top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Jagiellonian Üniversitesi'nde Psikoloji Okumak

Jagiellonian Üniversitesi, Polonya'daki en eski yüksek öğretim kurumudur ve Avrupa'nın en iyi üniversitelerinden biridir. Polonya Kralı Büyük Casimir tarafından 12 Mayıs 1364'te kurulmuştur. Jagiellonian Üniversitesi kuruluşundan beri uluslararası bir kurum olmuştur. Polonyalılar, Ruthenliler, Litvanyalılar, Macarlar, Almanlar, Çekler, İsviçreliler, İngilizler, Hollandalılar, Fransızlar İspanyollar, İtalyanlar ve hatta Tatarlar yükseköğrenimlerini burada görmüşlerdir.

Üniversitenin tarihi ve gelişmesi, Polonya'nın çalkantılı ve çoğu zaman trajik tarihi ile ayrılmaz bir şekilde ilişkilidir. Avrupa'nın entelektüel mirası olan Jagiellonian Üniversitesi, hem Polonya'nın Rusya, Prusya ve Avusturya tarafından bölünmelerinde hem de iki dünya savaşında, Polonya kültürünün ve kimliğinin koruyucusu olarak hizmet ederek hayatta kalmayı başardı.

Jagiellonian Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinden bazıları, Nicolaus Copernicus veya Karol Olszewski gibi dünyaca ünlü bilim adamlarıdır. Bugün Jagiellonian Üniversitesi, yaklaşık 4 bine yakın akademik personelin 80'den fazla farklı çalışma alanı çerçevesinde 40 binin üzerinde öğrenciye araştırma yaptığı ve eğitim verdiği 16 Fakülte'den oluşmaktadır.

Seçkin araştırmacılar ve son teknoloji altyapı, Jagiellonian Üniversitesini dünyanın her yerinden büyük akademik merkezlerle işbirliği yapan önde gelen Polonya bilim kurumlarından biri haline getirmektedir. Jagiellonian Üniversitesi aynı zamanda, genç araştırmacıların akademik ilgi alanlarının peşinden gittikleri ve tutkularını paylaşan insanlarla arkadaşlıklar geliştirdikleri yaklaşık 150 öğrenci topluluğuna da ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin hem Polonya'da hem de yurtdışındaki prestiji, geniş çapta tanınan araştırma başarılarıyla gösterilmiştir. Jagiellonian Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim adamları ve doktorlar, örn. kalp cerrahisi, üroloji ve nörolojide, sıklıkla yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yol açmaktadır.

Bulguları, Avrupa Kardiyo-Torasik Tıp Dergisi, New England Tıp Dergisi ve Lancet gibi en prestijli uluslararası dergilerin bazılarında yayınlandı. Jagiellonian Üniversitesi arkeologları, Mısır, Kıbrıs, Orta Amerika, Güney Asya ve Altay dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki antik sitelerin sırlarını keşfediyor. Gökbilimciler, H.E.S.S. dahil olmak üzere kendi alanlarında en önemli uluslararası projelerde yer almaktadır. VIPERS, JU biyoteknologları tarafından yapılan araştırmaların sonuçları Bioorganic and Medicinal Chemistry, Molecular Ecology Resources veya European Journal of Human Genetics gibi saygın uzmanlık dergilerinde yayınlanmıştır. Bunlar, Jagiellonian Üniversitesi'nin son yıllarda dikkate değer başarıların yalnızca birkaç örneğidir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Jagiellonian Üniversitesi personeli, Polonya Bilim Vakfı'nın ('Polonya Nobel Ödülleri') JU profesörlerine verilen seçkin ödülleri de dahil olmak üzere bir dizi prestijli ayrıcalık ve ödülle onurlandırıldı: Jan Woleński, Tomasz Guzik ve Jan Potempa. 2010–2013 yılları. Ek olarak, Üniversite aynı zamanda uluslararası veritabanları Web of Science ve Elsevier Scopus tarafından Polonya'daki en üretken araştırmacılara sahip ve en akademik makaleleri yayınlayan olarak kabul edildi. 2018'de, Reuter'ın En İyi 100: Avrupa'nın En Yenilikçi Üniversiteleri sıralamasında Polonya ve Doğu Avrupa'daki tek yüksek öğrenim kurumuydu. Jagiellonian Üniversitesi tarafından yürütülen en eşsiz büyük ölçekli projeler arasında Jagiellonian Deneysel Terapötikler Merkezi, Małopolska Biyoteknoloji Merkezi, OMICRON ve Senkrotron Radyasyon Merkezi 'Solaris' bulunmaktadır. Jagiellonian Üniversitesi'nin bir başka avantajı da Polonya'nın eski başkenti ve milyonlarca turistin ziyaret ettiği büyük bir kültür merkezi olan tarihi Kraków kentindeki konumu. Üniversite bugün 540'tan fazla profesör, 730 doçent, 2.600 diğer akademik personel ve 3.500'ün üzerinde idari personel istihdam ederken, yaklaşık 50 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Bu nedenle, Jagiellonian Üniversitesi gibi bir kurumun yarattığı izlenim, Polonya'nın sosyal yaşamındaki varlığını, zamansızlığını ve sarsılmaz sembolizmini doğru bir şekilde yansıtmalıdır.

