top of page
  • Yazarın fotoğrafıExcellency Obliges. Sophia Academy

Yunanistan'da Üniversite Okumak

Akademia'nın kurucusu, gimnazyumların temeli atmış zengin bir tarih, güzel şehirler ve güçlü bir akademik gelenek. Bu kelimelerin tarif ettiği destinasyon neresi desek? Yurtdışında üniversite okumak için giderek daha popüler bir yer haline gelen Yunanistan’da üniversite okumaya ne dersiniz!

Ya da Akademinin doğduğu yer olan Yunanistan'da okumak ister misiniz? Akdeniz ülkesi Yunanistan, modern Batı kültürünün dilsel, felsefi, kültürel, yasal, sosyal ve etik inançlarının ve sistemlerinin çoğunu borçlu olduğu entelektüel kaynak olarak kabul edilmektedir. Bireycilik, özgürlük, demokrasi ve hükümet kavramlarının hepsinin kökleri, fikirleri bugün hala geniş çapta okunan ve tartışılan Antik Yunan'ın büyük düşünürlerine dayanmaktadır. Sokrates, Platon, Aristoteles, Epikuros ve diğer pek çok büyük sorgulayıcı ve yenilikçinin ayak izlerini takip ederek Yunanistan’da üniversite okumak harika olsa gerek!

Yurtdışında üniversite eğitiminde Yunanistan'da üniversite okumak kararını veren bir aday hem yüzlerce Yunanca programlar arasından hem de onlarca İngilizce sunulan lisans ve lisansüstü programlar arasından seçim yapabilir. Yunanistan’da, uygulamalı teknoloji, sağlık, tarım, yönetim, sanat ve tasarım dahil bir çok alanda pratik ve mesleki becerilere odaklanan yüksek öğretim programları sunan 15 Teknolojik Eğitim Enstitüsü ile 20den fazla üniversite mevcuttur. QS dünya üniversiteler sıralamasında ilk binde yer alan Yunan üniversiteleri ülke olarak dünya genelinde 41.ci sırada yer alır. YÖK'ün de onayladığı diğer değerlendirme kuruluşları olan CWTS Leiden ve THE göre de en az 10 tane Yunan üniversitesi dünyada ilk bin arasındadır.

 

Dünyada ilk binde olan Yunan üniversiteleri

YÖK Yurtdışı Diploma Tanıma ve Denklik Yönetmeliğine istinaden QS Rankings, Times Higher Education ve CWTS Leiden göre dünyada ilk binde olan Yunan üniversitelerinden mezun olanlar direk denklik başvurusu yapabilir ve denklik alırlar. QS, ARWU, CWTS Leiden, THE göre ilk binde olan Yunan üniversiteleri şu şekildedir.

■Atina Ulusal ve Kapodistrian Üniversitesi-Atina Üniversitesi

■Selanik Aristo Üniversitesi

■Atina Ulusal Teknik Üniversitesi

■Girit Üniversitesi

■Ioannina Üniversitesi

■Tesalay Üniversitesi

■Patra Üniversitesi

■Ege Üniversitesi

■Atina İşletme ve Yönetim Üniversitesi

■Trakya Demokritus Üniversitesi


Yunanistanın ilk binde olan üniversiteleri ile uluslararası kolejleri

Yunanistanda üniversite eğitimi sunan ilk bindeki devlet üniversiteleri ile Amerika veya İngiltere akreditasyonlarına sahip Yunanistandaki uluslararası akredite kolejlere kısaca göz atalım ve sundukları İngilizce lisans ve yüksek lisans programlarını öğrenelim.

 

ATİNA ULUSLA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Yunanistan'ın en eski üniversitelerinden bir olan Atina Ulusal Teknik Üniversitesi (NTUA) 1837’de kurulmuştur.

QS dünya üniversiteler sıralamasında 477 sırada olan Atina Ulusal Teknik Üniversitesi mühendislik ve teknoloji bilimlerinde Avrupa’nın saygın üniversitelerinden biridir. Dokuz akademik okulu ile mühendislik eğitimlerinin yanısıra mimarlık, uygulamalı matematik ve fizik öğrenimi de sunar. NTUA'nın hareketli kampüsleri Yunan başkenti Atina'da bulunur. Atina Üniversitesi Eski Yunan Edebiyatı, Tarih ve Arkeoloji bölümlerini İngilizce dilinde sunar.

 

SELANİK ARİSTOTLE ÜNİVERSİTESİ

Selanik Aristoteles Üniversitesi, Yunanistan'ın ve güneydoğu Avrupa'nın en büyük üniversitelerinden biridir.

Büyük ana kampüsü, Yunanistan'ın en büyük ikinci şehri olan ve ülkeye gelen ziyaretçiler için popüler bir yer olan Selanik'in merkezinde yer almaktadır. 1925'te kurulan Selanik Aristo Üniversitesi ve Aristotle Üniversitesi olarak bilinir, adını ünlü filozof Aristoteles'ten alıyor. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2021'de Selanik Aristoteles Üniversitesi, dünyada 571-580 arasında yer almaktadır.

 

ATİNA KAPODİSTRİAN ÜNİVERSİTESİ

Dünyanın en iyi 700 üniversitesi arasında yer alan Atina Ulusal Kapodistri Üniversitesi genellikle “Atina Üniversitesi” olarak kısaltılır.

1837'de kurulan Yunanistan'daki en eski üniversitelerden biridir. Hukuk, diller, sağlık bilimleri, felsefe, siyaset bilimi ve doğa bilimleri dahil olmak üzere çeşitli konularda programlar sunar. Üniversitenin, her biri Atina'nın farklı bir semtinde bulunan dört ana kampüsü vardır.

