top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Plovdiv Tıp Üniversitesi

Plovdiv Tıp Üniversitesine dair güncel ve doğru bilgilerden istifade ederek:

Bulgaristan'da üniversite okumak,

Kabul garantili başvuru yapmak,

Bulgaristan'da rehberlik hizmetleri almak,

Profesyonellere güvenmek,

istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

 

Plovdiv Tıp Üniversitesi, yaklaşık yarım milyon nüfusu ile Bulgaristan'ın ikinci büyük şehri olan Filibe kentinde yer alır. 2023 Bulgaristan MEB'nın tıp üniversiteleri sıralamasında Plovdiv Tıp Üniversitesi ile Sofya Tıp Üniversitesi ilk sırayı paylaşmaktadır. Plovdiv Tıp Üniversitesi, araştırma faaliyetlerindeki yüksek başarıları nedeniyle araştırma üniversitesi statüsünü alan ülkedeki yedi yükseköğretim kurumundan biridir.

Eğitim tesislerine ve laboratuvarlarına yatırım yapan Plovdiv Tıp Üniversitesi öğrencileri en son teknolojiler ile tanıştırır ve mükemmel şekilde kariyerlerine hazırlanmalarına katkıda bulunurr. Simülasyon eğitim merkezi Avrupa'nın en iyileri arasındadır ve en yeni sanal gerçeklik simülatörlerinin yanı sıra sanal bir ameliyathaneye de sahiptir.

1945 yılında kurulan Plovdiv Tıp Üniversitesinde eğitimler tıp dünyasına seçkin katkılarıyla 120'den fazla profesör tarafından yürütülür. Üniversite 4 fakülteden oluşur ve İngilizce tıp ve diş hekimliği programları mevcuttur.

2023 itibariyle 66 ülkeden gelen uluslararası öğrenciler için Plovdiv Tıp Üniversitesi Avrupai bir tıp eğitim destinasyonudur. Yurtdışında tıp eğitimi planlayanlar Bulgaristan’da İngilizce tıp ve dişçilik eğitimi sunan Plovdiv Tıp Üniversitesini tercih edebilirler. Türkler arasında Filibe Tıp Üniversitesi olarak bilinen üniversitenin mezunları tıp doktoru ve eczacı unvanlarını Avrupa’da ve Amerika’da direk kullanabilirler ve bir uzmanlığa da başlayabilirler.

Bulgaristan’da Tıp Eğitimi

Bulgaristan’da İngilizce tıp eğitimi sunan 6 tıp üniversitesi vardır. Bu tıp üniversiteleri ECTS sistemini uyguladıklarından ve yıllardır elde ettikleri uluslararası deneyim sebebiyle yabancı öğrencilerin tercih ettiği yurtdışı tıp üniversiteleri arasındadır. Bulgaristan’da tıp okumak isteyen bir aday hazırlık eğitimi dahil 7 yılını bu öğrenime adamalıdır. İstanbul-Plovdiv arası 417 km’dir.

Plovdiv Tıp Üniversitesinde Tıp ve Diş Hekimliği Okumak

Uluslararası öğrenci adaylarının Bulgaristan’da tıp eğitimi almayı veya diş hekimliği okumayı tercih ettiği üniversitelerden biri de Plovdiv Tıp Üniversitesi'dir. Dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin yurtdışında tıp okumak hayalini gerçekleştirmek için geldikleri Filibe şehri, 6000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski yerleşim merkezidir. İngilizce tıp ve dişçilik eğitimi sunan Plovdiv Tıp Üniversitesinin 200 yataklı kendisine ait uygulama hastanesi de vardır. Merkez Üniversite Kütüphanesi, öğrencilerine çeşitli dillerde 170.000'den fazla cilt, bir internet salonu ve Medline ve Micromedex gibi sistemlere erişim sunar. Tesisler arasında laboratuvarlar, klinikler ve teşhis ve tedavi birimleri, araştırma faaliyetleri eğitimi bulunur.

Plovdiv Tıp Üniversitesi Bölümler, Ücretler, Başvuru ve Kabul Şartları

♦Tıp: 9,000 € (ilk yıl); 8,000 € (2-6 yıllar)

♦Diş hekimliği: 9,000 € (ilk yıl); 8,000 € (2-6 yıllar)

Plovdiv Tıp Üniversitesi diş hekimliği ve tıp programlarının eğitim dili İngilizcedir. Plovdiv Tıp Üniversitesi Giriş Sınavı ücreti EUR 200. Plovdiv Tıp Üniversitesine başvuru yapabilmek için adayın lise biyoloji ve kimya dersleri ortalamasının % 62 ve üstü olması gerekir. Plovdiv Tıp Üniversitesinde eğitim almak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavında yerleşimiş olma şartı aranmaz.

Plovdiv Tıp Üniversitesi Akreditasyonları

Plovdiv Tıp Üniversitesi Bulgaristan Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Bulgaristan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Plovdiv Tıp Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Plovdiv Tıp Üniversite Dünya Sağlık Örgütü üyesidir ve International Medical Education Directory (IMED) listesinde mevcuttur. Aynı zamanda American FAIMER (Foundation for Advancement of International Medical Education and Research) datasında yer alır. Plovdiv Tıp Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve tıp mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Plovdiv Tıp Üniversitesinde Tıp Eğitimi

Plovdiv Tıp Üniversitesinde İngilizce sunulan 6 yıllık tıp eğitimi mevcuttur. Ama merak etmeyin, ilk iki yılda Bulgarca da öğreneceksiniz ki bu klinik yıllarınızda çok işinize yarayacaktır. Eğitim, AB gerekliliklerini karşılamaktadır. Plovdiv Tıp Üniversitesinde deneyimli akademisyenler eşliğinde başarılı bir tıp kariyerine hazırlanmış olacaksınız!

