top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Polonya’da Tıp Eğitimi

Eğer yurtdışı tıp eğitiminde kalite, uluslararası tanınırlık ve makul yaşam şartları peşinde iseniz, Polonya’da tıp eğitimi tam da size göre. Dünyada saygın bir yere sahip Polonya tıp üniversiteleri yurtdışında tıp eğitimi almak için Polonya'yı seçenlere sunacakları çok şey vardır. 2004 yılında AB üyesi olan Polonya’da tıp okumak demek Avrupa’nın bin yıllık tarihli ülkelerinden biri olan Polonya’nın müthiş mimari ve doğasını da keşfetmek demektir. Polonya tıp üniversiteleri, yurtdışında tıp eğitimi alacak öğrencilere mükemmel kalitede eğitim, zengin kültürel miras, uygun fiyatlı öğrenim ve yaşam masrafları vaat eder. Dünya çapında tanın Polonya tıp üniversiteleri diplomalarının YÖK denkliği de vardır. Yurtdışında tıp okumak isteyenler için Polonya en popüler destinasyonlardan biri olmaya devam etmektedir. Polonya tıp üniversitelerinde sunulan İngilizce programlar AB standartlarına, Amerika Eğitim Departmanı ve Amerika Tıbbi Kurullara uygunluk arz eder. Polonya’da tıp eğitimi almak için Amerika, İngiltere, Kanada, İsrail, Güney Afrika dahil onlarca ülkeden yabancı öğrenciler gelmektedir.

Türkiye’de yapılan üniversite yerleştirme sınavında başarılı olamadım. Yine de, Polonya’da tıp okuyabilir miyim?

Polonya’da tıp fakültelerinden kabul alabilmek için Türkiye’de ilk 50,000 arasında girme zorunluluğu hatta üniversite sınavına bile girmeye gerek olmamakla beraber fakültelerin yapmış olduğu giriş sınavlarında başarılı olmak şarttır. Bu giriş sınavları lise müfredatı biyoloji, kimya, (bazı üniversitelerde ek olarak fizik de sorulabilir) içerir. Sınavda ayriyeten ölçülen genel İngilizce ve medikal İngilizce kısmının da başarıyla verilmesi gerekir.

Polonya'da tıp üniversiteleri giriş sınavlarının içeriği nedir? Sınavlar online mı yapılmaktadır yoksa üniversite kampüslerinde mi?

Genel İngilizce eğitimi ile birlikte medikal İngilizce, biyoloji, kimya bölüm bilgisi içeren tıp hazırlık/pre-medikal hazırlık programlarına katılarak Polonya’da tıp giriş sınavlarına hazır hale gelebilirsiniz. Bu tarz eğitimlere katılacak ve Polonya’da tıp okuyacak adayların B1 İngilizce seviyesinde olması gerekir. Polonya’da tıp eğitimi sunan üniversitelerin hazırlık eğitimleri vardır.

Polonya’da tıp eğitimi aldıktan sonra YÖK denkliği alabilir miyim?

Her sene QS, Times Higher Education gibi itibarlı değerlendirme ajanslarınca yapılan sıralamalarda Polonya tıp üniversiteleri dünyada ya ilk 500 ya da ilk 1000 üniversite arasındadır. Dolayısıyla, Polonya tıp üniversiteleri dünya genelinde kabul görür ve YÖK tanınırlığı ve doğrudan denkliği vardır. Mimari bir müze olan Kraków ve Gdańsk gibi pitoresk şehirleri, Varşova gibi enerji dolu kentleri, Łódź ve Lublin gibi tarihi kasabaları; temiz hava aktiviteleri ve eğlenceleri sunan ormanları, nehirleri, gölleri ve tepeleri seviyorsanız Avrupa ve Amerikan sistemlerinin harmanlanmış halindeki Polonya’da tıp eğitimi almak tam da size göre demektir. Bir de, 1364’de yükseköğrenimin başladığı bir ülke olan Polonya'da tıp eğitimi alacaksınız! Polonya'da İngilizce tıp eğitimleri, Avrupa çapında en çok aranan kaliteli eğitim fırsatları arasındadır. Bu, Polonya tıp üniversitelerinin yüksek akademik taleplerinden ve mezunlarının mükemmel itibarından kaynaklanmaktadır. Her yıl artan sayıda uluslararası öğrenci Polonya'da İngilizce tıp okumaya karar veriyor. Öğretimde Amerikan tarzı yöntemler kullanan Polonya tıp üniversitelerinde size de yer var! Yerinizi doldurmak için Sophia Academy ulaşmanız yeterlidir.