 

GİRİT ÜNİVERSİTESİ

Girit Üniversitesi, araştırma ve öğretimde mükemmelliğe kendini adamış genç ve dinamik bir akademik kurumdur. Üniversite 1973'te kuruldu ve ilk öğrencilerini 1977-78'de kabul etti. Şu anda 5 fakültede 16 bölüme sahiptir: Felsefe, Eğitim, Sosyal Bilimler, Mühendislik Bilimleri ve Tıp. Şu anda, 18.000'den fazla lisans öğrencisi ve 3000 lisansüstü öğrencisi burada kayıtlıdır.

Girit Üniversitesi, Bizans Çalışmalarından Moleküler Biyolojiye kadar çeşitli konularda, 54 Yüksek Lisans programı sunmaktadır. Üniversitenin uluslararası yönelimi, Avrupa ve dünya çapındaki birçok önde gelen araştırma ve eğitim kuruluşuyla yaptığı işbirliği geçmişinde ve hareketlilik ve değişim programlarına aktif katılımı yoluyla öğrencilere ve personele sunulan fırsatlarla yansıtılmaktadır. Antik ve modern Akdeniz kültürleri açısından zengin bir bölge olan Girit adasındaki Kandiye ve Resmo'daki kampüslerde bulunan Girit Üniversitesi, araştırma ve eğitim için canlı bir sosyal ve entelektüel ortam sunmaktadır.

 

PATRAS ÜNİVERSİTESİ

1964'teki kuruluşundan bu yana, Patras Üniversitesi öğretim ve araştırmaya öncülük etmeye kendini adamıştır. Güzel bir kampüste inşa edilmiş olup, çalışmaları ödüllendirici bir akademik deneyim haline getiren gerçek bir akademik ortam sunar.

Üniversite, Batı Yunanistan Bölgesi yararına kalkınma girişimlerinde eşgüdümlü bir rol oynar ve sürekli üretilen bilimsel bilgi ve bilgi birikimini endüstriye iletir. Patras Üniversitesi, çok sayıda Avrupa ve uluslararası eğitim ve araştırma programlarına ve konsorsiyuma ve tüm büyük akademik derneklere katılırken uluslararası sahnede çok aktiftir. Önde gelen bilimsel araştırmaları uluslararası alanda kabul görmüştür. QS dünya üniversiteler sıralamasında 751-800 aralığındadır.

 

ATİNA EKONOMİ VE İŞLETME ÜNİVERSİTESİ

QS 801-1000, THE 601-800 sıralamalarına sahip Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi (AUEB), Yunanistan'ın en iyi üniversitesidir ve kapsadığı bilim alanlarında uluslararası olarak en iyi üniversitelerden biridir. Sekiz lisans bölümü ve 32 tam ve yarı zamanlı yüksek lisans programı vardır.

Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi (AUEB), ağırlıklı olarak Ekonomi, Avrupa ve Uluslararası Ekonomi, İşletme, Pazarlama, Muhasebe ve Finans, Yönetim, Teknoloji, Bilişim, İstatistik alanlarında hem lisans hem de lisansüstü düzeyde eğitim veren bir kurumdur. AUEB, fakülte, öğrenci ve akademik programlarının mükemmelliği ile tanınan seçkin bir kamu öğrenim kurumudur. Hem teorik hem de uygulamalı araştırma, her zaman Üniversitenin en önemli hedeflerinden biri olarak kabul edilmiştir. Lisansüstü çalışmaların geliştirilmesine ve sadece diğer Avrupa ülkeleri ile değil, aynı zamanda Kuzey Amerika üniversiteleri ve Araştırma Enstitüleri ile düzenli temaslara büyük önem verilmektedir.

 

EGE ÜNİVERSİTESİ

Ege Üniversitesi, altı doğal adaya yayılmıştır ve merkezi yönetimi Midilli'dedir. Üniversite 1984 yılında kurulmuş olmasına rağmen, kökenleri Yunanistan'da yeni bir üniversite kurulması için bir planın yapıldığı 1919'a kadar uzanabilir. Amaç, o zamanlar bölgedeki tek eğitim merkezi olan Atina dışındaki eğitim fırsatlarını iyileştirmekti.

Eğitim programlarının çoğu, İletişim Sistemleri, Kültürel Bilişim, Eğitim Tasarımı ve Akdeniz Çalışmalarını kapsamaktadır. Uluslararası lisansüstü programları, Avrupa Entegrasyonu, Biyoçeşitlilik ve Çevre Politikası ve Yönetimi gibi konuları kapsar. Bazı programlarını İngilizce sunan Ege Üniversitesi Avrupa Üniversiteler Birliği'nin aktif bir üyesi, Cremo ağının kurucu ortağı, EMUNI Senatosu'nun bir üyesi, birçok akademik ve araştırma ağında işbirliği yapan ve 210'dan fazla ikili ve LLP Erasmus akademik sözleşmesine katılan üniversite, güçlü bir uluslararası akademik ve araştırma profili oluşturmak için hızla ilerlemektedir.

 

TESALYA ÜNİVERSİTESİ

1984 yılında kurulan bir kamu kurumu olan Tesalya Üniversitesi, Yunanistan anakarasının merkezi bölgelerine hizmet veren çok bölgeli bir üniversitedir.

Karditsa, Larissa, Trikala ve Lamia'da kampüslerinde eğitim fırsatları sunar. Tek bir ana kampüs yoktur, ancak Volos'a yayılmış binalar Planlama ve Bölgesel Gelişim Departmanının modernliğinden mimari, inşaat mühendisliği ve makine mühendisliğini barındıran eski su pompası fabrikasına kadar farklılık gösterir.

