top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Dunarea de Jos” University of Galati

14 fakültesinde ve 1,000’den fazla öğretim elemanı ile 2500'den fazla uluslararası öğrenci olmak üzere toplamda 12.500 öğrenciye eğitim sunan Romanya Galati Üniversitesi 50 ülkeden üniversitelerle 300'den fazla ortaklık anlaşmasına sahiptir.

Lisans Bölümleri, Ücretleri ve Kabul Şartları

  • Gemi İnşaat Mühendisliği

  • Gıda Mühendisliği

  • Gıda Kalite ve Kontrol

  • Uygulamalı Modern Diller

Eğitim dili İngilizce olan bu lisans bölümlerinin yıllık ücreti 2,700-3,300 Euro arasındadır. Eğitim süresi programa bağlı olmakla beraber 3 veya 4 yıldır.

Yüksek Lisans Programları, Ücretleri ve Kabul Şartları

  • Çevre Mühendisliği

  • Gemi İnşaat Mühendisliği

  • Elektronik Mühendisliği, Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri

  • Ekonomi ve İşletme Yönetimi

  • Kimya

Eğitim dili İngilizce olan bu yüksek lisans bölümlerinin yıllık ücreti 2,700-3,300 Euro arasındadır. Eğitim süresi 2 yıldır.

Galati

Galați, Romanya'nın en büyük ekonomik merkezlerinden biridir. Moldova Cumhuriyeti ve Ukrayna sınırına yakındır. Son nüfus sayımına göre, ülkenin sekizinci en büyük şehri ve 249.732 nüfusa sahip. Galați'nin adı muhtemelen antik çağda bu bölgede yaşayan Galyalıların Kelt kabilesinden veya Galitya bölgesinden geliyor, bir başka alternatif de Kuman dili Gala(t) ve Arap kalhatından (kale) geliyor olmasıdır. İlk resmi tarihi 1445'e dayansa da Galați, Tuna Nehri üzerinde bir balıkçı köyü olarak başlayıp 1913'te nüfus sayılarına göre Bükreş ve Iași'den sonra ülkedeki üçüncü şehir olarak çok daha önce gelişmiştir.

Galati’de Yaşam Maliyeti

Romen para birimi Leu'dur (1€ = yaklaşık 4,3 Lei). Fiyatlar Romanya'nın bir bölgesinden diğerine farklılık gösteriyor, ancak Galati yaşamak için çok uygun bir yer. Süpermarketlerdeki fiyatlar, özellikle Bükreş'e kıyasla yüksek değil. Üstelik her yerde taze ekmek alabileceğiniz süpermarketler veya yerel dükkânlar var. Çin, İtalyan veya Fransız restoranlarında da geleneksel yemekler yiyebilirsiniz. Başlıca turistik yerler Tuna'nın su cephesi, Televizyon Kulesi Restoranı, Botanik Bahçesi, Ortodoks katedrali, Doğa Bilimleri Müzesi Kompleksidir, Alexandru Ioan Cuza Anıt Evi.

Galați Tarih Müzesi

Müze, 24 Ocak 1939'da açıldı. 1951'de, II. Dünya Savaşı'ndan sonra, müzede bilimsel faaliyet yeniden başladı. 1956'da Doğa Tarihi müzesine ve sanat müzesine bazı eşyalar bağışlandı. Tirighina-Barbosi buluntuları bu müzede yer almaktadır.

Görsel Sanatlar Müzesi

Galati görsel sanatlar müzesi 1967'de açıldığında, Romanya'daki ilk çağdaş sanatlar müzesiydi. Salonları ve açık sergi alanları vardır. Müzede on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Rumen sanatını ve yirminci yüzyılın avangard sanatını sergilenir.

Halk Bahçeleri

1864 yılında Iorgu Ghica burgrave sırasında kuruldu. Öğrenci Yurtları Kampüsü'ne yakın konumda olup dinlenmek ve eğlenmek için çok güzel bir alandır.

