top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Yurtdışında Ekonomik Tıp Eğitimi Seçenekleri

Yurtdışında tıp okumak istiyorsunuz fakat tıp ücretlerinde ekonomik seçenekler sunan Avrupa tıp üniversiteleri araştırıyorsunuz! Tıp eğitim ücretlerinin de 6,000 – 8,000 Euro aralığında olması hedefiniz. Sizinle aynı fikirde olan diğer uluslararası öğrenciler için yurtdışında en ekonomik tıp okullarına göz attık.

Yurtdışında ekonomik tıp fakültelerine sahip ülkeler için internette araştırma yaptınız ve hiçbir veri bulamadınız. Genelde karşınıza çıkan sonuçlar yurtdışında tıp eğitimi ile alakalı bilgiler ama ne hikmetse aradığınız yurtdışında ekonomik tıp bilgisine ulaşamıyorsunuz. Yurtdışında kaliteli tıp eğitimi sunan ama bütçenizi sarsmayacak yurt dışı tıp üniversitelerini hedefliyorsunuz. Bu üniversitelerde sunulan tıp eğitiminin %100 İngilizce olmasını ve YÖK dahil Avrupa ve diğer kıtalarda da geçerli olmasını istiyorsunuz. Tabi yaşam giderleri de belirleyici bir kriter. Ayda mümkünse konaklama dahil 400-600 Euro arasında yaşam masrafı olsun istiyorsunuz.

Yurtdışında tıp eğitimi almak yabancı öğrencilerin öncelikli tercihleri arasındadır. Bununla birlikte, tıp eğitim standartları giderek artmaya devam ederken, yurtdışında tıp eğitimi almak için gidilecek ekonomik yerlerin azlığı, tıp adayları için büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Avrupa'da tıp okumak, ABD, Kanada ve dünyanın diğer bölgelerinde tıp okumakla karşılaştırıldığında birçok avantaja sahiptir. Şüphesiz ABD, Birleşik Krallık ve Kanada, dünya çapında tanınan istisnai tıp destinasyonlarıdır. Ancak Avrupa aynı zamanda dünyanın en iyi tıp okullarından bazılarına sahiptir ve en üst düzeyde tıp eğitimi ve öğretimi sunmaktadır. Avrupa tıp üniversiteleri, asırlık prestijli mirasa sahiptir.

Ne yazık ki, Avrupa'daki tıp fakülteleri bazen batılı tıp okulları tarafından vasat veya “standartlara uygun değil” olarak algılanmaktadır. Avrupa'daki tıp programları modern tıbbın en yüksek standartlarını karşıladığından bu bir yanlış anlamadır. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da Avrupa'da okumuş binlerce doktor var. Tam sırası gelmişken, dikkatinizi de dağıtmak istemeyiz ama, Adı DOĞU ama tüm BATI orda-Avrupa'da En Çok Tercih Edilen Tıp Üniversiteleri adlı makaleye göz atar mısınız? Şu Amerikalı veya Kanadalıların Avrupa tıp eğitimine bakış açısı ile aşina olmuş olursunuz hem. Sonuç olarak, iyi eğitime, uygun ücrete, düşük yaşam maliyetine, ayrıca güvenli ve elverişli bir öğrenim ortamına erişiminiz olduğu sürece yurtdışında tıp eğitimi alın. Çoğu kişi yapılan propagandaların bir sonucu olarak, bir kurumun dünyadaki sosyal statüsünü saplantı haline getirebiliyor. Bir yurtdışı tıp eğitim destinasyonunun yukarıda belirtilen niteliklere sahip olması koşuluyla, sizi fazlasıyla memnun ve mutlu edecektir. Çoğu konuda yalanı bir meslek haline getiren medyanın sizi yönlendirmesine müsaade etmeyin. Yazılan, çizilen veya anlatılan her şeyi yeterli kanıta sahip olarak değerlendirin; bilgileri dikkatlice filtreleyin ve kapsamlı ve objektif bir araştırma yapın. Bazı ülkeler, belki de yapılan propagandalar nedeniyle, dünyanın en iyi kurumlarının kendilerinde olduğunu ilan etmelerine rağmen, her öğrenci herhangi bir uluslararası okula başlamadan önce derin ve objektif bir araştırma yapmalıdır. Biraz uzağa giderek örneklemek gerekirse, Hindistan veya Malezya'daki tıp üniversitelerinden ortalama olarak ABD veya Avrupa'daki meslektaşlarınızdan daha iyi tıp fakültelerinden de mezun olabilirsiniz. Sadece kararlı ve objektif bir araştırmanın sizi doğru yönlendirme şansı yüksektir.

