top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Çekya'da Mimarlık Eğitimi

Avrupa'da İngilizce mimarlık eğitimi sunan nadir okullardan biri de Çekya Prag Mimarlık Enstitüsü'dür. Prag Mimarlık Enstitüsü, Orta Avrupa’da lisans ve yüksek lisans eğitimini İngilizce sunan tek mimarlık okuludur. Yıllık eğitim ücreti 3,600 € olan Prag Mimarlık Enstitüsünde lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıldır. Yerel ve global mimari gelenekleri en iyi şekilde harmanlayan Enstitü, modern gereksinimleri karşılarken yetkin ve çok yönlü öğrenciler mezun eder.

Prag Mimarlık Enstitüsü öğrencileri sadece uygulamalı bir teknik eğitim almakla kalmaz, diğer mimarlık okullarının müfredatında göremeyeceğiniz, mimarlık mesleğinin güçlü, çevresel ve şehirsel etkilerinin de olduğu dersler alırlar. 30 ülkeden uluslararası öğrencinin eğitim aldığı, 2010 yılında kurulan ve Dox Cağdaş Sanat Merkezinin eşsiz ortamında yer alan Prag Mimarlık Enstitüsü genç ve motive bireylerin yaşadıkları dünyayı nasıl şekillendireceklerini öğrenmeleri için canlı ve hareketli bir ortam sunmaktadır. ‘Vertical studio’ yani her stüdyoda farklı yıllardaki öğrencilerin birleştirildiği ve tek bir proje üzerinde birlikte çalıştığı anlamına gelir.

Her öğrenci, her biri alanda önde gelen uluslararası ve yerel öğretim üyeleri tarafından yönetilen beş farklı stüdyodan her birinde bir dönem geçirebilmektedir. Bu anlamda da öncü olan Prag Mimarlık Enstitüsü Orta Avrupa’nın en saygın mimarlık okullarından biridir. Yurtdışında mimarlık eğitimi planlayanlar Çekya’da İngilizce mimarlık eğitimi sunan Prag Mimarlık Enstitüsünü tercih edebilirler. Mezunlar mimarlık unvanlarını Avrupa’da ve Amerika’da direk kullanabilirler ve YÖK denkliği alabilirler.

Ulusal ve Uluslararası Akreditasyon

Prag Mimarlık Enstitüsü Çek Cumhuriyeti Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından akredite bir Avrupa üniversitesidir. Çekya Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu, Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Derneği (ENQA) ve Avrupa Yükseköğretim Kalite Güvence Kaydı (EQAR) tam üyesidir.

YÖK Denkliği

Prag Mimarlık Enstitüsü YÖK tanınan üniversiteler listesindedir ve mezunları Yurtdışı Yükseköğrenim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden denklik başvurusu yapabilir ve denklik alabilirler.

Orta Avrupa’da tek okul

Prag Mimarlık Enstitüsü 3 yılda mimarlık lisansı, 2 yılda ise mimarlık yüksek lisans eğitimi veren tek Orta Avrupa okuludur.

Tecrübe çeşitliliği & zenginliği

Eğitimleri esnasında öğrenciler Enstitüdeki 5 farklı stüdyoda bir dönem geçirebilir ve farklı tasarım yaklaşımları ve çalışma yöntemleri konusunda deneyim kazanırlar.

Uluslararası ortam

Yıllık sadece 30 öğrenci alan Enstitüde 30 farklı ülkeden uluslararası öğrenci eğitim alır. Öğrenciler harika bir takım ruhu ile eğitim alır ve eğitmenler ile öğrenciler arasında doğrudan temas sağlanır. Bu da öğrencilerin kişisel düzeyde gelişmesini sağlar.

Gerçek hayat ile uygunluk

Enstitüdeki tüm stüdyo liderleri hala profesyonel mimarlık alanında aktiflerdir. Bu nedenle öğrenciler gerçek mimarlık süreçleri hakkında bilgi edinme ve “gerçek yaşam” pratiği ile ilgili zorlukları ele almayı öğrenme konusunda eşsiz bir şansa sahip olurlar.

Proje ortaklıkları

Enstitü, öğrencilerin pratik deneyim kazanmalarını, iletişim kurmalarını ve iş piyasasında arzu edilebilirliklerini artırmalarını sağlayan belediyeler, STK'lar, geliştiriciler ve diğer ortaklarla çeşitli projelerde işbirliği yapar.

Lokasyon

Enstitü, Prag'ın tam merkezinde hareketli bir semtte yer alır. Bu nedenle öğrenciler sürekli olarak şehrin dünyaca ünlü mimari mirası iç içe yaşarlar.

Ücretsiz Bilgi Danışmanlığı

Çekya’da üniversite eğitimine ve yaşamına dair detaylı bilgiye ihtiyacınız var. Ücretsiz bilgi danışmanlığı için bize yazabilir ya da detaylı bilgi için veya 0536 8372834 nolu telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz.

Akademik Destek & Rehberlik Ücreti

Çekya'da mimarlık okumak isteyen adaylar ikiye ayrılır. Dolayısı ile onlara sunulan akademik destek & rehberlik servisleri ücreti de farklıdır.

1. Doğrudan birinci sınıftan eğitime başlamak isteyenler

Bu adaylara sunulan akademik destek ve Çekya'ya varış sonrası yerelde rehberlik hizmetlerinin ücreti 2,750 EUR.

2. İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimi sonrası birinci sınıftan başlamak isteyenler

İngilizce hazırlık eğitimini Smartversity Just English ya da İngilizce ve bölüm hazırlık eğitimini Smartversity Pre-Engineering Pathway programlarından birinde tamamlayarak Çekya'da mimarlık eğitimine birinci sınıftan devam edecek adaylara sunulan akademik destek ve Çekya'ya varış sonrası rehberlik hizmetlerinin ücreti 1,750 EUR.

bottom of page