Mihai Eminescu Parkı

1880 ve 1881 yılları arasında kuruldu. 1913'te gerçek bir İngiliz parkı gibi övüldü. 16 Ekim 1911'de, heykeltıraş Frederic Storck'un eseri olan Mihai Eminescu'nun mermer anıtı ortaya çıktı.

Cloşca Parkı

Parka, isyanın başlatıcılarından “Horia, Coşca şi Crişan” adı verildi. Galati'nin en büyük bulvarlarının kavşağında bulunan ve metal heykel kampından çeşitli anıtlara ev sahipliği yapan büyük bir park.

Özgürlük Parkı

Ukraynalı hetman Ivan Mazeppa'nın heykeline ev sahipliği yapıyor.

Brateş Gölü

Galați'nin (hemen hemen şehrin kuzey kısmına bitişik) yakın çevresinde yer almaktadır;Romanya'nın en büyük çayır gölüdür. Önemli bir balıkçılık tesisi ve çok çekici bir turistik sitedir.

Buciumeni Ormanı

Galați İlçesinde, Bacău ve Vaslui ilçelerinin sınırına yakın bir konumda yer alan Buciumeni ormanı harika bir yerdir. 800 hektardan fazla alana sahiptir ve asırlık ağaçlarıyla tepe bölgesindeki en güzel kayın ormanlarından biridir. Çevresinde ünlü şarap mahzenleri ve üzüm bağları (Nicoreşti'de) vardır, aynı zamanda Neolitik Çağ'dan (Poiana) kalma buluntuların bulunduğu önemli bir arkeolojik sit alanı da vardır.

Gârboavele Ormanı Doğal Koruma Alanı

Galați İlçesinin yaklaşık 15 km Kuzey-Doğusunda yer alan, 230 hektarlık bir alana sahip, ulusal öneme sahip bir orman koruma alanıdır. Tepe bölgesindeki tüylü meşe ve gri meşe ağaçlarının yanı sıra orman-bozkır birlikteliklerine özgü çalı türleri ile doğal orman habitatını korur.

Galați'nin gece hayatı, genellikle diğer Avrupa ülkelerinde ve şehirlerinde gördüğünüz gece hayatıyla kolayca eşleştirilebilir. Burada herkes için bir şeyler var ve canlı insanlar ve harika atmosfer, dışarıda bir gece geçirmek için iyi bir seçim yapıyor.

Hafta sonları akşamdan şafağa kadar parti yapmak mümkündür. Öğrenciler barlarda toplanıp kapuçino ve kokteyl içmeyi severler. Arkadaşlarınızla birkaç saat geçirmek ve yerel atmosferi kontrol etmek için harika bir yoldur. Yerliler ayrıca iyi canlı müzik ve orta çağ atmosferi olan yeraltı barlarına gitmeyi de severler.

Kampüs Konaklama

Galati'nin doğu kesiminde yer alan “Alexandru Ioan Cuza” öğrenci kampüsü, ülkenin en şık üniversite kampüslerinden biridir. Öğrenci yurtlarında konaklama kapasitesi 3000 kişiyi aşmaktadır. Tüm yurt odaları yeni, modern mobilyalar ve olanaklarla donatılmıştır. Kampüsün tamamı kendi merkezi ısıtma sistemine sahiptir ve her yurtta bir çamaşır/kurutma odası bulunmaktadır. Öğrenciler ücretsiz kablolu TV ve İnternet'e (Wi-Fi veya kablo bağlantısı ile) erişebilir. Her yurtta bir çalışma odası bulunmaktadır. Üniversite kampüsü ayrıca evli öğrenciler için yurtları da yönetmektedir.

Hırvatistan'da Üniversite Eğitimi Danışmanlığı

Hırvatistan'da üniversite okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)
 

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Hırvatistan'da üniversite okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Kabul Şartlarını Sağlayarak Birinci Sınıftan Başlayacaklar

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Hırvatistan'a varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,000 - 3,750 EUR.

2. Hazırlık Eğitimi Alacaklar

A. Hazırlık eğitimini Smartversity Premed Pathway programında alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

B. Premed eğitimini Hırvatistan'da alanlara sunulan akademik destek ve yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

 

Yorumlar


Yorumlara kapatıldı.
bottom of page