top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Polonya'da Psikoloji Eğitimi

Avrupa'nın merkezinde yer alan Polonya, bölgedeki en büyük ve en kalabalık ülkelerden biridir - bölgeye göre Avrupa'da dokuzuncu, nüfusa göre Avrupa Birliği'nde (AB) altıncıdır. Polonya, özellikle 2004 yılında AB'ye katıldığından beri son yıllarda güçlü bir ekonomik büyüme yaşamıştır; 2009 ekonomik krizinin ortasında Polonya, ekonomik büyüme bildiren tek Avrupa ülkesi oldu. Bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Polonya'nın kültürel mirası inanılmaz derecede zengindir. Bu, Polonya'da 14. yüzyılda kurulan ilk üniversite ile yükseköğrenim sektöründeki uzun süredir devam eden geleneklerini de içermektedir. Bugün Polonya, yaklaşık 72.000 uluslararası öğrencinin değişik akademik programlarda Polonya’da okumayı seçmesiyle giderek daha da popüler bir eğitim merkezi haline gelmektedir. Yüzlerce İngilizce dilindeki bölümleri ve çoğu AB üyesinin altında kalan nispeten düşük yaşam maliyetleri ile Polonya’da psikoloji eğitimi uluslararası öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Eğitim ücretleri aynı şekilde çoğu Batı Avrupa üniversitelerine nispeten daha uygun maliyetlidir.

Polonya'da Psikoloji Eğitimi Başvuru Koşulları

Polonya’da üniversite eğitimi için merkezi bir sınav uygulanmadığından uluslararası öğrenciler lise diplomaları ile Polonya'da İngilizce psikoloji eğitimi veren üniversitelere başvurabilirler. Yabancı dil yeterliğinizi belgelendirmek adına da hem lisans hem de lisansüstü eğitim programları için TOEFL sınavından en az 87, IELTS sınavından ise en az 6 puan almak gerekmektedir. Bu düzeyde bir İngilizce yeterliği olmayanların bir hazırlık okulunda İngilizce eğitimi alarak kendilerini istenilen düzeye çıkarmaları gerekmektedir.

Polonya'da Psikoloji Hazırlık Eğitimi

Yurtdışında psikoloji okumak için planlama yapanların hedef ülkeler arasında Polonya'da psikoloji okumak her zaman olur. Dünyada ilk bin üniversite arasında oldukça Polonya üniversitesinin olması ülkedeki yükseköğretim sisteminin ve bilhassa Polonya psikoloji eğitiminin kalite göstergesidir. Polonya'da psikoloji eğitimi almak isteyen fakat İngilizce dil yeterliliğine ve akademik beceriler kazanımlarına ihtiyacı olan adaylar, Polonya üniversitelerinin kabul ettiği ve tanıdığı uluslararası psikoloji hazırlık eğitimi sunan Smartversity Psychology Pathway programına katılabilirler. Smartversity eğitimi sonrası Polonya'da psikoloji eğitimi adayı Polonya psikoloji üniversitelerinden direk kabul alır ve birinci sınıftan eğitimine başlar.

Tercih Edilen Üniversiteler

Polonya'da psikoloji okumak için harekete geçenler dünyadaki birçok ünlü sanat, bilim ve kültür insanını mezun etmiş Polonya psikoloji üniversitelerinde eğitim alırlar. Bunlar arasında dünyada Nobel Ödülünü kazanan ilk kadın olan Marie Curie ve ünlü gökbilimci Nicolaus Copernicus da vardır. Polonya’da eğitim kalitesinin en büyük göstergelerinden biri de 23 Polonya üniversitesinin dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamalarında oldukça yüksek yerlerde bulunmalarıdır. Kaldı ki, Polonya’da İngilizce psikoloji lisans veya yüksek lisans eğitimi almaya karar verenler bu seçkin üniversitelerden birini seçebilirler.

 

1. VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ

Polonya'nın başkentinde bulunan ve devlet tarafından finanse edilen Varşova Üniversitesi genel sıralamada dünyanın en iyi 301-400 üniversiteleri arasındadır. Yurtdışında psikoloji eğitimi hayali olanlar üniversiteden ziyade bir akademik şehir olan başkentte Varşova Üniversitesi eğitimlerini tercih edebilirler. Varşova Üniversitesi psikoloji eğitimi lisans+yüksek lisans şeklindedir (3+2) ve yıllık ücreti 4,800 EUR. Varşova Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesinde olup mezunları doğrudan denklik alırlar.

