top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Çekya’da Diş Hekimliği Eğitimi

Eğer yurtdışında diş hekimliği eğitiminde kalite ve prestij peşinde iseniz, Çekya'da diş hekimliği eğitimi tam da size göre.

Dünyada saygın bir yere sahip Çekya diş hekimliği üniversiteleri yurtdışında tıp eğitimi almak için Çekya’yı seçenlere yanılmayacağımı biliyordum dedirteceklerdir.

  • Türkiye’de yapılan üniversite yerleştirme sınavında başarılı olamadım. Yine de, Çekya’da dişçilik okuyabilir miyim?

  • Çekya'da diş hekimliği fakülteleri giriş sınavlarının içeriği nedir?

  • Sınavlar online mı yapılır yoksa üniversite kampüslerinde mi?

  • Çekya’da diş hekimliği eğitimi aldıktan sonra YÖK denkliği alabilir miyim?

Her sene QS ve Times Higher Education gibi ünlü üniversite değerlendirme ajanslarınca yapılan sıralamalarda Çekya diş hekimliği fakülteleri ya ilk 500 ya da ilk 1000 üniversite arasındadır. Haliyle, Çekya'da diş hekimliği üniversitelerinin YÖK tanınırlığı vardır ve mezunları rahatlıkla denklik alabilirler.

Çekya'da Diş Hekimliği Eğitimi Kabul Şartları

Çekya’da diş hekimliği eğitimi almak isteyenlerin lise biyoloji, kimya, fizik gibi derslerinin ve diploma puanlarının yüksek olmasında fayda vardır.

Çekya’da diş hekimliği eğitimi sunan fakültelerin kendi giriş sınavları olduğundan Türkiye'de yapılan üniversite sınavı sonucunun kabulde bir ehemmiyeti yoktur.

Çekya’da diş hekimliği fakültelerinin eğitim dili İngilizce olduğundan, sınava g'recek adaylardan İngilizce dil seviyelerinin iyi olması beklenir.

Sınavda başarısız olan adaylar bir veya iki dönemlik hazırlık eğitimi alarak şanslarını bir yıl sonra tekrar deneyebilirler.

Çekya'da Diş Hekimliği Eğitimi YÖK Denkliği

QS, THE, ARWU, CWTS gibi YÖK'ün kabul ettiği üniversite değerlendirme ajanslarınca yapılan sıralamalarda Çekya'da diş hekimliği eğitimi veren üniversiteler her sene en az iki kuruluşta ilk 1000 üniversite arasındadır. Haliyle, Çekya'da diş hekimliği fakültelerinden mezun olanların YÖK denklik hakkı vardır. Çekya'da diş hekimliği okumak için YKS'de başarılı olma şartı yoktur.

Çekya'da diş hekimliği okumak olabilir ama diğer yurtdışı diş hekimliği alternatiflerini de görmek ve kıyaslamalar yapmak istiyorum derseniz YKS şartı olmadan mezunlarına YÖK denklik hakkı verilen Avrupa’daki 14 Diş Hekimliği Fakültelerine göz atabilirsiniz.

Çekya’da Diş Hekimliği Eğitimi Fakülteleri ve Ücretleri

Çekya'da diş hekimliği eğitimi sunan uluslararası fakülteler vardır. Çekya'da alınan diş hekimliği diplomaları Avrupa, Amerika, Kanada, İngiltere, Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde tanınır. Çekya’da İngilizce diş hekimliği eğitimi veren üniversiteler:

  • Charles Üniversitesi

  • Masaryk Üniversitesi

  • Palacky Üniversitesi

Çekya'da diş hekimliği okumak, sadece Avrupa'nın en tarihi ve güzel ülkelerden birinde çalışma fırsatı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın önde gelen Çek dişçilik fakültelerinden birinden tıp diploması alma şansını da sağlar.

