top of page
 • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Yurtdışında Veterinerlik Okumak

Hayvanlara yardım etmeyi seviyorsunuz ve veteriner olmayı hayal ediyor musunuz?

Son yıllarda yurtdışında veterinerlik okumak için tercih edilen 9 Avrupa ülkesini sizin için yazdık. Yazımızda, yurtdışında veterinerlik okumak için Avrupa'da veterinerlik eğitimi sunan ve YÖK tanınan üniversiteler listesinde bulunan 15 üniversite ile tanışacaksınız.

Yurtdışında Veterinerlik Okumak

Genelde yurtdışında tıp veya sağlık bilimleri denince her yerde doktorluk ya da diş hekimliği hakkında yazılıp çizilir. Bu yazımızda can dostlarımız için yurtdışında veterinerlik okumak isteyenlere ve veterinerlik kariyeri yapmayı düşünenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Adayların yurtdışında veterinerlik eğitimi aldıklarında veteriner hekim olarak hangi ülkelerde direk çalışabileceklerine veya yurtdışında veteriner hekimlik diplomasını alınca Türkiye’de mesleklerini icra edebilmek için YÖK denkliğini nasıl alabileceklerine de göz atacağız.

Yurtdışında veterinerlik eğitimi almanıza olanak tanıyan, İngilizce veterinerlik eğitimi programları sunan Bulgaristan, Polonya, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya dahil onlarca Avrupa ülkesi yurtdışında veteriner hekimlik okumak için en popüler ülkeler arasındadır.

Neden Yurtdışında Veterinerlik Okumak Avantajlıdır?

Sessizce, bakışları ile sizlere teşekkür eden ve minnetini her halükarda ifşa eden canlılara yardım etmenizi sağlayacak bir mesleğin sahibi olmak için yurtdışında veterinerlik eğitimi almaya var mısınız?

Cevabınız evet ise Avrupa'da veterinerlik eğitimi sunan veterinerlik fakülteleri ve üniversiteleri bu konuda size yardımcı olacaklardır. Saygın ve aranılan bir meslek olan veterinerliği Avrupa'da bitirdiğinizde, mezun olduğunuz programlar Avrupa Birliği Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği /EAEVE tarafından da akredite olacağından diplomanız ile istediğiniz kıtada çalışma imkânına kavuşabileceksiniz.

Neden Yurtdışında Veterinerlik Okumak İçin Avrupa’yı Seçmeliyim?

Avrupa'da, yurtdışında veterinerlik eğitimi almanıza olanak tanıyan; Polonya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya, Slovakya, Macaristan ve Bulgaristan’da İngilizce veterinerlik eğitimi programları sunan üniversiteler vardır. Ulusal ve uluslararası akredite İngilizce veterinerlik eğitimi sunan Avrupa veterinerlik fakültelerinde öğrenim görmenize sebebiyet verecek birkaç faktöre göz atalım mı?

 • Veterinerlik eğitiminde 150 yılı aşkın gelenek.

 • Uluslararası öğrencilere veterinerlik eğitimi verme konusunda 30 yıldan fazla deneyim.

 • Küçük gruplar halinde uygulama odaklı eğitim sunan yurtdışı veterinerlik okulları (8-12 öğrenci) hayvanlarla 1500 saatten fazla temas imkânı sunan kliniklere sahiptir.

 • Öğrenci dostu kampüsler.

 • Avrupa veterinerlik eğitimleri Avrupa Birliği Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği /EAEVE tarafından akreditedir.

 • Mükemmel at klinikleri dahil modern kliniklerde uygulama dersleri yapılır.

 • İyi donanımlı dâhiliye, cerrahi ve oftalmoloji, egzotik hayvan ve yaban hayatı tıbbı, üreme, at, gezici kliniklerde veterinerlikle ilgili her alanda pratik eğitim imkânı.

EAEVE Akreditasyonu Nedir?

Avrupa Birliği'nde ortak bir akreditasyon standardı geliştirilmiştir ve veterinerlik okullarının akreditasyonları EAEVE (Avrupa Birliği Veteriner Hekimlik Eğitim Kurumları Birliği) tarafından yapılır. EAEVE, 2005/36 AB yönergesinde belirtildiği gibi veteriner hekimler için eğitim standartlarını değerlendirir. EAEVE, ENQA (Avrupa Birliği Yüksek Öğretimde Kalite Güvencesi) kapsamındadır.

Yurtdışında Veterinerlik Okumak İçin Kabul Şartları

Yurtdışında veterinerlik okumak için veterinerlik okullarının kabul koşulları ülkelerin kendi düzenlemelerine bağlıdır. Bu düzenlemelere göre adayların veterinerlik kabulü alabilmeleri için,

 1. Biyoloji ve İngilizce konularını ya da Biyoloji, Kimya ve İngilizce konularını içeren giriş sınavını vermeleri istenebilir;

 2. Yapılan kişisel mülakatta başarılı olmaları beklenebilir;

 3. Sadece başvuru evrakları esas alınarak Dekanlığın onayı istenebilir.

Hangi veterinerlik üniversitesinin adayları kabulde hangi kriterleri esas aldığını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Yurtdışında Veterinerlik Eğitimi Ücreti Nedir?

