top of page
 • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Bulgaristan’da Psikoloji Eğitimi

Bulgaristan'da psikoloji eğitimi adaylarına sunulan akademik destek ve Bulgaristan'a varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücretini yazının sonunda görebilirsiniz.

Neden Bulgaristan’da Psikoloji Eğitimi?

Yurtdışında eğitim almaya karar verildiğinde aslında satın alınan sadece üniversite programı değildir; üniversitenin bulunduğu ülkenin tarihi, kültürü ve vaat ettiği kariyer fırsatları da satın alınır. Uzun ve zengin bir tarihe sahip olan Bulgaristan, şu anda başka birçok ülkede konuşulan Slav dilinin mucididir. Atina okullarının geleneğinden etkilenerek başlatmış olduğu yükseköğrenim reformu sayesinde ciddi deneyime sahip olan Bulgaristan üniversiteleri, yurtdışında psikoloji okumak isteyen uluslararası öğrencilere kaliteli yükseköğrenim fırsatları sunar. Bulgaristan psikoloji eğitimi uluslararası alanda tanınır ve güçlü fakültelere sahiptir. Bulgaristan'da psikoloji eğitiminin İngilizce olması, programların BPS (British Psychology Society) standartlarına uygunluk arz etmesi ve uygun eğitim ücretleri ve yaşam giderleri sebebiyle son yıllarda, psikolog olmak isteyen yurtdışı psikoloji eğitimi adayları Bulgaristan’ı tercih etmeye başlamışlardır. Bulgaristan psikoloji üniversiteleri YÖK tanınırlığına ve denkliğine sahiptir.

Bulgaristan’da Psikoloji Okumak Doğru Bir Karardır

Yurtdışında psikoloji okumak isteyenler dünyaca ünlü psikolog, psikiyatrist ve sügostoliji (telkin yöntemi ile öğretim) biliminin kurucusu olan Georgi Lozanov’un memleketi Bulgaristan’ı seçebilirler. Yurtdışında psikoloji eğitimi için kaliteli bir Avrupa üniversitesinden beklenen standart ve kriterlere uygunluk arz eden Bulgaristan psikoloji üniversiteleri sadece ulusal değil uluslararası akreditasyonlara da sahiptirler. Bulgaristan’da İngilizce psikoloji okurken Avrupa özel ödüllü Yeni Bulgar Üniversitesi Kognitif ve Psikoloji Okulunun yaz kampına katılabilir veya biri Amerikan diğeri Avrupa olmak üzere AUBG'den çift diploma ile de mezun olabilirsiniz.

 

Bulgaristan’da Psikoloji Eğitimi Üniversiteleri

Bulgaristan'da psikoloji eğitimi almak ve uluslararası geçerliliğe bir diploma ile mezun olmak isteyenler aşağıdaki iki üniversiteden birini seçebilirler.

AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ

Avrupa’daki Amerikan üniversiteleri arasında tam teşekküllü tek kampüs Amerikan üniversitesi olan Bulgaristan Amerikan Üniversitesi liberal ve teknoloji eğitimleri ile son yıllarda sadece uluslararası öğrenciler tarafından değil Türk öğrenciler tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır. Bulgaristan Amerikan Üniversitesi, dünya standartlarında bir kampüste eğitim gören ve birlikte yaşayan 50'den fazla ülkeden gelen genç zihinleri bir araya getirir. Her yıl Bulgaristan üniversiteleri sıralamasında Bulgaristan Amerikan Üniversitesi doğal olarak lider pozisyondadır.

AUBG Global Çift Diploma & Çift Ana Dal + Yan Dal

Bulgaristan Amerikan Üniversitesi psikoloji programı öğrencileri biri Amerikan diğeri Avrupa olmak üzere çift diploma ile mezun olurlar. Aynı zamanda, Bulgaristan'da psikoloji eğitiminin yanında ikinci bir ana dal daha seçerek mezun olabilirler. Mesela, psikoloji eğitiminin yanında siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler ikinci ana dal yapabilirler. AUBG psikoloji lisans eğitimi 8 dönemdir. Dönem ücreti 6,450 USD. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının %40 oranında burs alma imkanları vardır.

