top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Plovdiv (Filibe) Tıp Fakültesi

Plovdiv Tıp Fakültesine dair sağlayacağımız güncel ve doğru bilgilerden istifade ederek:

Bulgaristan'da tıp okumak,

Kabul garantili başvuru yapmak,

Bulgaristan'da rehberlik hizmetleri almak,

Profesyonellere güvenmek,

istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan’da tıp eğitimi sunan uluslararası saygın tıp üniversitelerinden biri de Plovdiv (Filibe) Tıp Üniversitesidir. Plovdiv Tıp Fakültesinde eğitim 6 yıl sürer ve klinik öncesi ve klinik disiplinlerde eğitimi ve bir yıllık tıbbi deneyimi içerir. Plovdiv Tıp Üniversitesi'nde temel ve özel tıp disiplinleri mantıksal bir sıra ve ilişki içinde incelenir.

Plovdiv Tıp Fakültesi'nde okumak için gelen yabancı öğrencilere verilen eğitim süreci, yüksek tıp eğitimi için modern gereksinimlere göre yürütür. Uzun yıllara dayanan mesleki, bilimsel ve pedagojik deneyime ve modern malzeme tabanına sahip eğitmenlerin varlığı, Tıp Üniversitesi - Filibe mezunlarının mükemmel teorik eğitimi ve pratik becerilerinin geliştirilmesi için bir ön koşuldur.

Plovdiv Tıp Fakültesi YÖK Denkliği

Plovdiv Tıp Üniversitesi akredite bir Bulgar tıp üniversitesidir. Plovdiv Tıp Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Plovdiv Tıp Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Eğitim Ücreti

Plovdiv Tıp Fakültesinde sunulan, ulusal ve uluslararası akreditasyona sahip İngilizce tıp eğitiminin yıllık ücreti 9,000 EUR’dur. Plovdiv Tıp Fakültesi ücreti ve Plovdiv’de yaşam masrafları aynı kalitede tıp eğitimi sunan Batı Avrupa üniversitelerine göre çok daha ekonomiktir.

Başvuru Şartı ve Evrakları

Bulgaristan’da tıp okumak için başvuru yapan adayların lise biyoloji ve kimya dersleri notlarının 100 üzerinden en az 62,00 olması gerekir. Plovdiv Tıp Fakültesine başvuru esnasında Türkiye’de yapılan üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz. Başvuruda istenen evrakları buradan görebilirsiniz.

Kabul Şartı

Bulgaristan’da tıp eğitimi almak için başvuru koşullarını sağlayan adayın Plovdiv Tıp Fakültesi dahil Bulgaristan Tıp Fakültelerine kabul edilebilmesi ve birinci sınıftan eğitime başlayabilmesi için İngilizce yapılan kimya ve biyoloji içerikli giriş sınavında başarılı olması gerekir.

Sınavda başarısız olan veya sınava girmeden önce bir veya iki dönem tıp hazırlık eğitimi almak isteyen adaylar ise Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Okullarının Analizi yazımızı okuyarak kendileri için en iyi tıp hazırlık okulunu seçebilirler.

Giriş Sınavı Tarihleri

Plovdiv Tıp Fakültesi giriş sınavına katılacak adayların Filibe Tıp Giriş Sınavlarına girebilmeleri için üniversite kabulü ve bakanlık onayı almaları gerekir. O yüzden, giriş sınavı tarihinden en az 40-45 gün önce başvuru yapılması gerekir.

Bir değişiklik olmaması durumunda Plovdiv Tıp Giriş Sınavları 2024 takvimi şu şekildedir:

  • 16 Nisan 2024

  • 21 Mayıs 2024

  • 18 Haziran 2024

  • 17 Temmuz 2024

  • 27 Ağustos 2024

Plovdiv Tıp Üniversitesi giriş sınavı online yapılır. Biyoloji, kimya ve İngilizce bilgisinin ölçüldüğü sınavda sözlü mülakat yoktur. Giriş sınavında başarılı olan öğrenciler fakülte eğitimlerine başlarlar iken başarısız olan adaylar ise bir veya iki dönem hazırlık eğitimi alabilirler. Plovdiv Tıp Giriş Sınavı Kılavuzu

İngilizce ve Bölüm Hazırlık Eğitimi

Plovdiv Tıp Üniversitesinde okumak isteyenler dahil Bulgaristan'da İngilizce ve Bölüm Hazırlık eğitimi hangi üniversitede alınmalıdır sorusuna cevap arayanlara Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Programlarının Kalite, İçerik ve Maliyet Kıyaslaması başlıklı makaleyi incelemelerini öneririz.

Bilgi Danışmanlığı

Bulgaristan'da tıp eğitimine ve üniversite yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

►05368372934 (WhatsApp)

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Bulgaristan tıp üniversitelerinin kabul sınavlarına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET
.pdf
Download PDF • 1.28MB
bottom of page