 

IOANNİNA ÜNİVERSİTESİ

Elli yıldır, Ioannina Üniversitesi, bölgesel, yerel ve uluslararası düzeyde bilginin oluşturulması ve aktarılmasına, yenilik ve işbirliğine kendini adamıştır. Şu anda üniversitenin 15 bölümü var. Üniversitesi'nin okulları aşağıdaki gibidir: Felsefe; Sağlık Bilimleri; Eğitim; Ekonomi ve Sosyal Bilimler; ve Mimari Mühendislik.

Öğrenci organizasyonları ve üniversite tesisleri (yemekhane, kapalı spor salonu, koşu parkuru ve futbol sahaları, üniversite kütüphanesi ve bilgi merkezi, bilgisayar merkezi ve ağ işletim sistemi, uluslararası Yunan eğitim merkezi, kültür ve mesleki eğitim, üniversite konferans merkezi, merkez kariyer gelişimi ve istihdam) sayısız çok kültürlü etkinlikle birlikte Ioannina Üniversitesi'nde akademik olarak ödüllendirici bir çalışmayı garanti eder.

 

TRAKYA DEMOKRİTOS ÜNİVERSİTESİ

Trakya Demokritos Üniversitesi (DUTH), 1974 yılında sadece Hukuk Bölümü ve İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne giden ilk öğrencileri ile Temmuz 1973'te kurulmuştur. Adını, Avdira şehrinde doğan eski Sokratik Yunan filozofu Demokritos'tan almıştır. Sekiz okul vardır: Beşeri bilimler okulu, mühendislik okulu, hukuk fakültesi, tarım bilimleri okulu, eğitim bilimleri okulu, ekonomik ve sosyal bilimler okulu, sağlık bilimleri ve beden eğitimi ve spor bilimleri okulu, tümü 18 bölümü kapsamaktadır.Toplam öğrenci sayısı, 18.000 lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 30.000'dir. Araştırma ve öğretim kadrosu gövdesi yaklaşık 600, artı yaklaşık 300 idari kadrodur. Trakya Demokritos Üniversitesi, Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinde, Yunanistan'ın kuzeydoğusundaki bir şehir olan Komotini'de bulunmaktadır ve Türkçe konuşan oldukça büyük bir Müslüman azınlığa ev sahipliği yapmaktadır.

 

ALBA GRADUATE BUSINESS SCHOOL

Alba İşletme Enstitüsü-Yunanistan Amerikan Koleji (American College of Greece), Atina'da bulunan Avrupa'nın en iyi lisansüstü işletme okullarından biridir. AMBA, NECHE ve EPAS (EFMD) tarafından akredite edilmiştir ve yenilikçi olması (AMBA yenilik ödülü 2015) ve son derece samimi ve öğrenci odaklı olmasıyla ünlüdür. Alba, 2011'den beri Yunanistan'da en iyi uluslararası eğitim kurumlarından birini oluşturmak amacıyla Yunanistan Amerikan Koleji ile stratejik bir ittifak kurdu. Alba, Nakliye Yönetimi ve Turizm dahil hemen hemen tüm iş alanlarında yalnızca MBA ve MSc programları sunmaktadır. 60'tan fazla uluslararası değişim ortaklığı ile Alba, kısa bir süre yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için benzersiz bir öğrenme deneyimi sunuyor.

ALBA, Harvard Business School, Wharton, LBS vb. Gibi işletme ve yönetim alanında prestijli okullardan deneyime sahip dünyanın her yerinden personelden oluşur. Çoğunlukla Academy of Management Review, Journal of Finance, Journal of Marketing, vb. gibi en iyi akademik dergilerde yer almıştır. Alba öğretim üyeleri tarafından yayınlanan bazı makaleler kendi alanlarında en çok alıntı yapılanlar arasındadır. Alba, Yunanistan'daki iş dünyasıyla ve özellikle küresel endüstride en üst sıralarda yer alan Yunan Denizcilik şirketleriyle çok güçlü bağlara sahiptir. ALBA İşletme Okulu İngilizce yüksek lisans programları Uluslararası İşletme ve Yönetim-Girişimcilik-Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi-Finans-Denizcilik Yönetimi-Uluslararası Denizcilik ve Finans-İşletme Hukuku-Tedarik Zinciri Yönetimi/KEDGE ile çift diploma programı. ALBA yüksek lisans programlarının süresi 14-18 ay arasındadır ve programların ücreti 12,500 Euro.

 

MEDITERRANEAN COLLEGE

Mediterranean Koleji Atina Kampüsü, uluslararası öğrencilere New York'un hızını, Londra'nın cazibesini ve Paris kültürünü Yunanistan'ın sıcaklığıyla birleştirmeyi başaran bir şehrin dinamizmini ve çeşitliliğini deneyimleme ve bunlara katılma şansı sunuyor. Mediterranean College Selanik kampüsü kozmopolit şehrin kalbinde yer almaktadır. Şehrin kendi stratejik konumu, yakın bölgelerden gelen öğrencilere eve yakın bir yerde çalışma fırsatı sunuyor. Atina'ya kıyasla daha küçük bir bina yapısı, her öğrencinin aldığı kişisel ilgi ve destek ve çalışmaların sunulduğu rahat atmosfer ile dikkat çekiyor. Lisans ve lisansüstü eğitim seçenekleriniz konusunda ciddiyseniz, Mediterranean College, eğitim hedefiniz olarak Yunanistan'ı seçmeniz için size en iyi nedenleri sunar.

