top of page
  • Yazarın fotoğrafıİskender Balkanlar

Slovakya'da Diş Hekimliği Eğitimi

Slovakya'da diş hekimliği eğitiminin süresi 6 yıldır. İngilizce dilinde sunulan programın bulunduğu fakülteden mezun olanların diplomaları Türkiye dahil Avrupa Birliğinin tüm ülkelerinde geçerlidir. Comenius Üniversitesi diş hekimliği eğitimi Bratislava'da verilir.

Slovakya'da Diş Hekimliği Eğitimi YÖK Denkliği

Slovakya’da diş hekimliği eğitimi sunan Comenius Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir. Comenius Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi YÖK tarafından tanınan dünya üniversiteleri derecelendirme kuruluşlarına (Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), CWTS Leiden Ranking) göre en az ikisinde dünyada ilk bin üniversite arasında olan Comenius Üniversitesi diş hekimliği mezunları YÖK'e başvuru yaparak denklik alabilirler. Slovakya'da diş hekimliği okumak olabilir ama diğer yurtdışı diş hekimliği alternatiflerini de görmek ve kıyaslamalar yapmak istiyorum derseniz YKS şartı olmadan mezunlarına YÖK denklik hakkı verilen Avrupa’daki 14 Diş Hekimliği Fakültelerine göz atabilirsiniz.

Comenius Üniversitesi Dünya Sıralaması

2024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Comenius Üniversitesi şu şekilde yer aldı.

Slovakya'da Diş Hekimliği Eğitimi AB Denkliği

Slovakya diş hekimliği fakültesinden mezun olan öğrencilerin diplomaları diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından direk tanınır. Almanya, Avusturya gibi ülkelerde diş doktorluğu lisansı alabilmek için sadece dil yeterliliğini ispatlamak yeterlidir. Comenius Üniversitesi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) listesinde yer alır. Ayrıca USMLE (Amerika Birleşik Devletleri Tıbbi Lisanslama Sınavı) ve ECFMG (Yabancı Tıp Mezunları Eğitim Komisyonu, Philadelphia, ABD) akreditasyonuna sahiptir.

Slovakya'da Diş Hekimliği Eğitimi Kabul Şartları

Slovakya’da diş hekimliği eğitimi alacak adayların lise mezunu; lise kimya ve biyoloji derslerinde başarılı olması beklenir.

Slovakya’da diş hekimliği okumak için aranan kabul şartları:

B2 İngilizce seviyesine ve Medikal İngilizce bilgisine sahip olmak,

Comenius Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinin düzenlemiş olduğu giriş sınavında başarılı olmaktır.

Slovakya’da diş hekimliği giriş sınavları lise kimya, biyoloji müfredatından oluşan sorular içermektedir. Yazılı test şeklinde yapılan Slovakya diş hekimliği giriş sınavı sonrasında mülakat yapılmaz.

Slovakya'da Diş Hekimliği Eğitim Ücreti

Slovakya'da diş hekimliği (Comenius University) eğitiminin yıllık ücreti:

Slovakya'da Diş Hekimliği Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Slovakya'da diş hekimliği okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Avrupa'da premed eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Avrupa ülkelerinde hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu esas alınarak ve gerekçelendirilerek) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak; hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve hedefinizdeki Slovak diş hekimliği fakültesine kabulünüzü sağlayacağını bilmekteyiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Bu üç ülke de AB üyesi ve Schengen Bölgesi ülkesi olduklarından hazırlık öğrencileri hem hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilecekler; hem de kabul sonrası hedeflenen ülkeye herhangi bir viza ihtiyacı duymadan rahatlıkla yolculuk edebileceklerdir.    

Slovakya'da Diş Hekimliği Eğitimi Danışmanlığı

Slovakya'da diş hekimliği okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372834 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page