YENİ BULGAR ÜNİVERSİTESİ

Yeni Bulgar Üniversitesi Avrupa’nın psikoloji, kognitif bilimler ve semiyolojide özel ödüllü üniversitesidir. Ulusal mükemmellik üniversitesi olarak da bilinen Yeni Bulgar Üniversitesi dünya çapında bir IT Merkezine de sahiptir. Onlarca laboratuvar ve eğitim merkezleri ile Beşeri ve Doğal Bilimleri, Modern Teknolojiler, Güzel Sanatlar ve Dil Bilimlerinde Avrupa’nın saygın üniversiteleri arasındadır. Bulgaristan'da psikoloji eğitimi almayı planlayanlar zengin, huzurlu ve güvenli kampüs yaşamı sunan Yeni Bulgar Üniversitesini tercih edebilirler. Üniversite Bilişsel Bilimler ve Psikoloji yüksek lisans programı, Avrupa ödüllü Bilişsel Bilim Merkezi ile birlikte her yıl Uluslararası Bilişsel Bilim Yaz Okulu'na ev sahipliği yapmaktadır. Yeni Bulgar Üniversitesi Kognitif Bilimler ve Psikoloji öğrencileri araştırma ve uygulamalarında Deneysel Psikoloji Laboratuvarı, Sinirbilim Laboratuvarı, Bilişsel Robotik ve Yapay Bilişsel Sistemler Laboratuvarı merkezlerinden istifade ederler. Psikoloji lisans programı 8 dönem. Dönem ücreti 1,500 Euro. Kognitif Bilimler ve Psikoloji yüksek lisans programının dönem ücreti 1,500 Euro.

Bulgaristan’da Psikoloji Okuyabilirsiniz!

Bulgaristan’da psikoloji eğitim almak için karar verdiniz ama hala tereddütleriniz varsa:

 • Uluslararası tanınan diploma sahibi olacağınızı,

 • Dünya standartlarında öğrenim göreceğinizi,

 • Makul eğitim ücretleri ve yaşam giderlerinizin olacağını,

 • Modern üniversite kampüslerinde eğitim alacağınızı,

 • Ülkennin AB tam üyesi olmasından kaynaklan fırsatlardan yararlanacağınızı,

 • Başka AB psikoloji üniversitesine transfer olabileceğinizi,

 • Esnek başvuru ve kabul şartları ile muhatap olacağınızı bilmek kesin kararınızı vermenize yardımcı olacaktır.

İngilizce ve Psikoloji Hazırlık Eğitimi

Bulgaristanda psikoloji eğitimi almayı planlayan fakat İngilizce ve Akademik Beceriler eğitimine ihtiyaç duyan adaylar Smartversity UNIPREP Pathway programına kayıt olabilirler. Programı başarıyla tamamlayanlar AUBG ya da NBU'daki yerini garantiler ve birinci sınıftan psikoloji eğitimlerine başlarlar.

Bulgaristan'da Psikoloji Eğitimi Başvuru & Kabul Şartları Nelerdir?

 • Bulgaristan'da psikoloji okumak için Türkiye’de yerleşmiş olma şartı var mı?

 • Bulgaristan’da psikoloji okumak için ne zaman başvurmalıyım?

 • Bulgaristan’da psikoloji eğitimi başvuru şartı nedir?

 • Bulgaristan psikoloji fakültesi kabul şartı nedir?

 • Başvurum ne kadar zamanda sonuçlanır?

 • Başvuru esnasında İngilizce bilmek şart mı?

 • Bulgaristan’da psikoloji eğitimi almak için giriş ya da yatkınlık sınavı var mı?

 • Bulgaristan’da İngilizce psikoloji hazırlık eğitimi var mı?

 • Kabul edilen uluslararası İngilizce dil sertifikaları hangileridir?

Soruların cevapları dahil merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını Bulgaristan’da Psikoloji Okumak İçin Sorulanlar yazımızda bulabilirsiniz.

Bilgi Danışmanlığı

Bulgaristan'da psikoloji eğitimi ve üniversite yaşamına dair doğru bilgilere ihtiyacınız var ise aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

► 05368372934 (WhatsApp) 
 

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Bulgaristan'da psikoloji okumak isteyen adaylara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücretleri aşağıdaki gibidir.

1. Giriş Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek, başvuru desteği ve Bulgaristan'a varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

2. İngilizce Hazırlık Eğitimi Sonrası Birinci Sınıftan Başlayacaklar

İngilizce hazırlık eğitimi sonrasında birinci sınıftan eğitimlerine devam edecek adaylara sunulan akademik destek, başvuru desteği ve Bulgaristan'a varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500 EUR.

✅STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.


bottom of page