top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Yurtdışında Veterinerlik Okumak

Hayvanlara yardım etmeyi seviyorsunuz ve veteriner olmayı hayal ediyor musunuz?

Son yıllarda yurtdışında veterinerlik okumak için tercih edilen 8 Avrupa ülkesini sizin için yazdık. Yazımızda, Avrupa'da veterinerlik eğitimi sunan ve YÖK tanınan üniversiteler listesinde bulunan 14 üniversite ile tanışacaksınız.

Yurtdışında Veterinerlik Okumak

Genelde yurtdışında tıp veya sağlık bilimleri denince her yerde doktorluk ya da diş hekimliği hakkında yazılıp çizilir. Bu yazımızda can dostlarımız için yurtdışında veterinerlik okumak isteyenlere ve veterinerlik kariyeri yapmayı düşünenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Adayların yurtdışında veterinerlik eğitimi aldıklarında veteriner hekim olarak hangi ülkelerde direk çalışabileceklerine veya yurtdışında veteriner hekimlik diplomasını alınca Türkiye’de mesleklerini icra edebilmek için YÖK denkliğini nasıl alabileceklerine de göz atacağız.

Yurtdışında veterinerlik eğitimi almanıza olanak tanıyan, İngilizce veterinerlik eğitimi programları sunan Bulgaristan, Polonya, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya dahil onlarca Avrupa ülkesi yurtdışında veteriner hekimlik okumak için en popüler ülkeler arasındadır.

Neden Yurtdışında Veterinerlik Okumak Avantajlıdır?

Sessizce, bakışları ile sizlere teşekkür eden ve minnetini her halükarda ifşa eden canlılara yardım etmenizi sağlayacak bir mesleğin sahibi olmak için yurtdışında veterinerlik eğitimi almaya var mısınız?

Cevabınız evet ise Avrupa'da veterinerlik eğitimi sunan veterinerlik fakülteleri ve üniversiteleri bu konuda size yardımcı olacaklardır. Saygın ve aranılan bir meslek olan veterinerliği Avrupa'da bitirdiğinizde, mezun olduğunuz programlar Avrupa Birliği Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği /EAEVE tarafından da akredite olacağından diplomanız ile istediğiniz kıtada çalışma imkânına kavuşabileceksiniz.

Neden Yurtdışında Veterinerlik Okumak İçin Avrupa’yı Seçmeliyim?

Avrupa'da, yurtdışında veterinerlik eğitimi almanıza olanak tanıyan; Polonya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya, Slovakya, Macaristan ve Bulgaristan’da İngilizce veterinerlik eğitimi programları sunan üniversiteler vardır. Ulusal ve uluslararası akredite İngilizce veterinerlik eğitimi sunan Avrupa veterinerlik fakültelerinde öğrenim görmenize sebebiyet verecek birkaç faktöre göz atalım mı?

  • Veterinerlik eğitiminde 150 yılı aşkın gelenek.

  • Uluslararası öğrencilere veterinerlik eğitimi verme konusunda 30 yıldan fazla deneyim.

  • Küçük gruplar halinde uygulama odaklı eğitim sunan yurtdışı veterinerlik okulları (8-12 öğrenci) hayvanlarla 1500 saatten fazla temas imkânı sunan kliniklere sahiptir.

  • Öğrenci dostu kampüsler.

  • Avrupa veterinerlik eğitimleri Avrupa Birliği Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği /EAEVE tarafından akreditedir.

  • Mükemmel at klinikleri dahil modern kliniklerde uygulama dersleri yapılır.

  • İyi donanımlı dâhiliye, cerrahi ve oftalmoloji, egzotik hayvan ve yaban hayatı tıbbı, üreme, at, gezici kliniklerde veterinerlikle ilgili her alanda pratik eğitim imkânı.

EAEVE Akreditasyonu Nedir?

Avrupa Birliği'nde ortak bir akreditasyon standardı geliştirilmiştir ve veterinerlik okullarının akreditasyonları EAEVE (Avrupa Birliği Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği) tarafından yapılır. EAEVE, 2005/36 AB yönergesinde belirtildiği gibi veteriner hekimler için eğitim standartlarını değerlendirir. EAEVE, ENQA (Avrupa Birliği Yüksek Öğretimde Kalite Güvencesi) kapsamındadır.

Yurtdışında Veterinerlik Okumak İçin Kabul Şartları

Yurtdışında veterinerlik okumak için veterinerlik okullarının kabul koşulları ülkelerin kendi düzenlemelerine bağlıdır. Bu düzenlemelere göre veterinerlik kabulü alabilmesi için,

  1. Bir adaydan Biyoloji ve İngilizce konularını içeren giriş sınavında başarılı olması istenebilir ya da Yapılan kişisel mülakatta başarılı olması beklenebilir;

  2. Adayın sadece başvuru evrakları esas alınınabilir.

Hangi veterinerlik üniversitesinin adayları kabule hangi kriterleri esas aldığını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında Veterinerlik Eğitimi Ücreti Nedir?

