top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Çekya Tıp Giriş Sınavları

Çekya’da tıp, diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlik eğitimi almak isteyen öğrenciler Çekya tıp giriş sınavlarına Nisan, Mayıs, Temmuz ve Haziran aylarında girebilirler. Sophia Academy, Çekya'da tıp eğitimi veren ve giriş sınavları ile alan üniversite ve fakültelere adayları kayıt etmede yetkili bir Avrupa kuruluşudur.

Çekya’da tıp eğitimi alacak adayların YKS'de başarılı olma şartı aranmaz ancak Çekya tıp fakültelerinin giriş sınavlarında başarılı olmaları beklenir. Çekya’da tıp giriş sınavları biyoloji, kimya, fizik ya da matematik ve Medikal İngilizce içeriklidir. Adayın lise kimya, biyoloji, matematik ya da fizik bilgisini ölçen Çekya tıp giriş sınavı ilk kısmı yazılı formattadır, ikinci kısmı ise mülakattır.

Çekya’da tıp giriş sınavlarının ücretleri vardır ve bazı tıp üniversitelerinde 200 Euro iken bazılarında ise 300 Euro’dur. Çekya tıp giriş sınavlarında başarısız olan veya fakülteye yerleştirilmesini sağlayacak yeterli puanı alamayan aday, sınavdaki performansına istinaden bir veya iki dönemlik tıp hazırlık eğitimi alabilir.

Çekya tıp giriş sınavları öncesinde ve Çekya'da tıp eğitimi esnasında bilinmesi gerekenleri buradan detaylıca inceleyebilirsiniz.

ÇEKYA TIP GİRİŞ SINAVLARI

Çekya’da tıp, diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlik eğitimi almak isteyen öğrenciler Çekya tıp giriş sınavlarına online ve fiziki olarak katılabilirler. Çekya tıp fakülteleri ve Çek veterinerlik üniversitesi hakkında detaylı bilgilere ulaşmak isteyenler aşağıdaki linklerden istifade edebilirler.

Çekya’da tıp giriş sınavına katılmak isteyen öğrenciler sınav tarihine karar verip en erken zamanda kayıt yaptırmalıdırlar. Her sınavı oturumuna limitli sayıda öğrenci kabul edilmektedir.

ÇEKYA TIP GİRİŞ SINAVLARI BAŞVURU EVRAKLARI

  • Lise diploması ( Lise son senede olanlar diplomasını daha sonra verebilir.)

  • Lise transkripti ( İngilizce olarak alınabilir )

  • Pasaport ( Sadece resim ve kişisel bilgilerin olduğu sayfa )

  • Biometrik fotoğraf

  • Motivasyon mektubu

  • Referans mektubu ( Tercihen Biyoloji, Kimya öğretmenlerinden)

  • Akademik CV ( Europass esas alınarak hazırlanmalıdır)

  • Sağlık Raporu

Sınav sonuçları sınavdan sonraki 1-2 iş günü içerisinde açıklanır.

Çekya Tıp Giriş Sınavları Denemeleri

Sophia Academy, Çekya'daki tıp üniversitelerine başvuru destek hizmeti sağlar. İngilizce Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Veterinerlik eğitimi alma fırsatı sunan Çek tıp üniversiteleri ile alakalı akademik danışmanlık hizmetleri sunan akredite bir Avrupa Birliği kurumudur. Sophia Academy, programlar hakkında kapsamlı bilgiler, doğru programı seçme konusunda tavsiyeler, üniversite ziyaretleri düzenleme konusunda yardımlar ve Çekya'da yaşarken destek sağlar.

Çekya Tıp Giriş Sınavları Örnek Sorular

Bizimle görüşmeden önce Çekya Tıp Giriş Sınavlarında başarılı olur muyum diye merak ediyorsanız ve İngilizce ve Bölüm Bilginize güveniyorsanız testleri çözebilirsiniz.

KİMYA SORULARI
.pdf
PDF dosyasını indir • 673KB

MATEMATİK SORULARI
.pdf
PDF dosyasını indir • 640KB

FİZİK SORULARI
.pdf
PDF dosyasını indir • 599KB

BİYOLOJİ SORULARI
.pdf
PDF dosyasını indir • 480KB

CHARLES ÜNİVERSİTESİ HRADEC KRALOVE TIP VE DİŞ HEKİMLİĞİ GİRİŞ SINAVI İSTANBULDA!

QS World University Ranking 2024de dünya sıralaması 151-200 olan Charles Üniversitesi Hradec Kralove Tıp Fakültesi Türkiye'de ilk defa giriş sınavı yaparak adayları yerinde değerlendirecektir. 18 Mayıs 2024 tarihinde yapılacak olan sınav yazılı test ve akabinde mülakat şeklinde olacaktır. Giriş sınavı hakkında detaylar için tıklayınız.

Çekya'da Tıp Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Çekya'da tıp ya da diş hekimliği okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Avrupa'da premed eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Avrupa ülkelerinde hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu esas alınarak ve gerekçelendirilerek) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak; hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve hedefinizdeki Çekya Tıp Fakültesine kabulünüzü sağlayacağını bilmekteyiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Bu üç ülke de AB üyesi ve Schengen Bölgesi ülkesi olduklarından hazırlık öğrencileri hem hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilecekler; hem de kabul sonrası hedeflenen ülkeye herhangi bir viza ihtiyacı duymadan rahatlıkla yolculuk edebileceklerdir.

Çekya'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Çekya'da tıp okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372834 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page