top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Mühendisler İçin MBA

Günümüzde birçok öğrenci mezun olduktan sonra neler yapılması gerektiği konusunda ikilemdedir. “Eğitimime yüksek lisansla devam etmeli miyim?” “Mühendisliğe devam mı etmeliyim yoksa MBA mi yapmalıyım?” Bütün bunlar MBA sonrası verilebilecek maaştan kaynaklanıyor. Mühendisliğin hemen ardından MBA yapmak harika bir fikir.

MBA DERECESİ NEDİR?

MBA, öğrencinin daha fazla beceri kazanabileceği ve işletme yönetimi diploması alabileceği bir programdır. Bu bir ya da iki yıllık program, iş dünyasında, özellikle de yönetsel düzeyde, iş fırsatları bolluğuna açılan bir kapıdır. Sadece popüler olduğu için değil, aynı zamanda bilgisayar, mühendislik veya sanat geçmişine sahip herhangi bir öğrenci ek bir beceri seti olarak MBA yapabilir. MBA, işletme kavramlarında güçlü bir teorik temel sağlar ve öğrencilerin sınıfta öğrendiklerini test etmek için pratik fırsatlar sunar. Bir MBA eğitimi aracılığıyla yönetim ve liderlik alanlarında becerilerinizi geliştirebilir ve sosyal becerilerinizi de ön plana çıkarabilirsiniz.

Bir MBA çok çeşitli formatlarda sunulabilir. MBA eğitimlerinin en yaygın türleri: Tam zamanlı MBA, Yönetici MBA, Yarı Zamanlı MBA, Uzaktan MBA, Çevrimiçi MBA vb. Hepsine uyan en iyi format veya tek bir format yoktur. Her şey istediğiniz kursun türüne ve öğrenmeye başlayabileceğiniz zamana bağlıdır, ancak tam zamanlı MBA kursu en iyi seçenek olabilir. Tam zamanlı MBA eğitimi, öğrencilerin kendilerini işi öğrenmeye kaptırmalarını ve en iyi MBA kolejlerinden bazılarının sağladığı uluslararası bir pozisyon ve stajlar yoluyla gerçek yaşamda pratik deneyimler edinmelerini sağlar.

Kursun ortalama süresi bir ila iki yıldır. Genellikle sınıflar sadece hafta sonları veya haftanın bazı gecelerinde olur, ayrıca yarı zamanlı MBA ve çevrimiçi MBA daha uzun olabilir. MBA ücretlerinden bahsedecek olursak, bazı MBA’lerin çok düşük ücretleri olabilir ancak seçkin kolejler ve programlar için de ücretler oldukça fazladır. Ayrıca yalnızca eğitim ücretlerini değil, vize, konaklama ücretlerini, kiraları, kitapları, dizüstü bilgisayarı, günlük masrafları dikkate almak gerekiyor; hepsi de epeyce fiyat arttırıyor.

Ayrıca, yurtdışında bir MBA eğitimi detaylı olarak şu konuları kapsar: Muhasebe, Ekonomi, Kurumsal Finansman, Strateji / Çerçeveler, İnsan Kaynakları Yönetimi, Örgütsel Davranış, Liderlik, Pazarlama, Bilgi Teknolojisi. Tam zamanlı bir MBA’in ilk yılı, genellikle istediğiniz herhangi bir uzmanlığı seçtikten sonra temeli atmak içindir.

MÜHENDİSLİK SONRASI NEDEN MBA YAPMALISINIZ?

Öncelikle, MBA sadece mevcut becerilerinizi geliştirmek ve bu becerileri tamamlamak için takip edilmelidir. Bunu yapmanın en iyi yolu aslında en az 4-5 yıl boyunca bir işte çalışmaktır. Güçlü bir teknik geçmişe sahip mühendislerin en iyi bilişim şirketlerinde çalışması mantıklı olacaktır. Bu da harika bir başlangıç demektir. Çünkü Google, Facebook veya Infosys gibi şirketlerle çalışacak olursanız, kariyeriniz birkaç yıl boyunca mükemmel olacaktır. Fakat sonrasında, bir yazılım mühendisi olarak yeteneklerinizi geliştirdikten sonra, üst yönetimin bir sonraki aşamasına geçmekte zorlanacaksınız. Herhangi bir profesyonelin sonraki aşamaya geçmesi için MBA gibi bir dereceye sahip olması gerekir.

Teknik mühendis kalıbından kurtulmak ve kariyerinizde ilerlemek için MBA zorunludur. MBA derecesine sahip mühendisler için avantajlar:

· Eğer kendi ürününü yapan ve pazarlamak isteyen bir mühendisseniz, yönetimi ve girişimciliği takip ederek ve inceleyerek kendiniz yapabilirsiniz. Eğitimden sonra, projelerinizi karlı bir işletme girişimi haline getirebilirsiniz.

