitim, güzel kokuludur!

Tıp: 7,500 €
 

Pleven Tıp Üniversitesi

Pleven Tıp Üniversitesi, Bulgaristan’ın kuzey kesimindeki Plevne şehrinde bulunmaktadır. 1974 yılında kurulan üniversite Bulgaristan'da tıp alanında İngilizce eğitime başlayan ilk kurumdur. Ancak, Türk öğrenciler arasında Plevne Tıp Üniversitesi olarak da telaffuz edilen Pleven Tıp Üniversitesinin yenilikleri burada bitmiyor! Pleven Tıp Üniversitesi, telekomünikasyon robotik cerrahisi için uzman bir merkeze ev sahipliği yapmaktadır.

Tıp: 8,500 €

Bulgaristan'da tıp eğitimi alacaksınız ve bunlar gibi aklınızda onlarca soru var. Araştırmalar yaptınız, görüşmelerde bulundunuz fakat sorularınıza tarafsızca yaklaşan, tıp eğitimi konusunda ehil danışmanlarla ve mentörlerle son kez görüşerek nihai kararınızı vermek istiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken tek şey, Sophia Academy'ye ulaşmanızdır. Gerisi hayallerinize giden yolda sağlam bilgiler ile döşenmiş taşlara basarak yürümektir.

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Bulgaristan tıp üniversitelerinin kabul sınavlarına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET
.pdf
Download PDF • 1.28MB

Bilgi Danışmanlığı

Bulgaristan'da tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi dahil Bulgaristan’da üniversite eğitimi ve yaşamına dair doğru bilgiye ihtiyacınız var ise aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)

"Bulgaristan'da yerleşik, profesyonel bir kurumdan destek almanın keyfini yaşayın."

bottom of page