Avrupa'nın en güvenli şehirlerinden ikisinde, Hem Atina hem de Selanik gururla, Avrupa'nın en güvenli büyük şehirlerinden ikisi olduklarını söyleyebilirler - bu bir gerçek! Tüm Mediterranean Koleji öğrencileri, gece geç saatlerde evlerine geri dönme tehlikesinden korkmadan Kolej'de kalabileceklerini bilirler. Lisans ve Yüksek Lisans programları, en saygın İngiliz Eyalet Üniversitesi Derby Üniversitesi ile işbirliği içinde sunulmaktadır. Tüm programlar, öğrencilere uluslararası istihdam piyasasına başarılı bir şekilde girmeleri için ilgili beceri ve bilgileri sunmak üzere tasarlanmıştır. Dereceler, programı Mediterranean College ile işbirliği içinde sunan üniversite tarafından verilir, böylece tüm öğrencilerin eğitimlerini başarıyla tamamladıklarında bir İngiliz Üniversitesi diploması almalarını sağlar. Mediterranean College, Bağımsız Yüksek Öğrenim için İngiliz Akreditasyon Konseyi (BAC) tarafından onaylanmıştır ve Birleşik Krallık Kalite Güvence Ajansı (QAA) tarafından akreditedir. Birçok ebeveyn ve öğrenci için çok önemli bir konu, eğitimlerinin maliyetidir. Yunanistan'da okumak ve yaşamak, Birleşik Krallık'ta eğitim almayı seçmenizden çok daha ucuza mal olacak. Yunanistan’da yıllık yaşam giderleri ortalama 5.000 - 7.000 Euro arasındadır. Mediteraanean Koleji İngilizce yüksek lisans programları: İnsan Kaynakları Yönetimi(CIPD Akredite), MBA, Küresel Finans, Marketing Yönetimi, Büyük Veri Analizi, İleri Düzey Bilgisayar Ağları ve Güvenlik, Bütünsel Psikoloji ve Psikoterapi, Eğitim Danışmanlığı ve Psikolojisi, Uygulamalı İnsan Sağlığı Psikolojisi, Uygulamalı Klinik Psikoloji, Bilişsel Davranışsal Psikoterapi, Makine Mühendisliği ve Tasarım, İnşaat Mühendisliği ve Yapılar, Küresel Gemi Nakliyatı, Uluslararası Turizm Yönetimi, Liderlik ve Yönetim.

 

DEREE – Yunanistan Amerikan Koleji

1875 yılında Smyrna şehrinde kurulan Yunanistan Amerikan Koleji, Avrupa'daki en eski ve en büyük ABD onaylı kolej üniversitesidir. ACG, 140 yılı aşkın süredir dönüştürücü eğitim sunuyor ve Yunanistan ile Amerika Birleşik Devletleri arasında verimli bir entelektüel ve kültürel işbirliği geliştiriyor. ACG, bağımsız, kar amacı gütmeyen, mezhepsel olmayan, karma eğitim veren bir akademik kurumdur.

DEREE Koleji İngilizce lisans bölümleri: Çevre Bilimleri, Finans-Ekonomi-İşletme Yönetimi-Yönetim Bilişim Sistemleri-Denizcilik Yönetimi-İletişim-İngiliz ve Amerikan Dili ve Edebiyatı-Felsefe-Sosyoloji-Sanat Tarihi-Psikoloji-Grafik Tasarım-Müzik ve Müzik Performansı-Tiyatro -Görsel Sanatlar-Uluslararası Turizm-Uluslararası Hukuk ve Avrupa Sorunları-Bilgi Teknolojisi (Yazılım Geliştirme-Dijital Medya)-Sağlık Yönetimi. DEREE Koleji İngilizce yüksek lisans programları ise Uygulamalı Eğitim Psikolojisi-Dijital İletişim & Sosyal Medya-Stratejik İletişim & Halkla İlişkiler-TESOL-Psikoloji & Psikoterapi Danışmanlığı-Veri Bilimi.

 

AAS COLLEGE

AAS Koleji, sanat, iletişim ve tasarım alanlarında teorik ve pratik mesleki eğitim vermek amacıyla 1990 yılında kurulmuştur. AAS Koleji, University of Central Lancashire ile franchise işbirliği yapmaktadır. O zamandan beri AAS öğrencileri UCLan'ın programlarında eğitim görüyor ve çalışmalarını başarıyla tamamladıktan sonra Üniversite BA (Hons) veya Yüksek Lisans derecesi alıyorlar.

Mesleki eğitime önem vererek, en iyi öğretim kadrosu ve modern ekipmanlarla dinamik bir öğrenme ortamı sunar. Çoğu yurtdışında eğitim görmüş olan eğitmenleri, dinamik bir varlığa sahip aktif profesyonellerdir ve yeni teknolojilere, tekniklere ve tasarım trendlerine aşinadırlar. Öğretim, parlak işlevsel sınıflarda, kütüphanede, atölyelerde, bilgisayar stüdyolarında modern görsel yardımlarla zenginleştirilir ve desteklenir. AAS Koleji İngilizce lisans bölümleri: Grafik Tasarım, Animasyon, Oyun Sanatları, Dijital Grafik, Reklamcılık, Markalaşma, Moda.

 

METROPOLITAN COLLEGE

Metropolitan College'daki mimarlık eğitim programları, Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından hem Part 1 hem de Part 2 seviyeleri için başarılı ve koşulsuz olarak akredite edilmiştir. Bu, Metropolitan College'ı, Royal Institute of British Architects (RIBA) 'dan akreditasyon alan Yunanistan'daki ilk ve tek Yüksek Öğrenim kurumu haline getiriyor. Metropolitan College, 1982'deki kuruluşundan bu yana sürekli olarak öğrencilerinin entelektüel ve akademik ilerlemelerine odaklanmış, dönüşümsel eğitim sağlama misyonu, öğrencilere güçlü akademik beceriler ve disiplin aşılama, profesyonel karakter ahlakı oluşturma ve yaşam boyu yaratma amacını taşımaktadır.

