top of page
  • Yazarın fotoğrafıİskender Balkanlar

Varna Tıp Üniversitesi Giriş Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Lisedeki son yılınız ya da yeni liseden mezun oldunuz ve yurtdışında tıp eğitimi olanaklarını araştırmalarınız neticesinde Bulgaristan'da tıp okumak istediğinize karar verdiniz. Hayalinizi Avrupa’da gerçekleştirecek olmanın heyecanının yanında giriş sınavına hazırlanmak aklınıza geldikçe de geriliyorsunuz tabi. Haksız da sayılmazsınız?

Bu yazıda size Varna Tıp Üniversitesi giriş sınavını başarıyla vermeniz için bilmeniz gerekenleri anlatacağız. Çalışma stratejilerinden test çözme uygulamalarına kadar, Bulgaristan tıp fakültesi giriş sınavlarında başarılı olmanızı ve hedeflerinize ulaşmaya bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacağız.

Varna'da tıp giriş sınavı nasıl?

Şu anda Bulgaristan'da İngilizce tıp eğitimi veren 6 üniversite var. Doğal olarak, giriş sınavları her biri için biraz farklılık gösterir, ancak özünde aynı konuları değerlendirirler: Biyoloji, Kimya ve bazı durumlarda İngilizce yeterlilik. Diğer bir değişken, sınavın çevrimiçi olup olmadığı veya sınava girerken fiziksel olarak orada bulunmanızın gerekip gerekmediğidir.

Bununla birlikte, giriş sınavlarının hepsinin ortak bir yanı var -çoktan seçmeli sorular. Her zaman başlangıca konurlar, böylece sınava girenler daha zor kısımlar için ısınabilirler. Bulgaristan tıp giriş sınavlarında çoktan seçmeli sorular dışında, karşılaşacağınız 4 soru türü daha vardır:

Boşluk Doldurma

Terimlerin Çiftler Halinde Eşleştirilmesi

Doğru veya Yanlış

Ucu Açık Sorular

Bazı Bulgar tıp üniversiteleri bu soru türlerinden yalnızca ikisini veya üçünü birleştirirken, Varna Tıp Üniversitesi gibi diğerleri 5 tanesini birden kullanmayı tercih eder. Dolayısı ile çeşitli soruları cevaplamaya hazır olmanın sınavlarda sizi avantajlı duruma getireceğini belirtmek isteriz. Şu anda Varna Tıp Üniversitesi giriş sınavına ne kadar hazır olduğunuzu merak ediyorsanız, bu blog yazımızda sizler için bir mini sınav bir de deneme testi hazırladık. Gireceğiniz sınavların nasıl görünebileceğini öğrenirken bir yandan da bilginizi test edebilirsiniz.

Varna tıp fakültesi giriş sınavına nasıl çalışılır?

Genel olarak, Varna tıp fakültesi giriş sınavında başarı, sıkı çalışma, özveri ve akıllı çalışma stratejileri gerektirir. Sophia Academy danışmanları, ilgili sınavlara hazırlanmanıza yardımcı olmak için bir kontrol listesi hazırladı.

1. Sınavın Formatını ve İçeriğini Anlayın

Sınavı araştırın ve içeriğini ve formatını anlayın. Bu sizin daha iyi hangi konulara odaklanmanız gerektiğine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sınavda çıkacak farklı soru türlerine de hazırlanmanızı sağlayacaktır.

2. Bir Çalışma Planı Oluşturun

Günlük hedefleri ve gerekli tüm materyalleri kapsayan bir zaman çizelgesini içeren bir çalışma planı geliştirin. Her konu alanı için kendinize yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun ve uygulama testlerinden yararlanın.

3. Temel Konulara Odaklanın

Varna Tıp Üniversitesi tıp giriş sınavı Biyoloji, Kimya ve İngilizce yeterliği gibi temel konuları kapsadığından bu konulara odaklanın ve temel kavramları iyi anladığınızdan emin olun.

4. Yüksek Kaliteli Çalışma Materyalleri Kullanın

Ders kitapları, deneme sınavları ve çevrimiçi kaynaklar gibi gerçekçi ve bilgilendirici çalışma materyallerine yatırım yapın. Daha önce sınava girmiş olan öğrencilerin çalışma kılavuzlarını ve notlarını kullanmayı düşünün. Sophia Academy’nin halihazırda eğitim alan öğrencileri size yardımcı olabilir ve Sophia Academy’den yüksek kaliteli hazırlık kaynakları temin edebilirsiniz.