İlk 2 yıl klinik değildir ve Anatomi, Kimya, Biyoloji, Biyokimya ve Fizyoloji gibi konuları kapsar. Sonraki 3 yıl, hastanelerde pratik deneyim kazanacağınız kliniktir. Son yılınızda ise, Tıp Doktoru unvanını kazanmak için Devlet Sınavına girerek Yüksek Lisans derecesi ile mezun olursunuz.

Plovdiv Tıp Üniversitesinde Diş Hekimliği Eğitimi

Diş hekimliği ile ilgilenenler için Plovdiv Tıp Üniversitesi, İngilizce öğretilen 6 yıllık diş hekimliği eğitimi sunar. İlk iki yıl Anatomi, Fizyoloji, Kimya ve Protez dahil olmak üzere tıp ve biyolojinin temel yönlerine odaklanılır. Sonraki dört yıl daha kliniktir ve 6 aylık bir stajla sonuçlanır. Son yılda Devlet Sınavı başarıyla tamamlanır ve öğrenciler Yüksek Lisans derecesi ile mezun olurlar. Diş Hekimliği müfredatı AB gerekliliklerini karşılayarak diş hekimliği kariyeriniz için sağlam bir temel sağlar.

Giriş Sınavı İçeriği Nedir ve Mülakat Var Mı?

Biyoloji, kimya, İngilizce içerikli yazılı sınavı başarıyla veren adaylar üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine devam edebilirler. Plovdiv Tıp Üniversitesi giriş sınavlarında sözlü mülakat yapılmaz. Plovdiv Tıp Üniversitesi online giriş sınavları tarihleri aşağıdaki gibidir:

  • 16 Nisan 2024

  • 21 Mayıs 2024

  • 18 Haziran 2024

  • 17 Temmuz 2024

  • 27 Ağustos 2024

Giriş sınavına girebilmek için lise denklik belgesi alınarak üniversiteye başvuru yapılması, üniversite kabulü ve sonrasında Bulgaristan MEB'den onay alınması gerekir. Bahsi geçen bürokratik işlemlerin tamamlanabilmesi için sınav tarihinden en az 45 iş günü öncesinden başvuru yapılması gerekir .

Hazırlık Programı

Bulgaristan’da tıp okumak isteyen ve Plovdiv Tıp Üniversitesini hedefleyen adayın İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimine ihtiyacı olduğu takdirde Bulgaristan'da tıp hazırlık eğitimi veren okullardan birini seçebilir. Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Okullarının Analizi yazımız kendiniz için en iyi tıp hazırlık okulunu seçmenize yardımcı olacaktır.

Eğitim Dönemi

Yıllık eğitim başlama tarihi 01 Ekim olup ikinci dönemin başlangıç tarihi 01 Şubattır. Mayıs sonu biten eğitim-öğretim yılının final sınavları Haziran ayında yapılır.

YÖK Denkliği

Plovdiv Tıp Üniversitesi, YÖK tanınan üniversiteler listesindedir. Üniversitenin mezunları Polonya, Macaristan, Çekya dahil çoğu AB ülke mezunları gibi YÖK Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvuru yaparlar ve denklik alırlar. Plovdiv Tıp Üniversitesi, Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiştir.

Konaklama Çözümleri

Plovdiv Tıp Üniversitesi öğrencilerine yurtta konaklama imkânı sunar. Yurtların aylık ücreti 120 €. Dileyen öğrenciler üniversiteye yakın veya diledikleri semtte daire kiralayabilirler. Dairelerin aylık kira bedelleri bulundukları semte ve dayalı-döşeli olma durumuna istinaden; studio 200-240 €; 1+1 / 250-300 €; 2+1 / 300-450 € aralığındadır.

Kaygısız ve Stressiz, Garantili Bir Süreç İçin

Bulgaristan’da tıp eğitimi almaya karar verdiniz ve hedefleriniz arasında Plovdiv Tıp Üniversitesinde tıp veya dişçilik okumak var. Fakat size, genel bilgilendirme dahil başvuru ve kabul sürecinizi doğru yürüten; vize-seyahat-karşılama-transfer-yerleştirme hizmetlerini profesyonelce sunan; doğru tıp hazırlık okulunu seçmenize gerekçeleri ile yardımcı olan; giriş sınavı için mükemmel hazırlık materyalleri sağlayan; sadece Türkiye’de değil Bulgaristan’da da yerleşik olan ve profesyonel rehberlik ve danışmanlık servisleri sağlayan kurumsal bir yapı lazım. O zaman, Sophia Academy ulaşmanız yeterlidir. Bulgaristan’da tıp okumak doğru ve iyi fikirdir. Eğer fikrinizde biz varsak:)

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Bulgaristan tıp üniversitelerinin kabul sınavlarına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET
.pdf
Download PDF • 1.28MB

Bilgi Danışmanlığı

Bulgaristan'da tıp ya da diş hekimliği eğitimine ve üniversite yaşamına dair doğru bilgiye ihtiyacınız var ise aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

bottom of page