Yunan eğitiminde 37 yıllık tecrübesi ve Maroussi, Atina Şehir Merkezi, Pire ve Selanik, Girit (Kandiye), Rodos ve Larissa'da Yunanistan çevresinde 7 kampüsü bulunan Metropolitan College, yurtdışındaki seçkin eğitim kurumlarıyla işbirliği yaparak akademik kurslar sunmaktadır. Metropolitan Koleji lisans programları mimarlık, finans, işletme ekonomisi, inşaat mühendisliği, elektrik ve elektronik sistemler, psikoloji(BPS akrediteli), diyetisyenlik, biyomedikal bilimler, beden eğitimi öğretmenliği ve antrenörlük, bilgisayar bilimleri, işletme yönetimi, spor yönetimi, Deniz Hukuku ve İşletmesi, Uluslararası Lojistik Yönetimi, Denizcilik İşletmeciliği, Deniz Nakliyesi ve Liman İşletmeciliği.

 

HELLENIC AMERICAN COLLEGE

Hellenic American College, New Hampshire eyaletinde imtiyazlı bir Amerikan üniversitesidir. New Hampshire Eyaleti Genel Mahkemesinin bir Yasası ile 11 Mayıs 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri yüksek öğrenim kurumu olarak kurulmuştur. Hellenic American University’nin lisans, yüksek lisans ve doktora programları, New Hampshire’ın Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim Bölümü - Yüksek Öğretim Komisyonu tarafından onaylanır ve izlenir.

Hellenic American University, Yüksek Öğrenim Kurumları Komisyonu aracılığıyla New England Okullar ve Kolejler Birliği (NEASC), Inc. tarafından akredite edilmiştir. NEASC, ABD'deki altı akreditasyon kuruluşunun en eskisidir ve 2.000'den fazla devlet okulu ve bağımsız okul, kolej ve üniversiteye hizmet vermektedir. ABD Eğitim Bakanı, NEASC'yi “akredite ettiği kurumların eğitim kalitesi konusunda güvenilir bir otorite” olarak tanımaktadır. Komisyon ayrıca Yüksek Öğrenim Akreditasyonu Konseyi (CHEA) tarafından da tanınmaktadır.enic Quality Assurance and Accreditation Agency (HQA). Hellenic Amerikan Koleji İngilizce bölümleri: Genel Mühendislik, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Psikoloji, Müzik, Enformatik, İşletme Yönetimi.

 

NEW YORK COLLEGE

NEW YORK KOLEJİ (NYC), beğenilen Amerikan ve Avrupa üniversiteleri ile akademik işbirlikleri aracılığıyla yüksek kalitede çok kültürlü eğitim sunan bir eğitim kurumları grubudur. Atina ve Selanik'teki New York Koleji, Yunanistan Eğitim Bakanlığı, 120776 / D6 ve Νo tarafından lisanslanmıştır. Sırasıyla 1200771 / D6. New York Koleji ayrıca İngiliz Akreditasyon Konseyi (BAC) tarafından da akredite edilmiştir.

NYC Educational Group, 1989 yılında State University of New York, ESC ile işbirliği içinde kurulmuştur. NYC Eğitim Grubu, Yunanistan'daki New York Koleji'nin yanı sıra Atina ve Selanik'teki kampüsleri ile Prag'daki New York Üniversitesi'nin tanınmış üniversitelerinden oluşmaktadır. NYC, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimleri sunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki seçkin üniversitelerle işbirliği içinde, öğrencilere ortak üniversitenin özgün derecesini garanti eden çeşitli disiplinlerde dereceler sunarken, programlarımızın çoğu bu üniversitelerin öğretim kadrosu tarafından verilmektedir. NYC programları: Finans, İletişim, Pazarlama, İngiliz Dili ve İngilizce Öğretmenliği, Psikoloji, Biyomedikal Bilimler, Diyetisyenlik, Film Çalışmaları, Bilgisayar Bilimleri, Uygulama Geliştirilmesi-Siber Güvenlik-Veri Analizi, Ekonomi ve Sosyal Yönetim, İşletme Yönetimi, Ulusrarası İşletme, Deniz Nakliyatı Yönetimi.


Sophia Academy, Yunanistan’da da sizinle!

Sophia Academy, Patras Üniversitesi ve Atina Üniversitesi gibi ilk bindeki Yunan üniversiteleri ile yürüttüğü ortak AB projelerinden dolayı hem Yunan kültürüne, hem üniversite eğitimine aşina ve Yunanistanda eğitim konusunda tecrübeli bir kurumudur.

Sophia Academy Sofya Merkez Ofisinden yürütülen Yunanistan eğitim danışmanlığı hizmetleri Atina ve Selanik temsilcileri ile yerinde hizmetler sunularak desteklenmektedir. Uluslararası öğrencilerin son birkaç yıldır yoğun ilgi gösterdiği Yunan üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız Sophia Academy ulaşabilirsiniz.

 

Neden Yunanistan'da Eğitim

Yunanistan kelimesini duyduğunuzda aklınıza gelen ilk şey nedir? Antik Yunan Uygarlığı mı, kumsalları mı, sayısız adaları mı yoksa lezzetli Akdeniz mutfağı mı?

Demokrasinin doğduğu yer olarak nitelendirilen ve dünya çapında, Olimpiyat Oyunlarının doğduğu yer olan Platon, Aristoteles veya Sokrates gibi ünlü filozofların anavatanı olarak bilinen, zengin antik tarih ve eşsiz mitoloji masalları, Yunanistan (veya resmi olarak Helenik Republic), sadece bir tatil ve gezi yeri olarak algılanmamalıdır. Balkan Yarımadası'nın bir parçası olarak Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesişme noktasında bulunan bu küçük ve ışıltılı ülke, eşsiz bir yurtdışında üniversite eğitimi deneyimi de sunuyor. Yunanistan'da okumaktan ve aynı anda 250 gün güneş ışığının tadını çıkarmaktan daha iyi bir şey olabilir mi?

