top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Macaristan'da Mimarlık Eğitimi

Macaristan’da eğitim almayı cazip kılan nedenlerin başında dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500’de ve ilk 1000’de yer alan, yüzlerce yıllık eğitim geleneğini devam ettiren Macar üniversitelerinin var olmasıdır. Bu üniversitelerde eğitim maliyetinin İngiltere, Amerika, Kanada üniversitelerine istinaden neredeyse dörtte biri maliyetinde olması Macaristan’da mimarlık dahil farklı bölümlerde eğitim almayı cazip kılan diğer bir nedendir. Macar üniversitelerinin Türkiye dahil tüm AB ülkelerinde, Amerika’da denkliklerinin olması Macaristan’da üniversite eğitimini mantıklı bir seçenek olarak öne çıkarmaya devam etmektedir.

Macaristan’da İngilizce dilinde lisans, yüksek lisans ya da lisans+yüksek lisans şeklinde sunulan mimarlık programları yurtdışında mimarlık okumak isteyen adayların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaya devam etmektedirler. Macaristan mimarlık eğitimi giriş şartları dahil mimarlık eğitimi veren iki üniversiteye ve programlarına dair detaylara göz atalım.

Macaristan'da Mimarlık Eğitimi YÖK Denkliği

Kendi ülkesinde akredite olan ve Bologna Sürecine tabi her ülkenin üniversitesi YÖK tanınan üniversiteler listesindedir, haliyle bu üniversitelerin mezunları doğrudan ya da STS ile YÖK denkliği alırlar. Güncellenen YÖK yurtdışı diplomaların denkliği yönetmeliğine göre yurtdışında mimarlık okunan üniversite dünya sıralamasında ilk 1000de ise mezun öğrenciye doğrudan denklik verilmektedir. Macaristan’da mimarlık eğitimi veren Peç Üniversitesi ve Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi YÖK’ün dünyada ilk bin üniversite arasında olma kriterini karşıladığı için bu iki üniversitenin mimarlık mezunları doğrudan YÖK denkliği alırlar.

Macaristan'da Mimarlık Eğitimi Giriş Şartı ve Sınav İçeriği

Macaristan’da mimarlık okumak için ÖSYM sınavlarında başarılı olma şartı yoktur. Bunun nedeni de, Macar Üniversitelerinin adayların yeterliliğini kendilerinin ölçmeleridir. Macaristan’da mimarlık okumak isteyen adaylar matematik ve/veya fizik, İngilizce sınavlarına girerler. Buna ek olarak çizim sınavı veya portfolyo da hazırlayabilirler.

Peç Üniversitesi Macaristan’da Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında mimarlık eğitimi sunan ve YÖK denkliği bulunan üniversitelerden biri de Peç Üniversitesidir. Peç Üniversitesi biri lisans, diğeri lisans+yüksek lisans olmak üzere İngilizce dilinde iki adet mimarlık programı sunar.

Lisans Programı

  • Eğitim süresi: 7 dönem

  • Eğitim ücreti: 3,800 USD

  • Başvuru ücreti: 150 USD

  • Son başvuru tarihi: 15 Mayıs 2022

Lisans+Yüksek Lisans Programı

  • Eğitim süresi: 10 dönem

  • Eğitim ücreti: 3,800 USD

  • Başvuru ücreti: 150 USD

  • Son başvuru tarihi: 15 Mayıs 2022

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Programı

Macaristan’da mimarlık eğitimi sunan diğer üniversite de Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesidir. Budapeşte Teknik Üniversitesi olarak da bilinen üniversitenin mimarlık eğitimi lisans+yüksek lisans şeklinde olup 10 dönemden ibarettir. Üniversiteyi keşfet.

Macaristan'da Mimarlık Eğitimi Hazırlık Programı

Yurtdışında mimarlık okumak isteyen ve tercihini Macaristan’da mimarlık eğitiminden yana kullanan lakin giriş şartlarını sağlayamayan ya da kabulünü garantiye almak isteyen adaylar bir veya iki dönemlik hazırlık eğitimi alabilirler. Mimarlık hazırlık eğitimleri Peç Üniversitesi, Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesinde alınabileceği gibi uluslararası üniversite hazırlık eğitimleri sunan Budapeşte McDaniel College veya AUBG gibi Avrupa’daki Amerikan üniversitelerinde de alınabilir. Akademik yetilerinize, dil seviyenize ve portföyünüze istinaden en doğru mimarlık hazırlık programına kayıt olmak için bizimle görüşebilirsiniz.

Resmi Temsicisi Olduğumuz Üniversiteler

 

Komentarze


Komentowanie zostało wyłączone.
bottom of page