POLONYA TIP ÜNİVERSİTELERİ

Eğitim kalitesi ile Almanya veya Avusturya’yı aratmayan Polonya’da tıp eğitimi, Avrupa çapında en çok aranan yurtdışı tıp eğitimi fırsatları arasındadır. Bu, Polonya tıp üniversitelerinin yüksek akademik taleplerinden ve mezunlarının mükemmel itibarından kaynaklanmaktadır. Öğretimde Amerikan tarzı yöntemler kullanan ve % 100 İngilizce dilinde eğitim veren Polonya tıp üniversitelerine göz atalım.

1. Varşova Tıp Üniversitesi

Varşova Tıp Üniversitesi, uluslararası alanda bilime katkısından dolayı birçok ödülün sahibidir. 200 yılı aşkın bir süredir Varşova Tıp Üniversitesi tıp, eczacılık, dişçilik bilimleri alanında öğrencilere eğitim vermektedir. 1993 yılından bu yana, İngilizce tıp eğitimi sunan üniversitenin diplomaları Avrupa Birliği dahil, ABD, Kanada, İngiltere, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde tanınmaktadır.

Tıp Doktorluğu: € 15,100

Diş Hekimliği: € 16,650

Eczacılık: € 9,500

 

2. Lodz Tıp Üniversitesi

Lodz Tıp Üniversitesi, zengin bir tıp eğitimi mirasına sahiptir. Polonya’nın en büyük devlet tıp üniversitesi olan Lodz Tıp Üniversitesi, her yıl 50’den fazla ülkeden Polonya’da İngilizce tıp eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencileri kendine çekmektedir. Prestijli bir kurum olan üniversitenin diplomaları uluslararası geçerli olup mezunları YÖK denkliğine başvuru yapabilir ve alabilirler.

Tıp Doktorluğu: € 12,800

Diş Hekimliği: € 13,200

Hemşirelik: € 5,550

 

3. Silesia Tıp Üniversitesi

Silesia Tıp Üniversitesi, Avrupa'da tıp okumak için iyi seçeneklerden biridir. Amerikan Hope Tıp Enstitüsü ile işbirliği İngilizce tıp eğitimini başlattı. Üniversite müfredatı modern tıbbın tüm dallarından oluşur ve ABD'deki en iyi tıp öğretim merkezlerinin müfredatlarıyla karşılaştırılabilir. Hope Medical Institute aracılığıyla öğrencileri için klinik rotasyon fırsatı da veriyorlar. Silesia Tıp Üniversitesi'ni tercih eden öğrenciler özellikle Amerika, Kanada, İsrail ve Hindistan ülkelerinden gelmektedirler.

Tıp Doktorluğu: € 11,200

Diş Hekimliği: € 12,000

Eczacılık: € 8,600

Fizyoterapi: € 12,000

Hemşirelik: € 8,560

 

4. Bialystok Tıp Üniversitesi

Białystok Tıp Üniversitesi, 1950 yılında Branickich'ten tarihi bir binada kurulmuştur ve şu anda genel tıp ve diş hekimliği eğitimlerini İngilizce dilinde sunmaktadır. Üniversitenin hastaneleri ve klinikleri, her tıp uzmanlığındaki öğrenciler için mükemmel eğitim programları ve olanakları sunmaktadır.