Yurtdışında veterinerlik okumak isteyen ve makul ücretler ödeyerek kaliteli eğitim düşleyen her aday Avrupa’da veterinerlik eğitimi alabilir. Çünkü yazımızda bahsi geçen Avrupa veterinerlik üniversiteleri hem kabul şartlarının esnekliği hem de fiyat-kalite dengesini en iyi gözetmeleri nedeniyle diğer Avrupa üniversitelerinin önündedirler. Eğitim ücretleri ülkelere göre değişmekle beraber yıllık ücretler 4,500-12,300 EUR arasındadır.

Yurtdışında Veterinerlik Eğitimi YÖK Denkliği

Avrupa veterinerlik üniversiteleri kendi ülkelerinde akredite birer üniversitedir. Akreditasyon veren ulusal ajanslar aynı zamanda Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidirler.

Avrupa veterinerlik mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Amerika, Kanada, İngiltere ve dünyadaki birçok ülkesinde geçerlidir.

Bologna Sürecine tabi olan, Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygulayan, mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki veren Avrupa veterinerlik üniversiteleri YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Bulgaristan’da Veterinerlik Okumak

Bulgaristan'da veterinerlik okumak için 1994 yılından beri Sofya ya da Stara Zagora şehrine gelen uluslararası öğrenciler İngilizce dilinde, Avrupa standartlarında veterinerlik eğitimi alırlar. Bulgaristan veterinerlik üniversiteleri kabulde giriş sınavı uygular. Sınav, İngilizce + Biyoloji alanlarından sorular içerir. Bulgaristan veteriner fakültesi yıllık ücreti 4,500-5,100 EUR. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 14,500 - 16,000 EUR aralığındadır.

Çekya’da Veterinerlik Okumak

Brno Veterinerlik Bilimleri Üniversitesi veterinerlik bölümü dahil tüm programları Çek Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiştir. Veteriner Fakültesi, Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği - EAEVE üyesidir. Çekya'da veterinerlik okumak ve kabul almak için lise biyoloji ve kimya bilgilerinin ölçüldüğü giriş sınavında başarılı olmak gerekir. Çekya veteriner fakültesi yıllık ücreti 7,600 EUR. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 17,500 - 18,500 EUR aralığındadır.

Letonya’da Veterinerlik Okumak

Letonyada veterinerlik okumak için gidilen Letonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi Avrupa ve Orta Asya'daki en iyi üniversitelerden ve Baltık ülkelerindeki en iyi yaşam bilimleri üniversitesinden biridir. Letonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi QS 2024 Dünya Veterinerlik Eğitimi Sıralamasında 351-400 bandında yer alır. Yapılan İngilzce ve biyoloji giriş sınavında en az %40 başarı gösteren öğrenciler Letonya’da veterinerlik eğitimine başlayabilirler. Letonya veteriner fakültesi yıllık ücreti 8,000 EUR. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 17,500 - 19,000 EUR aralığındadır.

Letonya Yaşam Bilimleri Üniversitesi: 8,000 EUR

Litvanya’da Veterinerlik Okumak

Yurtdışında veterinerlik okumak için araştırma yapan yurtdışında veterinerlik eğitimi adayları Baltıkların üç güzel ülkesinden biri olan Litvanya’da veterinerlik eğitiminin sunduğu uluslararası fırsatları hemen fark ederler. LSMU Veterinerlik Fakültesi veteriner hekimliği öğretiminde 80 yılı aşkın köklü geleneklere sahiptir ve 2002'den beri Avrupa Veterinerlik Eğitimi Kuruluşları Birliği'nin (EAEVE) üyesidir. Giriş sınavı sonrası kabullerde adayın lise diploma notu, lise biyoloji, kimya, fizik notları da esas alınınarak değerlendirme yapılır. Litvanya veteriner fakültesi yıllık ücreti 9,000 EUR. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 17,500 - 19,000 EUR aralığındadır.

Litvanya Veterinerlik Üniversitesi: 9,000 EUR

Hırvatistan’da Veterinerlik Okumak

Zagreb Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi-VEFUNIZG, Hırvatistan'da İngilizce veterinerlik eğitimi sunan ve son derece profesyonel çalışmalar yürüten bir kamu yüksek öğrenim kurumudur. Zagreb Veterinerlik Fakültesi programı 2005/36/AB Direktifi esas alınarak akredite edilmiş ve Bologna yükseköğrenim programlarının yapısı ile uyumlu hale getirilmiştir. Dünyada ilk bin üniversite arasında yer alan Zagreb Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi yıllık ücreti 9,000 EUR. giriş sınavı uygulamaz, mülakat sonucuna ve Dekanlık kararına istinaden kabul verir. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 17,500 - 19,000 EUR aralığındadır.