Sadece bununla kalmıyor. Yunanistan'da okumak için başka bir büyüleyici neden daha var. Ülke Akdeniz, İyonya ve Ege Denizi ile çevrilidir. Ziyaret etmek için 6000 ada arasından seçim yapabilir veya 16.000 kilometrelik sahil şeridinde uçsuz bucaksız kumsalları ve yüksek dağları birleştiren farklı manzaraların tadını da çıkarabilirsiniz.

Dünya genelinde her geçen yıl daha fazla öğrenci antik Yunan dünyasının mevcut Batı medeniyetini nasıl şekillendirdiğini merak ettiğinden, Yunanistan dünya çapında uluslararası öğrenciler için popüler bir yer haline geliyor. Yunanistan'da eğitim aldığınızda, unutulmaz bir eğitim yolculuğu yaşamanıza vesile olacak olan çok kültürlü ve hoşgörülü bir ortamda bulursunuz kendinizi.

Yunanistan'da yurtdışında okumak, diğer ünlü Avrupa destinasyonlarına kıyasla öğrenciler için oldukça uygun bir seçim anlamına gelir. Yunanistan Eğitim Bakanlığı, Yunanistan'ı küresel bir akademik destinasyon olarak tanıtarak ülkenin özel ve kamu kurumlarını uluslararasılaştırmak için çaba göstermektedir. Bu, son yıllarda Yunan ve uluslararası üniversiteler arasında uluslararası öğrenciler için uygun programların, çok dilli eğitimlerin ve ortak lisans ve yüksek lisans derecelerinin oluşturulmasına yol açan işbirliklerin geliştirilmesine bağlıdır. Yunanistan'da yurtdışında okumak, size Yunanca veya İngilizce olmak üzere tarih ve arkeoloji, klasik dilbilim, tıp, sanat, matematik, biyoloji veya mühendislik ve bilişim gibi çeşitli disiplinler arasından seçim yapma fırsatı sunar. Uluslararası öğrenciler kariyer hedeflerine yönelik lisans, yüksek lisans veya doktora derecesi alabilirler.

 

Yunanistan'da Eğitim Sistemi

Yunan yükseköğretim sistemi, çeşitli alanlarda lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunar. 24 devlet üniversitesinin tamamı Yunan devleti tarafından akredite olarak kabul edilmektedir. Yunanistan'da sadece devlet değil, aynı zamanda genellikle kolej olarak anılan özel üniversiteler de vardır. Yunanistan’da kolejlerin yabancı üniversitelerle işbirliği yapmalarına ve çoğunlukla İngilizce dilinde lisans ve lisansüstü programlar sunmalarına izin verilmektedir.

 

Yunanistan'da lisans eğitimi ne kadar sürer?

Yunanistan’da tıp bilimleri ve mühendislik alanları dışındaki programlar dört yıldır. Uluslararası öğrenciler, Yunanistan'da bir lisans derecesine kabul edilmek için, ne kendilerinin ne de ebeveynlerinin Yunan vatandaşı veya vatandaşlığına sahip olmadığını kanıtlamak zorundadırlar. Adaylar belgelerini Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı'na teslim ederler ve ayrıca hangi üniversite programlarına katılmak istediklerini belirten bir başvuru giriş formu doldururlar. Yunanca verilen bölümlere katılabilmek için öğrencinin başvuru prosedürü sırasında Yunanca dil bilgisini kanıtlaması gerekir. Bu, Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi veya Selanik Aristoteles Üniversitesi gibi bir Yunan devlet üniversitesinden alınan dil sertifikası ile veya KPG ulusal dil sınavları ile mümkün olabilmektedir. Yunan yükseköğretim sistemi, üniversiteler tarafından sunulan her ders için Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemine (AKTS) dayanmaktadır.

 

Yunanistan’da Yüksek Lisans

Yunanistan’da yüksek lisans eğitimleri, Lisansüstü Uzmanlık Diploması (Μεταπτυχιακό) ile sonuçlanır ve programalar genelde 3 dönemdir. Son birkaç yılda, Yunanistan’da İngilizce dilinde de giderek daha fazla yüksek lisans programları sunulmaktadır. Yunanistan’da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için mülakatlarda başarılı olmak ve IELTS 6.5 notu veya eşdeğeri olan bir TOEFL dil belgesi istenir. Yunanistan’da yüksek lisans yapmak isteyen adaylar 4 yıllık lisans mezunu olmak zorundadır.

 

Yunanistan’da Doktora Yapmak

Yunanistan’da doktora eğitimleri yaklaşık beş ila altı yıl sürer ve bu da bilimsel alanlarda yüksek düzeyde akademik uzmanlaşmaya yol açar. Yunanistan'da doktora yapmak için, öğrencinin önceden bir yüksek lisans derecesi almış olması gerekir. Yunanistan’da doktora çalışmaları çoğunlukla araştırma derslerini ve sonunda tez çalışmalarını içerir. Her üniversite, her yıl doktora derecesi için kendi kabul koşullarını yayınlar.

