top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Pleven Tıp Üniversitesi


Pleven Tıp Üniversitesine dair güncel ve doğru bilgilerden istifade ederek:

Bulgaristan'da tıp okumak,

Kabul garantili başvuru yapmak,

Bulgaristan'da rehberlik hizmetleri almak,

Profesyonellere güvenmek,

istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Şubat 2021'de, 32 ülkeden 300 yabancı öğrenciye törenin yapıldığı Pleven Tıp Üniversitesi, telekomünikasyon robotik cerrahisi için uzman bir merkeze ev sahipliği yapmaktadır. 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren bu merkez, Jinekolojik onkolojideki rolüne odaklanan Da Vinci S cerrahi sisteminin kullanımı konusunda uzmanlaşmıştır ve Bulgaristan'da türünün tek örneğidir.

Pleven’de 32 ülkeden 300 yabancı tıp öğrencisine tören düzenlendi. Pleven Tıp Üniversitesi’nde yapılan törende Almanya ve İngiltere'nin diplomatik misyonlarından temsilciler hazır bulundular. Yeni kabul edilen tıp öğrencileri arasında İtalya’dan 178, Büyük Britanya’dan 20, Almanya’dan 15, Pakistan’dan -12, Türkiye’den-12, Japonya’dan-12 kişi yer alıyor. Hintli ve Yunanlı öğrencilerin de eğitim aldığı Pleven Tıp Üniversitesi 1997 yılında Bulgaristan’da ilk defa yabancı öğrenciler için tıp eğitimini İngilizce sunmaya başlayan ilk Bulgar Tıp Üniversitesidir.

Pleven Tıp Üniversitesi, Bulgaristan’ın kuzey kesimindeki Plevne şehrinde bulunmaktadır. 1974 yılında kurulan üniversite Bulgaristan'da tıp alanında İngilizce eğitime başlayan ilk kurumdur. Ancak, Türk öğrenciler arasında Plevne Tıp Üniversitesi olarak da telaffuz edilen Pleven Tıp Üniversitesinin yenilikleri burada bitmiyor! Pleven Tıp Üniversitesi, telekomünikasyon robotik cerrahisi için uzman bir merkeze ev sahipliği yapmaktadır. 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren bu merkez, Jinekolojik Onkolojideki rolüne odaklanan Da Vinci S cerrahi sisteminin kullanımı konusunda uzmanlaşmıştır ve Bulgaristan'da türünün tek örneğidir. Bu yenilikçi, saygın ve tanınmış bir üniversitede son derece başarılı bir programdır. 1000'den fazla yataklı bir hastane enstitüsü ve her büyük tıbbi alan için kliniklerin yanı sıra modern teşhis ve terapi ekipmanlarına sahip çeşitli uzman klinikler ve araştırma tesisleri vardır.

Plevne, büyüleyici mimarisinin gösterdiği gibi modern olanaklar ve güçlü bir tarih anlayışı sunan başkent Sofya'dan sadece iki saat uzaklıktadır. 30'dan fazla ülkeden 6.000'den fazla öğrenci burada tıp fakültesinden mezun oldu. Şu anda Plevne Üniversitesi'nde yaklaşık 300 uluslararası öğrenci dahil olmak üzere yaklaşık 2.000 öğrenci tıp eğitimine kayıtlıdır. Dünya genelinden Hindistan, Makedonya, Sırbistan, Ukrayna, Moldovya, Yunanistan, Türkiye, Nijerya, Arnavutluk, Kıbrıs, Cezayir, Amerika, Japonya, İngiltere ve Fransa'dan öğrenciler Pleven Tıp Üniversitesi'nde eğitim görmektedirler. Yıllar boyunca, 45'ten fazla ülkeden çok sayıda öğrenci bu üniversitede mezun oldu. Üniversite ayrıca öğrencilere ERASMUS, LEONARDO DA VINCI veya IFMSA (Uluslararası Tıp Öğrencileri Federasyonu) gibi değişim programları da sunmaktadır.

Pleven Tıp Üniversitesi Akreditasyonları

Pleven Tıp Üniversitesi Bulgaristan Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Bulgaristan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu (NEAA), Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA), Avrupa Komisyonu ve UNESCO destekli ENIC-NARIC Networks ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

Pleven Tıp Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesidir. Mavi Diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Pleven Tıp Üniversitesi AB Denkliği

Pleven Tıp Üniversitesinden mezun olan öğrencilerin diplomaları Avrupa Birliği ülkeleri tarafından direk tanınır. Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde doktorluk lisansı alabilmek için sadece dil yeterliliğini ispatlamak yeterlidir.

Pleven Tıp Üniversitesi YÖK Denkliği

Bulgaristan'da tıp eğitimi sunan Pleven Tıp Üniversitesi YÖK tarafından tanınan üniversiteler arasındadır fakat Mart 2024 YÖK Yurtdışı Diplomaları ve Tanıma Yönetmeliğindeki düzenlemelere göre Pleven Tıp Üniversitesi mezunlarına YÖK denklik hakkı tanınabilmesi için Bulgaristan'da tıp eğitimine başladıkları yıl YKS'de Türkiye'de tıp okumalarına imkan tanıyan puanı almış olmaları gerekir. Aksi takdirde YÖK denklik başvurusu yapamazlar.