Akreditasyonlar ve Derecelendirme

Jagiellonian Üniversitesi Polonya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite bir Polonya üniversitesidir. Polonya Akreditasyon Komitesi, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

●Jagiellonian Üniversitesi mezunlarının diplomaları tüm Avrupa Birliğinde, Avrupa Ekonomik Topluluğunda, Amerika, Kanada ve dünyadaki birçok ülkede geçerlidir.

●Üniversite Bologna Sürecine tabidir ve Avrupa Kredi Transfer Sistemini uygular.

●Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir.

●Mavi diploma diye bilinen Avrupa Diploma Eki de verir

YÖK Akreditasyonu

Dünyada ilk bin arasında olan Jagiellonian Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve doğrudan denklik alabilirler.

Jagiellonian Üniversitesi İngilizce psikoloji programlarının kalite güvencesi Avrupa Yükseköğretim Alanında Kalite Güvence hükümlerinin uygulanmasıdır.

Dünya Sıralaması

Jagiellonian Üniversitesi dünyaca prestijli ve güvenilirliği yüksek derecelendirme ajanslarına istinaden dünya çapında üniversiteler sıralaması aşağıdaki gibidir:

■QS Dünya Üniversiteler Sıralaması # 338

■QS Programlar Dünya Üniversiteler Sıralaması # 101-150

■THE Dünya Üniversiteler Sıralaması # 601-800

■THE Dünya Psikoloji Programları Sıralaması # 401+

■US News Global Üniversiteler Sıralaması # 343

■US News Avrupa Üniversiteler Sıralaması # 151

■GTU Global Üniversiteler Sıralaması # 367

■Shanghai (ARWU) Dünya Üniversiteler Sıralaması # 301-400

Psikoloji Programı (bütünleşik 3+2)

Jagiellonian Üniversitesi Psikoloji Enstitüsü, psikoloji alanında Yüksek Lisans derecesi sağlayan ve aşağıdakileri amaçlayan bir çalışma programı sunmaktadır:

• Mezunlara psikoloji ile ilgili güncel teoriler, araştırmalar ve metodoloji hakkında bilgi sağlamak;

• Öğrencileri uygulamalı psikolojinin belirli alanlarıyla ilgili becerilerle tanıştırmak;

• Psikoloji ile ilgili diğer bilimler hakkında fikir vererek mezunların psikolojik bilgilerini genişletmek;

• Yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi geliştirmek.

Jagiellonian Üniversitesi psikoloji bölümü 5 yıllık bir Yüksek Lisans programıdır. Mezun olmak için öğrencilerin şunları tamamlaması gerekir:

• psikolojik kurslar - en az 270 AKTS kredisi;

• psikolojik olmayan kurslar - en az 20 kredi;

• öğrenci stajları (100 saat).

• yüksek lisans tezini savunmak.

Siz de geleceğin psikoloğu olmak için yurtdışında psikoloji eğitimi almanın gerekliliğine inanlardan iseniz Jagiellonian Üniversitesi psikoloji eğitimlerinde karar kılabilirsiniz. Jagiellonian Üniversitesi dünya genelinde ilk 1.000 içinde yer aldığından bu üniversiteden alınan diplomalar YÖK tarafından da tanınmaktadır ve kolaylıkla denklik alınabilmektedir. Jagiellonian Üniversitesi Üniversitesi psikoloji eğitimi lisans+yüksek lisans şeklindedir (3+2) ve yıllık ücreti 5,400 USD. Jagiellonian Üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesinde olup mezunları doğrudan denklik alırlar.

Bilgi Danışmanlığı

Polonya’da üniversite eğitimine ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Ücretsiz bilgi danışmanlığı için bize yazabilir ya da detaylı bilgi için veya 0536 8372834 nolu telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Polonya'da psikoloji okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan kabul alarak birinci sınıfan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce hazırlık eğitimini Smartversity UNIPREP Pathway programında tamamlayarak Polonya'da birinci sınıftan eğitimlerine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Polonya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

bottom of page