 

Yunanistan'da Yaşam Maliyetleri

Yunanistan'da, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla yaşam maliyeti oldukça makul. Öğrenci konaklaması açısından, her üniversite konaklama yurtları sunmamaktadır. Öğrenci yurtlarının çoğu Atina, Selanik, Patra, Larisa veya Kandiye gibi en büyük Yunan öğrenci şehirlerinde bulunmaktadır. Sonuç olarak ve Yunanistan'daki uygun yaşam maliyeti sayesinde, birçok öğrenci kendi konaklama yerlerini bulma eğilimindedir. Çevreyi tanıyana ve daha kolay bir öğrenci dairesi bulmanızı sağlayacak bazı bağlantılar kurana kadar, ilk ay boyunca bir hostelde veya otelde yaşama seçeneğini de düşünebilirsiniz (çok sayıda uygun fiyatlı seçenek vardır). Öğrenci konaklama bulmak için güvenilir web siteleri Spitogatos, To Spiti Mou ve Spiti 24'tür.

Büyük şehirlerde, şehir merkezindeki tek yatak odalı bir dairenin size 250-450 avroya, şehir merkezi dışında ise 200-350 avroya mal olacağını göz önünde bulundurun. Daha küçük şehirlerde, bir öğrenci dairesi kiralamak da dahil olmak üzere yaşam maliyeti daha da ucuzdur. Kamu hizmetleri gaz, elektrik ve ısıtma masrafları ayda 50-100 avro arasında değişebilirken, öğrenciler için bir internet bağlantısı ayda yaklaşık 25 avroya mal olabilir. En büyük şehirlerde, otobüs veya metro için aylık ulaşım kartları mevcuttur ve aylık 15-30 Euro arasındadır. Bir sinema bileti 8,00 Euro, kafe 2,00-4,00 Euro, öğünler 5-10 Euro arasındadır. Genel olarak, aylık harcamalarınız kira dahil yaklaşık 400-650 avro arasında olacaktır, bu da Yunanistan'ın bütçe dostu geçim maliyetini eğitim için mükemmel bir seçim haline getirmektedir.

 

Yunanistan'da Dil ve Kültür

Yunanistan'ın resmi dili modern Yunancadır, ancak komşu Balkan ülkelerinden ve ayrıca Türkiye'den birçok dilsel etki vardır. Yunan dili, dünyanın en eski yazı dillerinden biri olarak kabul edilir. Aslında, Yunan dilinin zenginliği ve benzersizliği onu öğrenmesi zor bir dil haline getiriyor, ancak kesinlikle buna değer. İlginç bir gerçek, Batı edebiyatını ve İngilizce gibi dilleri etkilemiş olması ve günümüzde tıp, matematik, astronomi veya felsefede kullanılan terimlerin çoğunun köklerini Yunancada bulmasıdır. "Alfabe" kelimesi bile ilk iki Yunan harfinin alfa ve beta birleşiminden gelir.

Bir başka ilginç gerçek de, Yunan dilinin pek çok "çevrilemez" kelime içermesidir. Bunlardan biri '' philotimo '' (φιλότιμο) kelimesidir. Kelimenin tam tanımı bir tartışma konusudur. Gurur ve anlamlı bir hayat yaşamayı amaçlayan dürüstlük ve şeref dolu birini tanımlamak için kullanılır. Zorlayıcı ve özel bir dil öğrenerek arkadaşlarınızı ve ailenizi etkilemek ister misiniz? Yunan üniversitelerinin çoğunluğu, Yunan dilinin değerlerini tanıtmak amacıyla uluslararası öğrencilere Yunanca dilinde ilk ve ileri düzey kurslar sunmaktadır. Bunlar aracılığıyla, bir Yunan dili sertifikası alabilir ve dil seviyenizi onaylayabilecek Yunan Ulusal Yabancı Dil Sınav Sistemine (KPG) başvurabilirsiniz. Ayrıca daha varışınızdan önce Yunanca öğrenmeye başlayabilir ve Yunanca bir diploma veya sertifika alabilirsiniz!

 

Yunanistan’da Kültürel Yaşam

Çağdaş Yunan kültürüne gelince, bir öğrenci ülkede yaşayarak başka hiçbir şeye benzemeyen tarihi ve gastronomik bir geziye dalma fırsatı yakalayabilirsiniz. Üniversiteniz nerede olursa olsun, Yunanistan sizi Antik Yunanistan'a geri götürebilecek ve size bir ömür boyu eşlik edecek dersler verebilecek arkeolojik alanlar ve müzelerle doludur. Atina'da eğitim görüyorsanız nefes kesici modern Akropolis müzesini ziyaret etme fırsatını kaçırmayın. Selanik'te ve kuzeyde eğitim görüyorsanız, Pella bölgesindeki Vergina'daki Aegae'deki Kraliyet Mezarları Müzesi'ni ziyaret ederek Büyük İskender hakkında daha fazla bilgi edineceğinizden emin olabilirsiniz.

Yunan yemek kültürü hakkında gerçekten ne biliyorsunuz? Yunan mutfağı, geleneksel olmalarına rağmen dengeli Akdeniz diyetine mükemmel bir şekilde uydukları için modern karakterini koruyan gyro, musaka, horiatiki salatası veya tzatziki gibi yemeklerle ünlüdür. Yeryüzünde birkaç yer arasında yer alan küçük Yunan adası İkarya'da yapılan araştırmalara göre yaşam süresi rekoru kıran Akdeniz diyeti, yaşayanların yaşam süresini 100 yıla kadar uzatan en önemli sebeptir. Yunan mutfağı ağırlıklı olarak taze sebze ve meyveler, zeytinyağı, buğday, fasulye, balık, sığır eti ve kuzu eti, birçok baharat (sarımsak, kekik ve kekik ana yıldızdır) ve taze malzemelerle hazırlanır. Günümüzde Yunan mutfağı, zengin tatlar ve büyük porsiyonlarla karakterizedir. Arkadaşlarınızla yerel bir taverna restoranında geleneksel müzik eşliğinde ve rahat bir atmosferde yemek yemek için çalışmalarınıza ara verdiğinizi hayal edin. Modern Yunan kültürünün özü, hayattaki basit ve küçük şeylerde yatar: arkadaşlarla dışarı çıkmak, harika yemeklerin tadını çıkarmak, güneşin altında rahatlamak ve endişelenme!