Tıp Doktorluğu: € 14,300

Diş Hekimliği: € 12,000

 

5. Gdansk Tıp Üniversitesi

Gdańsk Tıp Üniversitesi, K6uzey Polonya'daki en büyük tıp üniversitesidir. Gdansk İngilizce tıp programları 2001’de açılmıştır. Müfredat Avrupa ve ABD eğitim standartlarına dayanmaktadır. Plajları ve tarihi ile ünlü Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri Gdansk’da bulunan Gdansk Tıp Üniversitesi bilimsel mükemmeliyet ödülü sahibidir. Üniversiteye başvuru için Türkiye'de yapılan üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz.

Tıp Doktorluğu: € 12,500

Eczacılık: € 8,100

Hemşirelik: € 5,300

 

6. Wroclaw Tıp Üniversitesi

Wroclaw Tıp Üniversitesi Polonya'nın en ünlü tıp okullarından biridir ve dünya standartlarında eğitim ve araştırma olanakları ile dikkat çekiyor. Polonya’da tıp eğitimi için giden öğrenciler Wroclaw Tıp Üniversitesi İngilizce programında eğitim alırlarken klinik öncesi ve klinik sonrası çalışmalara katılırlar. Giriş sınavı yoktur. Türk adaylar tarafından çokça tercih edilir.

Tıp Doktorluğu: € 12,200

Diş Hekimliği: € 13,200

 

7. Jagiellonian Üniversitesi

Krakow Jagiellonian Tıp Üniversitesi 1994 yılında Polonya’da İngilizce tıp eğitimine başladı. Üniversitenin tıp müfredatı, Avrupa’da tıp eğitim standartlarını fazlasıyla karşılamakla beraber Amerikan eğitim standartlarına da uygunluk arz eder. Jagiellonian Tıp Fakültesi, kuruluşundan bu yana dünyanın beş kıtasından Polonya’da tıp eğitimi almak için gelen yüzlerce genci mezun etmiştir.

Tıp Doktorluğu: € 15,500

Diş Hekimliği: € 15,100

 

8. Andrej Modrzewski Üniversitesi

Avrupa’da İngilizce tıp alanında nispeten yeni olan Andrzej Frycz Modrzewski Krakow Üniversitesi (AFMKU) hızla tanınmış bir akademik kurum haline geldi. 2000 yılında kurulan bu ilerici Krakow Tıp Üniversitesi, üstün öğretim olanakları, bilgisayar laboratuvarları ve hatta modern bir sanat galerisine sahip dünya çapında bir kampüs sunmaktadır. Erasmus programının bir parçası olarak Andrzej Frycz Modrzewski Krakow Tıp Üniversitesi, yabancı kurumlarla 70 anlaşma imzaladı ve 25'ten fazla ülkede akademik kuruluşlarla bağlantılar kurdu. Üniversite, eski bir dünya cazibesi ve güzel manzarası ile bilinen güzel şehirlerden Krakow’da bulunmaktadır.

Tıp Doktorluğu: € 15,000

 

9. Lublin Tıp Üniversitesi

Lublin Tıp Üniversitesi, akademik mükemmellik geleneğinin 1364 yılına kadar uzandığı Polonya’da İngilizce tıp eğitimi sunan okullardan biridir. Her sene dünyanın farklı ülkelerinden toplamda sadece 200 öğrenci kabul eden üniversiteye en çok rağbet Amerika, İngiltere ve Kanada öğrencilerinden gelmektedir. Lublin Tıp Üniversitesi İngilizce programları Amerikan Eğitim Standartlarını kapsamakta ve aynı zamanda müfredatlarındaki Avrupa ve Polonya gereksinimlerini de karşılamaktadır. Lublin Tıp Üniversitesinin başvuru ve kabullerde Türkiye'de yapılan üniversite sınavında başarılı olunma şartı aramaz.