· Dünya artık teknolojiye yöneldiğinden, mühendislerin değer biçmek için ürünleri yaratmanın ve onları piyasaya sürmek için değer katmanın ötesine geçmeleri gerekiyor. Bu noktada sıradan bir mühendislik derecesi size yardımcı olmayacak, ancak bir ürünün pazarlama ve fiyatlandırmanın temellerini öğreten bir MBA derecesi harikalar yaratacak!

Bugün, MBA, dünyanın hemen hemen tüm mesleklerinde kendine bir mevki oluşturmuştur. Mühendislik sonrası MBA yeteneklerini geliştirir ve lisansüstü dereceye sahip olmak her zaman iyidir, çünkü rekabetçi pazardaki lisans derecesi genellikle yeterli değildir. Ancak, bir kariyer olarak MBA seçmeden önce, sizin için kariyer olup olmadığını analiz etmelisiniz. Zaten mühendislik diplomasına sahip teknik diploma almış olan bir öğrenci, yalnızca bir MBA’e giderek kariyerini ve hedeflerini geliştirir. Çalışma hayatında mühendis olduktan sonra, bir sonraki belirgin adım açıkça bir mühendis ekibinin yönetimidir. Bu nedenle, teknik dereceniz varsa, işgücünde aranan yüksek bir başarıya sahip olabilirsiniz ve şansınız varsa, önce terfi ettirilecek ve teknik müdür olarak işe alınacaksınız. Mühendisin yeni yöntemleri ve yeni teknolojiyi uygulamak zorunda olan yönetici olması muhtemeldir.

MÜHENDİSLİK SONRASI MBA YAPMAK MÜMKÜN MÜ?

Teknik olarak, herhangi bir lisans derecesinden sonra bir MBA yapmak mümkündür. Yeterli yüksek lisans notları ve bazı durumlarda iş deneyimi ve iyi bir-iki tavsiye mektubu yeterlidir. Elbette bu işin olmazsa olmazı olan iyi derecede bir İngilizce.

MÜHENDİSLİK SONRASI MBA YAPAN ÖĞRENCİLERİN ARTILARI

Bir MBA derecesi, öğrencilerin analitik yeteneklerine stratejik ve niteliksel beceriler ekler, bu sayede her işveren için mükemmel bir seçim haline gelirler. Mühendisler teknik bir ürünle kendi işlerini yapmayı planlıyorsa, bazı yönetim becerileri son derece önemlidir. Bir MBA, mühendisliği ve teknik yönü destekleyen iş temellerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Teknik kalıptan kopmak ve ana akım yönetim rollerine kusursuz bir şekilde karışmak, bir MBA programı okuyarak mühendislerin beceri kazanmalarını sağlar. Mühendislerin, mühendislik eğitiminin ardından MBA yapmaları gerektiğinin bazı önemli nedenleri şunlardır:

Kurumsal Merdiveni Tırmanmak: Bir lisansüstü mühendislik derecesi yalnızca sizi bir yere kadar getirebilir. Mezun olduktan sonra, muhtemelen işe en alt pozisyondan başlayacaksınız ve daha sonra en üste çıkmaya çalışacaksınız. Ancak, orta yönetimdeki potansiyelinizi ve becerinizi en üst düzeye çıkardıktan sonra, sıkışıp kaldığınızı fark edebilirsiniz. İşletme Yüksek Lisans derecesi olmadan, kurumsal merdiveni sorunsuz bir şekilde ve hatta tamamen tırmanamayabilirsiniz. Bunu yapmak yıllarınızı alabilir. Bununla birlikte, 4-5 yıllık iş tecrübesinden sonra bir MBA yapmayı seçtiyseniz, işgücüne daha nitelikli bir çalışan olarak yeniden katılabilir ve daha sonra kariyerinizi daha yüksek denetleyici rollere ve hatta vizyoner rollere kadar hızla ilerletebilirsiniz.

Daha İyi İş Olanakları: Mühendislikte basit bir yüksek lisans derecesi ile yeteneklerinizden yararlanmanıza yardımcı olacak çok fazla iş fırsatı elde edemeyebilirsiniz. Bir iş bulmak bu acımasız pazarda ve diğer herkesin mezuniyet sonrası dereceye sahip olduğu bir senaryoda giderek zorlaşıyor. Göze çarpmak ve daha iyi bir iş yapmak için, MBA gibi bir yönetim derecesi son derece önemlidir.