Yunanistan aynı zamanda yerel ve oldukça sert içecekleri ile de ünlüdür. Dışarıda yemek yerken Girit'ten uzo, tsipouro, rakı veya tsikoudia, Selanik'ten retsina ya da özellikle Mora ve Kiklad adalarından çok çeşitli şarapları tadabilirsiniz. Yunanistan'da sakızdan yapılan içecekler de olduğunu biliyor muydunuz? Evet, sakız! Sakız adası, yüzyıllardır adada bulunan ağaçlardan doğal sakız üretmesiyle dünya çapında ünlüdür. Yerel halk, gerçek Yunan kültürünü bir bardakta tatmak için inanılmaz bir fırsat olacak meşhur "Mastiha içeceği" ni üretiyor.

 

Yunanistan'da Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Yunanistan'ı bir sonraki eğitim hedefiniz olarak görmenin en önemli nedenlerinden biri, Yunanistan'daki öğrenim ücretlerinin oldukça bütçe dostu olmasıdır. Avrupalı ​​olmayan uluslararası öğrencilerin lisans eğitimi için ders kitapları da dahil olmak üzere yılda yaklaşık 1500 avro ücret ödemeleri bekleniyor. Devlet üniversitelerindeki yüksek lisans çalışmaları için öğrenim ücreti, akademik yıl / dönem başına 1500-2000 euro civarında olabilir. Hem Avrupalı ​​hem de Avrupalı ​​olmayan vatandaşlar için, özel kurumlarda veya kolejlerde eğitim maliyeti önemli ölçüde daha yüksektir ve yılda 6,000-10.000 Euro veya daha fazlasına ulaşabilir.

 

Yunan Burs Olanakları

Yunanistan'da burs başvurusunda bulunmak isterseniz, Yunan Devlet Burs Vakfı IKY, yabancı uyruklulara lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde burs sağlama konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. IKY, birçok disiplinde çeşitli burslar sunar ve Avrupa Birliği, Siemens, Yunanistan Ulusal Bankası, CERN ve diğerleri gibi birçok kuruluşla işbirliği yapar. Bursiyerlerin sayısı sınırlıdır. Yunan bursu kazanmak için yarışma zor, bu yüzden ilgilendiğiniz üniversite web sitesi ile birlikte resmi IKY web sitesini ziyaret edin ve başvurunuzu hemen gönderin!

 

Yunanistan'da Başvuru Süreci

Yunan üniversitelerine başvuru süreci birden fazla adım içermektedir. Her üniversite kendi başvuru süreci kurallarını uygulayabileceğinden, aşağıdaki adımların sizin için bir başlangıç ​​kılavuzu olabileceğini göz önünde bulundurun. Bu nedenle önemli belgelerin hiçbirinin eksik olmadığından emin olmak için resmi web sitelerine başvurduğunuzdan emin olun.

1. İstediğiniz programı seçin

Size uygun olan dereceyi seçerek başlayın. Tutkun Ne? Güçlü yönleriniz nelerdir ve hangi profesyonel yolu takip etmek istiyorsunuz? Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora derecenizi akıllıca seçerken, her programın ve üniversitenin gereksinimleri için hazır olun.

2. Kabul koşullarını kontrol edin

Eğitim alınacak programın üniversiteye ve akademik seviyesine bağlı olarak bazı şartlar vardır. Okumak istediğininiz programının müfredatını inceleyin ve bilgi için üniversitenin resmi web sitesine bakın. Sorularınız için zamanında onlarla iletişime geçmekten çekinmeyin.

3. Gerekli tüm belgeleri hazırlayın

Başvurmak istediğiniz programların bir listesini yaptıktan sonra, belirli dokümantasyon gerekliliklerine dikkat edin. Pasaportunuzun geçerli olduğundan emin olun, gerekirse dil testlerine girin, kişisel belgelerinizin Yunanca çevirilerini dikkatlice hazırlayın ve hatta kabul için kişisel mektubunuzu yazmaya başlayın. Ayrıca, ülkenizin resmi makamlarından alınan tüm belgeler için Apostil damgası alın. Bir sonraki adım, ülkenizin Yunanistan büyükelçiliğinden veya Yunanistan Dışişleri Bakanlığından onay almaktır.

4. Başvurunuzu gönderin

Gerekli tüm belgeleri topladıktan sonra, başvurunuzu göndermeden önce seçtiğiniz Yunan üniversitesiyle iletişime geçtiğinizden emin olun. Yunan üniversitelerine başvuru süreciniz size bürokrasinin Yunanistan'da hala var olduğunu ve prosedürlerin zaman alabileceğini hatırlatacaktır. Pek çok üniversite yalnızca çevrimiçi başvuruları kabul ederken, diğerleri tüm belgelerin basılı olduğu posta yoluyla başvurmanın daha geleneksel yolunu tercih ediyor.

Başvuru sırasında herhangi bir ücret gerekip gerekmediğini kontrol edin ve tüm Yunan üniversitelerinin akademik yıllarına Eylül ayında başladığını unutmayın, bu nedenle başvurunuzu son dakikada değil, zamanında gönderin. Başvurunuzu Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla elektronik olarak yaparsanız, son teslim tarihinin her yıl Temmuz ayı ortalarında olduğunu unutmayın. Sonuçlar Ağustos ayında açıklanıyor.

5. Kabul Durumunda, Vize / Oturma İzni

Yaşasın, başvurun kabul edildi! Kabul mektubu, varışınızdan önce bilmeniz gereken tüm gerekli bilgilerle birlikte size gönderilecektir.

bottom of page