top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Varna Tıp Üniversitesi

Varna Tıp Üniversitesine dair sağlayacağımız güncel ve doğru bilgilerden istifade ederek:

Bulgaristan'da üniversite okumak,

Kabul garantili başvuru yapmak,

Bulgaristan'da rehberlik hizmetleri almak,

Profesyonellere güvenmek,

istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.🤗👋

1961 yılında kurulan Varna Tıp Üniversitesi Uluslararası Kalite Ödülü sahibidir. 40'tan fazla ülkeden öğrencinin tıp eğitimi aldığı ve doksanın üzerinde Avrupa ve küresel enstitü ile işbirliği olan Varna Tıp Üniversitesi çok uluslu bir okuldur. Üniversite, 3 boyutlu anatomi ve e-öğrenme ile eğitim sunarak eğitim öğretimi ve araştırmaya dayalı uygulamaları nedeniyle birçok ödül ve uluslararası tanınırlık kazanmıştır.

Yurtdışında tıp eğitimi almak isteyenlere Varna Tıp Üniversitesi İngilizce tıp doktorluğu, diş hekimliği ve eczacılık programlarında eğitim sunmaktadır. Varna şehrinin merkezinde bulunan Varna Tıp Üniversitesi'ne yürüyerek veya mükemmel toplu taşıma sistemini kullanarak erişilebilir. Bulgaristan'ın üçüncü büyük şehri olan Varna, Karadeniz sahil beldesi Golden Sands'in yanında yer almaktadır. Avrupa’da tıp eğitimi hayali olanlara mükemmel fırsatlar sunan Varna Tıp Üniversitesi European Foundation for Quality Management (EFQM) for Business Excellence modelini uygulayan tek üniversitedir. Yurtdışında tıp eğitimi planlayanlar Bulgaristan’da İngilizce tıp, dişçilik ve eczacılık eğitimi sunan Varna Tıp Üniversitesini tercih edebilirler. Mezunlar tıp doktorluğu, diş hekimliği, eczacı unvanlarını Avrupa’da ve Amerika’da direk kullanabilirler ve bir uzmanlığa da başlayabilirler.

Akreditasyonları

Varna Tıp Üniversitesi Bulgaristan Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Bulgaristan Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir. Varna Tıp Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir. Bologna Sürecine tabi olan Varna Tıp Üniversitesi Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular. Varna Tıp Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve tıp mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Neden Varna Tıp Üniversitesinde Eğitim?💉

Varna Tıp Üniversitesinde eğitim alabilmek için Türkiye’de üniversite sınavını kazanmış olma şartı aranmaz. Adaylar lise diploması ile başvuru yapabilirler. Özgür ve ferah bir Avrupa ülkesi Bulgaristan'da tıp eğitimi imkanı sunan Varna Tıp Üniversitesi’nde ciddi oranda yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Üniversite öğrencilerine Erasmus ve diğer Avrupa tıp üniversitelerine yatay geçiş imkanı da sunar. Varna Tıp Üniversitesi YÖK tanınan ve mezunlarına denklik verilen üniversiteler arasındadır. Üniversitenin programları GMC (General Medical Council UK) akreditelidir. Varna Tıp Üniversitesi Dünya Sağlık Örgütü üyesidir ve International Medical Education Directory (IMED) listesinde mevcuttur. Aynı zamanda American FAIMER (Foundation for Advancement of International Medical Education and Research) datasında yer alır.

Varna Tıp Üniversitesi Eğitim Ücretleri

  • Varna Tıp Üniversitesi tıp eğitimi ücreti 9,000 €.

  • Varna Tıp Üniversitesi diş hekimliği eğitimi ücreti 9,000 €.

  • Varna Tıp Üniversitesi eczacılık eğitimi ücreti 6,000 €.

Başvuru ve Kabul Şartları

Varna Tıp Üniversitesi programlarına başvuru yapabilmek için adayın lise biyoloji ve kimya dersleri ortalamasının %62 ve üstü olması gerekir. Not ortalaması bu yüzdeliğin altında olanlar sadece Varna Tıp Üniversitesine değil, kalan Bulgaristan tıp üniversitelerine de başvuru yapamazlar. Adayların kabul edilebilmeleri için yapılan giriş sınavında başarılı olmaları gerekir.

Giriş Sınavı İçeriği Nedir?

Varna Tıp Üniversitesinde okumak isteyen adaylar biyoloji, kimya, İngilizce içerikli yazılı sınavı başarıyla vererek üniversitenin birinci sınıfından eğitimlerine devam edebilirler. Varna Tıp Üniversitesi giriş sınavlarında sözlü mülakat yapılmaz.

Varna Tıp Üniversitesi giriş sınavı kimya konuları ekteki dosyadadır.

KİMYA SINAV KONULARI
.pdf
Download PDF • 400KB

Varna Tıp Üniversitesi giriş sınavı kimya bölümünde daha önce çıkmış sorular.

KİMYA ÇIKMIŞ SORULAR
.pdf
Download PDF • 1.69MB

Varna Tıp Üniversitesi giriş sınavı biyoloji konuları ekteki dosyadadır.

BİYOLOJİ SINAV KONULARI
.pdf
Download PDF • 419KB

Varna Tıp Üniversitesi giriş sınavı biyoloji bölümünde daha önce çıkmış sorular.

BİYOLOJİ ÇIKMIŞ SORULAR
.pdf
Download PDF • 1.50MB

2024 Giriş Sınavları Tarihleri Nelerdir?📝 🧭

Varna Tıp Üniversitesi 2024 Giriş Sınavı tarihleri şu şekildedir:

  • 13 Nisan 2024

  • 16 Mayıs 2024

  • 15 Haziran 2024

İngilizce ve Tıp Hazırlık Programı

Varna Tıp Üniversitesinde okumak isteyen adaylar ihtiyaç halinde hazırlık eğitimi alabilirler. Bulgaristan'da İngilizce ve Bölüm Hazırlık eğitimi hangi üniversitede alınmalıdır sorusuna cevap arayanlara Bulgaristan'da Tıp Hazırlık Programlarının Kalite, İçerik ve Maliyet Kıyaslaması başlıklı makaleyi incelemelerini öneririz.

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Bulgaristan tıp üniversitelerinin kabul sınavlarına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET
.pdf
Download PDF • 1.28MB

Bilgi Danışmanlığı

Bulgaristan'da tıp eğitimi ve üniversite yaşamına dair doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (whatsApp)

 

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

bottom of page