top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Eski Zara (Trakya Üniversitesi) Tıp Fakültesi

Eski Zara Üniversitesi olarak da bilinen Stara Zagora Trakya Tıp Üniversitesi 1982 yılında kuruldu. Ihlamurlar şehri olarak da bilinen Eski Zara, kökleri MÖ 342 kadar dayanan eski bir yerleşim merkezidir. (Eski Zara) Trakya Üniversitesi'nde tıp eğitimi alacak adaylar aynı zamanda şehrin en büyük hastanelerinde uygulama derslerini yapma şansına sahip olurlarken, Bulgaristan'ın en eski tiyatrosuna ve Balkan Yarımadası'nın en büyük operasına sahip kültürel zenginliklerin de tadını çıkarırlar. Eski Zara birçok müze ve sanat galerisine ev sahipliği yapan Financial Times “FDI Magazine” ödüllü bir şehirdir. İngilizce tıp eğitimi sunan Trakya Üniversitesi (Eski Zara Tıp Üniversitesi) bir kampüs üniversitesidir.

Trakya Üniversitesi Akreditasyonları

Trakya Üniversitesi Bulgaristan Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Bulgaristan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Avrupa Üniversiteler Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği üyesidir. Mavi Diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir.

Trakya Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve tıp mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Eğitim Ücreti

Stara Zagora Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde İngilizce sunulan tıp eğitiminin yıllık ücreti 7,500 EUR olup iki taksit şeklinde ödenir. Çifte vatandaşlar %50 indirimli öder.

Stressiz, Garantili Bir Süreç İçin

Bulgaristan’da tıp eğitimi almaya karar verdiniz ve hedefleriniz arasında Trakya Üniversitesinde tıp okumak var. Fakat size, genel bilgilendirme dahil başvuru ve kabul sürecinizi doğru yürüten; vize-seyahat-karşılama-transfer-yerleştirme hizmetlerini profesyonelce sunan; doğru tıp hazırlık okulunu seçmenize gerekçeleri ile yardımcı olan; giriş sınavı için mükemmel hazırlık materyalleri sağlayan; sadece Türkiye’de değil Bulgaristan’da da yerleşik olan ve profesyonel rehberlik ve danışmanlık servisleri sağlayan kurumsal bir yapı lazım. O zaman, Sophia Academy'ye ulaşmanız yeterlidir. Çünkü Bulgaristan’da tıp okumak iyi fikirdir. Eğer fikrinizde biz varsak:)

İngilizce ve Bölüm Hazırlık Eğitimi

Bulgaristan'da tıp okumak isteyen adaylar ihtiyaç halinde hazırlık eğitimi alabilirler. İngilizce dil seviyesine, kimya ve biyoloji alan bilgisine güvenen adaylar ise doğrudan fakültenin giriş sınavına girerek şanslarını deneyebilirler. Bulgaristan'da İngilizce ve Bölüm Hazırlık eğitimi hangi üniversitede alınmalıdır sorusuna cevap arayanlara Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Programlarının Kalite, İçerik ve Maliyet Kıyaslaması başlıklı makaleyi incelemelerini öneririz.

Başvuru Şartı

Bulgaristan’da tıp eğitimi almak isteyen bir adayın lise biyoloji ve kimya ders notları ortalamasının en az %62 veya üstü olması gerekir. Evet, Bulgaristan’da tıp okumak için Türkiye’de yapılan üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz ama başvuruda lise biyoloji ve kimya notları önem arz eder. Başvurular 01 Nisan itibariyle başlar ve son başvuru tarihi 01 Temmuz.

Giriş Sınavı ve Tarihleri

Eski Zara Tıp Üniversitesi 2024 giriş sınavı içeriği İngilizce, biyoloji ve kimyadan oluşmakta olup sözlü mülakat yoktur. Biyoloji, kimya, İngilizce içerikli yazılı sınavı başarıyla veren adaylar üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine devam edebilirler. Online yapılan sınavın ücreti 70 EUR.

08-09 Haziran: Adaylar 08 Haziran tarihinde İngilizce sınavına, 09 Haziran Biyoloji ve Kimya sınavına girerler.

27-28 Temmuz: Adaylar 27 Temmuz tarihinde İngilizce sınavına, 28 Temmuzda Biyoloji ve Kimya sınavına girerler.

26-27 Ağustos: Adaylar 26 Ağustos tarihinde İngilizce sınavına, 27 Ağustos Biyoloji ve Kimya sınavına girerler.

Sınavın Değerlendirilmesi

Giriş sınavı puanları + lise biyoloji ve kimya notları kabulde esas alınan kriterlerdir. Adaylar, beya edilen her üç sınava da girebilirler. Hangisinden en yüksek puanı alırlar ise değerlendirmede o sınav sonucu esas alınır.

Eğitim Dönemi

Eğitim-öğretim yılının başlama tarihi 15 Eylül olup ikinci dönemin başlangıç tarihi 10 Şubattır. Mayıs sonu biten eğitim-öğretim yılının final sınavları Haziran ayındadır.

Konaklama Çözümleri & Yaşam Giderleri

Yabancı öğrencilere yönelik yurt konaklama imkânları sunulur fakat yabancı öğrenciler genellikle daire kiralamayı tercih ederler. Eski Zara'da bir dairenin aylık kira bedeli, dairenin şehir merkezine uxzaklığına bağlı olarak aylık 250 - 400 € arasındadır. Bir öğrencinin sosyal yaşam masrafı 250-350 EUR arasında değişir.

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Bulgaristan tıp üniversitelerinin kabul sınavlarına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET
.pdf
Download PDF • 1.28MB

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Bulgaristanda tıp eğitimine ve üniversite yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih edebilirsiniz.

►05368372934 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

bottom of page