MASARYK ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Masaryk Üniversitesi-Brno, uluslararası öğrencilerin İngilizce diş hekimliği eğitimi alabilecekleri müthiş bir okuludur. Üniversiteye ev sahipliği yapan Moravya'nın başkenti Brno ise, Çek Cumhuriyeti'nin ikinci büyük şehridir. Tarihi bir şehir ve on binlerce öğrencisi olan Brno, Prag'a bile rakip olan canlı bir atmosfer sunar. Çekya'daki eviniz mottosu ile Çekya'da diş hekimliği okumak için gelenleri ağarlar Brno. Masaryk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde yıllık eğitim ücreti 14,700 €. Masaryk Üniversitesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

CHARLES ÜNİVERSİTESİ HRADEC KRALOVE DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Hradec Králové'deki Charles Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi uluslararası öğrencilere Çekya’da İngilizce dişçilik eğitimi sunan, mükemmel uluslararası itibara sahip bir kurumdur. Tarih öncesi çağlara dayanan tarihiyle Hradec Králové, zengin bir kültür sunar. Yaz ve sonbahar aylarında birçok açık hava festivaline ev sahipliği yapar. Charles Üniversitesi Hradec Kralove Diş Hekimliği Fakültesi yıllık ücreti 16,500 €. Her zaman dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında üst sıralarda yer alan ve mezunlarının herhangi bir STS tabi olmadan doğrudan YÖK denkliği aldığı Charles Üniversitesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

CHARLES ÜNİVERSİTESİ PRAG DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Charles Üniversitesi Prag Diş Hekimliği Fakültesi araştırma ve geliştirmeye önem verir. Modern ve dinamik bir üniversite olan Charles Üniversitesi, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin birinci sınıf bir eğitim almalarını sağlayan bir çeşitlilik ve itibar sunar. Charles Üniversitesi Prag Diş Hekimliği Fakültesinin yıllık ücreti 25,000 €.

PALACKY ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

Çekya Olomouc'ta yer alan Palacký Üniversitesi, dünya genelinde iyi bir sıralamaya sahiptir. Çekya'da İngilizce dişçilik eğitimi için öğrenim olanakları sunan Palacky Üniversitesi, bireysel bir yaklaşımı vurgulayan ilerici bir kurumdur ve türünün en hızlı büyüyen okullarından biri haline gelmiştir. Kasaba nüfusu en yüksek öğrenci yoğunluğuna sahip olduğundan, Olomouc'daki öğrenci hayatı önemlidir. Bu küçük ama enerjik kasabanın, sizi eğlendirmek için bol barlar, kafeler ve barlar ile yoğun bir sokak hayatı vardır. Palacky Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin yıllık eğitim ücreti 14,000 €. Dünya üniversiteler sıralamasında ilk binde olan Palacky Üniversitesi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Çekya'da Diş Hekimliği Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Çekya'da diş hekimliği okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Avrupa'da premed eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Avrupa ülkelerinde hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu esas alınarak ve gerekçelendirilerek) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak; hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve hedefinizdeki Çekya Diş Hekimliği Fakültesine kabulünüzü sağlayacağını bilmekteyiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Bu üç ülke de AB üyesi ve Schengen Bölgesi ülkesi olduklarından hazırlık öğrencileri hem hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilecekler; hem de kabul sonrası hedeflenen ülkeye herhangi bir viza ihtiyacı duymadan rahatlıkla yolculuk edebileceklerdir.    

Çekya’da Diş Hekimliği Eğitimi Merak Edilenler

Çekya’da diş hekimliği okumak isteyenlerin genelde merak ettiği sorular vardır. Bu sorularınıza en doğru cevapları bizimle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz. Çekya’da üniversite eğitimi ile alakalı elde edeceğiniz güncel bilgiler yurtdışında diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteleri kıyaslamada sizleri diğer adaylara nazaran bir adım öne geçirecektir. Çünkü bu çağdaki en değerli şey doğru bilgidir.

Çekya’da Diş Hekimliği Eğitimi Başvuru

●Çekya’da diş hekimliği okumak için ne zaman başvurmalıyım?

●Çekya diş hekimliği fakülteleri başvuru şartları nelerdir?

●Başvurum ne kadar zamanda sonuçlanır?

●Çekya'da dişçilik okumak için başvuru için Türkiye’de üniversiteyi kazanmış olma (YKS) şartı var mı?

●Çekya'da diş hekimliği eğitimi almak için başvuru esnasında İngilizce bilmek şart mı?

Çekya’da Diş Hekimliği Kabul Şartları

Çekya diş hekimliği fakülteleri kabul şartları nelerdir?

Çekya’da dişçilik eğitimi almak için giriş sınavı var mı?

Çekya'da diş hekimliği fakülteleri giriş sınavlarının içeriği nedir? Sınavlar online mı

yapılır yoksa üniversite kampüslerinde mi?

Birden fazla Çek dişçilik fakültelerinin giriş sınavlarına girilebilir mi?

Bilgi & Başvuru Danışmanlığı

Çekya'da diş hekimliği okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372834 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page