top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Bulgaristan’da Dişçilik Okuduğuma Bir An Olsun Bile Pişman Değilim

Alman Juliya Şnayder'in misafir olduğu ve DW Bulgaria tarafından hazırlanan, Bulgaristanda diş hekimliği eğitimi düşünenlere faydalı olacağına inandığımız kısa videonun içeriğini tercüme ederek sizlere sunmak istedik. Juliya'nın misafir olduğu ve Sofya Diş Hekimliği Fakültesinin de tanıtıldığı videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Her sabah saat 08,00'de üniversitede olan Juliya'nın akşamlara kadar fakültede kaldığı günler çoğunluktadır. Bu çabanın sebebi de çocukluk hayali olan diş hekimliğini okuyabilmesidir. Ülkesi Almanya'da bu bölümü okumak gerçekten zormuş. Almanya'da kabul edilmesi için lise notları yetersiz kalan Juliya doğal olarak alternatif çözümler aramaya başlamış.

"Sofya'da tıp okuyan bir Alman arkadaşım buradaki eğitim ve yaşam hakkında olumlu izlenimler paylaşınca Bulgaristan'da diş hekimliği eğitimi almaya karar verdim. Ve bu kararı aldığım günden bu yana asla bir pişmanlığım olmadı."

Juliya, Sofya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde eğitim alan 60 Alman öğrenciden biri. "Etkilendiğim ilk olaylardan biri başvuru şartları ve kabul şekliydi. Almanya'da seni diş hekimliğine kabul edip etmeyecekleri lise ders notlarına bağlı iken Bulgaristan'da giriş sınavına tabi oluyorsun. Bence doğru olan da bu, yani bu meslek için uygunluk şartlarını taşıyıp taşımadığının yapılan bir sınavla belirlenmesi. Almanya'da bir de kontenjan çok kısıtlı. Mesela her sene için okullar en fazla 60 öğrenci alırlar. Sofya'da diş hekimliği fakültesi ise 260-270 öğrenci alıyor."

Sofya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekanının da belirttiği üzere Almanya'da diş hekimliği eğitimi büyük bir salonda 60 kişiye aynı anda verilen eğitim ile sağlanırken Bulgaristan'da diş hekimliği eğitimi öğrencilerin 10-12 kişilik gruplar halinde alması sağlanır.

İngilizce, biyoloji ve kimya bileşenlerinden oluşan Sofya Diş Hekimliği Giriş Sınavını başarıyla veren Juliya 2017'den beri Sofya'da diş hekimliği eğitimi almakta. Asla pişman olmadığını belirten Juliya'nın diğer bir memnuniyet sebebi uygulama derslerinin yoğunluğu. Artık beşinci sınıf öğrencisi olduğunu belirten Juliya'ya göre, Sofya'da diş hekimliği eğitimi almasının en güzel yanlarından biri de hasta ile yakın temasta bulunması ve çalışmasıymış. Biri çocuk diğeri yetişkinler için olan iki farklı diş kliniğine sahip üniversitede Juliya her ikisinde de uygulamalara katılmakta. Bu iki kliniğin var olma sebebi öğrencilerin mezuniyet öncesi gerçek tecrübelere sahip olmalarına imkân tanımak. Uygulama derslerinin hacmi yüksek olmakla beraber bir akademisyen mentörlüğünde hastalar ile birebir çalışılmaktadır. Mesela Almanya'da çocuk kliniklerinde asla çocuklar ile çalışamazsınız, yasaktır. Bu da yabancı öğrencilerin Sofya'da diş hekimliğini tercih etmesinin ana sebeplerinden biridir.

Şu an Sofya Diş Hekimliği Fakültesinde öğrenim gören 1500 diş hekimliği öğrencisinin yarısından fazlası yabancı öğrencidir. %100 İngilizce dilinde eğitim alan Juliya, mezuniyet sonrası gerçek tecrübelere sahip bir diş hekimi olacağı için çok mutlu. Bir AB ülkesi olan Bulgaristanda diş hekimliği eğitimi almasının sonucu olarak Almanya’da herhangi bir denklik işlemine tabi olmadan direk diş hekimi olarak çalışabileceğini belirten Juliya yoğun derslerin ardından üniversiteye yakın Yujen Parkındaki favori kafeteryasına giderek arkadaşları ile vakit geçiriyormuş.

"Bazı insanların Güneydoğu Avrupa hakkında önyargıları olduğunu biliyorum. Ama dürüst olmam gerekirse Sofya çok modern bir şehir ve halkı da açıkgörüşlü ve toleranslı. Birçok kültürü kendisinde birleştiren Sofya tam anlamıyla uluslararası bir kent."

Juliya'nın emin olduğu bir şey varsa o da mezuniyet sonrası her zaman Sofya'ya geleceğidir. Çünkü bu şehir, onun çocukluk hayallerini gerçekleştirdi.

Mariya Milkova

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page