Yurtdışında 6,000-8.000 Euro'ya Tıp Okumak

Doğu Avrupa'nın Türkiye'ye yakın kısmı (komşuluk güzel bir şey demek:) yurtdışında ekonomik tıp adaylarına müthiş fırsatlar sunmaktadır. Eğitim ücretlerinin 6,000-8,000 Euro aralığında olduğu Romanya ve Sırbistan ile eğitim ücretlerinin 7,500-9,000 Euro olduğu Bulgaristan kalite & fiyat dengesi esas alındığında yurtdışında tıp okumak için ideal üç Avrupa ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu üç ülkede aylık konaklama ve yaşam giderleri ortalamasının da 400-600 Euro olduğu göz önünde bulundurulursa, aradığınız yurtdışı ekonomik tıp eğitimlerini buldunuz demektir! Bulgaristan, Sırbistan ve Romanya tıp üniversiteleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz başlıklarının üstüne tıklamanız yeterlidir.

*Bulgaristan X Romanya tıp eğitimi kıyaslamasını bu yazıdan okuyabilirsiniz.

 

Başvuru ve Kabul Şartları

Avrupa'daki ekonomik tıp destinasyonları olan Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan tıp üniversitelerinin başvuru ve kabul şartlarına sırasıyla bakalım.

BULGAR'STAN'da tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi sunan 5 üniversiteye başvuru yapılabilmesi için adayın lise biyoloji ve kimya dersleri ortalamasının 100 üzerinden en az 62,00 olmalıdır. Kabul alabilmek için ise lise kimya ve biyoloji müfredatını içeren bilgilerin ve İngilizce seviyesinin ölçüldüğü yazılı bir sınav yapılır. Giriş sınavları hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

ROMANYA'da tıp, eczacılık, diş hekimliği eğitimi veren çoğu üniversite kabulde herhangi bir giriş sınavı uygulamaz. Romanya'da sınavsız kabul veren üniversiteler hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

SIRBİSTAN'da tıp eğitimi sunan 3 üniversiteye başvuru yapılabilmesi için adayın lise biyoloji ve kimya ders notlarının iyi olmasında fayda vardır. Kabul alabilmek için ise lise kimya ve biyoloji müfredatını içeren bilgilerin ve İngilizce seviyesinin ölçüldüğü yazılı bir sınav yapılır. Giriş sınavları hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında 7,700-9,000 Euro'ya Tıp Okumak

Bulgaristan'da tıp eğitimi Avrupa ve diğer kıtaların yurtdışı tıp eğitim adayları arasında geniş çapta kabul ve ilgi gören en önemli yurtdışı tıp eğitimi destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Bulgaristan'da tıp eğitimi ücretleri 7,700-8,000-9,000 Euro şeklindedir.

Bugün Bulgar tıp üniversiteleri tüm dünyada takdir görüyor ve Bulgar tıp okulları her yıl yüzlerce uluslararası tıp fakültesi öğrencisini kendisine çekiyor. Bu durumun başlıca sebepleri ise eğitim kalitesi, öğrenim dilini seçme imkânı (Bulgarca, İngilizce), makul öğrenim ücretleri ve yaşam maliyeti, huzurlu ve güvenli ortam.

Yurtdışında 9.900 - 10,000 Euro'ya Tıp Okumak

Biraz şansımızı zorlayarak yurtdışında tıp eğitimi maliyetinde psikolojik sınır olan on bin Euro'yu zorlayalım dedik. Bu rakamın üstünde olan diğer Avrupa tıp üniversitelerine dair bilgileri, dilerseniz yazının altındaki linklerden edinebilirsiniz. Yurtdışında tıp eğitimi planlaması yapan ve yıllık ücreti de maksimum 10,000 Euro olsun diyen adaylar, Avrupa’nın gizli kalbi olan Slovakya’da tıp okuyabilirler. Slovakya’da tıp eğitimi dünya standartlarında olup klinik rötasyon dersleri Avrupa kalitesinde yapılmış üniversite ve şehir hastanelerinde yapılır. Slovakya da Bulgaristan gibi tam bir AB üyesidir. Slovakya'da tıp eğitimi sunan Comenius Üniversitesi Bratislava ve Jessenius Tıp Fakülteleri, Slovak Tıp Üniversitesi ve Pavol Josef Safarik Tıp Fakültesi mevcuttur.

Umarız, yazımız hedefine ulaşmıştır ve sizlerin de okumak için zaman ayırmasına değmiştir. Bu yazımızdaki üniversitelerden birinde tıp eğitimi almayı planlıyorsanız ve tıp eğitimi sunan fakültelerin başvuru tarihleri ve evrakları; YÖK denkliği ve uluslararası geçerliliği, konaklama imkânları dahil Avrupa’da tıp eğitimi ve üniversite yaşamına dair her konuda detaylı ve en doğru bilgiye ihtiyacınız varsa ücretsiz bilgi danışmanlığı için bize yazabilir ya da detaylı bilgi için 0536 8372834 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Teşekkür ederiz ve sağlıcakla kalın.

bottom of page