Haliyle, Bulgaristan tıp fakülteleri adayları şu iki seçenekten birini değerlendirerek yurtdışında tıp eğitimlerine devam edebilirler.

  1. Mezuniyet sonrası YÖK denkliği almayı düşünmüyorum çünkü Avrupa'da bir yaşam planlıyorum.

  2. YÖK denkliği benim için önemli. O yüzden, YÖK Denkliği olan diğer Avrupa Tıp Fakültelerinde eğitim alacağım.

Pleven Tıp Üniversitesi Eğitim Ücreti

Pleven Tıp Üniversitesi tıp doktorluğu eğitimini yıllık ücreti 8,500 €.

Pleven Tıp Üniversitesi Başvuru Şartı

Pleven Tıp Üniversitesi veya Osmanlı zamanından kalan deyişiyle Plevne Tıp Üniversitesi tıp programına başvuru yapabilmek için adayın lise biyoloji ve kimya dersleri ortalamasının her yıl için 100 üzerinden en az 62,00 olması gerekir.

Hesabı şu şekilde yapmalısınız. Biyoloji ve kimya eğitimi aldığınız yıldaki biyoloji ve kimya dersleri ortalamasını toplayıp ikiye böldüğünüzde çıkan sonuç en az 62,00 olmalıdır. Mesela dokuzuncu sınıftaki biyoloji notunuz 84, kimya notunuz ise 68. İkisinin toplamı 152 eder. İkiye böldüğünüzde sonuç 76 çıkar. Bu sene için şartı sağlıyorsunuz. Bu yöntemi biyoloji ve kimya dersi aldığınız her sene için uygulayabilirsiniz.

Giriş Sınavı İçeriği Nedir ve Mülakat Var Mı?

Bulgaristan'da tıp giriş sınavlarının hepsi biyoloji, kimya, İngilizce içerikli yazılı bir sınavdır. Tıp giriş sınavını başarıyla veren adaylar üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine devam edebilirler. Pleven Tıp Üniversitesi giriş sınavlarında diğer bütün Bulgaristan tıp üniversitelerinde olduğu gibi sözlü mülakat yapılmaz. Pleven Tıp Üniversitesi giriş sınavı konuları, giriş sınavı denemeleri, tıp giriş sınavı başvuru tarihleri ve giriş sınavları tarihleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Giriş sınavı ücreti 200 EUR.

Giriş Sınavı Örnek Soruları

En az B2 seviyesinde İngilizce hakimiyeti olan, lise biyoloji ve kimya bilgisine güvenen, medikal İngilizceye de aşina olan her aday doğrudan Pleven Tıp Üniversitesi giriş sınavına girebilir. Sınav soruları ve sınav formatı acaba nasıldır diye merak edenler alttaki iki teste göz atabilirler.

BIOLOGY EXAM Sample Test
.pdf
PDF dosyasını indir • 201KB

CHEMISTRY EXAM Sample Test
.pdf
PDF dosyasını indir • 1.00MB

Pleven Tıp Üniversitesi Son Başvuru Tarihi

01 Haziran tarihinde başlayan Pleven Tıp Üniversitesi başvuruları 01 Ekimde sona erer. Lakin, giriş sınavına girmeyi planlayan adayların üniversite kabulünün yanında Bulgaristan MEB onayı da almaları gerektiğinden ki bu süreç başvuru + bakanlık onayı + D vizesi ortalama 40-60 gün sürdüğünden eğitim planlayan adayların son başvuru tarihinden günlerce önce başvuru yapması gerekir. 2023 giriş sınavları tarihleri şu şekildedir:

27 Eylül 2023 - online

10 Ekim 2023 - online

18 Kasım 2023 - yüz yüze

Eğitim Dönemi

Diğer tüm Bulgar tıp üniversitelerden farklı bir eğitim-öğretim takvimi uygulayan Pleven Tıp Üniversitesi ilk dönem eğitimini Şubat ayında başlatır. Yaz tatili sonrası başlayan ikinci dönem ise yıl sonunda biter.

İngilizce ve Bölüm Hazırlık Eğitimi

Pleven Tıp Üniversitesinde tıp okumak isteyen adaylar ihtiyaç halinde hazırlık eğitimi alabilirler. İngilizce dil seviyesine, kimya ve biyoloji alan bilgisine güvenen adaylar ise doğrudan üniversitenin giriş sınavına girerek şanslarını deneyebilirler. Bulgaristan'da İngilizce ve Bölüm Hazırlık eğitimi hangi üniversitede alınmalıdır sorusuna cevap arayanlara Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Programlarının Kalite, İçerik ve Maliyet Kıyaslaması başlıklı makaleyi incelemelerini öneririz.

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Profesyonellere güvenmek, Bulgaristan'da yerleşik bir kurumdan danışmanlık almanın keyfini ve güvenini yaşamak istiyorsunuz! Aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Pleven Tıp Üniversitesi sınavına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ve ücreti.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page