top of page
  • Yazarın fotoğrafıEfe Sütçü

Avrupa'daki Amerikan Üniversitelerinde Psikoloji Eğitimi Almak

"Yurtdışında neden psikoloji eğitimi" diye soran öğrenciler için birçok motive edici etken vardır aslında. Uzun zamandır tıp doktorlarının önemi kabul edilirken, son yıllarda dünyada akıl sağlığına eşit veya neredeyse eşit düzeyde önem verilmeye başlandı. Yurtdışında psikoloji okumak ve bunu da Avrupa ya da Amerika’da gerçekleştirmek isteyen yüzlerce uluslararası öğrenci her sene ülkelerinden ayrılmaktalar.

Peki, yurtdışında en iyi psikoloji eğitimi hangi ülkelerde alınabilir? Elbette Amerika diyenler çoğunlukta olabilir ki kendilerince haklı sebepleri de vardır. Fakat eski kıta denilen Avrupa’nın belki de psikoloji eğitiminde Amerika’ya nazaran sunacakları daha fazla olamaz mı?

Avrupa’da alınacak psikoloji eğitiminin maliyeti Amerika’ya göre çok daha makul olmakla beraber Amerika’da psikoloji eğitimi alan bir öğrenci psikolojinin ana vatanı Avrupa’dan uzak kalırken, Avrupa’da psikoloji eğitimi alan bir öğrenci Amerika’dan asla uzak kalmayabilir. Nasıl mı? Avrupa’daki Amerikan Üniversitelerinde psikoloji okuyarak!

Avrupa’daki Amerika’yı Keşfedin!

Bir Amerikan üniversitesinde psikoloji eğitimi almak için Amerika’ya gitmek zorunda değilsiniz. Avrupa'da bulunan Amerikan üniversitelerinde eğitim alırken bir değişim öğrencisi olarak bu Amerikan üniversitelerinin Amerika’daki kampüslerine gidebilir ya da işbirliği içinde oldukları diğer Amerikan üniversitelerinde bulunabilirsiniz. Psikoloji eğitiminde daha uzun bir geleneğe ve daha derin ve akademik yaklaşıma sahip olan; aynı zamanda zengin tarihi ve kültürü ile bir psikoloji öğrencisi için laboratuvar görevi gören Avrupa’da psikoloji okurken bir de Amerika’dan diploma alabilirsiniz.

Amerikan Üniversiteleri Kabul Şartları

Psikoloji eğitimi planlayan adayların genel çerçevede kabul ve hatta burs alabilmeleri için yüksek lise diploma ve alan dersleri notuna; B2-C1 seviyesinde İngilizce seviyesine; ders dışı aktivitelere sahip olması gerekir. Adaylar, yapılan mülakatlarda kendilerini çok iyi ifade edebilmelidirler. İhtiyaç halinde adaylar İngilizce ve Akademik Beceriler (alan dersleri dahil) hazırlık eğitimlerine katılabilir ve kabullerini garantileyebilirler.

YÖK Denkliği ve Dünya Geçerliliği

Avrupa’daki Amerikan Üniversitelerinden mezun olan adayların diplomaları (biri Avrupa diğeri Amerika diploması) YÖK tarafından kabul edilir ve mezunlarına doğrudan denklik verilir. Aynı şekilde, bu üniversitelerden mezun olanların diplomaları dünyanın her bölgesinde geçerlidir.

Çift Ana Dal & Yan Dal İle Mezun Olun!

Amerikan üniversitelerinin en büyük özelliklerinden biri de öğrencilerini çift ana dal ve bir de yan dal ile mezun olmaları yönünde teşvik etmeleridir. Her Amerikan üniversitesinin bu konuda hassas olduğunun bilinmesinde fayda vardır.

Avrupa’da Hangi Amerikan Üniversitesinde Psikoloji Eğitimi Alabilirsiniz?

Klasik Amerikan müfredatını Avrupa kültürü ile birleştiren Avrupa'daki Amerikan üniversitelerinin yıllık eğitim maliyeti Amerika'da bulunan üniversitelere göre çok daha uygun olmakla beraber yıllık eğitim ücretleri 3,600 – 35,000 USD arasında değişir. En az 50 ülkeden öğrencilerin eğitim aldığı bu uluslararası Amerikan üniversitelerinin üstlerine tıklayarak haklarında bilgiler edinebilirsiniz.

Kaygısız ve Garantili Kabul Süreci İçin Sophia Academy!

Kendileri de Amerika ve İngiltere mezunları olan Sophia Academy akademik danışmanları başvuru sürecinizi yürüterek kabul almanızı sağlar; en yüksek oranda burs almanızdan tutun da yurdunuza yerleşmenize kadar her adımda titiz çalışmalar sergilerler ve sizlerin bu üniversitelerin birinde psikoloji eğitimi almanızı sağlarlar.

"Avrupa'da yerleşik, profesyonel bir kurumdan danışmanlık almanın keyfini yaşayın."

 

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page