Yurtdışında veterinerlik okumak isteyen ve makul ücretler ödeyerek kaliteli eğitim düşleyen her aday Avrupa’da veterinerlik eğitimi alabilir. Çünkü yazımızda bahsi geçen Avrupa veterinerlik üniversiteleri hem kabul şartlarının esnekliği hem de fiyat-kalite dengesini en iyi gözetmeleri nedeniyle diğer Avrupa üniversitelerinin önündedirler. Eğitim ücretleri ülkelere göre değişmekle beraber yıllık ücretler 4,500-12,300 EUR arasındadır.

Yurtdışında Veterinerlik Eğitimi YÖK Denkliği

Avrupa veterinerlik üniversiteleri kendi ülkelerinde akredite birer üniversitedir. Akreditasyon veren ulusal ajanslar aynı zamanda Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidirler. Avrupa veterinerlik mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkesinde geçerlidir. Bologna Sürecine tabi olan, Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygulayan, mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki veren Avrupa veterinerlik üniversiteleri YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Bulgaristan’da Veterinerlik Okumak

Bulgaristan'da veterinerlik okumak için 1994 yılından beri Sofya ya da Stara Zagora şehrine gelen uluslararası öğrenciler İngilizce dilinde, Avrupa standartlarında veterinerlik eğitimi alırlar. Bulgaristan veterinerlik üniversiteleri kabulde giriş sınavı uygular. Sınav, İngilizce + Biyoloji alanlarından sorular içerir. Bulgaristan veteriner fakültesi yıllık ücreti 4,500-5,100 EUR arasındadır.

Çekya’da Veterinerlik Okumak

Brno Veterinerlik Bilimleri Üniversitesi veterinerlik bölümü dahil tüm programları Çek Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiştir. Veteriner Fakültesi, Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği - EAEVE üyesidir. Çekya'da veterinerlik okumak ve kabul almak için lise biyoloji ve kimya bilgilerinin ölçüldüğü giriş sınavında başarılı olmak gerekir. Çekya veteriner fakültesi yıllık ücreti 7,600 EUR.

Letonya’da Veterinerlik Okumak

Letonyada veterinerlik okumak için gidilen Letonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi Avrupa ve Orta Asya'daki en iyi üniversitelerden ve Baltık ülkelerindeki en iyi yaşam bilimleri üniversitesinden biridir. Letonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi QS 2024 Dünya Veterinerlik Eğitimi Sıralamasında 351-400 bandında yer alır. Yapılan İngilzce ve biyoloji giriş sınavında en az %40 başarı gösteren öğrenciler Letonya’da veterinerlik eğitimine başlayabilirler. Letonya veteriner fakültesi yıllık ücreti 8,000 EUR.

Litvanya’da Veterinerlik Okumak

Yurtdışında veterinerlik okumak için araştırma yapan yurtdışında veterinerlik eğitimi adayları Baltıkların üç güzel ülkesinden biri olan Litvanya’da veterinerlik eğitiminin sunduğu uluslararası fırsatları hemen fark ederler. LSMU Veterinerlik Fakültesi veteriner hekimliği öğretiminde 80 yılı aşkın köklü geleneklere sahiptir ve 2002'den beri Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği'nin (EAEVE) üyesidir. Giriş sınavı sonrası kabullerde adayın lise diploma notu, lise biyoloji, kimya, fizik notları da esas alınınarak değerlendirme yapılır. Litvanya veteriner fakültesi yıllık ücreti 9,000 EUR.

Hırvatistan’da Veterinerlik Okumak

Zagreb Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi-VEFUNIZG, Hırvatistan'da İngilizce veterinerlik eğitimi sunan ve son derece profesyonel çalışmalar yürüten bir kamu yüksek öğrenim kurumudur. Zagreb Veterinerlik Fakültesi programı 2005/36/AB Direktifi esas alınarak akredite edilmiş ve Bologna yükseköğrenim programlarının yapısı ile uyumlu hale getirilmiştir. Dünyada ilk bin üniversite arasında yer alan Zagreb Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi yıllık ücreti 9,000 EUR.

Macaristan’da Veterinerlik Okumak

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi, Macaristan’daki tek veterinerlik okuludur. Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Kabulde biyoloji ve kimya konularından yazılı test uygulanır ve bir de mülakat yapılır. Yıllık eğitim ücreti 12,300 EUR.

Polonya’da Veterinerlik Okumak

Polonya'da veterinerlik eğitimi sunan üniversite vardır. Polonya veterinerlik fakülteleri Avrupa’da EAVEE akrediteli üniversiteler arasında uygun ücrete veterinerlik eğitimi sunanlar arasındadırlar.

Romanya’da Veterinerlik Okumak

Yurtdışında veterinerlik eğitimi için Romanya'da veterinerlik okumak ideal seçeneklerden biridir. Romanya’da veteriner hekimlik eğitiminin kalitesi, ucuz eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri, güncellenmiş teknik tesisler, üniversite hastaneleri ve çiftlikleri, tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Alanında ve ötesinde tanınan diplomalar, dostane bir ülkede uluslararası eğitim atmosferinde öğrenim görmek, yurtdışında veterinerlik eğitimi planlayanları cezbeden sadece birkaç sebepten biridir.

Romanya'da veterinerlik okumak için adayların sınavsız kabul almak için başvuru yapabileceği dört üniversite vardır.

Avrupa'da Tıp Eğitimi Danışmanlığı

Avrupa'da veterinerlik okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyen adaylar iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirler.

►05368372934 (WhatsApp)
 

bottom of page