Tıp Doktorluğu: € 14,800

 

10. Warmia Masuria Üniversitesi

1999 yılında kurulan Olsztyn'deki Warmia ve Masuria Üniversitesi, mevcut üç yüksek öğrenim kurumunu birleştirerek oluşturuldu. Polonya'daki en genç ve en büyük tıp okullarından biri olan bu Olsztyn tıp okulu, Avrupa'nın en modern tesislerine sahiptir. Warmia ve Masuria Üniversitesi tıp fakültesinde eğitim alan öğrenciler, uluslararası standartlara ve en son uygulamalara uygun öğretim yöntemlerini kullanarak üstün bir eğitim alırlar. Olsztyn, samimi bir atmosfere sahip kültürel çeşitlilik gösteren bir şehirdir; kale duvarları ve muhteşem bir Gotik kale, hareketli Old Town'u korur.

Tıp Doktorluğu: € 12,000

 

11. Poznan Tıp Üniversitesi

95 yıldan uzun bir süre önce kurulan Poznań Tıp Bilimleri Üniversitesi, hem Polonya'da hem de uluslararası düzeyde saygın bir tıp okuludur. Polonya'daki en önemli eğitim, araştırma ve klinik merkezleri olarak bilinir. Yirmi yılı aşkın bir süredir İngilizce tı eğitimi veren Poznan, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerle çok çeşitli akademik işbirlikleri geliştirmiştir. Üniversite ayrıca USMLE için olağanüstü bir geçiş oranına sahiptir.

Tıp Doktorluğu: € 14,850

Diş Hekimliği: € 15,000

 

12. Pomeranian Tıp Üniversitesi

Polonya Szczecin'deki Pomeranian Tıp Üniversitesi 1948 yılında kurulmuştur. Polonya'nın önde gelen tıp okullarından biri olarak kabul edilir ve İngilizce eğitim programı, uluslararası öğrenciler için hem tıp hem de diş hekimliği için çok talep görmektedir. Çalışma ve sınav yöntemi ABD'de kullanılanla aynıdır ve AB derecesi standartlarının tüm kriterlerini karşılamaktadır. Pomerian Tıp Üniversitesi İngilizce tıp ve dişçilik öğrencileri Nedline, Scopus, Science Direct, Wiley gibi dünyaca ünlü veri tabanlarını ücretsiz şekilde kullanabilmektedirler.

Tıp Doktorluğu: € 13,000

Diş Hekimliği: € 13,000

 

13. Nicolaus Copernicus Üniversitesi

2020'den beri NCU, ilk Avrupa Üniversitelerinden biri olan Avrupa'nın Geleceği için Genç Üniversiteler ittifakının (YUFE) bir üyesidir. Bu ortaklık, öğrencilerin, personelin, vatandaşların ve işletmelerin ilgisini çeken, herkesin yararlanabileceği zengin ve çeşitli teklifler sunan yeni bir yüksek öğrenim modeli oluşturmayı amaçlamaktadır. Değişim programları, NCU topluluğunun 10 Avrupa ülkesinde hem fiziksel hem de sanal biçimde düzenlenen girişimlerde yer almasına ve aynı zamanda yabancıları NCU'yu daha yakından tanımaya davet etmesine olanak tanır. Bu, Nicolaus Copernicus Üniversitesi'nin Polonya'daki en iyi beş üniversiteden biri konumuna gelmesine katkıda bulunmuştur ve ayrıca QS World University Ranking'in NCU'yu dünyadaki üniversiteler arasında ilk %4'e yerleştirmesinin nedeni de budur.

Tıp Doktorluğu: € 13,500

Hemşirelik: € 7,850

Eczacılık: € 7,350

Fizyoterapi: € 7,850

BİLGİ DANIŞMANLIĞI

Bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih edebilirsiniz.

05368372934 (whatsapp)
 

AKADEMİK DESTEK & REHBERLİK ÜCRETİ

Polonya'da tıp okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan giriş sınavlarına girerek birinci sınıftan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Smartversity Premed Pathway programında alarak Polonya'da birinci sınıftan eğitimine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

bottom of page