top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesi

Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi Eczacılık Fakültesine dair sağlayacağımız güncel ve doğru bilgilerden istifade ederek:

Bulgaristan'da eczacılık okumak,

Kabul garantili başvuru yapmak,

Bulgaristan'da rehberlik hizmetleri almak,

Profesyonellere güvenmek,

isteyenler bize ulaşabilir.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski veya daha çok bilinen adıyla Sofya Üniversitesi Bulgaristan'ın en eski yükseköğrenim kurumudur ve 1 Ekim 1888'de kurulmuştur. Üniversitede 16 fakülte vardır ve 21.000'den fazla öğrencinin eğitim almaktadır. Sofya Üniversitesi, ulusal ve uluslararası sıralamaya göre sürekli olarak Bulgaristan'ın en iyi üniversitesi olarak sıralanmıştır ve 2023 QS Dünya Üniversiteleri Sıralamasına göre 561-570 arasında yerini korumaya devam etmektedir.

Eczacılık Fakültesi

Bulgaristan’da eczacılık eğitimi veren üç fakülteden biri olan Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesi 1942 yılında kuruldu. Sofya Eczacılık Fakültesi'nde sunulan eczacılık eğitimi Avrupa Birliği direktifleri ve standartlarına uygun şekilde verilir. QS dünya üniversiteleri sıralamasında 561-570 aralığında yer alan Sofya Eczacılık Fakültesi üçü eczacılık odaklı temel konuları öğreten (inorganik, analitik ve organik kimya, fiziksel kimya, botanik ve matematik) altı bölüme sahiptir. Bulgaristan'da eczacılık eğitiminin 5 yıl olduğu Sofya Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesi'nden öğrenciler yüksek lisans derecesi ile mezun olurlar. Yıllık eğitim ücreti 6,000 Euro.

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski YÖK Denkliği

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Bulgaristan Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Bulgaristan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi olan üniversite mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir. Sofya Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Sofya Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesi haricinde Bulgaristan'da eczacılık eğitimi sunan ve YÖK denkliği olan diğer iki üniversite:

Ücret, Başvuru Şartı ve Evrakları

Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesi ücreti yıllık 6,000 €. Eğitim dili İngilizcedir. Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesine başvuru yapabilmek için adayın lise biyoloji ve kimya dersleri ortalamasının 100 üzerinden an az 62 olmasında fayda var. Sofya Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesinde okumak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavını kazanma şartı aranmaz. Bulgaristan üniversitelerine başvuruda istenen evrakları buradan görebilirsiniz.

Giriş Sınavı-Kabul Şartı

Bulgaristan'da eczacılık okumak için düzenlenen giriş sınavında başarılı olma zorunluluğu vardır. Sofya Kliment Ohridski Eczacılık Giriş Sınavında başarılı olan öğrenci fakülteye kaydını yaptırır ve birinci sınıftan eğitimine başlar.

Sınavın İçeriği Nedir? Ne Zaman Yapılır?

En az B2 seviyesinde İngilizce diline hakim olan adaylar biyoloji ve kimya içerikli yazılı sınavı başarıyla vererek ilk 30 arasında girdikleri takdirde üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine devam edebilirler. Giriş sınavı 25 kimya, 25 biyoloji olmak üzere 50 sorudan oluşur. Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesi giriş sınavında mülakat yapılmaz. Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski Eczacılık Fakültesi giriş sınavı 19 Eylül 2023 tarihinde yapılır. Sınava girmek isteyen adayların sınav tarihinden en az 45 iş günü öncesinde başvuru yapmaları gerekir.

Giriş Sınavı Sonucunun Açıklanması

Sofya Tıp Üniversitesinde eczacılık eğitimi almak için giriş sınavına giren adayların elde ettiği sonuçlar sınavdan birkaç gün içinde Üniversitenin resmi sitesinde yayınlanır.

Peki sınavda başarılı olmam Fakülteye kabulüm mu demektir? Hayır. Üniversite sonuçların açıklanmasından sonra bir de resmi olarak ( başarı sırası esas alınarak kontenjana istinaden yapılan sıralama) Fakülteye kabul edilenleri ilan eder. Kazanamayanlar premedikal eğitim alarak tekrar giriş sınavlarına girebilirler.

İngilizce ve Bölüm Hazırlık Eğitimi

Bulgaristan'da eczacılık okumak isteyen adaylar ihtiyaç halinde hazırlık programlarına katılabilirler. Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski dahil Bulgaristan'da premed eğitimi hangi üniversitede alınmalıdır sorusuna cevap arayanlara Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Programlarının Kalite, İçerik ve Maliyet Kıyaslaması başlıklı makaleyi incelemelerini öneririz.

Bilgi Danışmanlığı

Bulgaristan'da eczacılık eğitimine ve üniversite yaşamına dair doğru bilgilere ihtiyacı olanlar aşağıdaki iletişim kanallarından birini kullanarak bize ulaşabilirler.

sophiaadmissionsteam@gmail.com

05368372934 (WhatsApp)

 

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Bulgaristan tıp üniversitelerinin kabul sınavlarına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET
.pdf
Download PDF • 1.28MB
bottom of page