top of page

BULGARİSTAN'DA DENKLİK

   Dilerseniz Bulgaristan Sofya Üniversitesi; dilerseniz Amerika Princeton veya İngiltere The University of Sheffield veya Macaristan’dan bir üniversite mezunu olun, fark etmez! YÖK nezdinde akredite bir İngiliz veya Amerikan üniversitesi ne ise, Bulgar üniversitesi de odur! Bu gerçeği asla aklınızdan çıkarmayın.

   Yurtdışında, bir AB ülkesinde-mesela Bulgaristan’da eğitim almayı düşünen bir öğrenci her şeyden önce YÖK denkliğini ve Bulgaristan’da denklik mevzusunu dert ediniyorsa, önce o ülkenin belli başlı – Sofya Üniversitesi, Amerikan Üniversitesi, Ulusal Spor Akademisi Vassil Levsky, Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi, Sofya Üniversitesi Kliment Ohridski gibi- dünyada da saygınlığı olan doğru kurumları seçmelidir. Çünkü doğruyu seçtikten sonra yanlışlar zaten peşinizi bırakacaktır ve YÖK denkliği de sorun olmaktan çıkacaktır!

bulgaristanda-universite-denklik-egitim

   Eğitimini yurtdışında sürdürmek ve ülkesine döndüğünde mesleğini icra etmek ve özellikle kamuda görev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biridir YÖK denkliği. Bulgaristan'ın belli başlı, saygın üniversiteleri ve programları YÖK tarafından tanındığı için YÖK denkliği hususunda Bulgaristan’da denklik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanması mümkün değildir. YÖK denkliği konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir madde de eğitim alınması düşünülen üniversitenin kendi ülkesinde akredite olup olmadığı ve YÖK tarafından tanınıp tanınmadığının öğrenilmesidir. Bunun en sağlıklı yolu da, YÖK Denklik Birimine başvurularak, hedefteki okulun YÖK tarafından tanınıp tanımadığıyla alakalı resmi bir yazı alınmasıdır.

   Bulgaristan’da denklik ve YÖK denkliği konusunda hassas olanların bilmesi gereken diğer bir nokta da, YÖK denklik başvurularının münferit incelendiği ve her bölümün kendi içerisinde değerlendirildiğidir.

   Sofya Üniversitesi ilk 1000nde bir üniversitedir ve YÖK denkliği mevcuttur.

Bulgaristan Üniversitelerinin EU, USA,

UK, CA Denkliği

Dünyada da saygınlığı olan, uluslararası akreditasyona sahip Bulgaristan Üniversitelerinin diğer dünya ülkelerinde de tanınırlığı ve denkliği vardır.

yurtdışı-tıp-fakülteleri-yök-denklik
bottom of page