top of page
 • Yazarın fotoğrafıKubilay Zer Göktürk

Yurtdışında Ekonomi Eğitimini Neden Amerikan Üniversitesi’nde (Bulgaristan) Almalısınız?

Amerikan Üniversitesi (Bulgaristan) Avrupa’da bulunan Amerikan üniversiteleri arasında tek kampüs üniversitesidir. Öğrenciler zengin öğrenim ve yaşam deneyimleri sunan kampüs hayatında onlarca öğrenci kulüplerinden istifade edebilir; spor ve kültürel faaliyetlerde aktif olabilir; yüzlerce sosyal etkinliklere katılabilirler. 50+ ülkeden gelen yabancı öğrenciler ile aynı atmosferi paylaşarak gerçek bir uluslararası üniversitede öğrenim görmenin zevkini yaşarlar.

Çift Akreditasyon, Çift Diploma, Çift Ana Dal ve Bir Yan Dal

AUBG (Amerikan Üniversitesi-Bulgaristan) hem AB hem de ABD akreditasyonlarına sahip, nadide bir kurumdur. Öğrenciler biri Avrupa diğeri Amerika olmak üzere çift diploma ile mezun olurlar ve dünya iş piyasasına rakiplerine nazaran çok önde başlarlar.

AUBG öğrencileri sadece çift diploma ile mezun olmazlar! Aynı zamanda, çift ana dal bir de üçüncü uzmanlık alanı olarak kabul gören yan dal ile mezun olurlar. Mesela AUBG’de ekonomi eğitimi almaya karar veren bir öğrenci ne tür eğitim kombinasyonları yapabilir sorusunun cevabını üç örnekle açıklayalım ve bu örnekleri sizler de diğer dallara uyarlayabilirsiniz.

 1. Ekonomi (ana dal) + İşletme (ana dal) + İletişim (yan dal)

 2. Ekonomi (ana dal) + Bilişim Sistemleri (ana dal) + Uluslararası İlişkiler (yan dal)

 3. Ekonomi (ana dal) + Psikoloji (ana dal) + Kamu Politikaları (yan dal)

%100 İngilizce Eğitim Görürken Bir de Almanca, İtalyanca ya da İspanyolca da Öğrenebilirsiniz!

Avrupa’da klasik bir Amerikan üniversitesinde, 7/24 İngilizce konuşulan kampüs üniversitesi olan AUBG’de ekonomi eğitimini %100 İngilizce dilinde alan öğrenciler, aynı zamanda Almanca, İtalyanca ya da İspanyolca dillerini de öğrenebilirler. Coğrafi lokasyon olarak AUBG'nin Bulgaristan'da bulunması öğrencilere bir yandan da Slav dillerinin temelini oluşturan Bulgarca dilini de öğrenme (dolayısıyla Rusçayı da) fırsatları sunar.

Erasmus ve Exchange Programları

AUBG'de ekonomi eğitimi alan öğrenciler yüzlerce partner üniversitelerden birini seçerek bir ya da iki dönem başka bir ülkede ve üniversitede eğitim alarak uluslararası eğitim deneyimlerine zenginlikler katabilirler. AUBG ile The University of Maine arasındaki protokole istinaden öğrenciler bir veya iki yılını Maine Üniversitesi/ABD'de geçirebilirler. Yine aynı protokole istinaden, AUBG mezunu öğrenciler The University of Maine’de 2 yıl süren yüksek lisans eğitimlerini 1 yılda tamamlayabilirler. Bu arada, AUBG'de eğitimini tamamlayan öğrenciler yüksek lisans eğitimleri için Harvard, Princeton, Yale dahil onlarca Amerikan üniversitesinden rahatlıkla kabul alırlar.

YÖK ve Dünya Denkliği

Hem AB hem ABD akreditasyonlarına sahip olan AUBG'nin mezunları doğrudan YÖK denkliği alabilirler. AUBG diplomaları tüm dünyada geçerlidir.

AUBG'den Amerika, Kanada ve İngiltere’ye Yatay Geçiş

Yurtdışında ekonomi eğitimine AUBG'de başlayan öğrenciler eğitimlerinin birinci ya da ikinci yılının sonunda rahatlıkla Amerika, Kanada ve İngiltere üniversitelerine yatay geçiş yapabilirler.

Okurken Staj Fırsatları ve Mezuniyet Sonrası İstihdam Garantisi

Yurtdışında ekonomi eğitiminde Avrupa’nın en iyi eğitimlerinden birini sunan AUBG öğrencilerine bir de ulusal ve uluslararası kurumlarda/işletmelerde staj fırsatları sunar. Mezuniyet öncesi AUBG Kampüsünde yapılan işe alım seminerleri, fuarları sayesinde de AUBG ekonomi öğrencilerine iş garantisi verir.