Yönetsel becerilerinizi geliştirin: Bir mühendislik mezunu olarak, büyük olasılıkla sadece işin teknik yönü hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Mühendislere bilimsel bir zihnin eğilimiyle analitik olmaları öğretilir, ancak bir ekibi yönetmek için bundan daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Bir MBA size gerçek dünyadaki problemlerini size hazırlar ve öğretir, siz de insan unsurlarının iş dünyasındaki rolünü ve bu unsurları işi ve karı daha da geliştirmek için nasıl kullanabileceğinizi anlarsınız. İletişim, insan kaynakları yönetimi, işletme yönetimi, zaman yönetimi ve benzeri konulardaki kavramları ele alabilirsiniz. Bu yetenekler kariyerlerinde yönetimsel roller üstlenmek isteyen herkes için çok önemlidir.

Öğrenme ve tecrübeyi birleştirin: Alandaki en başarılı teknik liderlerden bazıları yönetim yetenekleri nedeniyle sadece bu pozisyona ulaşabilmişlerdir. Bilim, mühendislik, teknoloji ve günlük yaşam arasında köprüler kurmak, yetenekli teknik uzmanların yeteneklerini kullanmalarına yardımcı olmanın önemli bir parçasıdır. MBA derecesine sahip bir yönetici olarak her gün birçok köprü kurabilecek ve ekibinize aynı şeyi yapmayı öğreteceksiniz. Bir mühendis olarak teknik sorunlara yenilikçi çözümler yaratmanız, icat etmeniz ve bulmanız öğretilir, ancak tüm bu bilgiler onları gerçek dünyadaki sorunlara uygulayıp doğru pazarlara sokmanın yollarını bulamazsanız iyi değildir. Mühendislik bilgisi ve iş liderliği becerileri olan yetenekli liderler, bu alanlar arasındaki önemli bağlantıdır ve dünyamızı şekillendiren fikirlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Bir MBA başarılı olmak için el ele yürümeye ihtiyaç duyduğundan, iş dünyasında işlerin teknik ve idari yönleri arasında önemli bir köprüdür.

Daha yüksek bir ücretle emir verin: Bir mühendislik mezunu olarak, iş piyayasında yalnızca bir başlangıç maaşı alabileceksiniz. Bununla birlikte, MBA derecesini mühendislik diploması ile birleştirirseniz, şirkette çok daha yüksek bir maaş ve pozisyon talep edebilirsiniz. Çünkü çok az insanın sahip olduğu iş ve teknik bilgilerle donatılmış olacaksınız. Bu liderlere ve yöneticilere şirketi ileriye götürmek, şirkete yenilik getirmek ve şirketteki bir mühendis ekibini yönetmeye yardımcı olmak için her şirkette ihtiyaç vardır.

Kişiliğinizi geliştirin: Mühendisliğin ardından MBA yapmayı tercih eden birçok öğrenci kişiliklerini geliştirir ve daha iyi liderler olur. MBA dersi grup tartışmalarına, projelere, sunumlara ve endüstri ziyaretlerine odaklanır; bu nedenle öğrencilerin güven, kamu konuşma becerileri ve ayrıca etkili iletişim kurma yeteneklerini geliştirir. Bu beceriler bir yönetici ve gelecekteki bir lider geliştirmede en önemli yeteneklerden bazılarıdır. Buna ek olarak, MBA öğrencileri iş dünyasında yeni bakış açıları kazanırlar, hatta belki yurt dışında yaşarlar ve yaşam ve kültürel sınırlar üzerine daha geniş bir bakış açısı kazanırlar. Bütün bunlar gerçekten bir öğrenciyi kendine güvenen bir kişiliğe ve etkili bir menajer olarak geliştirmeye yardımcı olur.

Yönetim sanatını öğrenin: Burada öğrencilere yönetimi öğreten dersler olsa da aslında bu zaman ve tecrübe ile geliştirilmiş bir sanattır. MBA, mühendislik öğrencilerinin daha önce karşılaşacakları yapılandırılmış mühendislik odaklı problemler yerine daha büyük ve daha soyut stratejik problemlerle baş etmelerine yardımcı olur. İnsanların nasıl yönetileceğini ve iş yapılarının etkin bir şekilde sistematik hale getirildiğini öğrenmek tamamen farklı bir iştir. Nitelikli bir iş gücünün yeteneklerini organize etmek işletmelerin başarılı olmasına yardımcı olacağına emin olduğumuz anahtardır ve MBA öğrencilerinin sahip olduğu bir yetenektir.

Kişisel gelişime ek olarak, MBA gerçekten öğrencilere işletmeler hakkında yeni bir bakış açısı kazanmaları ve yurt dışında yaşamaları konusunda yardımcı olabilir. Başarı her zaman, hangi geçmişe sahip olursanız olun, bir şeyler öğrenme arzunuza bağlıdır.


Comments


bottom of page