5. Zaman Yönetimi Alıştırması Yapın

Sınav süreli olacaktır, bu nedenle zaman yönetimi alıştırması yapmak çok önemlidir. Deneme sınavlarına girin ve verilen süre içinde tüm soruları yanıtlayabildiğinizden emin olmak için hızınız üzerinde çalışın.

6. Motive Kalın ve İyi Çalışma Alışkanlıklarını Sürdürün

Varna Tıp Fakültesi giriş sınavlarına çalışmak uzun ve zorlu bir süreç olabilir. Motive kalın ve yeterince uyumak, iyi beslenmek ve gerektiğinde ara vermek gibi iyi çalışma alışkanlıklarını sürdürün.

Bu listeyi takip ederek ve uygun planlama, sıkı çalışma ve özveri ile sadece Varna Tıp Fakültesi giriş sınavını değil diğer Bulgaristan tıp giriş sınavlarını da geçeceğinizden emin olabilirsiniz

Varna Tıp Üniversitesi Giriş Sınavı Örnek Soruları

Yazının başında söz verdiğimiz gibi mini sınav zamanı! Gerçek sınav deneyimi yaşamak için sınav için bir süre koyarak artan baskıyla nasıl başa çıktığınızı görün. Sınav sonuçlarınızı merak ediyorsanız sophiaadmissionsteam@gmai.com yazabilirsiniz.

BG MED MINI EXAM
.pdf
PDF dosyasını indir • 595KB

Becerilerinizi gerçekten test etmek istiyorsanız, aşağıdaki biyoloji ve kimya testlerini çözmenizi tavsiye ederiz.

BIYOLOJI
.pdf
PDF dosyasını indir • 2.10MB

KİMYA
.pdf
PDF dosyasını indir • 1.48MB

Bulgaristan'da tıp giriş sınavları ne zaman?

Bulgaristan'daki giriş sınavlarının tarihleri ​​yıldan yıla değişebilir, bu nedenle 6 üniversiteden hangisine başvurduğunuza ve akademik yılın ne zaman başladığına bağlı olarak genel tarihleri derledik. Pleven Tıp Üniversitesi istisna olmak üzere, öğrenciler ağırlıklı olarak yıla Ekim ayında başlar. Bulgaristan tıp giriş sınavları (Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi harç) online yapılır. Bulgaristan tıp giriş sınavları tarihleri üniversitelere istinaden aşağıdaki gibidir:

♦Ekim ayının başında yapılır.

♦İki sınav tarihi vardır: Eylül başı ve Eylül ortası

♦Nisan başı

♦Mayıs ortası

♦Haziran ortası

♦Haziran başı

♦Temmuz sonu

♦Ağustosun sonu

♦Eylül ortası

♦Ekim ortası

♦Kasım ortası

♦Nisanın sonu

♦Mayıs ortası

♦Haziran ortası

♦Temmuz ortası

♦Ağustos sonu

ÖNEMLİ: Giriş sınavlarına girme hakkı elde etmek için sınav tarihinden en az 45 iş günü öncesinden başvuru yapmanızda fayda vardır.

Hayalinizi, Sophia Academy ile Gerçekleştirin!

Yazımız neticesinde Bulgaristan tıp fakültesi giriş sınavı hazırlıklarına başlamak için daha bilgili ve heyecanlı olduğunuzdan eminiz. Unutmayın, başarının anahtarı sıkı çalışma ve sürekliliktir.

Sophia Academy, öğrencilerin hayallerindeki Bulgaristan tıp fakültelerine girmelerine yardımcı olmak konusunda uzmandır. Sadece kabulle ilgili kafa karıştırıcı evrak işlerini halletmekle kalmaz, aynı zamanda gerekli tüm materyalleri, çalışma kılavuzlarını ve adayların sınavlarda başarılı olması için gerekli olan ayrıntılı bir çalışma planı verir.

İlk adımınızı atmaya hazırsanız ve Bulgaristan'da tıp okumak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bizimle görüşebilirsiniz. Tıp uzmanı olma hayalinizi yaşamaya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

BİLGİ DANIŞMANLIĞI

Bulgaristan'da tıp eğitimine dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

댓글


댓글 작성이 차단되었습니다.
bottom of page