Amerikan Üniversitesi (Bulgaristan) Bölümleri

Avrupa'da liberal sanatlar üniversitesi kategorisinde olan Amerikan üniversitelerinde genelde sunulan, uluslararası geçerli ana dallar ve yan dallar aşağıdaki gibidir:

Ana Dallar

1. İŞLETME

 • Finans

 • Yönetim

 • Muhasebe

 • Marketing

2. BİLGİSAYAR BİLİMLERİ

 • Yazılım

 • Programlama

3. EKONOMİ

4. AVRUPA ÇALIŞMALARI

5. TARİH VE MEDENİYETLER

6. BİLİŞİM SİSTEMLERİ

7. İLETİŞİM VE GAZETECİLİK

8. EDEBİYAT

9. MODERN DİLLER VE KÜLTÜR

10. MATEMATİK

11. SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER

12. FİZİK

13. PSİKOLOJİ

 

Yan Dallar

 • BİLGİSAYAR BİLİMLERİ

 • EKONOMİ

 • GİRİŞİMCİLİK

 • AVRUPA ÇALIŞMALARI

 • SİNEMA VE TİYATRO ÇALIŞMALARI

 • GÜZEL SANATLAR

 • TARİH VE MEDENİYETLER

 • BİLİŞİM SİSTEMLERİ

 • ENTEGRE MARKETİNG İLETİŞİMİ

 • GAZETECİLİK VE İLETİŞİM

 • BİLİŞİM SİSTEMLERİ

 • EDEBİYAT

 • ANTROPOLOJİ

 • MATEMATİK

 • MODERN DİLLER VE KÜLTÜRLER

 • PSİKOLOJİ

 • FELSEFE

 • SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER

 • KAMU POLİTİKALARI

Burs Olanakları

AUBG uluslararası öğrencilere yılda ortalama 8,5 milyon dolar tutarında burs imkânı sağlar. Bu burslar %10, %20, %30, %50, %100 şeklinde olabilmektedir. Her yıl 12 T.C. vatandaşı öğrenciye %20 burs her yıl geçerli olmak üzere verilmektedir. Bu %20 bursu garantileyen 12 öğrenci, dönemlik not ortalamasını ve ders dışı aktivitelerini artırarak ekstra % 20-30 daha burs alabilirler. AUBG burslarından en sağlıklı şekilde nasıl istifade edebiliriz diye merak edenler bizler ile irtibata geçebilirler.

Eğitim Maliyeti ve Bazı Kıyaslamalar

Yurtdışında ekonomi eğitimi almaya karar veren ve bu tercihini öğrencilerini biri AB, diğeri ABD olmak üzere çift diploma; çift ana dal ve bir de yan dal ile mezun eden AUBG'den yana kullanan adaya lisans eğitiminin yıllık eğitim maliyeti 12,600 EUR. Bu rakam ilk etapta gözünüze yüksek gibi görünse de (ABD, Kanada veya İngiltere’de benzer eğitimler bu rakamın en az 3-4 katıdır) hep beraber şu maddelere göz atalım:

 • %20 Burs: AUBG tarafından garanti edilen bu burs sonrası yıllık eğitim ücreti 10,080 EUR. Aday öğrenci, dönem başarısı yüzünden ekstra burslar da alır fakat biz şimdilik onu katmıyoruz.

 • Kampüs Konaklaması ve Yiyecek Giderleri: Her şey dahil kampüs hayatının yıllık maliyeti 2,500 EUR.

TOPLAM MALİYET: Dünya çapında bir kampüste, uluslararası bir atmosferde eğitim almanın; çift diploma, çift ana dal, yan dal, staj fırsatı ve iş garantisi ile mezun olmanın yıllık maliyeti 12,580 EUR.

AUBG-TR Vakıf Üniversitesi Kıyaslanması

AUBG'de sunulan fırsat ve imkânların sağlanmadığı bir özel ve vakıf üniversitesinde de eğitim alsanız AUBG maliyetinin altına inmeniz mümkün değildir.

İngilizce Hazırlık Eğitimi

Yurtdışında ekonomi eğitimine karar veren fakat İngilizce dil yeterliliği olmayan; akademik desteğe ve alan eğitimine ihtiyacı olan; akademik beceriler edinmek isteyen ve TOEFL, IELTS gibi sınavlara da hazır hale gelmek isteyen adaylar AUBG kampüsünde sunulan Smartversity UNIPREP Pathway programına katılabilirler. Programı başarıyla bitiren adaylar AUBG'de ekonomi, işletme, finans programlarında lisans eğitimlerine başlayabilecekleri gibi Avrupa, Amerika ve Kanada ülkelerinde sunulan ekonomi bilimleri programlarına rahatlıkla başvurabilir ve kabul alabilirler.

Bilgi Talebi

Yurtdışında ekonomi eğitimi planlayan ve bu süreçte bütünsel bir yaklaşımla danışmanlık almak isteyen adaylar 0536 8372834 nolu telefondan bizlere ulaşabilirler. Yazarak bizlere ulaşmak ve kendilerini aramamızı isteyen adaylar ise aşağıdaki formu doldurarak bizler ile irtibat kurabilirler.
Yorumlar


Yorumlara kapatıldı.
bottom of page