Macaristan’da Veterinerlik Okumak

Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi, Macaristan’daki tek veterinerlik okuludur. Budapeşte Veterinerlik Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler. Kabulde biyoloji ve kimya konularından yazılı test uygulanır ve bir de mülakat yapılır. Yıllık eğitim ücreti 12,300 EUR. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 20,000 - 22,000 EUR aralığındadır.

Polonya’da Veterinerlik Okumak

Polonya'da veterinerlik eğitimi sunan üniversite vardır. Polonya veterinerlik fakülteleri Avrupa’da EAVEE akrediteli üniversiteler arasında uygun ücrete veterinerlik eğitimi sunanlar arasındadırlar. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 18,000 - 22,000 EUR aralığındadır.

1. Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi: 8,400 EUR

2. Lublin Veterinerlik Üniversitesi: 7,200 EUR

3. Wroclaw Yaşam Bilimleri Üniversitesi: 9,000 EUR

Romanya’da Veterinerlik Okumak

Romanya’da veteriner hekimlik eğitiminin kalitesi, ucuz eğitim ücretleri ve yaşam maliyetleri, güncellenmiş teknik tesisler, üniversite hastaneleri ve çiftlikleri, tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Alanında ve ötesinde tanınan diplomalar, dostane bir ülkede uluslararası eğitim atmosferinde öğrenim görmek, yurtdışında veterinerlik eğitimi planlayanları cezbeden sadece birkaç sebepten biridir. Romanya'da veterinerlik okumak için adayların sınavsız kabul almak için başvuru yapabileceği dört üniversite vardır. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 14,500 - 16,000 EUR aralığındadır.

1. Iasi Yaşam Bilimleri Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi: 4,500 EUR 

2. Cluj-Napoca Veterinerlik Üniversitesi: 7,500 EUR

3. Temeşvar Zirai Bilimler ve Veterinerlik Üniversitesi: 6,000 EUR

4. Bükreş Veterinerlik ve Zirai Bilimler Üniversitesi: 6,000 EUR

Slovakya’da Veterinerlik Okumak

Slovakya'da veterinerlik eğitimi Avrupa'da veterinerlik eğitimi sunan üniversiteler ile ciddi manada rekabet etmektedir. Yeşil cennet Kosice'de bulunan Slovak Veterinerlik Üniversitesi yurtdışında veterinerlik okumak için en iyi destinasyonlardan biridir. Kabulde giriş sınavı uygular. Eğitim + Konaklama+ Beslenme + Sosyal Yaşam maliyeti yıllık 17,500 - 19,000 EUR aralığındadır.

Slovakya Veterinerlik Üniversitesi: 8,000 EUR

Yurtdışında Veterinerlik Okumak İçin Önce Premed Diyenler

Yurtdışında veterinerlik okumak isteyen fakat akademik İngilizcesini kabul için gerekli seviyeye taşımak isteyen; bölüm derslerinde takviye ihtiyacı duyan her aday sunduğumuz premed opsiyonlarını değerlendirebilir.

Yurtdışında premed eğitimi adayın İngilizce seviyesine ve lise bölüm dersleri bilgisine istinaden bir ya da iki dönem olabilmektedir.

Yazımızda size tanıttığımız Avrupa ülkelerinde hangi premed okulunun (adayın mevcut akademik durumu ve gerekçelendirilerek esas alınarak) en iyi olduğunu hem tecrübeye hem de verilere dayanarak; hangi premed okulunun sizi başarılı bir şekilde hazırlayacağını ve hedefinizdeki Avrupa veterinerlik fakültesine kabulünüzü sağlayacağını bilmekteyiz.

Biz, Sophia Academy olarak adayların hedef üniversite ve İngilizce + Bölüm bilgilerine istinaden genelde şu üç premed okulunu önermekteyiz.

Bu üç okulun birinde hazırlık eğitimi alan adayın hedef üniversitesinin giriş sınavını başarıyla vermesinin akabinde transfer ve kayıt işlemlerini, gidilen ülkedeki/şehirdeki yerel rehberlik hizmetlerini sağlamaktayız.

Schengen Bölgesi’nde premed almanın avantajlarını kullanan öğrenciler hazırlık eğitimleri esnasında hedef üniversitelerini ziyaret edebilirler ve diledikleri takdirde misafir öğrenci olarak bulunabilirler. Böylece, hayatlarının 5,5 yıllarının geçeceği ve kariyerlerini şekillendirecek ülkenin kültürü, sosyal yaşamı, akademik atmosferi ile yakinen tanışmış olur. Yaşayarak ve bilerek alınan bir karar kadar isabetli ne olabilir ki! Premed eğitimleri hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.   

Yurtdışında Veterinerlik Eğitimi Danışmanlığı

Yurtdışında veterinerlik okumak için profesyonellerden destek alarak planlama yapmak ve başvuru sürecini başlatmak isteyenler bize ulaşabilirler.

►05368372834 (WhatsApp)

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

 

Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page