top of page
  • Yazarın fotoğrafıMira Marinovsky

Niş Üniversitesi Sırbistan'da Tıp Okumak

Her yıl 10.000'den fazla yabancı öğrenci Doğu Avrupa'da tıp eğitimi almak için üniversitelere başvuruyor. Başvurulan ülkelerden biri de Sırbistan. Sırbistan tıp, eczacılık ve diş hekimliği öğrencileri için en iyi seçeneklerden biri olmaya devam ederken Sırbistan'da İngilizce Tıp, Eczacılık veya Diş Hekimliği öğrencileri yurtdışında çalışmalarına olanak sağlayan bir yüksek lisans derecesi alarak mezun olurlar!

Sırbistan'da Tıp Okumak İçin Nedenler

Sırbistan, Orta Avrupa'ya yakın bir konumdadır ve Macaristan, Hırvatistan, Bulgaristan vb. birçok komşu ülkeye sahiptir. Bu, eğitiminiz sırasında seyahat etmenize ve üniversiteden arkadaşlarınızla birlikte yeni kültürler keşfetmenize olanak tanır!

Sırbistan'da ayrıca farklı uluslararası havaalanları vardır (örneğin, Belgrad Nikola Tesla Havaalanı ve Niš Büyük Konstantin Havaalanı) ve birçok hava yolu bunlara doğrudan uçuş sunar. Ayrıca, Sırbistan'daki uygun öğrenim ücretleri, yurtdışında prestijli bir tıp üniversitesinde okumak isteyen birçok insanı cezbetmektedir. Batı Avrupa'da Tıp okumak size yılda yaklaşık 14.000-21,500 Euro'ya mal olabilir, oysa Sırbistan'da aynı eğitim programının yıllık eğitim ücretleri sadece 6,000 Euro. Son olarak, öğrencilerin önemli bulduğu şeylerden biri de Sırbistan'daki uygun yaşam giderleridir. Güzel ve modern bir daire kiralamanın ayda yaklaşık 200-300 Euro olduğunu biliyor muydunuz? Restoranlarda yemekler de oldukça ucuz!

Sırbistan'daki Tıp Üniversiteleri

Sophia Academy, Sırbistan'da Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık alanında İngilizce eğitim veren prestijli tıp üniversiteleri ile çalışır. Sırbistan’da tıp okumak için en ünlü üniversitelerden biri Niş Üniversitesidir. İngilizce Tıp eğitimi sunan Niş Üniversitesi Tıp Fakültesi yıllık öğrenim ücreti 6,000 Euro olup, Avrupa'daki diğer üniversitelerin ücretlerine kıyasla çok daha ucuzdur. Eğitim süresi altı yıldır ve mezunlar, Sırbistan'da veya yurtdışında çalışmalarına izin veren MD (Tıp Doktoru) unvanını alırlar!

Dünyaya yön veren şirin ve tarihi kent sizin doktorluk hayallerinizi en ucuza gerçekleştirebilir!

Son iki bin yıldır dünya tarihine yön veren iki kent vardır. Biri Roma, diğeri de dünya sahnesindeki yerini Nova Roma ismiyle alan İstanbul. İstanbul’un kurucusu Konstantin, diğer 20 Roma İmparatorunun da doğduğu, Sırbistan’ın Niş şehrinde doğmuştur.

Niş, dünyanın gidişatını etkileyen şahıslara hayat vermekle kalmamış, yurtdışında en ucuz tıp okumak isteyen ama Türkiye’ye de yakın olsun, ekonomik olsun ve kaliteli de İngilizce tıp eğitimi sunsun diyenlere de bir fırsat sunmuş.

Niş Üniversitesi Tıp Fakültesi, esnek kabul prosedürü ile yıllık 6,500 Euro’ya Avrupa’da ucuz tıp eğitimi sunan üniversitelerden biridir. Akredite bir üniversite olan Niş Üniversitesi ECTS sistemini uygulamaktadır. Avrupa Üniversiteler Birliği üyesi de olan üniversite YÖK tanınan ve denklik verilen üniversiteler listesindedir. Niş Üniversitesi aynı zamanda T.C. Mevlana Programına dahil nadir Avrupa üniversitelerinden biridir.

Kabul Şartı

Fakülte, adayı tıp eğitimine kabul ederken iki kriterin ortalamasını esas alır:

·Lise kimya ve biyoloji notları + Giriş sınavı sonucu

Sırbistan'da tıp okumak için Niş Üniversitesi Tıp Fakültesi Giriş Sınavına girecek adaylar, sınavdaki soruların hangi konulardan geleceğini görebilirler.

BİYOLOJİ
.pdf
Download PDF • 137KB

KİMYA
.pdf
Download PDF • 131KB

Bilgi Danışmanlığı

Sırbistan'da üniversite eğitimi ve yaşamına dair detaylı ve doğru bilgiye ihtiyacınız var ise bilgi danışmanlığı için aşağıdaki iletişim kanallarından birini tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

05368372934 (WhatsApp)
 

Akademik Danışmanlık ve Destek Ücreti

Sırbistan'da tıp, diş hekimliği ya da eczacılık kabul sınavına girmeyi planlayan adaylara sunulan akademik danışmanlık ve başvuru hizmetlerinin içeriği ekteki dosyadan görülebilir.

DESTEK & ÜCRET__SRB
.pdf
Download PDF • 838KB

STUDY SMART. 🕺LIVE WISE.❤️GO WITH SOPHIA ACADEMY.

bottom of page