 

2. JAGİELLONİAN ÜNİVERSİTESİ

1364 yılında kurulan, Polonya'nın ve Avrupa'nın da en eski üniversitelerinden biri olan Jagiellonian Üniversitesi Polonya'nın en prestijli üniversitelerinden biridir. Bugün, Jagiellonian Üniversitesi Polonya'nın ikinci büyük kenti olan Krakow'daki kampüsünde 43.400'den fazla öğrenciye eğitim vermektedir. Siz de geleceğin psikoloğu olmak için yurtdışında psikoloji eğitimi almanın gerekliliğine inanlardan iseniz Jagiellonian Üniversitesi psikoloji eğitimlerinde karar kılabilirsiniz. Jagiellonian Üniversitesi dünya genelinde ilk 1.000 içinde yer aldığından bu üniversiteden alınan diplomalar YÖK tarafından da tanınmaktadır ve kolaylıkla denklik alınabilmektedir. Yıllık eğitim ücreti 5,400 USD olan Jagiellonian Üniversitesi Üniversitesi psikoloji eğitimi lisans+yüksek lisans şeklindedir (3+2).

 

3. VARŞOVA EKONOMİ VE BEŞERİ BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ

Avrupa’nın iyi üniversitelerinden biri olan UEHS Ekonomi ve Beşeri Bilimler Üniversitesi yerel ve uluslararası öğrencilere sunduğu eğitimin kalitesi, akademik kadrosunun uzmanlığı, kampüs alanının nitelikleri, öğrenci kulüplerinin aktifliği ile Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyenler için eşsiz bir alternatif oluşturur. Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi yurtdışında İngilizce psikoloji eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere lisans ve yüksek lisans düzeyinde psikoloji öğrenimi görme fırsatı sunar. Lisans eğitimi 3 yıldır ve yıllık eğitim ücreti 3,600 EUR. Örgün eğitimin yanına psikoloji lisans eğitimini online da sunar. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimi ise 2 yıldır ve yıllık eğitim ücreti 3,700 Euro.

 

4. SWPS Sosyal ve Beşeri Bilimler Üniversitesi

SWPS Üniversitesi, insan aklını keşfetmeye odaklanmış ve bu alandaki uzmanlığını bugünün ve yarının zorluklarına pratik çözümler sunmak için uygulamaktadır. SWPS Sosyal ve Beşeri Bilimler Üniversitesi (SWPS Üniversitesi), Polonya'da psikoloji, hukuk, dil çalışmaları, edebiyat ve kültür çalışmaları, medya ve iletişim çalışmaları, yönetim ve tasarım alanlarında mükemmel ve kaliteli eğitim sunan lider bir yüksek öğretim kurumudur. Polonya’da üniversite eğitimi ve özellikle Polonya’da psikoloji eğitimi denince akla gelen ilk üniversitelerden biridir. Yurtdışında psikoloji eğitiminin kariyerlerine ivme kazandıracağına inan adayların ülkeler listesinde Polonya üniversiteleri varsa SWPS Üniversitesinde sunulan psikoloji lisans ve yüksek lisans bölümlerini kesinlikle değerlendirmeleri gerekecektir. Lisans eğitimi 3 yıll ve 6,100 EUR. Klinik psikoloji yüksek lisans eğitimi 2 yıl ve yıllık 6,950 EUR.

 

VARŞOVA

Polonya'nın başkenti Varşova, aynı zamanda ülkenin de en büyük şehridir. Vistula nehrinin her iki tarafında bulunan ve Polonya üniversitelerinin kaliteli olanlarının çoğunu barındıran Varşova, kendine özgü bir karaktere ve ruha sahiptir. II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkılan Varşova orijinal mimarisinin çoğunu yeniden yaratmayı başarmıştır. Varşova, QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 53. sıradadır. Polonya’da psikoloji okumak isteyenlerin favori şehirlerinden biridir.

 

KRAKOW

Polonya'nın ikinci büyük şehri olan Krakow, ülkenin güney kesiminde yer alır. 1569'a kadar Polonya'nın başkenti olan Krakow önemli bir ekonomik, akademik ve kültürel merkez olmaya devam eder. Şehir,Avrupa'nın en büyük ortaçağ kent meydanından ve muhteşem gotik Wawel Kalesi'nden, ülkenin büyük sanatçılarının ve düşünürlerinin yıllar içinde bir araya geldiği art nouveau tarzı bohem kafelerine kadar Polonya mirasının açık hava müzesidir. Krakow'da, Polonya'nın en eski üniversitesi Jagiellonian Üniversitesi dahil olmak üzere, kamu tarafından finanse edilen yaklaşık 20 üniversite vardır.

Bilgi Danışmanlığı

Polonya’da üniversite eğitimine ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih edebilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)
 

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Polonya'da psikoloji okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan kabul alarak birinci sınıftan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,000 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce ve Akademik Beceriler eğitimini Smartversity Psychology Pathway programında tamamlayarak Polonya'da birinci sınıftan eğitimlerine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,500 EUR.

"Avrupa'da yerleşik, profesyonel bir kurumdan danışmanlık almanın keyfini yaşayın."

Commenti


I commenti sono stati disattivati.
bottom of page