top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Hırvatistan'da Diş Hekimliği Eğitimi

Hırvatistan'da diş hekimliği eğitiminin süresi 6 yıldır. Eğitim müfredatı AB normlarına uygundur.

YÖK Denkliği

Hırvatistan’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversiteler YÖK tanınan üniversiteler listesindedir. Hırvatistanda dişçilik eğitimi sunan fakülteler YÖK tarafından tanınan dünya üniversiteleri derecelendirme kuruluşlarına (Times Higher Education (THE), QS World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), University Ranking by Academic Performance (URAP), CWTS Leiden Ranking) göre dünyada ilk bin üniversite arasında olan Hırvatistan üniversitelerinin bünyesinde bulunduğundan bu fakültelerden mezun olanlar doğrudan denklik alırlar.

Diş Hekimliği Üniversiteleri

Hırvatistan'da diş hekimliği eğitimi sunan iki üniversite vardır. Avrupa AKTS kredi sistemini takip eden bu üniversiteler, staj da dahil olmak üzere entegre çalışmalar içeren diş hekimliği programları sunar. Litvanya'da diş hekimliği eğitiminin süresi 6 yıldır. İngilizce dilinde sunulan programların bulunduğu fakültelerden mezun olanların diplomaları Türkiye dahil Avrupa Birliğinin tüm ülkelerinde geçerlidir.

Kabul Şartları

Hırvatistanda diş hekimliği okumak için sağlanması gereken şarların en başında İngilizce dil yeterliği (TOEFL min. score 80/120, IELTS min. score 6.5/9, FCE or B2) gelmektedir. Dil seviyesi yeterli olan aday 40 sorudan ibaret olan ve kimya, biyoloji, fizik konularını içeren yazılı bir teste tabi olur. Bu teste 200 EUR ödenerek kampüste girilebileceği gibi 400 EUR ödenerek online da girilir. Sınav sonrası adayın İngilizce dil seviyesi, giriş sınavı puanı, lise kimya-biyolji-fizik notları topluca değerlendirilir ve kabul edilip edilmeyeceğine karar verilir.

Eğitim Ücreti

Hırvatistanda diş hekimliği eğitiminin ortalama yıllık ücreti 11,000 EUR.

Diş Hekimliği Fakülteleri

Hırvatistan’da dişçilik okumak isteyenlere yönelik Hırvatistan’da diş hekimliği eğitimi sunan üniversite iki tanedir.

Zagreb Üniversitesi: 12,000 Euro

Rijeka Üniversitesi: 10,000 Euro

Bilgi Danışmanlığı

Hırvatistan’da üniversite eğitimine ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Ücretsiz bilgi danışmanlığı için bize yazabilir ya da detaylı bilgi için veya 0536 8372834 nolu telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Hırvatistan'da diş hekimliği okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan giriş sınavlarına girerek birinci sınıfan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Hırvatistan'a varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 3,500 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi alarak birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Bulgaristan Amerikan Üniversitesinin Smartversity International Pre-Med Pathway programında tamamlayarak Hırvatistan'da eğitimine devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Hırvatistan'a varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,000 EUR.

 

Tercih Edilen 10 Ülke 35 Fakülte

Son yıllarda Avrupa’da diş hekimliği okumak için tercih edilen ve Sophia Academy olarak çalıştığımız 33 tıp üniversitelerini sizler için yazdık. Bu üniversiteleri ilk defa aynı yerde görüyorsunuz. Bunun sebebi de, (üniversite adlarına tıklayarak) Avrupa’da diş hekimliği eğitimi seçeneklerinizi aynı anda görebilmenizi ve lise akademik hayatınıza ve finansal durumunuza istinaden kendiniz için yurtdışında diş hekimliği eğitimi veren en doğru üniversiteyi seçebilmenizi sağlamaktır. Avrupada 35 diş hekimliği fakültesini KEŞFEDİN.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page